Күні:
30.04.2013 жыл Ана тілі 4 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Махмуд Мурадов «Ең асыл қазына» ертегісі
Сабақтың мақсаты: Ертегіні мәнерлеп оқи отырып,
негізгі идеясын ашу,
мазмұнын меңгеру.
Сабақтың
міндеттері:
1.
Ертегінің авторы туралы,
Махмуд Мурадовтың өмірбаяны туралы біледі.
2.
Сын тұрғысынан ойлап,
сұрақтарға жауап беруге дағдыланады.
3. Топта жұмыс орындап,
ынтымақтастыққа,
ұйымшылдыққа үйренеді.
Бағалау
критерийлері:
1.
Ертегіні сауатты, мәнерлеп
оқуы.
2.
Сұрақ қойып, қойылған сұраққа
өз ойымен ашық, еркін жауап беруі.
3.
Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық
қарым-қатынас орнату.
4.
Өзара бірін- бірі бағалауы.
Сабақтың
типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың
түрі: кіріктірілген сабақ
Сабақтың
әдісі: Джигсо әдісі, жұппен оқу және
талқылау, бірігіп сурет салады(постер жасау), ішіне - сыртына әдісі,
болжам сұрақтар (миға шабуыл), эссе
жазу.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:
1.
Құралдар: маркер, А1 форматты қағаз
2.
Көрнекіліктер: қима қағаздар, мәтіндік тапсырмалар кестесі,, нақыл сөздер
Пәнаралық
байланыс: бейнелеу өнері, ана тілі
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту. Психологиялық ахуалды
орнату.
ІІ. Үйренуге берілген тапсырма.
ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңа сабаққа байланысты қызығушылықты ояту және мағынаны тану.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
V. Үй тапсырмасын беру.
VI. Оқушы әрекетін және сабақты бағалау.
VII. Кері әсер парағы.
Күтілетін
нәтиже: өз бетімен ізденеді, өз
пікірін ойын ашық айта алады, ертегінің мазмұнын меңгереді, негізгі идеясын
түсінеді, сын тұрғысынан ойлап, сұраққа жауап береді, топпен бірігіп, жұмыс
орындайды.
Сабақтың барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі:
-
Оқушылардың назарын сабаққа аударып, қажетті құрал жабдықтарын әзірлетемін.
-
Қонақтармен сәлемдесу.
-
Үлкенге де сіз, кішіге де сіз,
-
Сәлем бердік сіздерге,
-
Құрметпенен біз.
-
Қызығушылықты ояту сатысы. Сыныптағы психологиялық ахуалды орнату.
1.Оқушыларды ағаш ойыны
бойынша 4 топқа бөлемін.
2. Оқушылар бір- біріне
бүгінгі сабаққа байланысты жақсы тілектерін айтып, арқаларынан қағады.
-
Жарайсыздар, балалар, мен сендерге бүгінгі сабаққа жақсы қатысуларыңызға
сәттілік тілеймін.
ІІ.
Үйренуге берілген тапсырма.
- Ең қымбат не?
- Ең асыл не?
- Адам үшін ең асыл затты атаңдар?
- Сендердің ойларың мен көзқарастарың бойынша, « Ең асыл қазына дегеніміз не?
(ойлануға 1 минут уақыт беремін, топ ішінде ақылдасып, ойларын ортаға салады).
-
Бүгінгі сабақ не туралы болады деп ойлайсындар?
ІІІ.
Жаңа сабақ. Мағынаны тану.
Мұғалім:
Оқушыларға ертегінің тақырыбы және оның
авторы Махмуд Мурадовтың өмірбаяны мен таныстырамын.
А) ДЖИГСО әдісі
бойынша әр топ оқушыларына мәнмәтінмен жұмыс тапсырылады.
1). Жанұя тобы
2). 1,2,3,4 сандарын санау арқылы топтардың «Жұмысшы»
тобына бөлінеді. Әңгіменің мазмұнымен танысып, талқылау.
І топ:
Ерте заманда әлемнің бір бұрышында Ахмет және Ташмет деген екі жігіт болыпты.
Ахмет әр істі сабырмен ойланып барып істейді екен. Бір түйір дәнді, нанның
үгіндісін көзі шалса, оны дереу теріп алып, тауыққа немесе ұшырасқан құсқа
береді екен. Ал өзі жегенінен бармақтай нан артылса, мұқият орап қойып, қарны
ашқанда жейді.
