Тілдік
мақсаттар:
|
Тілдік
дағдылар: Грек,
парсы, рим жазба деректерімен жұмыс жасайды(оқылым дағдысы)
Пәндік лексика және терминалогия: сақ
сөзінің мағынасы, дереккөздер,тиграхауда, парадарая, хаумаварга,исседон,
аргипей, аримаспа, дайлар (айтылым дағдысы)
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы: сақтар
туралы тарихи мәліметтер тақырыбына қатысты сөздерді жазу
Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар...
Біздің анықтағанымыз... деректерде...
Сақтардың мекендеген жерлері...
Қорытындысында...(жазылым дағдысы)
|
Сабақтың
басы
(10минут)
3-минут
7-минут
Білу,
түсіну.
|
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру
мақсатында "Күн сәулесі" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек
білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудырдым.
1-тапсырма
"Буриме" ойыны арқылы әр
топ өз атауына сипаттама береді және сол арқылы сыныпты
төрт топқа бөлемін.
1
|
Тиграхауда
Парадарая,
Хаумаварга,
Дайлар.
Парсы және грек деректері
|
Жауабы
2
|
Оларды парсылар шошақ бөрік киетін тиграхауда сақтары
деп атаған.
Деректерде оларды теңіздің арғы жағындағы
парадарая сақтары деген.
Ал хаумаварга сақтары олардан оңтүстікке
қарай өмір сүрген.
Каспий теңізінен бастап сақтардың басым бөлігін дайлар
деп атаған. Парсы
және грек деректері
|
2-тапсырма:
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы
Қызыл
доп жабық сұрақтар:
-Сақтар
туралы мәліметті қандай топтарға бөлеміз?
-Герадоттың
«Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылған?
-
Герадот дегеніміз кім?
-
Страбон дегеніміз кім?
Жасыл
доп сұрақтары:
-
Ежелгі
грек және рим авторларын ата?
-
Грек
авторлары сақтарды қалай суреттейді?
-
Герадот
пен басқа да тарихшылар сақ тайпаларын қалай атаған?
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Сақтар туралы тарихи мәліметтерді анықтайды
|
-Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін
анықтайды
- Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын
анықтайды
-Герадоттың кім екенін анықтайды
-Страбонның кім екенін анықтайды
-Ежелгі грек және рим авторланын атайды
-Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін
сипаттайды
-Герадот пен басқада тарихшылар сақтарды қалай
атайтынын анықтайды
|
Кері байланыс:"Басбармақ" әдісі оқушыларды
мадақтаймын.
|
Оқулық
Назарбаев
Зияткелік мектебі Астана 2017ж
|
Сабақтың ортасы
(20 минут)
Зерттеу
және
талдау.
10-минут
10-минут
Сабақтың
соңы
15-минут
10-минут
5-минут
|
2. Сабақтың мақсатымен таныстыру:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ
тайпалары туралы бейнематериалды көре отырып, сыныппен диолог құрамын. Жетелеуші
сұрақтар:
·
Бейнематериалда
кімдер туралы айтылады?
·
Сақтар
туралы қайдан білеміз?
Картамен
жұмыс:
Картаны
қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
Ойланып көріңіз сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Болжам жасаңыз.
1-2 оқушыны өз ойларын тыңдаймын.тыңдап
Сабақтың зерттеу сұрағымен таныстыру:
Қандай дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?
3-тапсырма
«Жигсо» әдісі
арқылы мәтінмен танысып, топта бір-бірімен бөлісіп, мәтінді түсіндіреді,
мәтіннен алған білімдерін қолданып зерттеу жұмыстарын жасатамын. Орындап
болғансоң топ басшысы өз жауаптарын қорғайды.
Мәтін тақырыптары
|
Сұрақтар
|
Жауаптар
|
Герадот жазбалары
1-топ
|
Тарихтың атасы Герадот сақтардың
қоғамдық құрылысы туралы не деп жазған?
|
|
Парсы жазбалары
2-топ
|
Парсы деректері сақтар туралы қандай
мәліметтер береді?
|
|
А.Македонский заманындағы грек-латын
жазбалары
3-топ
|
А.Македонский заманындағы тарихшылар
не деп жазды?
|
|
Рим тарихшыларының жазбалары
4-топ
|
Рим тарихшылары сақтар туралы не деп
жазды?
|
|
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Сақтар туралы жазба деректерді анықтайды
|
- Тарихтың атасы Герадот сақтардың қоғамдық құрылысы
туралы не деп жазғанын сипаттайды
- Парсы деректері сақтар туралы қандай
мәліметтер беретінін анықтайды
- А.Македонский заманындағы тарихшылар
не деп жазғанын анықтайды
- Рим тарихшылары сақтар туралы не деп
жазғанын сипаттайды
|
Кері байланыс: «Екі
жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара бірін-бірі
бағалайды.
