Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыАшық сабақ математика "Тік төртбұрыштың ауданы мен периметрін табу" математика (4сынып)

Ашық сабақ математика "Тік төртбұрыштың ауданы мен периметрін табу" математика (4сынып)

Скачать материал


hello_html_m4b12623c.gifhello_html_ma78030d.gifhello_html_m46205467.gifhello_html_63907448.gifhello_html_m33555804.gifhello_html_m7b830c25.gifhello_html_m7b830c25.gifhello_html_m5123f5d0.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifhello_html_m5c60b052.gifКүні:

Пәні:Математика

Мұғалімі: Қайыршақова Нұргүл


Сілтеме:

Алматы «Атамұра»2014 Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Құрманалина

Сабақтың тақырыбы:

Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрі мен ауданын табу

Сабақтың мақсаты:

Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрі мен ауданын табудың әр түрлі тәсілдерін меңгерту

Оқу нәтижелері:

Тік төртбұрыштың (шаршының) пери метрі мен ауданын табудың әр түрлі тәсілдерін, топта еркін жұмыс жасай алуға үйренеді

Түйінді идеялар:

Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасай отырып бірін-бірі бағалауға, формативті бағалауға үйренеді


Ресурстар немесе құрал-жабдықтар:

Математика оқулығы,стикерлер, геометриялық фигуралар, суреттер, бейнежазба, АКТ, постерлер,маркерлер

Тапсырмалар немесе жаттығулар


Білу

  1. Ұйымдастыру бөлімі

Психологиялық дайындық

-оқушылар шеңберге тұрады

-оқушыларды топқа бөлу

(Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну)

  • Мұқият, еңбексүйгіш, орынды, саналы білімді, табысты, ұқыпты


  • Батыл, мақсатқа жетуге талпынатын,жеңісті көздеген


  • Шырайлы, ақкөңіл, қолғабыс беруші, жанқияр, жомарт, сенгіш

-Оқушылар үш топқа бөлініп отырады. Әр топтың топ басшысына бағалау парақшаларын тарату

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

-Алдыңғы сабақта қандай тақырыппен таныстық?

- Үйге қандай тапсырма берілді?

(Үш топ оқушыларына ауызша оқыту)

7 теңдеуді шешу

12/х=6

Х=12/6

Х=2

12/2=6

9*х=45

Х=45/9

Х=5

9*5=45

45=45

Х*10=30

Х=30/10

Х=3

3*10=30

50*х=400

Х=400/50

Х=8

50*8=400

400=400

Х*100=900

Х=900/100

Х=9

9*100=900

900=900

72/х=8

Х=72/8

Х=9

72/9=8

8=8



ІІІ. «Сұрақты ұстап ал» әдісі
  1. Қандай геометриялық фигураларды білеміз?

  2. Аудан дегеніміз не?

  3. Ауданның бірлігі нешеге тең?

  4. Ауданды өлшеу үшін нені пайдаланамыз?

  5. Фигураның ауданын қалай табамыз?

Әр топ бір –бірін басбармақтар арқылы бағалайдыMSOfficePNG(8)

Түсіну

IV.Жаңа сабақ

Бейнетаспа көрсету

-Бұл бейнетаспадан не түсіндік?

-Қандай геометриялық фигуралар туралы айтылған?

-S деген белгі нені білдіреді?

-P деген белгі нені білдіреді?

-Фигураның ауданы мен периметрін қалай табамыз?

- Фигураның ұзындығы мен енін латынның қандай белгілерімен белгілейміз?

-Өте жақсы. Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы Тік төртбұрыш пен шаршының периметрі мен ауданы

-Экранға назар аударайық. Қандай фигура берілген?

-Тік төртбұрыш дегеніміз не?

3см

-Ұзындығы неше сантиметр?

P=a+b+a+b

P=a*2+b*2

P=(a+b)*2

S=a*b

-Ені ше?

3+4+3+4=14

4см 3*2+4*2=14

(3+4)*2=14

3*4=12

4*3=12


-Тік төртбұрыштың периметрін қалай табады екенбіз?

-Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?


2см

-Қандай фигура берілген?

P=a+a+a+a

P=a*4

S=a*a

-Шаршы дегеніміз не?

2см 2+2+2+2=8

2*4=8

2*2=4


-Шаршының периметрі мен ауданын қалай табамыз?


Ү.Оқулықпен жұмыс

-Оқулықтан үш топқа фигураның ауданы мен периметрін табу тапсырылады?

1-топ.

Ұзындығы-2см

Ені-1см

Тіктөртбұрыштың периметрі мен ауданын табу

2-топ

Ұзындығы-5см

Ені-2см

Тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын табу

3-топ.

Ұзындығы 3см шаршының ауданы мен периметрін табу

ҮІ. «Ойлан тап» ойыны

2 (ауызша орындалады)








































































Ұзындығы 10см, ені 7см күнтізбенің ауданы?

S=10см*7см=70см2

ҮІІ. Тақтамен жұмыс

4. №7

1-топ.

Бекіре -80кг

Уылдырығы-?4/1

Ш: 80/4=20

Жауабы: Уылдырық 20кг

-Бекіре қандай балық?

