Выбранный для просмотра документ ашык сабак.pptx
Скачать материал "Ашық сабақ Қаз. әдебиет"
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезовтың
«Көксерек» әңгімесі
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
1.Жазушының табиғат тақырыбы мен адамдар тағдырын қатар суреттеген “Көксерек” әңгімесінен алған білімдерін жүйелеу, әңгіме мазмұны арқылы басты кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне, автордың көзқарасына бойлау;
2.Оқушылардың пәнге қызығушылығын ояту, мағынаны тануға,түсініп оқуға дағдыландыру, шығармашылыққа баулу;
3. Табиғатты қорғауға, табиғаттың әрбір перзенттінің орны ерекше екенін айтып түсіндіріп, табиғат пен адам қарым-қатынаста болатынын түсіндіру;
3 слайд
Сабақтың ерекшелігі стратегиялық бағытта жүргізіледі.
“Еркін жауап” стратегиясы -1 ұпай
“Дәлелде”стратегиясы-2 ұпай
“Салыстыру”стратегиясы- 3 ұпай
“Талдап білу”стратегиясы-5 ұпай
“Түсініктеме күнделігі”стратегиясы
“Пікір алысу” стратегиясы- 4 ұпай
“Композициялық талдау”стратегиясы – 5 ұпай
“Сөздер банкі” стратегиясы
4 слайд
1. «Еркін жауап» стратегиясы.
К
Ө
Е
Е
Р
С
К
К
5 слайд
6 слайд
3. «Талдап білу» стратегиясы.
Сатылай кешенді талдау:
1.Шығарма жазудағы жазушының басты мақсаты:
2.Шығарманың авторы:
3.Тақырыбы:
4.Идеясы:
5. Жанрлық түрі:
6.Кейіпкерлері:
а)портреті
7 слайд
4. «Салыстыру» стратегиясы
1.Тамақты.... ішеді.
2. .... аң.
3. Өз иесіне ... .
... тамақты ішеді.
... жануары.
Өз иесіне ... .
8 слайд
Жауаптары:
Көксерек:
1.Тамақты ұрлап ішеді.
2. Жабайы аң.
3. Өз иесіне үйренбейді.
Дайын тамақты ішеді.
Үй жануары.
Өз иесіне үйренеді.
Ауыл иттері:
9 слайд
5.«Дәлелдеу» стратегиясы»
1.Көксерек неге Құрмашқа бас салды?
2. Кім кінәлі?
10 слайд
6. «Композициялық құрылымы» стратегиясы:
Әңгіменің басталуы:
(Начало рассказа)
Әңгіменің дамуы :
(Развитие рассказа)
Әңгіменің шиеленісуі:
( Осложнение рассказа)
Оқиғаның шарықтау шегі:
( Кульминация рассказа)
Оқиғаның шешімі:
(Развязка рассказа)
11 слайд
7. «Түсініктеме күнделігі» стратегиясы.
Жоқтау.
12 слайд
Жоқтау –аза ғұрпын көтере түсетін, қайғыны басатын, қазаға аса лайықты қаралы салттың бірегей түрі. Қайтыс болған адамның жақсылығын, еліне істеген қызметін, жақсы қасиеттерін паш ететін тұрмыс – салт дәстүр.
13 слайд
8. «Пікір алысу» стратегиясы.
14 слайд
Үйге тапсырмасы:
Әңгіме желісі бойынша сұхбат құрастыру
15 слайд
Бағалау парағы:
16 слайд
17 слайд
4. «Талдап білу» стратегиясы.
Сатылай кешенді талдау
1. Тақырыбы
2. Жанрлық түрі
3. Авторы
4. Кейіпкерлері:
б) портреті.
6. Әңгімеде кездесетін салт – дәстүрлер мен
әдет- ғұрыптар
7. Композициялық құрылымы:
І. Оқиғаның басталуы
ІІ. Оқиғаның дамуы
ІІІ. Оқиғаның шиеленісуі
ІV. Оқиғаның шарықтау шегі
V. Оқиғаның шешімі
ә)
10. Әңгіменің түйіні, тәрбиелік мәні.
