210012
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыДругие методич. материалы"Зат есімнің жекеше, көпше түрі" 2-сыныпқа арналған қазақ тілінен ашық сабақ

"Зат есімнің жекеше, көпше түрі" 2-сыныпқа арналған қазақ тілінен ашық сабақ

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Өткізілетін күні: 12.02.2015.

Уақыты: 1 сағат

Пәні: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрі. 342-347 жаттығулар.

Сынып: 2

Пән мұғалімі: Мутиханова М.



Негізгі түсініктер: Талдау және жинақтау кезін, ой жинақтап баяндады. өз ойларын еркін жеткізеді, өз бетінше түйінді ой жасауды үйренеді. Салыстыру мен дәлелдеу керегін білді. Диалог құруға үйренеді.

Әдістер:Топтық,жұптық, ұжымдық

Тәсілдер: Рөлдік ойын, Өрмекшінің торы, , деңгейлік тапсырмалар,

Сабақтың мақсаты: Білімділік : .Зат есім. Зат есімнің жекеше және көпше түрі. Сөйлем ішінен зат есімнің жекеше және көпше түрін сұрақ қоя отырып таба алу. Көптік жалғаулармен таныстару.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру.Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.

Көрнекілік құралдар: суреттер,сызбалар

Сабақ кезеңдері

Жұмыстың түрі

Мұғалімнің ролі

Оқушының ролі

Ұйымдастыру



-Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу

-Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру , егер сабаққа дайын болсаңдар, бас бармақтарыңды жоғары көтеріп жауап белгі бересіңдер.

-Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру, назарларын сабаққа аудару.


Мұғалім сабақты бастайды.


Оқушылар тыңдайды

Білім, үйрену.

Үй тапсырмасымен жұмысы. Мазмұндамаларын таратып, беріп талдау жұмыстарын жүргізу. Білімді жан-жақты тексеру кезеңі. «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы қайталау.

Ереже: Жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есім дейміз. Жалпы есімдер кіші әріппен жазылады: көген, қазына, өзен, аққу, оқытушы.

Мұғалім барлық оқушының орындауын

Оқушылар орындаған тапсырмаларын оқып бере отырып талдайды, растайды

Түсіну

Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

  1. Зат есім. Зат есімнің жекеше және көпше түрі. Гүл және гүлдердің суретін көрсете отырып сабақтың тақырыбын ашу. –Ендеше бүгінгі тақырыбымыз не туралы болмақ? Осы сабақтан нені білуіміз керек деп ойлайсыңдар? Міндетіміз ше? Гүлдерді пайдалана отырып қорытынды шығару.

  2. Кестемен жұмыс.

  3. Егер сөз .... дыбысқа айналса

Мына жалғаулар жалғанады

Мысал

Дауысты дыбысқа және р, у, й

-лар, -лер

Таулар

Әншілер

З,ж,л,м,н,ң

-дар, -дер

Қыздар

гүлдер

Қатаң жауыссыздарға

-тар, -тер

Кітаптар, етіктер



Сөйлем ішінен зат есімнің жекеше және көпше түрін сұрақ қоя отырып таба алу. Көптік жалғаулармен таныстару.

Жалқы есім Жалпы есім



Зат есімнің жекеше түрі Зат есімнің көпше түрі.

Кім? Кімдер?

Не? Нелер?

Суреттермен жұмыс. Берілген суреттерден Кім? Кімдер? Не? Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді табу. 400-жаттығумен жұмыс.

Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті (Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).

342-жаттығумен жұмыс. Жұптық жұмыс. Бір-бірінің дәптерін тексеру, ұсыныстар.

Сөздік қисынды ойлау. Дәптер (қалам) т.б.

343-жаттығу.

Біздің ғалым ағалар, Біздің ғалым апалар

Ашты жолды аспанға. Әлі ұшамыз алысқа, Алыс Айға, Марсқа.

