Инфоурок Математика ПрезентацииҚағаз ақша 3 класс

Қағаз ақша 3 класс

Скачать материал

«Бекітемін»:....................... Шаиева А.С

 

 

Пән: Математика

 

Орта мерзімді жоспар бөлімі:

«Су – тіршілік көзі»

 

Күні: 17.04

 

Сынып: 3-сынып

 

Мектеп: №42 «Ақниет» гимназиясы

 

Мұғалімнің аты-жөні:  Харесова М.К

 

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қағаз ақша

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу  мақсаттары

 (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.3.6  1000 теңгелік, 2000 теңгелік, 5000 теңгелік

 ақшаларды  ажырату және түрліше төлем жасау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

оқулықта берілген тапсырмаларды топта, жұпта, жеке орындайды.

Көптеген оқушылыр:

мұғалімнің көмегімен жаңа білімді түсініп, алған білімін өмірде қолдана алады.

Кейбір оқушылар:

тақырыпты терең меңгеруге арналған тапсырмаларды орындайды.

Бағалау критерийлері

Тапсырмаларды орындау алгритімін түсінеді.

Сыни ойлайды, алған білімін практикада қолданады.

Тілдік мақсаттар

Дағдыларын дамыту:

белгілі бір соманы түрлі  купюралар мен монеталар мен қалай жинауға болатынын түсіндіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

Теңге, купюра, монета, ұсақтау.

Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы

Талқылау:

– 500, 800, 1000 теңгені түрліше жинақтай аласың ба?

– 1000, 2000, 5000 теңгені ұсақтай аласың ба?

Жазу:

Өрнектер.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Музыка, қазақ тілі.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Ресурстар

Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б

Бастапқы білім

Үшінші тоқсанда алған білімдерін қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылық ояту

«Теңге ілу» ойыны арқылы топқа бөлу

Бала санына қарай түрлі 500, 1000, 2000, 5000 теңгелік  тапсырмалар жазылған қағаз ақшалар   тасталады. .

Әр оқушы өзіне ұнаған ақшаны алып тапсырманы шешіп, бір-бірін тауып, бір топ құрайды

 

-          Балалар қолымызға не алдық?

-          Қағаз ақшаны қалай атаймыз? Купюра

-          -Сенің қолыңда неше теңге?

-          Қандай тапсырма берілген?

 

Жұмыс ережесін келісу

*        Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

*        Уақытты үнемдейміз!

*        Нақты,дәл жауап береміз!

*        Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

*        Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

*         

Үй тапсырмасын тексеру:

№6 , 28-бет

5000=3000+2000

5000= 4000+1000

5000=2000+2000+1000

 

 - Балалар сіздер не себепті топқа осылай бөлініп отырдыңыздар?

-     Ендеше сабағымыз не туралы болмақ?

- Басқа елдің ақшалары қалай аталады?

 

Оқу мақсатын таныстыру:

-          Балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?

-          «Мен 1000 теңгелік, 2000 теңгелік, 5000 теңгелік ақшаларды ажыратамын және түрліше төлем жасаймын»

 

Күтілетін нәтижені анықтау

-          Мен 1000 теңгелік, 2000 теңгелік, 5000 теңгелік ақшаларды ажыратады

Күнделікті өмірде түрліше төлем жасауды үйренеді

 

 Білімді өзектендіру.

 

-          Ендеше балалар бүгінгі сабағымыздың не туралы екенің ұғынуымыз үшін бейнероликті тамашалайық.

 

Bilimland.kz сайтынан бейнеролик

«Қағаз ақша»

 Талқылау сұрақтары:

-          Балалар бейнеролик не туралы?

-          Теңге атауы қандай сөзден шыққан?

-          Қағаз ақшада нелердің суреттері бейнеленген?

