Сабақтың
тақырыбы:
Жылдамдық. Уақыт. Қашықтық
Сабақтың
мақсаты:
1. Оқушыларды қозғалыс денелерінің шамалары
жылдамдық, уақыт, қашықтықпен таныстырып,
қозғалысқа берілген есептер құрастыру және
шығаруды пысықтай түсу;
2. Ойлау, есте сақттау қабілеттерін дамыту үшін
ауызша есептеу дағдысын алыптастыру, сонымен
бірге таза, әдемі жазып, есепті тез, жылдам
шығаруға баулу;
3. Ұқыптылыққа, жылдамдыққа, жинақылыққа
тәрбиелеу.
Түрі: аралас
сабақ
Әдісі: жаңа
сабақты түсіндіру
Көрнекілігі: тест,
электрондық оқулық
Сабақтың
барасы:
І
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың
оқу-құралдарын тексеру, зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ
Психологиялық дайындық:
«Бүгінгі сабақ білімдеріңмен ерекше!»
Барлық пәндісүйіп оқиды
Алғырлар Үйымшыл
Спортқа
жақын 4 «Ә»
класы Қоғамдық
жұмыстарға белсенді
Мәнез-құлықтың бәрі бар
ІІІ Үй
тапсырмасын тексеру:
№ 5, 6 72-бет
«Ой
шақыру»
стратегиясы
-
Ендеше,
ізденгіш, ойшыл, ақылды, тапқыр сендерге мынадай жарнама
айтқым келеді:
Елімізде 1 минутта: 16 теледидар,
11 тоңызытқыш,
13 кір жуғыш машина,
12 велосипед,
18 радио,
80 сағат
жасалынып
шығарылады екен.
Ал сендер 45 минутта неше тапсырма орындай
алады екен екенсіңдер?
«Ойын» Қалт
етпей қағып ал, жауабын тауып ал.
1. 9 . 8
(72)
2. 8 санының
квадраты (64)
3. 1км неше
метрге тең? (1000м)
4. Ұзындық
өлшем бірліктерін ата (мм, см, дм, м)
5. Тік
төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? (S= а . в)
6. 63 : 9
(7)
7. Санды 1-ге
көбейткенде шығатын сан? (сол санның өзі шығады)
8. Фигураның
периметрін қалай табамыз? (барлық қабырғаларын қосамыз)
9. Көбейтудің
қандай қасиеттерін білесің? (көбейткіш, көбейткіш, көбейтіндінің мәні)
10. Ұзындығы 5см, ені
3см тік төртбұрыштың периметрін тап. (16см)
IV Жаңа
сабақ:
а) Ребус шешу арқылы
жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Сабақтың
тақырыбымен таныстыру. «Жылдамдық. Уақыт. Қашықтық».
Сабақтың басты
мақсаты: Қозғалыстағы денелердің шамалары жылдамдық, уақыт, қашықтықпен
таныстыру. Қозғалысқа берілген есептерді құрастыру және шығаруды пысықтау.
ә) Сурет бойынша
жаңа сабақты түсіндіру.
- Балалар,
назарларыңды мына суретке аударыңдар.
- Суретте нелерді
көріп тұрсыңдар?
- Трактор
қозғалыста ма? Оны неден байқадыңдар?
- Жеңіл машина ше?
- Енді, келесі
суретке назар аударыңдар.
- Бұл суретте не
байқадық?
- Трактордың,
жеңіл машинаның, жаяу адамның қозғалысы жайында не айтуға болады?
- Олардың 1
сағатта бара алатын қашықтықтары бірдей бола ма?
- Неліктен?
Қайсысы басқаларынан баяу, қайсысы жылдам қозғалады?
- Міне, балалар,
осындай жағдайдағы қозғалыстағы денелердің бір сағатта немесе бір минутта жүріп
өткен жолын, яғни қашықтықтарын кесінділер арқылы көрсетейін.
5км
-
бұл
жаяу адамның қозғалыс жылдамдығы сағатына 5км.
10км
-
трактордың
қозғалыс жылдамдығы сағатына 10км.
60км
-
машинаның
қозғалыс жылдамдығы сағатына 60км.
- Балалар, енді
келесі есепке назар аударайық.
Қозғалыстағы дене
мотоциклші. Ол сағатына 60км жүріп, 3 сағатта жолда болды. Ол әрбір сағат сайын
бірдей қашықтық жүріп өтті. Мотоциклші 3 сағатта неше км жол жүрді? Мотоциклші
1 сағатта жүріп өткен 60км қашықтықты кесіндімен көрсетейік. Ол 3 сағат жолда
болды. Сондықтан осындай 3 кесіндіні жалғастыра сызамыз.
60км 60км
60км
Сонда 60
километрден 3 рет болды.
Демек, 60км .
3 = 180км. Олай болса, мотоциклші 3 сағатта 180км жол жүрген. Сонымен балалар,
қозғалыс денелері жылдамдық, уақыт, қашықтықпен белгіленеді екен. Олай болса
қозғалыс денелерінің атауларының немен өлшенетінін, қалай жазылып, оқылатынын
қарайық.