-Қайда тіршілік етеді?

Қандай пайдасы бар?

http://im3-tub-kz.yandex.net/i?id=ef045ba27426280543a1dd522aedd49d-116-144&n=21http://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=b2a3bd9d891533ae291b7aea2e2bc087-41-144&n=21

Бекіре балығы өзге балықтардан етінің дәмділігі мен уылдырығының құндылығымен ерекшеленеді. Бекіре балығының асқазаны мен омыртқа жотасының аралығындағы
мүшесінен желім майы алынады. Сол балықтан алынған желім майын тұрмыста ағашты желімдеуге пайдаланылады. Сонымен қатар қазіргі таңда Арал ауданы өкпе ауруынан алдыңғы қатарлар санында тұрғаны бәрімізге белгілі. Сол аурудың емі осы бекіре балығының майы екендігі медицинада дәлелденген. Сондықтан бекіре осындай құндылықтары мен ерекшеліктерінен Қазақстанда ІІ орындағы бағалы балық саналған. Бекіре балығының уылдырығының көлемі мылтықтың оғының бытырасында болса, ал оның іші аппақ сүтке толы болады.

2-топ.

Ұзындығы-12см

4/1-?

Ш: 12/4=3

Жауабы: 3см

3-топ.

Ұзындығы-12см

6/1-?

Ш:12/6=2

Жауабы: 2см

-Бөлік дегеніміз не?


-Неше бөлікке бөлінген?

-Неше бөлігі бо

Қолдану




Ү. Топпен жұмыс

1-топ.

hello_html_m2e8d7c0a.gifhello_html_m3ef73f10.gifhello_html_25e61ea5.gifhello_html_m15e590da.gifhello_html_48f95854.gifhello_html_m4a6a666a.gifhello_html_m44adbacb.gifhello_html_2745480f.jpghello_html_1b993bad.jpghello_html_74de791f.png


VI. Математикалық жұмбақ (ауызша)

1-топ

6бірл. *5= бірл

6онда.*5= онд

18бірл/2= бірл

9онд./3= онд

2-топ

6см*5= см

6дм*5= дм

30см /6= см

30дм/6= дм

3-топ.

9кг*5= кг

7л*4= л

12кг/3= кг

21л/3= л

  • Смайликтер арқылы әр топ бір-бірін бағалайды

http://im2-tub-kz.yandex.net/i?id=9c0d6a6e00cb4cc2f88fa2e8b0daaab8-128-144&n=21Счастливый смайлик смайлик - Стоковое векторное изображение Teguh Mujiono #18812923

Талдау

VII.

ВишняВишня-ОТВЕТ

4сіріңке арқылы ішінде шиесі бар бокал құрастырылған. Шие бокалдың сыртында қалатындай етіп 2сіріңкені қалай қозғаймыз




Жинақтау

ҮІІІ. Қорытынды

«Кезбе тілші»

1-топ

Тілші: Бүгінгі сыныпта болған жағдайға байланысты сұрақ дайындайды

2-топ

Сұхбат алатын куәгер.

3-топ.

Диктор. Теледидардан болған жағдайды сыныпқа хабарлайды

1626244637_4778b048d7[1]wideshot[1]


Бағалау

ІX.Бағалау парақшалары арқылы топ басшыларына бағалату

____________________________________________

Р/с

Критерий

Дискриптор

Ұпай

Баға

1.

Білім көлемін зерделеу

(Өткенді пысықтау)

Толық орындалды

Толық орындалмады

Орындалмаған

3

2

1


2.

Тақырыптың басты идеясын табу

(Жаңа ұғымды меңгеру)

Ауданы мен периметрге байланысты тапсырма толық орындалды

Қателіктер болды

Орындай алмады

3



2

1


3.

Алған білімін іс-жүзінде қолдана алуы

(топтық жұмыс)

Тақырып мазмұнына сәйкес топтастыра алды

Қателіктер болды

Тақырып мазмұнына сәйкес келді

3



2

1


4.

Логикалық тапсырманы орындай алу құзыреті

(Шығармашылық)

Толық орындады

Қиналды

Орындай алмады

3

2

1


5.

Тақырыпты қорытындылай білуі

(Сабақты қорытындылау)

Сұрақтарға жүйелі жауап бере отырып қорытынды жасай алды

Ойы жүйелі емес

Ойын жинақтай алмады

3



2

1







Жалпы ұпай:


Қорытынды баға:



12-15ұпай-«5»

9-11ұпай-«4»

5-8ұпай-«3»


Х. «Бес саусақ»

http://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=7bd54bda17775159f519a7082efc6ec7-87-144&n=21

- Сабақтан алған әсерлерін жазады

XI. Үйге тапсырма беру

6, 94 б










Ответ. Задача решается достаточно просто. Четыре спички, образующие ту часть ручку ключа, нужно переместить на стержень ключа, так чтобы 3 квадрата были выложены в ряд.
ответ на ключ




Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ математика "Тік төртбұрыштың ауданы мен периметрін табу" математика (4сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Культуролог-аниматор

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
