Инфоурок Математика СтатьиЖай бөлшектің негізгі қасиеті

Жай бөлшектің негізгі қасиеті

Скачать материал

 

 

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жай бөлшектер                                     Мектеп: КММ МГ №95

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Купеева Жанар Балпановна

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар: 22

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектің негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдар-ламасына сілтеме)

5.1.2.14 - жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану

                                      

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы: жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін және қысқармайтын бөлшек ұғымын біледі.

Оқушылардың көпшілігі: жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдана отырып жай бөлшектердің бөлімінің ЕКОЕ-ін, толықтауыш көбейткіштерін анықтай алады.

Оқушылардың кейбіреуі: өзара тең бөлшек пен қысқармайтын бөлшектерге мысалдар құрастыра алады.

Бағалау критерийі

-        жай бөлшектің алымы мен бөлімін ажырата алалды;

-        жай бөлшектерді қысқартуда ЕҮОБ-ті тауып, қолданады;

-        қысқармайтын бөлшектерді анықтайды;

-        жай бөлшектерді қысқартудың негізгі касиетін есеп шығаруда

қолданады;

-        толықтауыш көбейткіштерін табады.

Тілдік мақсаттар

 

Лексика мен тіркес мысалдар:

«жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін айта алады», «ЕҮОБ және ЕКОЕ қалай табуды айта біледі»,

«алымы мен бөлімін, толықтауыш көбейткіштерін ажыратып айтады».

Пәнге тән лексика және терминология:

«жай бөлшектер», «алымы», «бөлімі», «ЕҮОБ»,  «ЕКОЕ», «толықтауыш көбейткіштер», «тең бөлшектер», «қысқармайтын бөлшектер», «өзара жай сандар»,    ;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестері:

«егер бөлшектің алымы мен бөлімін …,онда…», «жай бөлшектің алымы мен бөлімін олардың ЕҮОБ бөлу … деп аталады», «егер  алымы мен бөлімі өзара жай сан болса, онда … деп аталады.», «толықтауыш көбейткіш дегеніміз....»,

 «жай бөлшектің негізгі қасиеті …».

Құндылықтарға баулу

 

 

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы – барлық қазақстандық еңбекшілердің шығармашылық және өмірлік қабілеттерін ашу кешені. Оқушылардың білімін арттыру, өмір бойы білім алу жұмыс атқаратын барлық патриоттардың үлкен еңбегі.

Пәнаралық байланыс

Технология: тапсырма бойынша фигураларды қайшымен бөліктерге бөледі

Алдыңғы білім

 

5.1.1.9 - жай бөлшек ұғымын меңгеру

5.5.3.1- жай бөлшектерді оқу және жазу

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

 

Сабақтың басы

5 - 7 мин

Оқушылардың сабаққа қатысуын , оқу құралдарының дайындығын қадағалау , оқушы зейінін сабаққа аудару.

(Ұ)  «Сұрақты қағып ал» тәсілі.

Мақсаты: Оқушылар алдыңғы білімдерін пысықтайды . Нені біледі , осы сабақтың алдында нені білулері керек екенін түсінеді :

-   Жай бөлшек  деген ұғымды қалай түсіндіре аласың ?

-   Жай бөлшектің алымы , бөлімі туралы не айта аласың ?

-   Жай көбейткіштер дегеніміз не ?

-   Жай сандар дегеніміз қандай сандар деп ойлайсың ?

-   ЕҮОБ және ЕКОЕ ұғымы нені білдіреді ?

-   Толықтауыш көбейткіш дегеніміз не ?

-   Сандардың бөлінгіштік белгілері .

ҚБ оқушылар бірін-бірі смайликтермен бағалайды .

 

 

Бұршақ салынған қапшық , смайликтер

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

25 - 30 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

Сабақтың мақсатымен таныстыру

«Топтастыру»  әдісі. Фигуралар арқылы 3 топқа бөлу

  

     Тіктөртбұрыш                   Шаршы                Шеңбер

(Т)  «Ойлан , жұптас , бөліс»  тәсілі

І-топ: Төртбұрышты қара түсті сызықтармен 4 тең бөлікке , қызыл түсті сызықтармен 2 тең бөлікке бөлеміз . 

ІІ-топ: Шаршыны қара түсті сызықтармен 9 тең бөлікке , қызыл түсті сызықтармен 3 тең бөлікке бөлеміз . 

ІІІ-топ: Шеңберді қара түсті сызықтармен 6 тең бөлікке , қызыл түсті сызықтармен 2 бөлікке бөлеміз . 

