Жалпы
мақсаты:
|
Ақын
жайлы мәліметтерді тыңдата отырып, жаңа мағлұматтар алуына жағдай туғызу.Өлең
мазмұнын, құрылысын меңгерте отырып, автор шеберлігін таныту.Ұлттық дәстүрді
жалғастыруына,құрметтеуге үйрету.
|
Күтілетін
нәтижесі:
|
Оқушылар
өлеңді түсініп және мәнерлеп оқи алады. Өлең мазмұнын әңгімелей алады. Өз ойын
ашық және сыни ойлай алады.
|
Негізгі
идея:
|
Өлеңнің
мазмұнын түсіндіру.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
1.Қызығушылығын
ояту.
2.Мағынаны
тану.
3.АКТ-ні
пайдалану,бейнежазба көрсету, слайд көрсету.
4.«Топтастыру»
стратегиясы
5.
«Түртіп алу» әдісі.
6.
«Ойлан – Бірік - Талқыла»,түрткі сұрақтар.
7. «Кубизм»
стратегиясы
|
Сабақтың барысы
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І.Ұйымдастыру
|
Оқушылардың
көңіл-күйін сұрау. (бармақпен көрсету)
Сабаққа
дайындығымыз қалай? (3-рет шапалақ)
Психологиялық
дайындық
«Жүректен
- жүрекке» шеңбері
–
Әрбір еркелетіп айтатын есім гүлге ұқсайды. Гүлдердің бәрі әдемі: раушан да,
қызғалдақ та, бәйшешек те – бәрі де өзінше керемет, бәрі де адамға қуаныш
сыйлайды. Біздің есіміміз де осындай керемет!
Суретпен
топқа бөліп алу.Бағалау парағын тарату.
|
Оқушылар
бармақтарын көрсету,шапалақтау, өз есімдерін таныстыру.
|
ІІ.Үй
тапсырмасы:
|
Үй
тапсырмасын сұрау.
1.Ананы
бүкіл адамзат неге құрметтейтіні туралы эссе жазу.
2.
барлық аналарға арналған тілегіңді білдір.
|
Оқушылар
үйге берілген тапсырманы айтады,оқиды
|
ІІІ.Қызығушылықты
ояту.
|
1.
Сұрақ-жауап.
-Қазақтың
қандай ақындарын білесіңдер?
Оқушылар
өздері білетін ақындарды атайды.
-Осы
аталған ақындардың ішінде әйел адамдар көп пе?
-Неліктен
олай деп ойлайсың?
-Өзің
ақын болуға қалай қарайсың? Ақын болу үшін нені меңгеру қажет деп ойлайсың?
-Ф.Оңғарсынова
туралы не білесіңдер? Қандай өлеңдерін оқып едік?
2.
Ф.Оңғарсынова туралы бейнежазба көрсету. «Фариза,Фариза қыз, Фариза жан».Оның
өлеңдері, кітаптары туралы айту.
-
Қазақ дегенде көз алдымызға не елестейді? «Топтастыру»
стратегиясы бойынша орындалады.
-
«Қазақ халқы – өнерлі халық» дедіңдер, несімен өнерлі?
Өнер
түрлеріне тоқталу:
-музыка
өнері;
-зергерлік
бұйымдар жасау өнері?
-би
өнері?
-қолөнер
бұйымдарын жасау өнері;
-Қазақ
қолөнеріне тән өрнек түрі қалай аталады?
-Ою-өрнек
мағынасын білесіңдер ме?
- «Ою» деген
сөзді естігенде ойларыңа не келеді? Әр топ парақ қағазға өз ойыларын
топтастырсын.
|
Оқушылар
сұрақтарға жауап айтады.
Оқушылар
бірлесіп жұмыс жасайды,толтырады,қорғайды.
|
Сергіту
сәті.
|
«Көңілді
күн» биі
|
Оқушылар
билейді.
|
ІV.Мағынаны
тану.
|
1.Фариза Оңғарсынованың "Оюлар" өлеңін тыңдап көрейік.
текемет, басқұр, желбау, түскиіздің суреті көрсетіліп тұрады.
2. «Түртіп
алу» әдісі.
Сөздікпен жұмыс.
Текемет – киіз үйдің ішіне төселетін жайма киіз
Басқұр - киіз үйдің ішін безендіру үшін уық пен керегенің түйіскен
жеріне тағатын өрнекті жалпақ құр.
Желбау - киіз үйдің шаңырағын қатты жел аударып кетпес үшін шаңырақтан
төмен бастыруға пайдаланатын өрнектелген төгілме шашақты бау.
3.
«Ойлан – бірік - Талқыла». Өлеңді талдау.Ортада қорғау. 4.Постер қорғау.
Тұсаукесер. (ою туралы сурет салу,жазу сөзбен толтыру)
5.
Текемет және сырмақтың жасалу жолдары туралы бейнежазба көрсету.
Түрткі
сұрақтар:
1.Өлеңнен
қандай әсер алдыңдар?
2.Көз
алдыңа не елестеді?
3.Өлеңдегі
негізгі кейіпкер кім?Оны сипаттар алар ма едіңдер?
4.Топтық
жұмыс: «Әже», «Әжеме» т.б. атты мәтін жазу. Жазған мәтінінің ішінен ең жақсысын
оқыту.
|
Оқушылар
өлеңді оқиды,талдайды.
Сұрақтарға
жауап береді.
|
V.Ойтолғаныс
|
Сабақты
бекіту. «Кубизм» стратегиясы арқылы тапсырма беру.
1.Ою-өрнектердің
шығу тарихы қай кезден басталады деп ойлайсың?
2.Өлеңдегі
басты кейіпкер әжесінің қандай ою-өрнек түрін аңсап, іздеп жүр деп ойлайсың?
3.Қазақ
халқының ою-өрнек түрлері несімен ерекшеленеді деп ойлайсың?
4.Қазақ
болып туғанымызға өкінбейміз бе?
Сабақты
қорытындылау. Ән: «Фариза, Фаризажан» тыңдату.
Түрлі-түсті
қағаздан ою ойып, тақия жасау.
|
Оқушылар
сұрақтарды оқиды,жауап береді.
Ән
тыңдайды, ою ойып, тақия жасайды.
|
VІ.Рефлексия
|
-Сонымен,
балалар, бүгінгі сабақта не білдік? Не ұнады? Не ұнаған жоқ?
|
Стикерге
жазу және тақтаға өзі қалаған смайликтерге ілу.
|
Үйге
тапсырма
|
Міне, балалар, Фариза апаларың:
Шебер көп бұл заманда кілең
керім,
Болмайтын ажыратып түр-өңдерін.
Сүрінбей өте алар ма ғасырлардан,
Әжемнің оюындай, жыр-өрнегім,-
деген өлең жолдарында әжелеріміздің қолдарынан шыққан сан қилы оюлары,
қолөнер бұйымдары жұртты таң қалдырса, Фариза апамыз өзінің өлеңдерімен
жұртты сүйсіндіріп, халқының аяулы қызына айналып отыр.
Сонымен «Оюлар» өлеңімен таныса
отырып оюлардың шығу тарихынан көптеген мағлұматтар алдық. Айтайын деген ойын
оюмен жеткізген бабаларымыз қандай ойшыл, шебер болған десеңші. Бабалардан
қалған осындай өнерді қастерлеп, өзіміз үйреніп, әрі дамыту біздің
міндетіміз. Бүгінгі
өлеңнің негізгі идеясы да- осы.
Өлеңді жаттау.
|
Күнделіктеріне
жазып беремін
|
Бағалау
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Бағалау
парақшасын толтырады.
|
|
|
|
|