Пән: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2В
бөлім - Сандар және заңдылықтар
Күні: 08.12.2016
Сынып: 1А
|
Мектеп: Зеренді ауданы әкімдігінің
«Пухальск негізгі мектебі» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Баян Балташевна
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Екі-екіден сана . Ортақ тақырып: Қоршаған әлем
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.1.5. 20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері
санау; тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: 20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санайды;
Көптеген оқушылар: 20-ға дейінгі сандар
тізбегін/ондықтар мен 100-ге дейінгі сандар тізбегін құрастырады;
Кейбір оқушылар: 100 көлеміндегі сандар,
суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылық-тарын
анықтайды.
|
Бағалау критерийлері
|
20 көлемінде
2-ден топтап тура және кері санайды.
2, 4, 6, 8, 10 затты тең бөліп, жартысын табады.
|
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және терминология
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
Оқушылар:
сандық заңдылық қалай құрылғанын және әрі қарай қандай сан
болатынын түсіндіре алады.
Бұл келесілерді қамтиды:
• заңдылық, реттік, тізбек, келесі, бұрынғы
• заңдылықтың құрылуы
• кеңейту, жалғастыру (заңдылық)
• Келесі не?
• Заңдылық қайталанып жатыр ма?
Талқылау:
Келесі санды атай аласыз ба?
• Заңдылық қайталана ма?
• Сандардан заңдылық көрініп тұр ма?
Неліктен екенін айта аласыз ба
• ...бұл сан келесі болады?
• ... бұл сан берілген тізбекте келесі бола алмайды?
Жазылым:
• заңдылықты айқындап бірізділікті жалғастырыңыз
• заңдылығын белгілеп тізбекті жасаңыз.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу.
Еліміздің атаулы күндеріне құрметпен қарау
|
Пәнаралық байланыстар
|
Көркем еңбек
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Таныстырылым, бейнеролик
|
Бастапқы білім
|
20-ға дейінгі сандарды қосады және азайта алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
3 мин
|
№1. Ширату жаттығуы (Ұжымдық) «Тақ сан мен жұп санды
ажырат»
Оқушыларға өрнектер көрсетіледі. Жауабына байланысты екі-екіден
немесе жеке тұра қалады.
1 + 3 11 + 5 19 + 1
2 + 5 16 – 6 14 – 4
6 + 3 17 – 4 15 + 5
6 + 1
№2 Барлығы неше дөңгелек? (Жеке)
- Суреттегі велосипед дөңгелектерін қалай тез санауға болады?
Тізбектей санатып тексерту. (10 дөңгелек)
-Ал, біздің сыныбымызда қандай заттарды тез санауға
болады? (парта, орындықтар, шкафтар, жарық көзі)
-Адам денесінде жұп мүшелер бар ма?
|
Өрнектер жазылған карточкалар
Сурет
|
Сабақтың ортасы
2 мин
5 мин
2 мин
3 мин
3 мин
3 мин
2 мин
|
№1. Екі-екіден сана (Жұппен)
Екі-екіден санау дағдысын қалыптастыру үшін орындату.
-Бишілердің барлық қатысушылар саны қанша? (14)
-Сайысқа неше биші жұп қатысты? (7)
№2. Шығарып көр. (Ұжымдық)Тапсырманы
орындамас бұрын, “Егер сыныптағы оқушылардың барлығында екі қолғаптан болса,
сыныпта барлығы неше қолғап барын қалай санауға болады?”деген сұрақтың
төңірегінде ұжыммен санау бойынша зерттеу жұмысын ұйымдастыру. Оқушыларға
жазуға қолдану үшін А3 форматты ақ қағаз, түрлі түсті маркерлер.
тарату. Ұжым болып өз бетінше зерттеу жүргізуіне нұсқау беру.
Зерттеу нәтижесін қорғату. Оқушылар заттың санын анықтаудың түрлі нұсқасын
айтуы мүмкін. Бір адамда бір жұп қолғап болғандықтан, жұппен санап анықтауға
болады деген қорытындыға келеді. Оқушыларға екі-екіден санау дегеніміз
заттарды жұппен санауды білдіретінін қорытындылап айту.
Сергіту сәті
№3. Жазылым (Жеке)
№4. Жазылым (Жеке)
№5. Жұбын тап ойыны(ұжымдық)
Шұлықтардың жұбын табу. Сыңарларымен қосу.
№6. Тура ретпен екі-екіден сана. Түсіп қалған санды жаз (ұжымдық
|
Сурет
А3 қағазы, маркерлер
Бейнеролик
дәптер
Дәптер
Суреттер
Маркер,
тапсырма берілге парақша
|
Сабақтың соңы
3 мин
2 мин
|
№1. Тақырыпты бекітуге арналған тапсырма (жеке)
Бишілерді екі-екіден
топтап сана. Екі-екіден топтап кері сана
Алмалардың санын сана. Ыдысқа алмалардың жартысының суретін
салсаң қанша болады?
Рефлексия (Тақырыпқа байланысты) Сабақтан алған білімдері қай
деңгейде екенін және смайликтер арқылы көңіл күйлерін білдіреді
|
Суретті
карточкалар
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Уақыт үнемдеу арқылы сарау
Нәтижеге бағытталған саралау
|
Оқушылар сабақтың соңында:
заттарды екі-екіден санауды меңгереді. Оқушылардың сабақ
тақырыбын түсінгенін тексеру үшін төмендегі сұрақтарды қойылады:
— Бүгін сабақта санаудың қандай түрімен таныстыңдар?
— 4-тен бастап 20-ға дейін екі-екіден сана.
— 10-нан екі сан аттап кері сана.
— Өмірде жұбымен болатын заттарға мысал келтір.
— Адам денесіндегі жұп мүшелерді ата.
“Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалауға байланысты жұмыс
өткізу.
|
Сергіту сәті, интербелсенді тақтамен жұмыс жасағанда қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
|
|
|
|
|
|