18 слайд
Әңгіме немен басталады?
19 слайд
Қарадыр елсіз жер.Май/мамыр/ айы.Жас шөптің иісі шығады.Айналада адырлар.
20 слайд
Адамдар қандай қастық жасады?
21 слайд
Терең жар бар.Бұл жерде екі қасқыр мекен еткен.Екі аяқтылар/адамдар/ іннен 7 күшікті алып шықты.5 күшікті көздеріне қарап тұрып өлтіреді.Біреуін қалтырады.Ең кенжесін алып кетеді.
22 слайд
Ауыл неге шулады?
23 слайд
Қой жараланды.Қозы алып қашылды.Бұзаулар өлтірілді.Құлындар желінді.
24 слайд
Көксеректің ауылдағы өмірі қандай?
25 слайд
Иттер оны жақсы көрмейді.Дос болмайды.Иттер талап тастайды.Құрмаш болғанда таяқ жемейді.Қиналса да Көксерек дыбыс шығармайды.Көксерек ұрлық пен адал асты айыра алмайды.
26 слайд
Көксерек қалай өзгерді?
27 слайд
Аяқтары жуандап,жүндері ұзарып,мықты көкжал болды.Жоны шығып,алқымы түсіп,семіріп кетті.
28 слайд
Көксерек қандай сатқындық жасады?
29 слайд
Көксерек ауыл малына шапты,Құрмашты өлтірді.
30 слайд
Көксеректі кім жазалады?
31 слайд
Аққасқа -Қасеннің иті.Аққасқа Көксеректі өлтірді.
32 слайд
“Көксерек” шығармасының авторы кім?
33 слайд
М.Әуезов
34 слайд
20-25 ұпай –”5”
15-19 ұпай-”4”
9-14 ұпай- “3”
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов “Көксерек” әңгімесіСабақтың мақсаты: 1.Жазушының табиғат тақырыбы мен адамдар тағдырын қатар суреттеген “Көксерек” әңгімесінен алған білімдерін жүйелеу, әңгіме мазмұны арқылы басты кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне, автордың көзқарасына бойлау;2.Оқушылардың пәнге қызығушылығын ояту, мағынаны тануға,түсініп оқуға дағдыландыру, шығармашылыққа баулу;3. Табиғатты қорғауға, табиғаттың әрбір перзенттінің орны ерекше екенін айтып түсіндіріп, табиғат пен адам қарым-қатынаста болатынын түсіндіру;Сабақтың типі: қайталау сабағыСабақтың түрі: білімді жинақтау,бекіту сабағы.Сабақтың әдіс-тәсілі: Оқытудың жаңа әдіс-тәсілдеріСабақтың көрнекілігі: Жазушы суреті, Табиғат аясындағы қасқырдың суреті. Кесте, кеспе қағаздар, кітап көрмесіПәнаралық байланыс: Экология ,География, Өзін-өзі тануСабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.ІІ. Еске түсіру. (миға шабуыл) тестІІІ. Түсіну. (Әңгіме бөлімдеріне ат қойып,мазмұнын баяндау) “Эстафета”ойыны “Талдап білу”стратегиясы-5 ұпай Шығарма жазудағы жазушының мақсаты, тақырыбы, идеясын ашып көрсету.Шығарма жазудағы жазушының мақсаты: Табиғатты қорғау, Әрбір табиғат перзенті өмір сүруге құқылы екенін ұғындыру.Шығарманың тақырыбы: Адам мен табиғат арасындағы байланыс пен қайшылық.Шығарманың идеясы: Табиғаттағы байланыс үйлесімде болу керек екендігін, адамдар табиғаттың заңдылығын бұзса, апатқа әкелетіндігін ұғындыру.. Суреттеңіз. Көксеректің портреті және Көксерекке, Құрмашқа, Әжесіне мінездеме беру.Көксеректің портреті. (.. Жотасы күдірейген, құйрығы шоп-шолақ, бойы тау басында тайдай көрінеді. Нағыз көкжал, сұсты, көзі жап-жасыл.)