-       Берілген фигуралардың қандай бөлігі боялған ?

-       Неліктен ?                            

-       Не байқадыңдар ?

(Т) «Құпия» әдісі Әр топқа тақырып бойынша бөлімдерін түсіндіру тапсырмалары ұсынылады .

Ітоп: Жай бөлшектің негізгі қасиеті .

ІІ топ: Қысқармайтын және тең бөлшектер .

ІІІ топ: Бөлшектерді қысқарту .

ҚБ оқушылар бірін-бірі қол шапалақтап бағалайды .

(Ж)   1-тапсырма:

Мақсаты: - бөлшектердің теңдігінің дұрыстығын түсіндіреді.

                  

                  

 

Критерийлер

Дескриптор

бөлшектердің теңдігінің дұ-рыстығын түсіндіре алады

жай бөлшектің негізгі қасиетін қолданады

Оқушылардың кейбіреуі: өзара тең бөлшектерге мысалдар құрастырады .

Қолдау: - бөлімдері мен алымдарының арасында қандай ұқсастық бар ?

ҚБ оқушылар бірін-бірі бағалайды

 

2-тапсырма:

Мақсаты: - ЕҮОБ-не бөлу арқылы бөлшектерді қысқартады.

 

 

Критерийлер

Дескриптор

ЕҮОБ-не бөлу арқылы бөл-шектерді қысқартуды біледі

бөлшекті қысқартудың тә-сілдерін қолданады

Оқушылардың кейбіреуі: қысқармайтын бөлшектерге мысалдар құрастырады .

Қолдау: - ЕҮОБ-ті табу ережесі қандай еді ?

ҚБ оқушылар бірін-бірі бағалайды

 

3-тапсырма:

Мақсаты: - берілген теңдікті тура теңдікке айналдыратын

х және у-тің мәндерін табады .

 

Критерийлер

Дескриптор

берілген теңдікті тура теңдікке айналдыратын мәндерін таба алады

толықтауыш көбейткіш-терді анықтайды

Оқушылардың кейбіреуі: суретте кескінделген фигуралар-дың: 1) қандай бөлігі боялған ?  2) қандай бөлігі боялмаған ?

Бірнеше тәсілдермен жазып , теңдік құрастырыңдар.

а)                                           ә)                                 б)

Қолдау: - тапсырманы орындауда нені басшылыққа алу ке-рек деп ойлайсың ?

ҚБ оқушылар бірін-бірі бағалайды.

 

Ширату жаттығуы

1. Алманың жартысы оның қандай бөлігі ?                      

2. Маусым айы толық жылдың қандай бөлігі ?             

3. Мектептегі бір сабақ бір сағаттың қандай бөлігі ?            

4. Торт 12 бөлікке бөлінген .  Оның 8 бөлігі желінсе , онда

   торттың қанша бөлігі қалады ?                       

ҚБ стикермен оқушылар бірін-бірі стикермен бағалайды .

Қима қағаздар ,  фигуралар , қайшы , стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Постер,маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

Сабақтың соңы

5-7 мин

(Т) «5-5-1» әдісі . Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергенде-рі жайлы 5 сөйлем жазады . Одан кейін 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады . Соңында 5 сөзді 1 сөзге дейін қысқартады . Оқушылар сабақ тақырыбы бойынша өздерінің түйінді сөзін сыныппен бөліседі.

«Бес саусақ» әдісі

Мен үшін маңызды және қызықты болды: ......

Мен бүгін түсінікті болды:.......

Мен үшін .....қиын болды:......

Менің бағам.........,өйткені......

Мен ..............білгім келеді.

Постер , маркер

 

 

 

 

Постер , қалам

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


 

Тапсырма орындау кезінде ,  көмек қажет еткен  оқушыларға қолдау көрсетіледі.

Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоямын. Бұл әдісті қолдану барысында ынталандыру үшін сөзбен қолдау көрсетемін.

Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда қабілетті қушыларға қосымша тапсырмалар қолданамын.

 

Оқушылардың тақырыпты қалай меңгергенін тексеру мақсатымен  оқушылар бірін-бірі смайликпен , стикермен, қол шапалақтау арқылы бағалауды және  мадақтау, «Бес саусақ» әдісін жоспарладым.

Қайшымен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтауларын , бойын дұрыс ұстап отыруларын  қадағалап отырамын. Сергіту сәтін өткіземін.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

 

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

2:

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

2:

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

                                                                                                                                                                        

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жай бөлшектің негізгі қасиеті"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель ремонтной службы

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
