7.1бөлім: Алғашқы
геометриялық мәліметтер
|
№201 мектеп - лицей
|
Күні: 06.09.2016
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бекжанова Жазира
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны: 17
|
Қатыспағандар саны: 0
|
Сабақ тақырыбы
|
Кесінді, сәуле, бұрыш анықтамалары.
Бұрыштарға байланысты терминдер және бұрыштардың қасиеттері (бұрыштар түрлері
– сыбайлас және вертикаль, қарама-қарсы бұрыштар және ішкі бұрыштар).
|
Осы сабақта қол жеткізілетіноқумақсаттары
|
7.3.1.3кесінді, сәуле, бұрыш анықтамаларын
біледі
7.3.2.3сыбайлас және вертикаль
бұрыштар ұғымдарын біліп, оларды анықтай алады және кескіндейді;
|
Сабақмақсаттары
|
·
кесінді, сәуле, бұрыш
анықтамаларын біледі;
·
сыбайлас және вертикаль
бұрыштар ұғымдарын біліп, оларды анықтай алады және кескіндейді;
|
Жетістіккритерийлері
|
Мақсат:
|
Дағдылар
|
Жетістік
критерийлері
|
Г.П.8.2 кесінді,
сәуле, бұрыш анықтамаларын біледі;
|
Білу және түсіну
|
кесінді анықтамасын
түсіндіреді
сәуле анықтамасын
түсіндіреді
бұрыш анықтамасын
түсіндіреді
|
Шығармашылық
|
кесінді, сәуле және
бұрыш ұғымдарынан тұратын есептердің мысалдарын келтіреді
|
|
Тілдікмақсаттар
|
Кесінді, сәуле, бұрыш
анықтамасын және сыбайлас және вертикаль бұрыштар ұғымдарын түсіндіреді
Қоршаған ортадан кесінді, сәуле
және бұрыш ұғымдарынан тұратын есептерге мысалдар келтіреді.
Геометриялық ұғымдардың
ағылшынша аудармаларын біледі.
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
Сәуле – ray
Кесінді – segment
Бұрыш – angle
Угол – бұрыш – angle
Равенство – теңдік – equality
Величина – шама –quantity
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
Түзу бойындағы нүктелер жиыны,
кеңістіктегі фигура, түзулер қиылысу нүктесі, түзу бойындағы кесінді, түзу
бойынан тыс жатқан нүктеТік/сүйір/доғал/ жазыңқы бұрыш.
Бұрыштардың шамасы.
|
Құндылықтардыдарыту
|
-
қазақстандықпатриотизмжәнеазаматтықжауапкершілік;
- құрмет;
- ынтымақтастық;
- ашықтық;
- еңбекжәнешығармашылық;
- өмірбойыбілімалу, жауапкершілік, құрметтеу,адалдық,
үштілдік, серіктестік
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Ағылшын тілі
|
Бастапқыбілім
|
Геометрияның
негізгі ұғымдары, аксиома
|
АКТ қолдану
|
Power point
|
Сабақ барысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
(10мин)
|
І Амандасу. Сабаққа
дайындығын тексеру.
ІІ Жайлы психологиялық
ахуал қалыптастыру.3 мин
Екі қатар құрап, бір-біріне
қарама-қарсы қарап тұру. Жұмбақ жасыру:«сен оны біреуге сыйласаң ол саған
қайтып келеді, бағасы қымбат тұрмайды, бірақ оның әсері зор, ол
айналаңдағыларды жадыратып, басқаларды қуанышқа бөлейді, адамның өмірін
ұзартады..» Бұл жұмбақтың жауабы – күлкі. Олай болса бір-бірімізге күлкі
сыйлап, көңілдерімізді көтеріп сабақты бастайық.
ІІ Топтарға үш тілде
берілген фигуралардыңсәйкесінше аудармасын тауып бірдей атаулары бойынша бірігіп
отыру.2 мин
Кесінді – отрезок- line
segment
Сәуле – луч – ray
Бұрыш – угол -angle
Топтардың атаулары бойынша
сұрақтар қою арқылы сабақ тақырыбы, мақсатын ашу. Пәнге қатысты
терминологияны көрсету. Жетістік критерийімен таныстыру. 5 мин
Оқушыларға сабақ мақсатына
жету үшін критерийлері жазылған бағалау парақшаларын үлестіру және тапсырманы
орындау барысына критерийлер бойынша топтарда және жұптарда бағалап сабақ
соңында тапсыратынын ескерту.
|
Топтарға бөлу үшін үлестірмелі
қағаздар
(Слайд 1-5)
|
Сабақ ортасы
(25 мин)
|
1. Бүкіл сыныппен жұмыс жасау.Ағылшын тілі пәні
мұғалімімен бірге терминдердің мағынасын түсіндіру. 10 минут.
Applications of ray, line segment and
angles in real life.
2.
Топтық
жұмыс.
Тапсырма
№1. Терминологиямен жұмыс. Ағылшын тілінде терминдерді тауып қоршау керек.