Құрмаш КөксерекӘже “Салыстыру”стратегиясы- 3 ұпай. Салыстырыңыз. Ауыл иттерінен Көксеректің ерекшелігі қандай?(Айлакер, ашқарақ, дыбыс шығармайды,сұсты, жасымайды.)( Қолдан тамақтанады, өз иесіне бауырбасады, еркелейді, тілін алады, иесіне қызмет етеді). Қолданыңыз. Көксерек туралы ел не дейді?.( -Кәпір,қырыс, тағы емес пе! Кеудесін бермейді, жасымайды!-Ұры, Асырасаң да мал болмайды, тұқымы жау емес пе! т.б)“Дәлелде”стратегиясы-2 ұпай. Дәлелдеңіз. Көксеректің Құрмашқа бас салуының себебі неде?(Біріншіден аш, екіншіден адамдарға деген өшпенділік және ол бөрі,тағы аң оның иесі болмайды).. Топтау. Шығармадағы басты кейіпкерлер қасиетін ашу. Ұқсастығы бар ма? (сәйкестендіру кесте)Кейіпкерлер Тән қасиеттерДала санитары Саналы Табиғат перзенті Адам Жыртқыш Қасқыр Еңбектенуші Дала тағысы Әрекеттенуші Аса сақ, қу Ұрпақ тәрбиесіне берік,жауапты Қайсар Ой иесі V Талдау.“Кім кінәлі” (проблемалық сұрақтар)1.Көксерек Құрмаштан гөрі ақ қасқырмен неге тез бауырласыты?2. Қасқырлар іс-әрекеті мен адамдар іс-әрекетінде ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?3. Құрмаштың өліміне кім кінәлі?4. Қасқырларды қолға үйретуге бола ма?“Композициялық талдау”стратегиясы – 5 ұпай Шығарманы құрылысына талдау.Композициялық элементтер Композициялық жоспар тәсілдері 1)Шығарманың жазылу себебі Қабырға күнтізбесіндегі қысқы түнде жортқан қасқыр суреті. Жазушының бала кезіндегі аңшылардан естіген әңгімесін еске түсіруі. жазу2) Оқиғаның басталуы Қасқырлар мекені, тағылар тағдыры. Суреттеу,3)Оқиғаның байланысы Бөлтіріктерге жасаған адамдар қаталдығы. Баяндау4) Оқиғаның дамуы Қарадыр еліндегі мазасыздық Әңгімелеу5) Оқиғаның шиеленісуі Көксеректің адамдардан көрген жәбірі. Суреттеу,баяндау6)Оқиғаның шарықтау шегі Көксеректің сатқындығы, Құрмаш қазасы. Суреттеу7)Оқиғаның шешімі Аққасқаның Көксеректі өлтіруі, Көксеректің жазасы. Суреттеу , баяндау“Түсініктеме күнделігі”стратегиясыЖоқтау –аза ғұрпын көтере түсетін, қайғыны басатын, қазаға аса лайықты қаралы салттың бірегей түрі. Қайтыс болған адамның жақсылығын, еліне істеген қызметін, жақсы қасиеттерін паш ететін тұрмыс – салт дәстүр. “Пікір алысу” (қорытынды )Шығарманың авторы, атыШығарма несімен ұнады?Сүйікті кейіпкеріңЖасалған қорытындыМ.Әуезов “Көксерек” Қызықты, тартымды. Шығарма Көксеректің ойымен баяндалады. Құрмаш,Әжесі Қасқырдың болымысы адам тәрбиесіне көнбейді екен. Түз тағысы да өмір сүруге құқылы. Адамдар табиғат заңдылығын бұзса, ол өзіне қатер төндіреді. Бағалау.Үйге тапсырма. «Табиғатты аялай да, бағалай да білейік» тақырыбында шығарма жазу.
6 663 997 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Нургалиева Гульмира Мулуковна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
4 ч.