Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Қазақ тілі 2- сынып Тақырыбы: "Қарама-қарсы мағыналы сөздер"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Қазақ тілі 2- сынып Тақырыбы: "Қарама-қарсы мағыналы сөздер"

библиотека
материалов

Пәні:

Қазақ тілі

Сыныбы:

2 "А" сынып Буентаева Гүлмира Абилгазиевна

Уақыты:


Сабақтың тақырыбы:

Қарама – қарсы мағыналы сөздер

Мақсаты

Алған білімдеріне сүйене отырып, қарама-қарсы мағыналы сөздер ұғымын меңгерту;


Сөйлем ішінен қарама-қарсы мағыналы сөздерді ажырата білуге дағдыландыру;

Тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту;

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Ынтымақтастық, ізгілендіру

Сабақтың әдісі:

Көрнекілік, практикалық

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану

Оқыту құралдары:

Оқулық, топшамалар

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І.Ұйымдастыру бөлімі.








- Сәлеметсіздер ме, оқушылар? Отырыңыздар

-Көңіл-күйіміз қалай? Бүгінгі сабаққа барлығымыз дайынбыз ба?

- Жақсы, олай болса сабағымызды бастайық.



- Амандасады. Отырады.


- Жақсы, дайынбыз.


- Сабаққа кіріседі.




Оқушылардың зейіні сабаққа ауады.






Мәнерлі жазуды қайталайды

ІІ. Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындық.


Сөз дегеніміз не?


Сөздер нелерден жасалады?




Сөз-заттың, сапаның, қимылдың, санның атауы.










ІІІ.Оқушылардың білімдеріне сүйене отырып жаңа материалды меңгертуді ұйымдастыру.





Көркем жазу



Оқулықпен жұмыс

Суреттегі заттарды мына сөздерді пайдаланып салыстыр:

От қандай?

Қар қандай?

Күн мен түннің айырмашылығы неде?

Осы сөздердің мағыналары қандай?

Сөздердің қандай мағынасымен танысамыз екен?

Күн ,түн сөздерін жаздыру



237-жаттығу

Мәтінді оқыту, ат қою

Оқушыларға сұрақтар қою

1-топ

-Мәтінде не туралы айтылған?

1-топ

-Сиыр адамдарды қандай деді?

2-топ

-Неліктен адамдар жақсы?

3-топ

-Сыңар мүйізді ешкі не деді?

4-топ

-Неліктен ешкі адамдарды жаман деді?

5-топ

Қалтайдың қылығы дұрыс па?


Суреттерді салыстыра отырып қарсы-мәндес сөздерді ажыратады







Сөздерді жазады



237-жаттығу

Мәтінді түсініп оқиды

Сұрақ жауаптары


Мәтінде ешкі мен сиыр туралы айтылған

Сиыр адамды жақсы дейді


Адам сиырға шөп береді, су береді.

Сыңар мүйізді ешкі адамды жаман деді.

Ешкінің мүйізін Қалтай ұрып сындырды.

Қалтайдың қылығы дұрыс емес




Жаңа тақырыпты ден қойып тыңдап, жалпы мен жалқы есімдерді ажыратуға дағдыланады







Мағынасын ажыратады




Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтін мазмұнын ашады, қарсы мәндес сөздерді табады

І VI.Жаңа материалды мұғалімнің көмегімен бекіту.









Сергіту сәті:

238-жаттығу

Көру диктанты

Мақалды оқып, мағынасын ашып, жаздырту.


Мағынасы қарама-қарсы сөздердің астын сыздырту


Үлгерген оқушылар өзара жұпта бірін-бірі тексеру

Алыс, жақын сөздеріне дыбыстық талдау жасату








241-жаттығу

Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзге әңгіме құра





Оқушылар оқиды.

Дәптерлеріне жазады.

Мағынасы қарама қарсы сөздердің астын сыз

Слайдта сыздыртамын

Мағынасы қарама-қарсы сөздер ащы -тұщы, алыс-жақын.


Өзара жұпта бірін-бірі тексереді



1,2,3 топ алыс сөзіне,4,5,6 топ жақын сөзіне дыбыстық талдау жасайды (тақтада)


Оқушылар барлығы бір мезетте, сергіту сәтін орындайды.


Әңгіме құрайды.

Үздік әңгімелер автор орындығында оқиды.

Өзара бағалайды.

















Сөздерге дыбыстық талдау жасауды қайталайды.


