Тақырыбы:
«Көпмүшені көбейткішке жіктеу»
Мақсаты:
Тақырып бойынша алған білімдерін жүйелеу, жіктеудің тәсілдеріне тоқтап, сол
тәсілдерді іс жүзінде пайдалану.
Сабақ түрі: бекіту
сабағы
Сабақта
қолданылатын әдіс-тәсілдер: 7 модульдегі әдіс-тәсілдер.
І.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату: қонақтарға күлкімізді
сыйлаймыз, әрі бір-бірлерімізге сыйлаймыз. Сабақта бар, жоқ балаларды түгендеп,
«Білімал» порталындағы электронды журналға белгілейміз.
ІІ. Сабақтың
мақсатын анықтау.
Бүгін сабақта не
істейміз, қандай тақырыппен жұмыс жасайтынымызды анықтап алайық.
ІІІ. Ой қозғау: «Кейс-стади»
Галерея
құрастыру:
әр топтың алдында суреттередің қиындысы жатады. Сол қиындылардан көпмүшенің
көбейткішке жіктеу тақырыбы бойынша есептер шығады.
ü -егер
көпмүшенің барлық мүшелерінің ортақ көбейткіші болмаса, онда көпмүшенің
мүшелерін ортақ көбейткіш шығатындай етіп топтастырамыз.
ü берілген
көпмүшенің барлық мүшелерінде ортақ көбейткіштері болады. Сондықтан, көбейтудің
үлестірімділік қасиетін қолданып, ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығарамыз.
Сонда берілген көпмүшені бірмүшенің көпмүшеге көбейтіндісі түрінде жазуға
болады.
ü 2ху
-3xz+px=x(2y-3z+p);
ü m(5a-2b)+n2(5a-2b)=(5a-2b)(m+n2)
ü 24a2b4+18a3b2-30a2b2=6a2b2(4b2+3a-5)
ü (x2-y3)z-(y3-x2)p=(x2-y3)z+(x2-y3)p=(x2-y3)(z+p)
ü aх+bx-ay-by+az+bz=(ax+bx)-(ay+by)+(az+bz)=x(a+b)-y(a+b)+z(a+b)=(a+b)(x-y+z)
ü m(x+2)=mx+2m
Қайталауға
арналған сұрақтар:
1. Бірмүшені
көпмүшеге қалай көбейтеді?
2. Көпмүшені
көпмүшеге қалай көбейтеді?
3. Жақша
сыртына шығарылатын ортақ көбейткішті қалай анықтайды?
4. Қандай
жағдайларда көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілін қолданады?
ІҮ.
«Қатесін тап»
6 теңдік жазылған,
оның ішінде дұрысы да, қатесі де бар. Сіздерге тапсырма, осының ішіндегі
қатесін табу керек. Әрбір теңдіктің тұсына дұрыс, бұрысын +,- белгісін апарып
қоюларыңыз керек.
1. (5)2 =25
2. 3=27
3. (13)3=39
4. 5x - 7xy+4xy =5x - 11xy
5. 6(a - 3b) =6a - 18ab
6. - 10xy +8yz = - 2y(5x - 4z)
6 – уы дұрыс
болса, - 3 ұпай
4 – 5-еуі дұрыс болса – 2 ұпай
3 - дұрыс болса –
1 ұпай
Ү. Білім
беру ресурстары-тақтамен жұмыс
Әр
тапсырмаға 2 ұпай
ЭОЖ-дегі
е-кітапханадан №829 тақырыпты таңдап, ішіндегі алғашқы 5 тапсырмаларды орындау.
Сергіту
сәті
Логикалық
сұрақтар.
1.
Қосарланып жегілген үш ат бір сағаттың ішінде 12 км жол жүреді. Осы уақыттың
ішіндебір ат қанша жол жүреді.
2.
Ұшақпен екі қаланың арасын 1 сағат 20 минут ұшты. Ал қайтарда осы аралықты 80 -
ақ минут ұшты. Бұл қалай?
3.
Тауық бір аяғымен тұрғанда 4кг, ал екі аяғымен тұрса неше кг болар еді?
4.
2, 5 таяқтың неше ұшы бар?
5.
Ағаш үстінде 100 торғай отырды. Аңшы 10 торғай атып алды. Торғайлардың қаншасы
қалды?
6. 20 минут 1
сағаттың қандай бөлігі?
ҮІ. «Құпияны
ашу»- «Кейс-стади»
Алғашқы
екі тапсырма – 2 ұпаймен, соңғы екі тапсырма - 3 ұпаймен бағаланады.
1. * ( - 3а) = 5 - 15а
2. *(4 +3а) = 4а +3
3. 3х(* - 3х * +2 ) =3 - 9у +6х
4. 3 (2* - 3* +* ) = 6а- 9 +12
ҮІІ.
«Ойлан, тап»
Келесі
тапсырма конверт №1. Онда әр оқушыға деңгейлік тапсырмалар беріледі.
А деңгейі-1 ұпай
1) 6ху+х
2) 4х5-7х4
3) 3х+6ху+9х2
4) 2
(а-в)+а(а-в)
5) 2а(в-3)-5с(3-в)
6) 2а+6
7) с2-с
8) 12а+2ху+6х2
9) 7(х+у)-а(х+у)
10)
2(а-в)+с(в-а)
В деңгейі-3 ұпай
1) а3-а-ва2+в
2) 6х2-6ху-8х+8у,
мұндағы х=-4,
у=2
3) х(х-8) =0
4)
5) 3х(2-х)>12-3x2
6) (у-5)(у+11) =0
С деңгейі-5 ұпай
1) ах+вх+ау+ву+аz+вz
2) 5а2в-6хв+10а2-3хв2
3) 81m9n8:24m8n5 өрнегін
ықшамдап, m=32, n=- болғандағы мәнін табыңдар.
4) өрнекті ықшамда
5) (4х-1)(3-2х)+8х2<x+10
ҮІІІ.
Теңдеулерді шешу (топпен жұмыс)
Теңдеуді шешу
1.
6(х - 3)- 2(х+2) = 10
2. 5(х - 1) - 4(х - 3) = - 20
3. 8(х - 7) - 3(2х+9) = 15
ІХ.
Бағалау
Бағалау парағы
арқылы әркім өз-өзін бағалайды.
Оқушыларды
бағалау парағы
р/с
|
АЖТ
|
Үй тапсырмасы
|
Галерея/
Сұрақ-
жауап
|
Қате
сін тап
|
Интернет арқылы тапсырма
|
Құпия
ны аш
|
Ойлан, тап
|
Теңдеуді шешу-топпен
жұмыс
|
Қорытынды ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Х.
«Релаксация».
Көздеріңді
жұмыңдар, сабақтың жақсы кездерін көз алдындарына елестетіңдер. Сабаққа жақсы
қатысқан үшін сендерге ризамын. Кім сабаққа жақсы қатыстым, белсенді жұмыс
істедім дегендер-маған күлімдесіңші. Ал кім келесі сабаққа одан да білім
деңгейін көрсете алам деушілер-өз-өздеріне шапалақ ұрсыншы.
ХІ.
Үй жұмысы
Е-кітапханадан
қалған тапсырмаларды орындап келу
№8
негізгі орта мектеп
Тақырыбы:
«Көпмүшені
көбейткішке жіктеу»
Дайындаған:
математика
пәнінің
мұғалімі
Жакупова Л.К.
Қарағанды
қаласы – 2015 жыл