 

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

Bilimland.kz Анықта: ақиқат па? жалған ба?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-           

Оқушыларды топтарға бөлуге арналған ақшалар

 

 

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

Bilimland.kz сайты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

 

Сабақтың ортасы

Оқулықпен жұмыс:

№2 ӨЖ

а/

Бұқтырылған ет – 500 тг-ден 2 қ

Балық – 250 тг-ден 4 қ 

Берді-  5000 тг

Қайтарады-? тг

Ш: 1)5000*2=1000 тг /бұқтырылған ет/

      2)   250*4=1000 тг /балық/

     3) 1000 +1000 =2000 тг /заттың құны/

     4) 5000-2000= 3000 тг /қайтарады/

Ж: Сатушы 3000 тг қайтарады

 

Дескриптор:

 

*        Есепті оқиды.

*        Есептің шартын қысқаша жазады.

*        Есептің сұрағын анықтайды.

*        Есептің шешуін табады.

*        Есептің жауабын жазады

 

ә/ 1 м арқан -250 тг

3 м- ? тг

4 м - ? тг

Ш: 250*3=750

     250*4=1000

Ж: Осындай 3 м арқан- 750 тг, 4 м 1000 тг

 

 

Дескриптор:

*        Есепті оқиды.

*        Есептің шартын қысқаша жазады.

*        Есептің сұрағын анықтайды.

*        Есептің шешуін табады.

*        Есептің жауабын жазады.

 

Тапсырманың орындалу дұрыстығын тексеремін:

– Кімде қиындық туындады?

– Сіз қай жерде қателік жібердіңіз?

– Жіберілген қателіктің себебі неде?

 

 

 

 

Bilimland.kz

ЖЖ

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

*        Берілген тапсырманы оқиды

*        Бос орындарды тиісті мәліметпен толықтырады

*        Өрнектің мәнін табады.

 

№3 «Кестемен жұмыс» ТЖ

 

            Суретте қандай баскиімдер бейнеленген? Оларды кімдер киеді?

-           Баскиімнің құны қанша? (6000)

-           Мұндай баскиімнен нешеу сатып алынды? (2)

-           Бір баскиімнің бағасын қалай анықтаймыз? Қандай формуланы қолданамыз?

 

Бағасы

Саны

Құны

 

Бірдей

3 дана

? тг

2 дана

6000 тг

 

Ш: 6000:2=  3000              3000*3= 9000

Ж: Құны 9000 тг

 

-           Бұлар қандай көзәйнектер?Оларды кімдер тағады?

Әрбір топ кесте бойынша есеп құрастырады және оларды ортада қорғайды.

 

Бағасы

Саны

Құны

5000 тг

 

Бірдей

10000 тг

3000 тг

? тг

 

Ш: 10000:5000 =  2    3000*2 = 6000

Ж:  Құны 6000

 

Бағасы

Саны

Құны

2000 тг

5

 

Бірдей

?

2

 

Ш: 2000*5  =10000   100000:2 = 5000

Ж: Бағасы 5000 тг

 

Бағасы

Саны

Құны

3000 тг

 

Бірдей

6000 тг

4000 тг

? тг

 

Ш: 6000?3000  =2   4000*2 = 8000

Ж: Құны 8000 тг

 

Дескриптор:

*        Кесте бойынша есеп құрастырады;

*        Есептің сұрағын оқиды;

*        Есептің шешімін табады;

*        Есептің жауабын жазады.

 

 

Дәптермен жұмыс:

*        Критерий бойынша бағалаумен жұмыс.

Бағалау критерийі.

Мен:

         1000 теңгелік, 2000 теңгелік, 5000 теңгелік купюраларды ажыратуды;

         Олармен  түрліше төлем жасауды білемін.

 

Сергіту сәті: «Бейнеролик»

 

 Тақтамен жұмыс:

 

№4 Теңдеулерді шешіп әр суретте қандай мұздық бейнеленгенің анықта.

-          Балалар білесіздер біз қазір «Су тіршілік көзі» бөлімі аясында тақырыптар өтіп жатырмыз.