Оқушылар серігіп, тынығады. Сабаққа деген қайтадан күш – жігерлері пайда болады.

3-4 сөйлемнен тұратын әңгеме құрауға талпынады.

VII.Жаңа материалды өз бетімен бекіту.

Сөз жұмбақты толтыру

Әр сөздің тұсына мағынасы қарма-қарсы сөздерді тауып жаз.


Қарсы мағыналы сөздерді таба отырып, АНТОНИМ сөзін анықтайды. "Антоним сөздер қарама қарсы мағыналы сөздер" ережесін шығарады.

Жылдам ойлап, тез арада жауап беруге дағдыланады.


VIII. Үйге тапсырма.







Үйге тапсырма:

239 – жаттығу

Сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрау


Үй тапсырмасын орындайды.

239 – жаттығу






Өз беттерімен жұмыс істеуге дағдыландыру


IX.Бағалау.

"Блоб ағашы"

Оқушылардың іс-әрекетін бағалайды. Қойылған бағаларға түсінік береді.

Өз әрекетінің күшті және әлсіз жақтарын көрсетеді. Өз бағасын мұғалім бағасымен салыстырады. Өз іс-әрекетін бағалайды.

Өз іс-әрекетінің нәтижесін көреді.

Х.Қорытындылау.

-Сабақ аяқталды!

-Сау болыңыздар!


-Сау болыңыз!

Бүгінгі алған материалдарын қорыту.


























Жұмбақ

Бар ма, жоқ па білмеймін,
Ол жоқ жерде жүрмеймін


Жұмбақ


Аппақ дала, қара дән
Сепкен дәннің түсінуге жараған.

Жұмбақ

Бірі ащы, бірі тәтті,
Екі ұнтақ, екеуі де ақ.
Біреуі майға ұнайды
Біреуі шайға ұнайды


Жұмбақ

Қараңғыда жымыңдайды, жанады

Жарық түссе, бірден сөніп қалады




.







1. Бар ма, жоқ па білмеймін,
Ол жоқ жерде жүрмеймін. (ауа)


2. Аппақ дала, қара дән
Сепкен дәннің түсінуге жараған. (әріптер)


3. Бірі ащы, бірі тәтті,
Екі ұнтақ, екеуі де ақ.
Біреуі майға ұнайды
Біреуі шайға ұнайды. (тұз бен шекер)


4. Қараңғыда жымыңдайды, жанады
Жарық түссе, бірден сөніп қалады (жұлдыз)









































Әр сөздің тұсына мағынасы қарама-қарсы сөзді жаз



таза





қысқа





әлсіз






оң






алыс









Краткое описание документа:

Пәні:

Қазақ тілі

Сыныбы:

2 "А" сынып Буентаева Гүлмира Абилгазиевна

Уақыты:

Сабақтың тақырыбы:

Қарама – қарсы мағыналы сөздер

Ма

Пәні:

Қазақ тілі

Сыныбы:

2 "А" сынып Буентаева Гүлмира Абилгазиевна

Уақыты:

Сабақтың тақырыбы:

Қарама – қарсы мағыналы сөздер

Мақсаты

Алған білімдеріне сүйене отырып, қарама-қарсы мағыналы сөздер ұғымын меңгерту;

Сөйлем ішінен қарама-қарсы мағыналы сөздерді ажырата білуге дағдыландыру;

Тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту;

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Ынтымақтастық, ізгілендіру

Сабақтың әдісі:

Көрнекілік, практикалық

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану

Оқыту құралдары:

Оқулық, топшамалар

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І.Ұйымдастыру бөлімі.

- Сәлеметсіздер ме, оқушылар? Отырыңыздар

-Көңіл-күйіміз қалай? Бүгінгі сабаққа барлығымыз дайынбыз ба?

- Жақсы, олай болса сабағымызды бастайық.

- Амандасады. Отырады.

- Жақсы, дайынбыз.

- Сабаққа кіріседі.

Оқушылардың зейіні сабаққа ауады.

Мәнерлі жазуды қайталайды

ІІ. Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындық.

Сөз дегеніміз не?

Сөздер нелерден жасалады?

Сөз-заттың, сапаның, қимылдың, санның атауы.

ІІІ.Оқушылардың білімдеріне сүйене отырып жаңа материалды меңгертуді ұйымдастыру.

