Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы«Дене. Өлі, тірі, жасанды табиғат» (3 сынып)

«Дене. Өлі, тірі, жасанды табиғат» (3 сынып)

Скачать материал

ШҚО  Семей қаласының  Білім бөлімі  «ММ

 №33 жалпы білім беретін мектеп» КММ

 

 

 

 

Тақырыбы « Дене . Өлі, тірі, жасанды табиғат»

3 сынып

          Орындаған : Қ.Рысқұлбеков атындағы 

№33   ОМ

 

 

 

Бастауыш сынып мұғалімі :

       Ғ.Б.Ошибаева

 

 

 

 

 

2014 ж

                                            Кіріспе

 

 Сабақта қолданылған  ойын элементтері – мұғалімнің   түсіндіріп отырған материалын оқушылардың аса зор ілтипатпен тыңдап, жемісті , сапалы меңгеруіне сенімді көмекші бола алады. Өйткені , кіші жастағы оқушылар жас ерекшеліктеріне байланысты оңдай ойынға өте ынталы келеді. Балалар тез сергіп, тапсырманыжылдам , дәл орындайтын болады.

Ойын оқушылардың грамматиканы толық меңгеріп, жазу  тілін дамытуларына мол мүмкіндік береді. Өз беттерімен жұмыс істей білуге дағдыландырады. Ойланғыштық, іздемпаздық қабылетттерін арттырады, сөз қорларын молайтуларына көмектеседі.

Мұнымен қатар сабақ үстінде ойын элементтерін қолдану оқушылардың оқып отырған сабағына қызығушылығын арттырады, оған белсенді түрде қатысып, түсінбегенін түсінуіне мүмкіндік тұғызады.

Оқушылар , өздері тақырыпқа «Сұрақ- жауап ойын»арқылы қорытынды жасайды. Проблеманың сұраққа, шығармашылық тапсырмаға әр оқушы, өз беттерімен жауап іздейді, оны дәлелдейді.

Сабақта қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде өлеңдер оқып ,тілді жақсы меңгергендерін көрсете білді. Тәрбиелік маңызы мол болды, орманнан келген жануарлар, (оқушылар аңдар болып киініп) табиғатты қорғауын, аялауын сұрады.

Сабақта қолданылған ойын элементтері -  мұғалімнің түсіндіріп  отырған материалын оқушылардың аса зор ілтипатпен тыңдап, жемісті, сапалы меңгеруіне сенімді  көмекші  бола алады. Өйткені, кіші жастағы оқушылар жас ерекшеліктеріне байланысты  оңдай ойынға  өте ынталы келеді. Балалар тез сергіп, тапсырманы жылдам, дәл орындайтын болады.

Ойын оқушылардың грамматиканы толық меңгеріп, жазу  тілін дамытуларына мол мүмкіндік береді. Өз  беттерімен жұмыс  істей білуге дағдыландырады. Ойланғыштық, іздемпаздық қабілеттерін арттырады, сөз қорларын молайтуларына көмектеседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Дене . Өлі, тірі, жасанды табиғат.

 

 

Сабақтың мақсаты: Табиғи және  жасанды денелердің айырмашылығы жайлы түсінік беру.

 

Міндеті. 1) Тірі және өлі табиғат денелерінің айырмашылығы.

2) Әрбір түрдің суретін салып немесе  танып білу.

3) Топ арасында жұмбақты шешіп, жауабын суретпен көрсету.

 

Дамытушылық мақсат: Оқушылардың өз бетімен , топпен жұмыс істеу біліктіліктерін дамытады, шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, танымдық белсенділігін арттырады.

 

Тәрбиелік мақсат: Экологиялық тәрбие беру.

 

Сабақтың әдісі: Көрнекілік, слайтар, сұрақ – жауап, топтастыру, рефлексия, талдау, ізденушілік, шығармашылық тапсырма.

 

Сабақтың көрнекілігі: жеке  суреттер, тірек- сызба,  ойын- құралдар, карточкалар, интерактивті тақта.

 

Сабақтың пәнаралық байланысы: ана тілі, ағылшын.

 

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.

Үй жұмысын тексеру. Бірінші қатар : ойын арқылы : «Не істеуге болмайды .? »

 

 ЕЕЕ

 

Екінші қатар: Карточкалар арқылы сұрақтарға жауап беру.

Үшінші қатар: Тест карточкаларын  орындау.

Бағалау

2.Жаңа сабақ. Бағдарлау – мотивациялық кезең. Сабақтың мақсатын қою.

Оқушының қызығушылығын ояту.

3.Оқулықпен жұмыс: - Бір оқушы мәтінді оқиды.

                                                                      

-        Тізбектей оқыту

-        Ойын «Сұрақ – жауап» оқушылар бір- біріне мәтін бойынша  сұрақтар қояды.

 

4. Интерактивтік тақта бойынша слайттар көрсетіп, бекіту.

 

Слайд 1.

Ұлдар-тірі табиғатты, қыздар-өлі табиғатты анықтайды

 

 Слайд 2.

 

4. Дәптермен жұмыс. Өз бетінше жұмыс

Тірі , өлі табиғаттың  белгілерін жазу. Слайдпен салыстыру

Тексеру, бағалау.

   5 слайд

 

5. Ойын  -« Өлі, тірі табиғат». Жұмбақтар шешу.

   6 слайд

Егер жасанды табиғат болса – алақанды көрсетеді.

Егер тірі табиғат болса-  жасыл дөңгелек.