Ал
Ташмет керісінше, бармақтай нан артылмақ тұрмақ, жұдырықтай нан артылса да,
тастап жүре береді екен.
Бірде Ахмет жолдасы Ташментке:
-
Мұның дұрыс емес. Нан- ең асыл қазына,
қасиетті зат,- депті.
-
Олай емес,- деп таласыпты Ташмет,- ең асыл
қазына- алтын. Жо- жоқ, Гауһар.
-
Жоқ, ең асыл қазына- нан!
-
Ендеше, жүр, - депті Ахмет, - әлемді
шарлайық. Ең асыл қазынаның не екенін сұрастырамыз да, өз көзімізбен көріп қайтамыз.
ІІ топ:
Ташмет келісе кетеді. Екеуі жол дорбаларына төрт- төрттен күлше салып, сапар
шегіпті. Ұзақ – ұзақ жол жүріпті, алған беттерінен қайтпай, мол жүріпті. Дала
кезіп, асқар таулардан асыпты. Бір күні әбден қарындары ашып, бір бұлақтың
басына келіп тоқтапты. Қоржындарынан күлше алып, әрқайсысы өз нанын жепті. Сол
арада асыл қазына жайында тағы да таласып қалыпты.
ІІІ топ:
– Наннан асыл, наннан қасиетті ештеңе жоқ,- депті Ахмет.
-
Жоқ, гауһар,- депті нан шайнап отырған
Ташмет. – Тап қазір барлық зат гауһарға айналып кетсе ғой! Қандай тамаша болар
еді.
Сол кезде аспанда
бір құс қалықтап жүріпті. Ол түрін құбылтып алған сиқыршы екен:
-
Мейлі, сенің айтқаның – ақ болсын, барлық
затың гауһарға айналсын!- депті дауыстап.
IV топ:
Сол заматта Ташметтің аузындағы наны сатыр- күтір етіп, тісін сындыра жаздапты.
Ташмет басқа күлшесін алып жейін десе, сындыра алмапты. Ол да гауһарға айналып
кеткен, жалт- жұлт етеді. Жарқырап сәуле шашады, көзді қариды.
Ахмет
өзінің нанын қамсыз жеп отырады. Ол:
-
Ал менің нанымнан жей ғой!- депті
Ташментке. Ташмет оның нанынан үзіп алып, аузына салған екен, бұл нан да
гауһарға айналып кетіпті. Ташмет енді қарны ашып, зар еңірепті.
-
Қане, енді айтшы, - дейді Ахмет. – Адам
үшін керекті ең асыл зат не екен?
-
Енді білдім, - дейді Ташмет. – Ең асыл, ең
қасиетті нан екен.
3). Жанұя тобына
оралып, талқылайды. Әр топ өз пікірін постер жасау арқылы сыныпта қорғайды. (
ол сызба, сурет)
IV. Жаңа сабаққа
ойтолғаныс.
Б) Ішіне- сыртына
әдісін қолдану. (Ахмет пен Ташметтің іс- әрекетін жазу)
Ішіне (Ахметтің іс-әрекеті)
|
Сыртына (Ташметтің іс-әрекеті)
|
|
|
-
Нан туралы қандай нақыл сөздерді
білесіңдер?
-
Гауһар мен алтынның Ташмет үшін қымбат
қазына болу себебі неде деп ойлайсыңдар?
Сергіту сәті
- 1, 2, 3; 1, 2,
3; 1, 2, 3; қол шапалақтау арқылы, бір – біріне қошемет көрсету.
V. Үйренуге
берілген тапсырма.
В) Ойтолғаныс.
Осы әңгіме бойынша оқушылардың сыни көзқарасын қалыптастыру мақсатында
«ертегіні өз ойынан ары қарай жалғастырып,эссе жазып келу » әр топ өз
қалауы бойынша белгілі бір көлемінде эссе жазып келеді.
VІ.
Оқушы әрекетін және сабақты бағалау.
Балдық жүйемен
бағалау.
№
|
Аты-жөні
|
«Ең
асыл қазына» ертегісін оқиды, түсінеді.
(1-3)ұпай
|
Мәнмәтінді
талдайды
(3-5)
ұпай
|
1.Ертегінің
мазмұнын түсініп, жақсы айтуы
(1-3)ұпай
2.Сыни ойлаудың
болуы (1-5) ұпай
3.
Жазу стилі
(1-7) ұпай
|
Қорытынды
20-23ұпай
«5»
15-19ұпай
«4»
10-14ұпай
«3»
|
1
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|