Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыАшық сабақ тақырыбы "Тұрақты сөз тіркестері" 4-сынып

Ашық сабақ тақырыбы "Тұрақты сөз тіркестері" 4-сынып

Скачать материал

ІІ тоқсан

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 Пән: Қазақ тілі

Мерзімі: 04.12.2015

Сабақтың тақырыбы:  Тұрақты сөз тіркестері                    

Сабақ мақсаты: Тұрақты сөз тіркестері туралы білімдерін нығайту

Міндеттері: 

      Синонимдік, антонимдік  тұрақты сөз тіркестерін ажырату

      Оқушылардың сөздік қорларын дамыту

       күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету

Сабақтың түрі:    Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер:    «Шаңырақ» әдісі ,Бағдаршам, Константинополь  әдісі , «Ойлан , бірік, бөліс»,

  «Тұжырымдамалық карта»,Кезбе тілші, Серпілген сауал,

Оқыту нәтижесі:

·         Тұрақты сөз тіркестерін біледі..

·         Синонимдік, антонимдік  тұрақты тіркестерді  ажырата алады.

·         Күнделікті өмірде қолдана алады.

Сілтеме: Қазақ тілі  оқулығы 4 -сынып, Алматы «Атамұра » 2015

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Кіріктірілген модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу

 

 

 

 

 

 

 

7мин

 СТО

 

 

 

 

 

АКТ

 

Психологиялық ахуал  «Шаңырақ»  әдісі Дөңгеленіп тұрайық
Керегені құрайық.
Уықтар боп иіліп,
Шаңыраққа киіліп
Киіз үйді құрайық.

Есімдер аллитерациясын айтады. Лента бойынша бүгінгі тақырыптың атын шығарамыз.

        Төрт түрлі лентаның  (уық)түсі бойынша сыныпты 4 топқа бөлемін.  Төрт гүл партада тұрады.  Сол бойынша лентаның түсі бойынша отыра қояды.

Скипер, хатшы, бақылаушы,таймкипер сайлау.

Скиперге бағалау парақшаларын беру.

Бағалау шкаласы 0, 1, 2

10-9 ұпай – «5»

8-7 ұпай – «4»

6-5 ұпай – «3»

4 төмен ұпай – «2»

Бүгінгі тақырыбымыз не туралы болады деп ойлайсыңдар?

- Ендеше бұл сабақта мақсатымыз не болмақ?

Үй тапсырмасын тексеру  25-жаттығу.

Есімдер аллитерациясы

Өз есіміңіздің алдына сын есім қосып айтамыз. Мысалы: мен сымбатты Сайрангүлмін. Оқушылар өздері  ұнаған түсті таңдап , сол бойынша топқа бөлініп отырады.

Скипер, хатшы, бақылаушы, жедел жәрдем таймкиперді өздері ақылдасып сайлайды.

 

Скиперге бағалау парақшаларын алып, топтағы оқушылардың аттарын жазады.

 

Оқушылар  мақсат қояды.

 

 

25-жаттығу.

Көзге түртсе көргісіз-қараңғы

Көзді ашып-жұмғанша-лезде

Ит өлген жер-алыста

Құлақ  салмау-тыңдамау

 

Түсіну

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

мин

 

 

 

 

3мин

СТО

 

 

 

 

 

ОЖЕСОжО

Бір оқушы  әдемі сөйлемей, паразит сөздерді қосып сөйлейтін бопты. Одан қалай құтыларын білмей жүргенде бір күні қазақ тілінен тұрақты сөз тіркестерін өтіпті. Содан  бастап ол оқушы әдемі, ойын көркем, әсерлі жеткізетін болыпты.

·         Екі немесе одан да көп сөздің тіркесуі арқылы жасалады

·          құрамындағы сөздердің орнын ауыстыруға келмейді

·         бәрі тұтасып бір мағынаға ие болады

·         бір сөйлем мүшесінің қызметін атқарады

·         тұрақты тіркестер – фразеологизм деп аталады.

·         Тұрақты тіркестерді бөлуге, бөлшектеуге болмайды.

·         Сөйлемде бір ғана сұраққа жауап береді.

 Планшетпен жұмыс

Тұрақты -селективті зейінге тапсырма
Константинополь  әдісі

Тұрақты сөзінен барынша көп қысқа сөздерді құрастыру қажет.

