1745066
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
V ЮБИЛЕЙНЫЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ КОНКУРС
ИнфоурокНачальные классыРабочие программыТабиғат аясында

Табиғат аясында

библиотека
материалов

hello_html_m792810c8.jpg


МЕНДЕХАДЖАЕВА БАХТЫГУЛЬ РАЙОВНА

№5 И.В.Панфилов атындағы мектеп-лицейінің

бастауыш сынып мұғалімі

АШЫҚ САБАҚ ДҮНИЕТАНУ


Тақырыбы: « ТАБИҒАТТЫ АЯЛАЙЫҚ»


Мақсаты:Табиғат алтын ұямыз,қоршаған ортамыз,тіршілік көзіміз екенін оларды қорғау,

аялау,ардақтау біздің міндетіміз екенін түсіндіру.


Табиғат байлығы адамзат өмірінің баға жетпес асыл қазынасы,өмірлік қоры,болашақ ұрпаққа да осы қалпында,таза күйінде жеткізер мұрасы екенін ұғындыру.

Осы орайда балалардың табиғатқа деген сүйіспеншілігін,аяушылығын ояту.

Түрі: Сайыс

Көрнекілігі: слайдтар,ырым-тыйым сөздер,шарлар.

Әдісі: жұмбақтар шешу,таныстыру,сұрақ-жауап.


САБАҚ БАРЫСЫ:


1.ҰЙЫМДАСТЫРУ

Кіріспе сөз.

Табиғатты сүйіңдер

Сүю үшін біліңдер

Қамқорлық жасау жолында

Жанды салып күйіңдер


Апаттан оны сақтаңдар

Ебін тауып баптаңдар

Көрсе қызарлықпен атпаңдар


Табиғат-ана мейірімді

Анаңа түсір пейіліңді

Береке құт болып көрікті

Мұраға айналар кейінгі.



Адам мен табиғат әрқашанда егіз.

Табиғатты асырау үшін,қамқоршың десең де болады.

Ата-бабамық: «жер-қазына, су-алтын, мал-байлыққ» деп өсиет айтыпкеткен тегіннен емес.



Күнделікті ішіп-жеген тамағымыз,үстіміздегі киіміміз оқитын кітабымыз,мінер көлігіміз, ауырғанда пайдаланатын дәріміз,тыныс алар ауамыз,ішер суымыз-олардың бәрі жомарт табиғаттың сыйы.


Оқушылар үш топқа бөлінеді.


Сайысымыз топтық жарыс.

Сайыс 4 бөлімнен тұрады.




-2-

1.Таныстыру

П.Нақыл сөз,өлең шумақ,мақалдар айту.

Ш.Жұмбақтар шешу.

1У. Ойын «ҚАЙДА БАРДЫҢ, НЕ КӨРДІҢ?

У.Ситуациялық сұрақтар.

У1. Сурет салу,жапсыру.


1.бөлім 1.ТАНЫСТЫРУ.


Сайыс ұпайлары жинаған фишкалармен бағаланады.


1. « Ай тобы» Ескі айда есірке

Жаңа айда жарылқа


П.» Жұлдыз тобы» Әр бала бір жұлдыз

Жарқырауыңа жәрдем бер.


Ш. «Күн тобы» Әрқашан күн сөнбесін

Аспаннан бұлт төнбесін.


  • Балалар сайысымызды бастамас бұрын ойын ойнап алайық.


ОЙЫН «КӨКТЕМ СЫРЫ НЕДЕ?


  • Қазір жылдың қай мезгілі?

  • Көктем айларын атап шығайық.

  • \ наурыз,сәуір,мамыр.

  • Жақсы,жарайсыңдар.

  • Олай болса сайысымызды бастайық.


П. САЙЫС Табиғат туралы тыйым сөздер,мақал-мәтелдер,өлең шумақтары айтылады.


Ш.САЙЫС. Жұмбақтар шешу.


1. Тұрғанымен жырақ өзі,

Таусылмайтын шырақ өзі.

\ күн\


2. Қыста киімін тастамайды.

Көктемде киіне бастайды.

\ағаш\


  1. Аяғы жоқ,қолы жоқ

Бірақ тыныш тұрмайды.

Сақтамасаң оны тек

Барша тіршілік қурайды.

\ су\



Соңы


Сүйейік, табиғатты аялайық!

Анадай табиғаттың аясында.

Жадырап жас балаша

Демалайық.



Табиғат пен адам әрқашан егіз деуге болады.

Оны қорғай білу-азаматтық борыш

Табиғатты аялап сүйе білу,оның әсемдігін сезіну,тамашалау ғана емес,керісінше,әр оқушы өзі ағаш отырғызып,бұлақ көзін ашуға ат салысу керек.