-          Судың неше күйі бар? /қатты,  бу, сұйық/

-          Соның ішінде мұздықтар мен мұзтаулар судың қатты күйіне жатады. Мұздау дегеніміз- мұхитта не теңізде еркін жүзіп жүрген үлкен мұз бөлігі.

Мұздықтар дегеніміз- жер бетінде жиналған мұз не қар қабаты.

-          Ендеше балалар мұздықтармен танысу үшін  №4 тапсырманы орындаймыз.

 

У:4=318/3          х/2=750/6            у+565=207*4        у-120=203*3

У/4=106              х/2=125             у+565=828            у-120=609

У=106*4             х=125*2             у=828-565              у=609+120

У=424                  х=250                у=263                     у=729

424/4=318/3     250/2=750/6      263+565=207*4     729-120=203*3

106=106            125=125              828=828                609=609

/Жаңғырық м/   /Карженевский  м/  /Тұйықсу м/         /Абай м/

 

Дескриптор:

*        Теңдеуді оқиды

*        Мүмкін есептеулерді орындайды

*        Теңдеуді ықшамдайды

*        Белгісіз компонентті табады

*        Теңдеуді шешеді

*        Тексеруді орындайды

 

 ҚБ тапсырмасы:

Тапсырма

Суреттегі банкноттарға мұқият қара. Құны 17000 тг тұратын шаңғыны сатып алу үшін берілген ақшалармен қалай төлем жасауға болады? Әртүрлі тәсілін жазып көрсет.

Картинки по запросу • 1000, 2000, 5000 теңгелік купюралар Картинки по запросу • 1000, 2000, 5000 теңгелік купюралар Картинки по запросу • 1000, 2000, 5000 теңгелік купюралар

 

17000 тг =                                                                              

 

17000 тг =                                                                              

 

17000 тг =                                                                              

 

Дескриптор             Білім алушы

-  берілген банкноттардың құнын ажыратады;

-  қажетті соманы жинақтаудың бірнеше тәсілін көрсетеді.

 

 Үйге тапсырма: №5, 31-бет

Амалдардың орындалу ретін анықта және есепте

-   

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilimland.kz сайты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестемен жұмыс

Сабақтың соңы

Бекіту:

«Дүкенші» ойыны

Бір топ дүкенші, екінші топ тұтынушы болып қолдарындағы ақшаларына дүкеннен сауда жасайды. Өздіктерінен төлем жасап үйренеді.

-  Балалар қолымыздағы ақшаға 4 зат ала аламыз.

-  Сенде қанша теңге болды?

-  Қанша теңге қайтарды?

 

Рефлексия

-Балалар бүгінгі тақырып ұнады ма?

-  Бүгінгі сабақта біз нені үйрендік?

-  Қай тапсырма қиындық туғызды?

- Қай тапсырма қызықты болды?

- Біз бүгін мақсатымызға немен, қалай жеттік?

 

 

Оқушыларға «ВАК» әдісі арқылы кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері жауап жазады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Бағалау

 

Қорытынды:

-  Балалар ақшасы көп адамды кім дейміз? /Бай, миллионер/

-  Бай адам ақшасы көп адам емес, бай адам-денсаулығы мықты, ақылды, адамгершілігі мол, ата-анасы бар адамды бай адам дейміз. Ақшаға көп қызығуға болмайды.

-  Ендеше бәріңіз де бай болыңыздар!

-  100 теңгең болғанша, 100 досың болсын деген жақсы сөзді ұмытпайық.

 

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

Оқушылардың бірін-бірі, өзін өзі бағалауға негізделген, бұл тәсілдің мақсаты өзін және құрбыларын әділ бағалауға үйрету.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының   сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген

кезеңінде қолданыла алады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылат ын

Қауіпсіздік техникасы

ережелерінің тармақтары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да

ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу

қажет?


 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қағаз ақша 3 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Культуролог-аниматор

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