Сіздің нәтижеңіз қандай?

өте жақсы:      10 және одан да көп сөз

жақсы:              8 және одан да көп сөз

жаман емес: 6 және одан да көп сөз

Оқулықпен жұмыс.

Сөз жұмбақ шешу

 29-жаттығу

Жуас-қой аузынан шөп алмас

Ақылдас-қабырғамен кеңесі

Анық-тайға таңба басқандай

Алыс-ит өлген жер

 

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

 

 

 

М: Қой аузынан шөп алмас

Қандай?

 

 

 

 

Планшетке сол сөзді қатесіз жазады

Оқушылар өздері есінде не қалды соны жазады.

 

Тұр, ақ, ат, тұрақ, қар, тақ, тар, ұр,қарт,тақыр...

 

 

Сөйлем құрастыру.

 

 

Талдау

 

 

10 мин

ОЖЕСОжО

Әр топқа тапсырма беремін.

«Ойлан , бірік, бөліс»

Жеке, жұпта, топта талқылап өз ойларыңды дәптерге жазасыңдар. Әр топтан бір оқушы оқиды.

Қызыл гүл тобы –  жыл мезгілдері

Көк  гүл тобы – синонимдік тұрақты тіркестер

Сары  гүл тобы –  антонимдік тұрақты тіркестер

Жасыл гүл тобы – Мимикамен көрсету

Кретерийлері:

1.      Мазмұнының ашылуы

2.      Эстетикалық талғам

3.       Жұмыстың аяқталуы

Жасап болған соң тақтаға ілу. Қорғау

 

Топ мүшелері жеке, жұпта, топта өз ақпараттарымен бөліседі.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

 

 

 


Әр топ тұжырымдамалық карта жасайды.       

Мен мына топтан түсінгенім:  ....

Жинақтау

 

 

5мин

 

 

 

 

 

 

 

СТО

 

 

ОБжК

Себетке жеміс-жидектерді жинау

Көп сөздердің ішінен тұрақты сөздердің мағанасын табу керек

Тест

1. «Төбесі көкке жету» тұрақты тіркесінің мағынасын табыңыз

А. өкіну

Б. Қуану 

С. Ұшу

2. «Әліңе қара» дегенді сөз тіркесі түрінде қалай айтады?

А.  Қабақ шытысты

Б. көрпеңе қарай көсіл

С. Жер болу

3.Антонимдік тұрақты тіркесті  табыңыз.

А. Су жүрек – жүрек жұтқан

Б. Мойнына су кету- ит өлген жер

С. Шашбауын көтеру- тақиясына тар келу

4.Синонимдік тұрақты тіркестерді табыңыз

А.Су жүрек – жүрек жұтқан

Б.  Бауыр басу-ақ саусақ

С.  Жүрек жұтқан, жүрегінің түгі бар

·         Инемен құдық қазғандай- қиын

·         Көзі алақандай болу-қорқу

·         Қой үстіне бозторғай жұмыртқалау-тыныштық заман орнау

·         Иісі мұрнына кірмейді

·         Жылан жалағандай-түк қалдырмау

·         Ине шаншар жер жоқ-тығыз

·         Қадалған жерінен қан алу-дегенін істеу

·         Көк ала қойдай ету-сабау

Тест кілті

1.       Б

2.       Б

3.       А

4.       С

 

 

Рефлексия

 

 

Бағалау

 

 

 

 

Үйге тапсырма

10

Мин

 

 

 

 

 

5 мин

ТжДБО

ОмОЖТ

 

 

 

ОүБжОБ

 

Ауызша

Жазбаша

 

1.       Серпілген сауал

2.       Кезбе тілші

1.       Бағалау терезесі

2.       Бағалау ағашы

3.       Рюкзак

4.       Кеме

                       

Бағалау парағы  

аты

Үй

тапс

канстанинополь

постер

сөзжұмбақ

Себетке жинау

рефл

Ұпай

баға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30-жаттығу.Ереже жаттау

Үлгере алмай отырған оқушыларға жедел жәрдем, топ мүшелері көмектесіп отырады.

Жазбаша рефлексияны орындағаннан кейін қандай сұрақтары бар, нені түсінді, нені түсінбеді ? бар қорапқа салады.

Келесі сабақты осы қорапты талдаумен бастаймыз

Скипер  бағалау парақшаларының қортындысын шығарады.

