Инфоурок Начальные классы КонспектыҚМЖ математика пәні бойынша "Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?"

ҚМЖ математика пәні бойынша "Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?"

Скачать материал

57- сабақ.   Тікбұрышты үшбұрыштың  ауданын табу

 Тақырыбы: Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?

Мектеп:

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Сынып:  3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Оқу мақсаттары

3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы,  тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a·b):2, S=a2,S=a·b шығарып алу  және қолдану

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үшін:

 

Тікбұрышты үшбұрыш ауданын табу формуласын (S=(ab):2) құрастырады және қолдануды түсінеді.

Тікбұрышты үшбұрыш ауданын есептеуді үйренеді.

 

Бірқатар оқушылар үшін:

 

Тікбұрышты үшбұрыш ауданын табу формуласын (S=(ab):2)   пайдаланып,тапсырмаларды орындайды.

 

Кейбір оқушылар үшін:

Тікбұрышты үшбұрыш ауданын формуламен таба алады.Тапсырма бойынша білімдерін тәжірибеде  қолдана  алады.

 

Бағалау критерийі

-тікбұрышты үшбұрыштың S=(a*b):2 формуласын қолдана алады.

-тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қалай құрастыруды түсінеді.

- тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табуда қолдана алады.

-Фигураның ауданын формуланың көмегімен анықтайды.

 

 

Тілдік мақсаттар

 

 

 

 

Оқушылар:

Аудан деген не және оны түсіндіру.

Пәндік лексика және терминология:

аудан, палетка.

 

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

 

Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табу керек?

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын қалай табу керек?

 

Жазу:

 

Есептерді шығару жолдарын жазу

 

Ойлау деңгейлерін дамыту

Білу, түсіну, қолдану

 

Құндылықты дарыту

Оқушыларды өзара құрмет көрсетуге, бір біріне түсіністікпен қарауға тәрбиелеу.

 

Пәнаралық байланыс

 Дүниетану, көркем еңбек

 

АКТ қолдану

Интербелсенді тақта, қима қағаздар

 

Тірек білім, білік, дағдылар

Аудан туралы тұрмыстық түсінік.

 

Алдыңғы білім

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

 

 

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

3 мин

 

Білу және түсіну

Қызығушылықты ояту

Математика    керек  әр  күнге,

Математика  қажет  өмірде.

Математиканы  оқимыз,

Миымызға  тоқимыз.

Топқа бөлу 

1-топ. Тіктөртбұрыш                2-топ. Үшбұрыш

3-топ. Дөңгелек                           4-топ. Шаршы

«Пирамида» туралы бейнежазба

Пирамида – табаны көпбұрыш, қалған жақтары ортақ төбесі бар үшбұрыштар болып келетін көпжақты фигура. 

 

 

Бейнежазба

 

 

http://review-planet.ru/wp-content/uploads/2010/12/1252281086_1252286985_node31_piramidy.jpg

 

 

        4–6

 

Белсендіру..

«Фигураларды ата» тік бұрышы бар фигураны таңдап алып, атауларын ата.

Геометриялық фигуралар.

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

7–11

 

(Ұ) 

Олардың ұқсастықтары неде?

Олардың барлығының бұрыштары тік. Олардың ауданын табуға бола ма?

                                                               

Қағаз беттері.

палетка

 

 

 

 

12–38

 

Қолдану

Жаңаны ашу.

(Т.Ж) 1-тапсырма.Джиксо әдісі

–Үшбұрыштың ауданын қалай табуға болады?(Палетканың көмегімен). Үшбұрыштың ауданын табуға қолдануға бола ма?

Нәтиже шығарады: тікбұрышты үшбұрыштың ауданы тік бұрыш  болып қиылысып  тұрған  екі  қабырғаларының  көбейтіндісін   екіге бөліндісіне тең. S=(a*b):2.

 (Ж.Ж) «Жұптас,пікірлес,талқыла»  әдісі.

2- тапсырма.

Егер тіктөртбұрыштың бір диагоналін жүргізсе, тіктөртбұрыш екі тікбұрышты үшбұрыштан құралған болады. Бұл бөліктердің аудандары бірдей. Яғни, бір тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табу үшін тіктөртбұрыштың ауданын тауып, оны екіге бөлсек жеткілікті. Тікбұрышты үшбұрыштың ауданының формуласы:

S = (a • b) : 2, мұндағы: а және b – тіктөртбұрыштың қабырғалары. Бұлар үшбұрыш үшін тік бұрышты құрайтын қабырғалары болып табылады.

Мақсаты: Тікбұрышты үшбұрыш ауданын табу формуласын (S=(ab):2) құрастырады

Дескриптор:

-тіктөртбұрышты фигураға дигнолын жүргізеді.

-тіктөртбұрыштан тікбұрышты үшбұрыш шығарады.

- тікбұрышты үшбұрыштың формуласын жазады.

 «Шапалақ» арқылы  бағалау

(Т.Ж) «Көршіңмен  кеңес»  ойыны.

1,2 топ    №3 тапсырм өз бетімен  үйдің  ауданын  табады.

 3, 4 топ

«Басбармақ»  арқылы бағалау

 Сергіту сәті.

4-тапсырма.Фигуралардың  қай  бөлігі  боялған? Бөлшек  түрінде  жазады.Симметриялы фигураларды атайды.

«Шапалақ» арқылы  бағалау

 (Ө.Ж)Қ.Б

Тапсырма

Берілген фигуралардың ауданын табу үшін қай формуланы қолдану керек? Сурет пен формуланы сәйкестендір.

                    6 см

                                                                               4см

3см

                                         3см

                                                           5см

            S = (a ∙ b) : 2                              S = a b                             S = a2

-          Формуланың көмегімен әр фигураның ауданын есептеп шығар.

Дескриптор:

Білім алушы

-   әр фигураның ауданын табу формуласын анықтайды;

-   формула бойынша тіктөртбұрыштың ауданын табады;

-   формула бойынша шаршының ауданын табады;

-   формула бойынша тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады.

 

Оқулық.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S=(a*b):2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ҚБ

 

Сабақтың соңы

 

39–40

 

Кері  байланыс

Толықтыру тесті.
1)Егер тік төртбұрыштың ұзындығы 4 см, ал ені 2 см болса, оның ауданы_______ –ге тең болады.
2)Егер шаршының қабырғасының ұзындығы 3см болса, оның ауданы_______
 –ге тең болады.
3) Егер тікбұрыштың үшбұрыштың ауданы 16
  , ал  бір қабырғасының  ұзындығы _______см –ге тең болады.
4) Егер тік төртбұрыштың ауданы 12
 –ге тең болады., ені 3 см болса, оның ұзындығы _______см –ге тең болады.

.

 

Сабақтың соңы

39-40

 

Рефлексия           Бағалау.

Өте жақсы түсіндім,мен үшін қызықты болды

Мен жақсы түсіндім

Тақырып бойынша әлі де түсінбедім

Бағалау.

 

 

 

 

 

         Қосымша ақпарат Image result for кері байланыс смс

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



Саралауға қосымша сұрақтар мен сын тұрғысынан ойлауға арналған сұрақтар қою.

·         Тапсырмалар бойынша саралау:

 

Қалыптастырушы бағалау құралдары:

-мадақтау, қолдау сөздер айту арқылы бағалау;

-.

 

 

 

-Сергіту жаттығуын орындау

- әрекеттерді жиі ауыстыру

- қауіпсіздік ережелерін сақтау

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ҚМЖ математика пәні бойынша "Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген?""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по кредитованию

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
