Сабақтың тақырыбы:
«Тәлім -тәрбие туралы мақал-мәтелдер»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Жаңа сөздерді меңгерте отырып, тақырып деңгейінде
сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
2. Дамытушылық:
жаттығулар арқылы оқушылардың сөздік қорларын дамыту, сауатты жазу, есте
сақтау, байланыстырып сөйлеу,өз бетімен жұмыс істеу.
3.Тәрбиелік:тәлім-тәрбие
туралы мақал-мәтелдер арқылы оқушыларды адамгершілікке,сыйластыққа,кішіге ізет,
үлкенге жол сілтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
интерактив сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,
жаттығу жұмыстары.
Сабақтың
көрнекілігі:
кесте, мақал-мәтелдер,мәтін,экран
Пәнаралық
байланыс: қазақ
әдебиеті, орыс тілі, этикет сабағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
Сәлеметсіңдер ме
балалар!
Кезекшімен диалог
(оқушыларды түгендеу).
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру:
1. Жаңа
сөздерді тексеру.
2. «Ас
әзірлеуге көмектесу» тақырыбына құрастырған монологті тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ
1.Мұғалімнің
кіріспе сөзі. Балалар,тәлім -тәрбие туралы мақал-мәтелдер дегенді
қалай түсінесіңдер?
Иә, дұрыс тәлім
-тәрбие туралы мақал-мәтелдер адамды жақсылққа, үлкендерді сыйлау,оларға
көмектесу, әке-шешені қадірлеу,кішіні қолдауға тәрбиелейді.
Ал, сендер тәлім
-тәрбие туралы мақал-мәтелдер білесіңдер ме?
2.
Оқушыларға сабақтың мақсатын жариялау.
3.Жаңа сөздермен
жұмыс. (
Аудирование, сөз тіркестерімен сөйлем қүрастырғызу).
Көлемі қысқа
Шағын өлеңдер
Халық даналығы
Ереже
Жалқаулық пен
жамандықты сынайды
Тез,жеңіл айтылады
Жақсылықа тәрбиелейді
Тақырыптары әр
түрлі
Мағына береді
4. Мәтінмен жұмыс.
Мақал –мәтелдер –
ауыз әдебиетінің бүр түрі. Мақал-мәтелдер – халық даналығының бір көрінісі.
Мақал-мәтелдердің көлемі қысқа. Онда аз сөзбен көп мағына береді. Олар шағын
өлеңдер секілді. Мақал-мәтелдер адамды жақсылыққа тәрбиелейді. Олар жақсы адам
болып шығудың ережесі секілді.
Мақал -
мәтелдердің тақырыптары әр түрлі; өнер-білім,адамгершілік,жақсы мен
жаман,еңбек,достық,Отанды сүю туралы т.б.
5.Сұрақтар құрастырғызу.
Мысалы:
Мақал-мәтелдер адамды неге тәрбиелейді?
4.Грамматикалық
жұмыс.
1.«Адам» сөзін
септеу.
2. «Тәрбие» сөзін
тәуелдеу.
3. «Достық» сөзіне
фонетикалық талдау жасау.
4. Осы сөздермен
сөйлем құрастыру. Мысалы: Адамды достыққа шақыруға тәрбиелеу.
5. Тәлім -тәрбие
туралы мақал-мәтелдер.
(Экранға назар
аударыңдар. Мақал-мәтелдерді оқып мағынасын түсіндіріңдер)
1. Әдепті
бала – арлы бала,
Әдепсіз бала –
сорлы бала.
2.Жаманға
айтқан ақылың –
Далаға атқан
оқпен тең.
3.Үлкенге
құрмет,
Кішіге ізет.
4.Атаңа не
қылсаң,
Алдыңа сол
келеді.
5.Асыл
тастан шығады,
Ақыл жастан
шығады
6.Тәрбие
–отбасынан басталады.
7.Өтірік
өрге озбас.
8.Ашу –
дұшпан,
Ақыл – дос.
9.Кекшіл
болма,
Көпшіл бол.
10.Өз
білмегеніңді кісіден сұра.
6. Қорытынды
кезеңі.
Кестемен
жұмыс.
№»1. «Дұрыс»,
«Бұрыс» жауабын табыңдар.
|
Дұрыс
|
Бұрыс
|
Мақал-мәтелдердің
көлемі ұзын
|
|
|
Онда көп сөзбен
аз мағына береді
|
|
|
Мақал-мәтелдер
адамды жақсылыққа тәрбиелейді.
|
|
|
Олар ертегілерге
ұқсайды
|
|
|
Мақал-ммәтелдер
– халық даналығы
|
|
|
Мақал –
мәтелдердің тақырыптары өте аз
|
|
|
№2. Берілген
мақал-мәтелдердің екі бағанадағы сыңарларын табыңдар.
Әдепті бала –
арлы бала
|
Алдыңа сол
келеді.
|
Тәрбие –
|
Ақыл – дос.
|
Атаңа не қылсаң,
|
Кішіге ізет.
|
Ашу – дұшпан,
|
отбасынан
басталады.
|
Үлкенге құрмет,
|
Әдепсіз бала –
сорлы бала.
|
Жаманға айтқан
ақылың
|
кісіден сұра.
|
Өз білмегеніңді
|
Далаға атқан
оқпен тең.
|
7. Үйге тапсырма:
1. Жаңа
сөздер мен мақал-мәтелдерді жаттап келу.
8. Бағалау.