Оқушылар  үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Екі немесе одан да көп сөздің тіркесуі арқылы жасалатын, құрамындағы сөздердің орнын ауыстыруға келмейтін, бәрі тұтасып бір мағынаға ие болатын, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын тіркестер – тұрақты тіркестер – фразеологизм деп аталады.

 

 

 

Тұрақты тіркестерді бөлуге, бөлшектеуге болмайды. Сөйлемде бір ғана сұраққа жауап береді, бір ғана сөйлем мүшесі қызметін атқарады

 

 

Тұрақты сөз тіркесі, фразеологиялық тіркес – екі немесе одан да көп сөздердің тіркесуінен жасалып, бір ұғымды білдіретін бейнелі сөздер тобы

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні

Үй

т/масы

Канстан

тино

поль

постер

сөз

жұм

бақ

себетке жинау

реф

лек

сия

Бар

лығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні

Үй

т/масы

Канстан

тино

поль

постер

сөз

жұм

бақ

себетке жинау

реф

лек

сия

Бар

лығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні

Үй

т/масы

Канстан

тино

поль

постер

сөз

жұм

бақ

себетке жинау

реф

лек

сия

Бар

лығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні

Үй

т/масы

Канстан

тино

поль

постер

сөз

жұм

бақ

себетке жинау

реф

лек

сия

Бар

лығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://lh5.googleusercontent.com/O-Xbk7Ky51pY1wRo8eTZ4QQjaSbxPprmYbjHWydS7cP7jyGMiDjcLvYZdMpK1xGF-YMvA2dOdpOf41eChct6zDmgggXjj3qnJY4rAfOOG-MQdhvAMmGIFZPHTPB2V2DTSY2ibmeSB0ohttps://lh5.googleusercontent.com/O-Xbk7Ky51pY1wRo8eTZ4QQjaSbxPprmYbjHWydS7cP7jyGMiDjcLvYZdMpK1xGF-YMvA2dOdpOf41eChct6zDmgggXjj3qnJY4rAfOOG-MQdhvAMmGIFZPHTPB2V2DTSY2ibmeSB0ohttps://lh5.googleusercontent.com/O-Xbk7Ky51pY1wRo8eTZ4QQjaSbxPprmYbjHWydS7cP7jyGMiDjcLvYZdMpK1xGF-YMvA2dOdpOf41eChct6zDmgggXjj3qnJY4rAfOOG-MQdhvAMmGIFZPHTPB2V2DTSY2ibmeSB0o

 

 

 

 

 

 

Бағалау шкаласы 0, 1, 2

 

10 - 9 ұпай     –  «5»

8 - 7 ұпай       –  «4»

6 - 5 ұпай       –  «3»

4 төмен ұпай –  «2»

 

 

 

 

 

 

Екі немесе одан да көп сөздің тіркесуі арқылы жасалатын, құрамындағы сөздердің орнын ауыстыруға келмейтін, бәрі тұтасып бір мағынаға ие болатын, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын тіркестер – тұрақты тіркестер – фразеологизм деп аталады.

 

Тұрақты тіркестерді бөлуге, бөлшектеуге болмайды. Сөйлемде бір ғана сұраққа жауап береді, бір ғана сөйлем мүшесі қызметін атқарады

 

Екі немесе одан да көп сөздің тіркесуі арқылы жасалатын, құрамындағы сөздердің орнын ауыстыруға келмейтін, бәрі тұтасып бір мағынаға ие болатын, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын тіркестер – тұрақты тіркестер – фразеологизм деп аталады.

 

Тұрақты тіркестерді бөлуге, бөлшектеуге болмайды. Сөйлемде бір ғана сұраққа жауап береді, бір ғана сөйлем мүшесі қызметін атқарады

 

Екі немесе одан да көп сөздің тіркесуі арқылы жасалатын, құрамындағы сөздердің орнын ауыстыруға келмейтін, бәрі тұтасып бір мағынаға ие болатын, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын тіркестер – тұрақты тіркестер – фразеологизм деп аталады.

 

Тұрақты тіркестерді бөлуге, бөлшектеуге болмайды. Сөйлемде бір ғана сұраққа жауап береді, бір ғана сөйлем мүшесі қызметін атқарады

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ тақырыбы "Тұрақты сөз тіркестері" 4-сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Интернет-маркетолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
