Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:
5.5
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
|
Мектеп: Астана қаласындағы №10 мектеп-гимназиясы
|
Күні: 11.02.2019жыл
|
Мұғалімніңаты-жөні: Кушербаева Н.П.
|
Сынып: 6 «Б»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Бір
айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді
шешу.
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу;
алгебралық
түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді ,
түріндегі
теңсіздіктерге келтіру;
-теңсіздіктердің
шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;
-теңсіздіктердің
шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде
жазу;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылар:
-
Берілген теңсіздікті ықшамдайды;
-
түріне
келтіреді;
-
түріндегі
сызықтық теңсіздіктерді шешеді;
-
Шешімін координаталық түзуде салады;
-
теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы жазады.
-
берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
-
Берілген теңсіздікті ықшамдай алады;
-
түріне
келтіре біледі;
-
түріндегі
сызықтық теңсіздіктерді шеше алады;
-
Шешімін координаталық түзуде сала біледі;
-
Теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы жаза алады;
-
берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
-
бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу алгоритмін
түсіндіреді.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
- теңсіздік;
-
қатаң теңсіздік;
-
қатаң емес теңсіздік;
-
теңсіздіктерді шешу;
-
сызықтық теңсіздік.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
-
x>5 теңсіздігінің шешімі ... аралығы болып табылады;
-
теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде
теңсіздік белгісін өзгереді;
-
теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде
теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып
оқушыларда
өзара сыйластық, сенімділік,қарым-қатынасты
қалыптастыру
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ
әдебиет
|
Бастапқы
білім
|
Шамаларды
салыстыра алу; теңдеулерді шешу дағдылары; сандық түзумен жұмыс жасау
дағдылары.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
0 – 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды
жинақтау, оқу құралдарын түгендеу.
Амандасу. Ынтымақтастық ортаны
қалыптастыру.
Психологиялық
ахуал
Оқушылар
үш түст қағаздан қиылғані гулге өз атының бас әріпінен басталатын бір сөз
жазады.мысылы Ардақты.Жайдары.Сабырлы т.б.Бір біріне сыйлайды.Қағаз түсіне
байланысты топқа бөлемін.Осы гүлдерден қуаныш букетін жасаймыз.Жақсы көңіл
күймен сабақты бастаймыз.
Үй тапсырмасын қызыл – күрделі,
сары – орындарлық, көк– жеңіл түстері арқылы бағалау.
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
4
- 8 мин
|
«Миға шабуыл»
1.Теңсіздікті шешіңіздер:
1) 3x>15; 2x<1; 4x>16;
5x<20; 7x>3,5; 6x<3.
2. Теңсіздіктердің шешімі сандық түзуде
қалай кескінделетінін көрсетіңіз.
1) 6х18; 2) х – 15 7; 3) 3х + 4 19; 4) 6 – 2х 22.
Жауабы:
1) 2)
3)
4)
3. Сан
аралықтарын теңсіздік түрінде жазыңыз:
|
Презентация
Смайликтер
Қосымша 1
|
9
– 10 мин
|
Теңсіздіктерді аралық координата түзуіне белгілегенде мынадай
қорытындыға келеміз:
Қорытынды.
Теңсіздік аралық координаталық түзудегі шешімі
|
|
11-
18 мин
|
Сыныппен жұмыс.
№1. Теңсіздікті шешіп,
шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер:
1) 12 + х > 18
2) 6 – х ≤ 4
3) 1 + 3х > 10
4) 3х + 8 < 0
5) 6 + х < 3 – 2х.
№2.Теңсіздікті шешіп,
шешімдерін жиынынкоординаталық түзуде кескіндеңдер:
1)4 + 12х > 7 + 13х
2) 3(2 + х) > 4 - х
3) – ( 4 – х) ≤ 2(3 + х)
4)
5)
|
Презентация
Смайликтер
Қосымша 2
|
19
– 28 мин
|
Топтық
жұмыс
1
топ
Теңсіздікті
шешіп, шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер және шешімдерін
жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер:
А
деңгейі
1) 0,3 + х ≥ 1
2) 0,4 - х < 0
3) 4х + 19 ≤ 5х – 1
В деңгейі
4) 3(1 - х) + 2(2 – 2х) <0
5)
6)
С деңгейі
7)
8) 8х2 – 2х(4х + 1) ≤ х
9)
2
топ
Теңсіздікті
шешіп, шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер және шешімдерін
жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер:
А
деңгейі
1) 17 + х > 37
2) 5 – х ≤ 1
3) 4 + х < 1 – 2х
В деңгейі
4) – ( 2х + 1) ≤ 3( х + 2)
5)
6)
С деңгейі
7)
8) 6х2 – 3х(2х + 4) > 48
9)
3
топ
Теңсіздікті
шешіп, шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер және шешімдерін жиынын
координаталық түзуде кескіндеңдер:
А
деңгейі
1)
6,2 + х ≥ 10
2) 0,6 - 2х < 0
3) 4х + 7 ≤ х + 1
В деңгейі
4) 4( 1 – х) + 5(х + 8) ≥ 0
5)
6)
С деңгейі
7)
8) (х+6)(3х-8) – 3(х2 – 1) < 20
9)
Бағалау:
Тапсырмаларды топтар бірін-бірі бағдаршам әдісі бойынша бағалайды.
|
Презентация
Смайликтер
Қосымша 3
|
29
– 30 мин
|
Сергіту сәті.
Бірден отызға дейін
санаймыз, бірақ үшке бөлінетін сандарды айтпаймыз. Кім айтып қойса ойыннан
шығады.
|
Презентация
|
31
– 37 мин
|
Өз
беттік жұмыс
№943.
Теңсіздікті шешіңіздер:
1)
2)
3)
4)
5)
6)
№944(1). x-тің қандай мәндерінде өрнектің мәні
теріс сан болады: 2x – 5; 1,4x – 7; 6 – x?
№945. Теңсіздік құру арқылы шығарыңдар.
Квадраттың
периметрі 20см-ден артық, бірақ 28см-ден кем. Квадраттың қабырғасының
ұзындығын бағалаңдар.
|
Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған
оқулық, 2- басылымы
Т.А. Алдамуратова,
– Алматы: Атамұра, 2018.
Қосымша 4
|
Сабақтың
соңы
|
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма.
№946,№950
Рефлексия: «+», «-»
әдісі
|
Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған
оқулық, 2- басылымы
Т.А. Алдамуратова,
– Алматы: Атамұра, 2018.
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы.
АКТ-мен байланыстар
|
Саралаутапсырмаларыжұптық
жұмыстардаберіледі.
Жұптық
жұмыста қабілетіжоғарыоқушыларөзжолдастарынакөмекжұмысынұйымдастырады.
|
Бағалаусабақтыңбарлықбөліміндежүреді,
ауызшажауапбергеноқушылардымадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтермен
мадақтау
|
Оқушыларменсергітусәтіжүргізіледі.
|
|
|
|
|
|
|
|