Президентіміздің Қазақстан халқына жолдауында 2030 жылға дейінгі стратегиялық даму бағдарламасында қоршаған ортаны ластауға,экологиялық қалыпты жағдайды бүлдіруге жол бермеуге зор көңіл бөлінген.



Сабақты қорытындылау,марапаттау.















































Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов
Лабиринт
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:
Тақырыбы:      « ТАБИҒАТТЫ АЯЛАЙЫҚ»   Мақсаты:Табиғат алтын ұямыз,қоршаған ортамыз,тіршілік көзіміз екенін оларды қорғау,                  аялау,ардақтау біздің міндетіміз екенін түсіндіру.    Табиғат байлығы адамзат   өмірінің баға жетпес асыл қазынасы,өмірлік қоры,болашақ      ұрпаққа да осы қалпында,таза күйінде жеткізер мұрасы екенін ұғындыру.              Осы орайда балалардың табиғатқа деген сүйіспеншілігін,аяушылығын ояту. Түрі: Сайыс Көрнекілігі: слайдтар,ырым-тыйым сөздер,шарлар. Әдісі: жұмбақтар шешу,таныстыру,сұрақ-жауап.   САБАҚ БАРЫСЫ:                                    1.ҰЙЫМДАСТЫРУ Кіріспе сөз.                               Табиғатты сүйіңдер                               Сүю үшін біліңдер                               Қамқорлық жасау жолында                               Жанды салып күйіңдер                                 Апаттан оны сақтаңдар                               Ебін тауып баптаңдар                               Көрсе қызарлықпен атпаңдар                                 Табиғат-ана мейірімді                               Анаңа түсір пейіліңді                               Береке құт болып көрікті                               Мұраға айналар кейінгі.     Адам мен табиғат әрқашанда егіз. Табиғатты асырау үшін,қамқоршың десең де болады. Ата-бабамық: «жер-қазына, су-алтын, мал-байлыққ» деп өсиет айтыпкеткен тегіннен емес.     Күнделікті ішіп-жеген тамағымыз,үстіміздегі киіміміз оқитын кітабымыз,мінер көлігіміз, ауырғанда пайдаланатын дәріміз,тыныс алар ауамыз,ішер суымыз-олардың бәрі жомарт табиғаттың сыйы.   Оқушылар үш топқа бөлінеді.             Сайысымыз топтық жарыс.           Сайыс 4 бөлімнен тұрады.                                                  -2- 1.Таныстыру П.Нақыл сөз,өлең шумақ,мақалдар айту. Ш.Жұмбақтар шешу. 1У. Ойын «ҚАЙДА БАРДЫҢ, НЕ КӨРДІҢ? У.Ситуациялық сұрақтар. У1. Сурет салу,жапсыру.   1.бөлім  1.ТАНЫСТЫРУ.    Сайыс ұпайлары жинаған фишкалармен бағаланады.     1. «  Ай тобы»         Ескі айда есірке                                    Жаңа айда жарылқа     П.» Жұлдыз тобы»   Әр бала бір жұлдыз                                      Жарқырауыңа жәрдем бер.     Ш. «Күн тобы»         Әрқашан күн сөнбесін                                      Аспаннан бұлт төнбесін.   -          Балалар сайысымызды бастамас бұрын ойын ойнап алайық.               ОЙЫН «КӨКТЕМ СЫРЫ НЕДЕ?   -          Қазір жылдың қай мезгілі? -            -          Көктем айларын атап шығайық. -          \ наурыз,сәуір,мамыр. -            -          Жақсы,жарайсыңдар. -          Олай болса сайысымызды бастайық.   П. САЙЫС  Табиғат туралы тыйым сөздер,мақал-мәтелдер,өлең шумақтары айтылады.   Ш.САЙЫС. Жұмбақтар шешу.                   1.  Тұрғанымен жырақ өзі,                      Таусылмайтын шырақ өзі.                                                                     \ күн\                   2.  Қыста киімін тастамайды.                      Көктемде киіне бастайды.                                                                     \ағаш\   3.      Аяғы жоқ,қолы жоқ Бірақ тыныш тұрмайды. Сақтамасаң оны тек Барша тіршілік қурайды.                                               \ су\     Соңы   Сүйейік, табиғатты аялайық! Анадай табиғаттың аясында. Жадырап жас балаша Демалайық.     Табиғат пен адам әрқашан егіз деуге болады. Оны қорғай білу-азаматтық борыш Табиғатты аялап сүйе білу,оның әсемдігін сезіну,тамашалау ғана емес,керісінше,әр оқушы өзі ағаш отырғызып,бұлақ көзін ашуға ат салысу керек.   Президентіміздің Қазақстан халқына жолдауында 2030 жылға дейінгі стратегиялық даму бағдарламасында қоршаған ортаны ластауға,экологиялық қалыпты жағдайды бүлдіруге жол бермеуге зор көңіл бөлінген.                                 Сабақты қорытындылау,марапаттау.                  