4-тапсырма
«Сәйкесін
тап» әдісі
бойынша төменде
берілген авторларды олардың пікірлерімен сәйкестендіреді.
1
|
Дарии патша
|
А
|
"Шырақ
есімді бір сақ өзінің денесін қанжармен жаралап, парсыларға қашып барып, өзінің
көсемінен жәбір көрген етіп көрсетеді. Парсы әскерлерін сақтарға бастап
апарамын деп алдап, оларды сусыз шөлде адастырып кетеді. Сосын Шырақтың
алдағанын білген парсы әскерлері оны өлтіреді. Осының зардабынан Дарий I
қырғынға ұшырап, ары қарац соғысқа шыдай алмай, Персияға қайтып
кетеді"
|
2
|
Герадот
|
В
|
Томирис
"әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ"
|
3
|
Помпей Трог
|
С
|
«Бұл —
амюргийлік сақтар деп аталған тайпа (ол шын мәнінде, скифтік тайпа). Өйткені
парсылар скифтердің бәрін сақтар деп атайды».
|
4
|
Полиен
|
Д
|
«Бұл —
амюргийлік сақтар деп аталған тайпа (ол шын мәнінде, скифтік тайпа). Өйткені
парсылар скифтердің бәрін сақтар деп атайды».
|
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Сақтар
туралы жазған авторлардың пікірлерін сипаттайды
|
-Дарийдің
сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді;
-
Герадоттың сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді;
-
Помпей Трогтың сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді;
-
Полиэннің сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді
|
Қалыптастырушы кері
байланыс: жұптаса
дескрипторлар негізінде тапсырманы орындағандарына назар сала отырып қолдау
көрсетіліп, ұсыныстар айтамын
Рефлексия-кері
байланыс:Оқушылар
себеттегі жасыл, қызыл, сары жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген білім
ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады. Мұндағы: Жасыл- бүгінгі
сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.
Сары-бүгін көп нәрсені түсіндім, маған
пайдалы болды.
Қызыл-
бүгін
сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек.
|
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v
=e8pskSiTx2M
Сақ
дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q=С ақтардың+картасы
Бичурин
Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена.
(Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998 ж.
|
Саралау:
Сабақтың
мақсатын қойғанда саралауды басшылықта ұстадым:
Барлық
оқушылар:
Оқушылар
жеке, жұппен, топпен жұмыс жасауды үйренді.
Бірін –
бірі тыңдауға, басқаның идеясымен санасуға дағдыланды.
Оқушылардың
сабаққа деген қызығушылығы, ынтасы артты.
«Миға
шабуыл»
әдісі арқылы оқушылардың ойларын қозғау мақсатында интерактивті тақтадан бейнематериал
көрсеттім.
«Жигсо» әдісі арқылы
мәтінді оқи отырып тарихи деректерді білді.
Өздерін
еркін сезініп, ойларын ашық айтуға дағдыланды.
Оқушылар
өздерін, сыныптастарын бағалауға қатысты. Логиқалық
ой-өрісін
кеңейтіп,
қиялдарын дамытты.
|
Бағалау:
Оқушылардың
назарын сабаққа шоғырландыру
мақсатында «Күн сәулесі»әдісімен оқушылар бір-біріне
тілек білдіріп, жағымды психологиялық белсенді көңіл-күй тудырдым.
Бұл сыныпта ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастырды.«Буриме» ойыны арқылы сыныпты
төрт топқа бөлдім. Сабақта бағыттаушы ролін атқарып, «Серпілген
сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіттім. Оқушыларға
«Миға шабуыл» әдісімен бейнематериалды көрсетіп сұрақтар қойып, картамен жұмыс жасата отырып ақпаратты
таңдауды, бағалауды ұйымдастырдым, АКТ-ы ұтымды пайдаландым. «Жигсо» әдісі арқылы мәтінмен
танысып топпен талқылап зерттеу жұмысын жасаттым. Әр тапсырма соңында оқушылар
кері байланыс беріп отырды. Сабақ соңында «Сәйкесін тап» әдісін
пайдаланып қалыптастырушы бағалаудағы тапсырманы орындаттым. «Білім ағашына»
оқушылар бүгінгі сабақта алған әсерлерін стикерге жазып ілді.
|
Сыныпта денсаулық пен қауіпсіздік техникасы
ережелерін сақтау.
Сыныпта санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
АКТ (интерактивті тақта) жұмысын пайдалану ережесі;
Оқушылардың өзара қарым-қатынасын үнемі өз бақылауымда ұстау.
|