Атауы:s-қашықтық
v-жылдамдық t-уақыт
Өлшемдері: км
км/сағ сағ
Формуласы:s=v.tv=s
: t t=s : v
Дәптермен
жұмыс.
а) Күннің жадын,
тақырыбын тәптерге жазу.
ә) Дәптерге
қозғалыс денелерінің атауын, өлшемін, формуласын жазу.
s-қашықтық
v-жылдамдық t-уақыт
км
км/сағ сағ
s=v.t
v=s : t t=s : v
№4
а) Жаяу адам
сағатына 5км жүрсе, 2сағатта қанша километр жүреді?
1сағатта – 5км
2сағатта - ?км
Ш: 5км\сағ .
2сағ = 10км
Ж: Демек, жаяу
адам 2 сағатта 10км жол жүрген екен.
ә) Машина сағатына
5 км жол жүрсе, 4сағатта қанша километр жол жүреді? 1сағатта – 90км
4сағатта - ?км
Ш: 90км\сағ .
4сағ = 360км
Ж: Машина 4сағатта
360 км жол жүрді.
б) Трактор
сағатына 10 км жол жүрсе, 5 сағатта қанша километр жол жүреді?
1сағатта – 10км
5сағатта - ?км
Ш: 10км\сағ .
5сағ = 50км
Ж: Трактор
5сағатта 50 км жол жүреді.
№5 Кесемен жұмыс
(Ауызша)
Қозғалыстағы дене
|
Жылдамдық
|
Уақыт
|
Қашықтық
|
|
90км/сағ
|
2сағ
|
?
км
|
|
900км/сағ
|
2сағ
|
?
км
|
|
80км/сағ
|
2сағ
|
?
км
|
Бірдей уақыт
аралығында әр түрлі жылдамдықпен жүрілген қашықтықтарды салыстыр. Не байқадың?
№6 Кестемен жұмыс
(Ауызша)
Қозғалыстағы
дене
|
Жылдамдық
|
Уақыт
|
Қашықтық
|
|
5м/мин
|
3мин
|
?
м
|
|
100м/мин
|
3мин
|
?
м
|
|
200м/мин
|
3мин
|
?
м
|
Бірдей уақыт
аралығында әр түрлі жылдамдықпен жүріп өтілген қашықтықтарды салыстыр. Не
байқадың?
V
Логикалық есептер шығару:
1.Кеше Айнұрдың
туған күні болды. Ертең бейсенбі. Айнұрдың туған күні аптаның қай күні болды? (сейсенбі)
2.Аулада жүрген
бұзаулар мен тауықтардың басы – төртеу, аяқтарының саны – он. Аулада қанша
бұзау, қанша тауық жүр? (1 бұзау, 3 тауық)
3.Біз үлкен жанұя,
Ең кішіміз Әлия.
Қалғанымыз мыналар
Раушан, Болат,
Дариға,
Айтжан, Ержан,
Даналар,
Гүлжанымыз тағы
бар.
Қане, есептеп
табыңдар? (әке-шешесімен 10 адам)
№8 Сызба арқылы
түсіндіру
а)
20км/сағ
– 4сағ 70км/сағ – 3 сағ
? км
Ш: 20км\сағ .
4сағ = 80км
70км\сағ .
3сағ = 210км
80км + 210км
= 290км
Ж: Олар барлығы
290км жол жүрді.
ә)
900км/сағ
– 2сағ 200км/сағ – 3сағ
?
км
Ш: 900км\сағ .
2сағ = 1800км
200км\сағ .
3сағ = 600км
1800км +
600км = 2400км
Ж: Олар барлығы
2400км ұшты.
VI
Шығармашылықпен жұмыс: (5 тапсырма)
1. Екі мың он
тоғыз санын көрсет.
а) 2019
ә)2190 б)2109
2. Ұшақ 8000м
биіктікке ұшты. Осы биіктікті километрмен өрнекте.
а) 80км
ә)8км б)800км
3. Ең кіші төрт
таңбалы саннан ең кіші екі таңбалы санды азайт.
а) 90
ә)990 б)900
4. Санды нөлге
бөлуге бола ма?
а) болады
ә)болмайды б)кей кезде
5.7 санның
квадраты
а) 14
ә) 49 б) 343
VII
Қорытынды:
Бүгінгі
тақырыбымыз қалай аталады?
-
Қане,
балалар қозғалыс денелердің атауларын, өлшемдерін,
формулаларын еске
түсірейік.
-
Жылдамдықты
қалай белгілейміз?
-
Жылдамдықты
қалай табамыз?
Сурет бойынша
қозғалыстағы әр дененің жылдамдығын анықта.
«Сәйкестікті
тап»
сағатына
850км сағатына 100км сағатына
5км
секундына
6км минутына 5м
VIII Үйге
тапсырма:
№9, 76-бет
IX Бағалау: