Пәні:
Қазақстан тарихы
|
Сынып: 7
|
Мерзімі:
03.02.17ж
|
Тақырыбы:
|
XIV-XV
ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы
|
Мақсаты:
|
XIV-XVғасырлардағы
Қазақстан халқының шарушалығы, егіншіліктің дамуы, қалалары мен селолық
қоныстары, қолөнері кәсібінің өркендеуі жайлы түсінік беру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылардың белсенді ойлау қабілеті артады, саяси
оқиғаларды өз бетінше тұжырымдай біледі
|
Бағалау критерийлері:
|
Теорияны
түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалогтық
оқыту, «Кім жылдам?», «Бинго», «Ақыл тасы»
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Кіріспе
|
2 минут
|
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың
зейінін сабаққа аудару
|
Оқушылар
оқу құралдарын дайындайды
|
Ауызша
мадақтау
|
2 минут
5 минут
|
Оқушыларды
топқа бөлу
Үй
тапсырмасын сұрау
зымыран
сұрақтары арқылы оқушылардың бұған дейінгі сабақтарда алған білімдерін
тексеру
Алтын Орда
1. Ақ Орда –Әбілқайыр хандығы- Моғолстан
мемлекеті
2. Көк
Орда
3. Ноғай Ордасы
|
Оқушы
қызығушылық танытып, белсенділігі артады
«Кім
жылдам?»
Жерге
иелік түрлері
• Икта
• Інжу
• Сойырғал
• Тархандық
1. Мемлекеттік жер (диуандық)
2. Інжу-ірі жер иелену
3. Вакуфтық- дін иелігі
4. Миліктік-шаруалар
XIV-XV ғасырлардағы салық түрлері
Тағар
Қалан
Құшыр
Зекет
Сауын
Хараж
Баж
Соғым
Сыбаға
|
Ауызша
мадақтау
|
Таныстырылым
|
2 минут
|
Тақырыпқа
байланысты қысқаша түсінік беру
|
Оқушылар
тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
|
Бағалау
парағы
|
Негізгі
бөлім
|
20 минут
|
Джигсо
әдісі
Мәтінді
оқиды
1.Отырықшы
жер шаруашылығы Қазақстанның қай аймағында басым дамыды?
2.XIIIғасырдың
2-жартысында Сырдария бойындағы қалаларда қандай кәсіп өркендей бастады?
3.Мал
шаруашылығы неше түрге бөлінеді?
4.Көшпелі
мал шаруашылығында көшу бағыттарының қашықтығы?
5.XIIIғасырдың
екінші жартысындағы жандана бастаған қалаларды жаз.
|
Оқушы
орындау керек
Мәтінмен
жұмыс
Қазақстанның
саяси картасымен жұмыс
Сығанақ
қаласының орны
Сарайшық қаласының орны
|
Бағалау
парағы
|
5 минут
|
Жаңа
сабақты қорытындылау
|
Дәптермен
жұмыс
Оқулықпен
жұмыс
«Адасқан
әріптер» ойыны
Бала
болсаң болғандай бол,
Ағайынға
қорғандай бол.
Досыңа
майыспа,
Дұшпаныңа
қайыспа.
|
Бағалау
парағы
|
Қорытынды
|
10 минут
|
Суммативті
бағалау
Рефлексия
жасау
Үйге
тапсырма
|
Оқушы
өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
Үйге
берілген тапсырманы күнделікке жазу
|
Бағалау
Рефлексия
|