Көркем жазу

Оқулықпен жұмыс

Суреттегі заттарды мына сөздерді пайдаланып салыстыр:

От қандай?

Қар қандай?

Күн мен түннің айырмашылығы неде?

Осы сөздердің мағыналары қандай?

Сөздердің қандай мағынасымен танысамыз екен?

Күн ,түн сөздерін жаздыру

237-жаттығу

Мәтінді оқыту, ат қою

Оқушыларға сұрақтар қою

1-топ

-Мәтінде не туралы айтылған?

1-топ

-Сиыр адамдарды қандай деді?

2-топ

-Неліктен адамдар жақсы?

3-топ

-Сыңар мүйізді ешкі не деді?

4-топ

-Неліктен ешкі адамдарды жаман деді?

5-топ

Қалтайдың қылығы дұрыс па?

Суреттерді салыстыра отырып қарсы-мәндес сөздерді ажыратады

Сөздерді жазады

237-жаттығу

Мәтінді түсініп оқиды

Сұрақ жауаптары

Мәтінде ешкі мен сиыр туралы айтылған

Сиыр адамды жақсы дейді

Адам сиырға шөп береді, су береді.

Сыңар мүйізді ешкі адамды жаман деді.

Ешкінің мүйізін Қалтай ұрып сындырды.

Қалтайдың қылығы дұрыс емес

Жаңа тақырыпты ден қойып тыңдап, жалпы мен жалқы есімдерді ажыратуға дағдыланады

Мағынасын ажыратады

Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтін мазмұнын ашады, қарсы мәндес сөздерді табады

қсаты

Алған білімдеріне сүйене отырып, қарама-қарсы мағыналы сөздер ұғымын меңгерту;

Сөйлем ішінен қарама-қарсы мағыналы сөздерді ажырата білуге дағдыландыру;

Тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту;

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Ынтымақтастық, ізгілендіру

Сабақтың әдісі:

Көрнекілік, практикалық

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану

Оқыту құралдары:

Оқулық, топшамалар

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І.Ұйымдастыру бөлімі.

- Сәлеметсіздер ме, оқушылар? Отырыңыздар

-Көңіл-күйіміз қалай? Бүгінгі сабаққа барлығымыз дайынбыз ба?

- Жақсы, олай болса сабағымызды бастайық.

- Амандасады. Отырады.

- Жақсы, дайынбыз.

- Сабаққа кіріседі.

Оқушылардың зейіні сабаққа ауады.

Мәнерлі жазуды қайталайды

ІІ. Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындық.

Сөз дегеніміз не?

Сөздер нелерден жасалады?

Сөз-заттың, сапаның, қимылдың, санның атауы.

ІІІ.Оқушылардың білімдеріне сүйене отырып жаңа материалды меңгертуді ұйымдастыру.

Көркем жазу

Оқулықпен жұмыс

Суреттегі заттарды мына сөздерді пайдаланып салыстыр:

От қандай?

Қар қандай?

Күн мен түннің айырмашылығы неде?

Осы сөздердің мағыналары қандай?

Сөздердің қандай мағынасымен танысамыз екен?

Күн ,түн сөздерін жаздыру

237-жаттығу

Мәтінді оқыту, ат қою

Оқушыларға сұрақтар қою

1-топ

-Мәтінде не туралы айтылған?

1-топ

-Сиыр адамдарды қандай деді?

2-топ

-Неліктен адамдар жақсы?

3-топ

-Сыңар мүйізді ешкі не деді?

4-топ

-Неліктен ешкі адамдарды жаман деді?

5-топ

Қалтайдың қылығы дұрыс па?

Суреттерді салыстыра отырып қарсы-мәндес сөздерді ажыратады

Сөздерді жазады

237-жаттығу

Мәтінді түсініп оқиды

Сұрақ жауаптары

Мәтінде ешкі мен сиыр туралы айтылған

Сиыр адамды жақсы дейді

Адам сиырға шөп береді, су береді.

Сыңар мүйізді ешкі адамды жаман деді.

Ешкінің мүйізін Қалтай ұрып сындырды.

Қалтайдың қылығы дұрыс емес

Жаңа тақырыпты ден қойып тыңдап, жалпы мен жалқы есімдерді ажыратуға дағдыланады

Мағынасын ажыратады

Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтін мазмұнын ашады, қарсы мәндес сөздерді табады

Автор
Дата добавления 25.12.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров1489
Номер материала ДВ-284363
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