  1. Өлеңді көшіріп жазу. Қарамен берілген сөздерді түбір қалпымен салыстыр. Сөз құрамына талда. Осы сөзге ұқсас мысалдар келтір.

Деңгейлік тапсырмалар орындату.

І деңгей Толықтыр.

1. Кім?Не? сұрақтарыны жауап беретін сөздерді зат есімнің ....................

түрі дейміз. Әке,аудан, дүкен, бала

2. Кімдер? Нелер? Сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің ................. түрі дейміз. Көйлек..., аудан...., саяхат....

ІІ деңгей тапсырмасы

1 топ

1. Қатаң дауыссыыздан басталып, қатаң дауыссызға бітетін зат есімдерді жаз. Кітап, ..................................................

ІІ топ

. Үнді дауыссыздан басталып, үнді дауыссызға бітетін зат есімдерді жаз. Май, ___________________ ___________________

ІІІ деңгей тапсырмалары

Буын ұйқастырып көр.

-Лам, -лам,--лам, Жазу құралы қалам,

-Аз, аз,аз ....

-ла,ла,ла...............







344-жаттығумен жұмыс. Көп нүктенің орнына көптік жалғаудың тиістісін қой.

  1. Сөйлемдерді көшіріп жазу. Сөздерге сұрақ қой.

Сергіту сәті. Ребусты шешу. 345–жаттығу.

Жекеше түрі Көпше түрі.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

инелік көбелектер

тал қарлығаштар

шырша қайыңдар т.с.с .

  1. Екі бағанды салыстыру.

  2. Сұрақ қою арқылы өзгешілігін аңғарту.

  3. Сөздерді ауызша сөз құрамына талдау.

Сыныппен жұмыс. суреттер беру. Осы зат есімдерді көпше түрге айналдырып жазу. Семантикалық карта

Мұғалім сұрақтар қояды

Бүгінгі сабақтың тақырыбымен таныстырады










Мұғалім музыка қояды, оқушылармен бірге жасайды

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Өз жауаптарын дәлелдейді











Сергіту қимылдарын жасайды



Топпен жұмыс, жеке жұмыстар жүреді

Рефлексия

- Сонымен,балалар, біз бүгінгі сабақта не жаздық?

нені үйрендік? Сабақ сендерге ұнады ма? Несімен ұнады?

- Қай тапсырма сендерге қиын болды? Неліктен деп ойлайсың?

- Қай тапсырма қызық болды?

Мұғалім сабақты қорытынды-лайды, Сұрақтар қойып пікірін біледі

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын айтады

Үйге тапсырма


Үйге тапсырма: Қайталау.

Үйге тапсырма береді.

Орындау тәртібін түсіндіреді

Оқушылар түсініп,

күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

Балалар сендер бүгінгі сабақққа жақсы қатыстыңдар, Формативтік бағалау негізінде, жиынтақ баға қойылады.Сабаққа өте жақсы қатысқан оқушыларға «5»,Аздаған қателіктер жіберген оқушыларға «4»

тек тақтадағы оқушылардың жазғанымен ғана орындаған оқушыларға 3

Оқушыларды бағалайды

Оқушылар бағаларын күнделіктеріне қойғызады.

Өзіндік талдау.

«Зат есімнің жекеше және көпше түрі» тақырыбындағы ашық сабақты ұйымдастырудан бастап, психологиялық дайындық жасалды. Үй тапсырмасын «Өрмекшіні торы» әдісі арқылы қайталады. Бұл әдіс оқушыларға өте ұнайды. Гүлдердің суретін пайдалана отырып, ереже шығара білді. Кестемен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар орындалды. Топпен, жұппен жұмыс жасай біледі. Ребусты шешіп жаңа сабақпен байланыстыра білді. Жаңа сабақты мысалдарды пайдалана отырып, бірін-бірі оқыта отырып түсіне алды. Сергіту сәті өтті. Рефлекция жасай алады.