Қосымша
1
e n d p o i n t r a y
a n g l e v e r t e x
s i d e a c u t e s i
d e r i g h t o b t u
s e s u m p l e m entary
Тапсырма№2
Критерийлер
бойынша өзара топтармен бағалау Әр топтан төреші сайлау. 5 минут
Сәйкестікті
қойыңдар:
1
|
Кесінді
|
A
|
Бір жағы
шектелген түзудің бөлігі
|
B
|
Түзудің бойында
берілген екі нүктесінің арасында жатқан нүктелердің жиыны
|
2
|
Сәуле
|
C
|
Шектеусіз фигура
|
D
|
Жазықтықтағы
негізгі геометриялық фигурасы
|
3
|
Бұрыш
|
E
|
Екі сәуледен
құралған фигура
|
F
|
Екі нүктемен
шектелген түзудің бөлігі
|
4
|
Түзу
|
G
|
Бір нүктеден
шығатын екі сәуледен құралатын фигура
|
Н
|
Түзудің берілген
нүктесінен оның бір жағында орналасқан нүктелердің жиынтығы
|
Топтар
жұмыстарын төрешілерге тапсырады. Төрешілер үлгі бойынша салыстырып, әрбір
дұрыс жауапқа 1 баллданқойып шығады . Әр топтың жұмысы критерийлер бойынша
тексеріледі
Дағды
|
критерии
|
Кесінді тобы
|
Сәуле тобы
|
Бұрыш тобы
|
Білу және түсіну
|
Кесінді анықтамасын біледі
|
|
|
|
Сәуле анықтамасын біледі
|
|
|
|
Бұрыш анықтамасын біледі
|
|
|
|
|
Барлық балл саны
|
|
|
|
3. Сергіту «Пантомимо». Сөзсіз,
қимыл-қозғалыстар арқылы берілген фигураларды көрсету. 3 минут
4. Жұптық жұмыс. Оқушылар кесінді, сәуле және
бұрыш ұғымдарыа қатысты қоршаған ортадан мысал келтіреді және есеп
құрастырады. Есептерін жұптарында алмастырып бір-бірінің есептерін шығарады.Критерийлер
бойынша жұптарымен бағалау. 5 минут
Дағды
|
критерии
|
1оқушы
|
2оқушы
|
шығармашылық
|
Кесінді, сәуле, бұрыш
ұғымдарына мысалдар келтіреді (есепті құрастырады, есепті шығарады)
|
|
|
|
Барлық балл саны 2 балл
|
|
|
Есеп құрастырғаны үшін 1балл
Жұбының есебін шығара ласа 1
балл
Дифференциациялық тапсырмалар: үлгерімі
жоғары оқушыларға карточкалар бойынша есептер беру
№1 K
is interior to ÐMRW, m Ð MRK = (3x), mÐ KRW = (x + 6) and mÐMRW = 90º. Find mÐMRK.
5. Қалыптастырушы бағалау жұмысы парағын
оқушылар топтарда және жұпатарда орындаған тапсырмаларының бағаларын
парақшаларына толтырып мұғалімге тапсырады
2 минут
|
Презентация
(Слайд6-20)
Қосымша 1
|
Сабақ соңы
(5 мин)
|
Қорытындылау. «Серпілген доп» кімге доп
лақтырылса сол сұрақтарға жауап береді.
Номинациялар тапсыру
«Мәңгілік ел», «мектеп
миссиясы» құндылықтары номинацияларына үміткерлерді бүкіл сыныппен бірге
таңдау:
1)үздіксіз оқу құндылығына
сәйкес пәнге деген шексіз сүйіспеншілігі үшін «ең қабілетті оқушы»
номинациясы
2)адалдық, құрмет,
денсаулық құндылығына сәйкес белсенді өмірлік позициясы мен өзінің пікірін
ашық айтып адамдық құндылықтарды дәріптеуге атсалысқаны үшін «патриот»
номинациясы
3)толеранттылық, серіктестік,
жауапкершілік құндылықтарына сәйкес түрлі топтарда белсенді қатысып, өзара
тиімді қарым-қатынас құрып, ұйымдастырушылық көрсеткені үшін «көшбасшы»
номинациясы
4) үштілділік құндылығына
сәйкес тілдер бойынша өте жақсы білімі үшін «полиглот» номинациясы
Рефлексия –оқушылар ағылшын тілінде кезекпен cөйлемдерді
толықтырып ауызша жауап береді
• Today I learned ...
• it was difficult…
• I realized that ...
• I learned…
• I was able to ...
• it was interesting to know that ...
• I was surprised ...
• I wanted to ... etc.
|
Номинациялар жазылған жетондар
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Білім деңгейі жоғары оқушылардың білім
деңгейі төмен оқушыларға көмек көрсетуіне қолдау жасау. Деңгейлері бойынша
тапсырмалар таңдауға мүмкіндік жасау, өз еркімен таңдауды ұсыну.
|
Қалыптастырушы бағалау
Тест түрінде өз бетімен жұмыс жасау
|
Гигиеналық
тиалаптардың орындалуы (таза ауа, жарық, тазалық, жағымды эмоционалдық қолдау
свежий воздух)
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап
көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай
ақпаратты білдім?
|
|
|
|
|
|
|