Тақырыбы 14
|
Қарахан мемлекеті
|
Мақсаты
|
Дамыған
ортағасырлық мемлекеттің өзіне тән ерекшеліктерін меңгерте отырып, оқушыларды
өзіндік ойлауға дағдыландыру.
|
Жалпы мақсат
|
Тақырыпты
түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген
қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар Қарахан мемлекетінің өзіне тән
ерекшеліктерін біледі, өзіндік ойлауға дағдыланады. Сабаққа
қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді.
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,
“Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Ептілер,жүйріктер,алғырлар, Сәйкестендіру,Миға шабуыл, « Келісу – келіспеу
стратегиясы» Хронологиялық жұмыс «сандар сөйлейді»
|
Қолданылатын ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты геометриялық фигуралар арқылы
3 топқа бөлдім.Үш топ өз ұрандарын айтады.
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ
болып құралу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Басталуы
Қызығушылық
тарын ояту
|
Миға шабуыл арқылы
Сұрақ жауапты пайдалану
|
Үйге берілген
тапсырманы сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.
1Түркі қағанаты қай
жылдары өмір сүрді?
2.Түрік мемлекетінің
негізін салушы қаған?
3. Түрік қағанатының
негізгі құрамына қандай тайпалар енген?
4.Мұқан қағаннан кейін
қандай қаған билік етті.
5. Түріктердің жоғарғы
билеушілері кім деп аталды?
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды
қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру.
1. Батыс
түрік қағанаты қай жылдары билік етті?
2. Тұргеш
қағанатының алғашында кім басқарды?
3. Түргеш
қағанатының астанасы?
4.Сылу
қаған қай жылдары билік етті?
5.Қарлұқ
қағанаты қай жылдары өмір сүрді?
|
Ортасы
|
Өткен тақырыппен
жаңа тақырып үшін
|
Жаңа
сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға арнайы тапсырмалар
таратылады, өткен тақырыпты еске түсіруге байланысты бірненше тапсырмалар
беру арқылы топтар арасында жарыс ұймдастарылады
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз
топпен орындау, білімдерін тексеру.
Топпен
жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады
|
Қолдану
|
Тақырыбы:
Қарахан
мемлекеті
Бейнебаян
|
Әр топқа тапсырма
тартау арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді,
постер арқылы қорғайды
|
Барлық
топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не
білгендерін постер арқылы көрсетеді
|
|
Келісу – келіспеу стратегиясы.
|
Топтарға жаңа
тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында сәйкестендіру
әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы жаңа
тапсырманы түсінеді,ойланады тапсырмаға байланысты тапсырмаларды
сәйкестендіреді.
1.Қарахан мемлекетінің
құрылуында басты рөл түргеш тайпасы атқарды ма? Ия. Жоқ
2.Вақфтық жерлер
дінбасылар үлесінде болды ма? Ия. Жоқ.
3. Хорезм шахы
Қарахан мемлекетінің құлауына әсер етті ме? Ия.Жоқ.
4.Айша бибі
кесенесі Тараз қаласында орналасқан ба? Ия.Жоқ.
5.
Қарахан мемлекеті 5.V ғасыр бойы өмір сүрді ме? Ия . Жоқ.
|
Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз
ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға
қатысты сйкестендіріп жауабын көрсетеді.
6. Қарахан
мемлекеті Алтайда орналасты ма.Ия. Жоқ.
7. Күшілік хан
Қарахан мемлекетінің негізін қалады ма.Ия.Жоқ.
8.Яғма тайпасының
тотемі бура ма?Ия. Жоқ.
9.Иқтаның иесі
шаруа ма?Ия.Жоқ.
10.Ислам діні
960жылы мемлекеттік дін ретінде жарияланды ма? Ия.Жоқ.
|
Қорытынды
|
Хронологиялық жұмыс
«сандар сөйлейді»арқалы сабақты жинақтайды.
|
Тақырып бойынша
білімдерін жинақтау үшін әр топқа сұрақтар таратылады, сол сұраққа жауап
беріп тақырыпты қорытындылайды.
942-Қарахан
мемлекеті құрылды.
955-Мұса хан билігі
орнайды.
990-Мауараннахр
толығымен бағындырылды.
992-Хотан аймағын
қарахандар басып алды.
|
Әр топ өзара
тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап беріп тақырыпты қалай түсінгендерін
көрсету арқылы сабақты жинақтайды.
999-Бұхарды
қарахандар басып алды.
1040-Қарахан
мемлекеті екіге бөлінді.
1089-Селжұқ сұлтаны
Мәлік шах батыс қарахан мемлекетін бағындырады.
1127-Шығыс хандық
қара қытайларға бағынады.
1141- Қарақытайлар
қарахан мемлекетін түгелімен бағындырады.
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары
|
Бағалау парақшасы
мен бағалау шкаласын тарату
|
Өзін өзі топпнн бағалайды .
|
Үйге тапсырам
|
|
Қарахан мемлекеті
туралы эссе жазу.
|
Оқушылар тақырып
бойынша эссе жазып келеді.
|
|
|
|
|
|