Егер өлі табиғат болса – қызыл шаршы.

Неге  жасыл түсті дөңгелек ?  « Ол тіршіліктің белгісі»

 

 

6. Проблемалық жағдайы. Слайд 7-8

 -Балалар, сендер өлі және тірі табиғаттың а расындағы  қандай байланыс бар екенің  табындар.

 

Балалардың жауаптарын тыңдау. Бағалау.

Балалардың жауабынан кейін слайд көрсетіледі

 

   Слайд 9. 

7. Рефлексия. 

Оқушылар  3 тілде табиғат туралы өлеңдер оқиды.

- Музыканы тыңдап , орманға саяхат жасап, демалу.

Сол кезде орманнан жануарлар қонаққа келеді.

Бірінші – Тиын

О,табиғат ! Тағдырымсың сен менің,

Сенің барлық өзен , тау мен көлдерің.

Ауаң, суың, өсімдігің болмаса,

Дүниеде қалай өмір сүремін.

Құдыреті мол табиғат, мен саған,

Әрқашанда алғыспен бас иемін.

Аю - Give we the nature we will protect

For very pleasant meetings at the lake,

For meetings on a glade, a bathing in the river,

For house rest, instead of in the distance.

That was the nature to whom to protect,

We need everything accurately and truly to understand -

Nature king of people and wreath,

But all without it to the person - the end!

 

Сауысқан -  Покормите   птиц зимой,

Пусть со всех концов

К вам слетятся, как домой,

Стайки на крыльцо,

Сколько гибнет  их – не счесть ,

Видеть тяжело .

А ведь  в нашем сердце  есть

И для них тепло.

 «Табиғатты аяла!» деген  сөздер шығады

 

 

    Слайд 10. 

 

 

8. Шығармашылық тапсырма.

Оқушылар ана тілі сабағында жазған  «Жайлау » шығармаларын оқиды.

Тапсырма: Жайлау деген  тақырыпқа берілген сурет бойынша

1 қатар – өлі табиғатт

2 қатар- тірі табиғат                                  Теріп, дәптерге сөз

3 қатар – жасанды табиғат                        дерді жазу.Бағалау.

 

 

 

 

 

    Слайд  11

 

9. Сабақты қорытындылау.

 

10. Үйге тапсырма . 62 -63 бетті  мазмұндау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Дене. Өлі, тірі, жасанды табиғат» (3 сынып)"

Настоящий материал опубликован пользователем Ошибаева Галия Бекеновна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 03.01.2015 1698
    • DOCX 2.7 мбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Ошибаева Галия Бекеновна
    Ошибаева Галия Бекеновна

    Учитель начальных классов в казахской школе

    • На сайте: 9 лет и 8 месяцев
    • Подписчики: 0
    • Всего просмотров: 9275
    • Всего материалов: 5

    Об авторе

    После окончания средней школы, поступила в педагогическое училище имени М. О. Ауэзова. И вот уже 32 года как я переступила порог средней школы №33 имени Қ. Рысқұлбекова, чтобы передать свои знания. С детства мечтала стать учителем, моим олицетворением Мудрости, Профессионализма была моя мама- Марзия Аскаровна Иманбаева, которая 40 лет проработала учителем начальных классов. Была удостоена звания «Отличник Просвещения Казахской ССР» , помню с какой любовью она готовилась к урокам и мы с сестрой помогали вырезать, клеить, каждый день готовили яркую наглядность.Мне нравятся слова « Учитель—не кто учит, а у кого учатся.» Учитель тоже учится у учеников, а педагогика-- процесс взаимный. Детям мало моих уроков вооруженных новыми технологиями, их нужно Любить, Понимать, Уважать интересы. В каждого ребенка вкладываю частичку своей любви, тепла, добра. Счастлива, когда вижу результат своего труда. У человека должны быть определенные способности, задатки, из которых развиваются умения и качества. Работаю над темой : «Развитие творческих способностей учащихся в процессе работы» На открытых уроках, внеклассных мероприятиях, дети показывают знания трехъязычия, умеют выражать свои мысли, анализировать , находят правильное решение по возникшей проблеме. Принимают активное участие при проведении конкурсов, фестивалей, в экологических акциях, где занимают призовые места. Это результат каждодневной, кропотливой работы учителя учеников и родителей.

Қазақ тілі. 8-сынып. Көшпелілер мен табиғат тұтастығы. ҚМЖ

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
12971
16
20.11.2024

Материал разработан автором:

Разработок в маркетплейсе: 9
Покупателей: 101

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Ахмер Біржан Ермекұлы. Инфоурок является информационным посредником

Қазақ тілі. 8-сынып. Көшпелілер мен табиғат тұтастығы. ҚМЖ. "Синтаксис. Биоалуантүрлілік. Қызыл Кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер" бөлімі. Оқу мақсаты: 8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8.4.4.2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану, Сабақ мақсаты: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады; - сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын табады, қызметін түсініп қолданады

Краткое описание методической разработки

Қазақ тілі. 8-сынып. Көшпелілер мен табиғат тұтастығы. ҚМЖ. "Синтаксис. Биоалуантүрлілік. Қызыл Кітапқа енген жануарлар

мен өсімдіктер" бөлімі. Оқу мақсаты: 8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;

8.4.4.2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану,  Сабақ мақсаты: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады;

- сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын табады, қызметін түсініп қолданады

Развернуть описание
Смотреть ещё 5 615 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
