Пән: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1.1.1.4
|
Мектеп: «Алтынбике
Бертаева атындағы орта мектеп» КММ
|
Күні: 10.09. 2017 жыл.
|
Сынып: 1а
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
24
0
|
Сабақ тақырыбы
|
Ондықпен
санау.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
1.1.1.4
Санаудың ірі бірлігі - ондықты құрастыру;
100-ге
дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру .
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Ондықтармен
санауды біледі.
Көптеген оқушылар: Ондықтарды
жазуды және салыстыруды түсінеді.
Кейбір оқушылар: Жұмыс
ретін дұрыс қолданатындығын көрсетеді.
|
Бағалау критерийлері
|
1. Санаудың
жаңа бірлігі – ондықты құрастырады.
2. 100-ге
дейін ондықтармен санайды және жазады.
3. Ондықтарды
салыстырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
1.
Тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым.
2.
Оқу мақсатына тән лексика мен терминология:
10 – Он, десять, Ten.
20- жиырма, двадцать, twenty
30- отыз, тридцать, thirty
40- қырық, сорок, forty
50- елу, пятьдесять, fifty
60- алпыс, шестьдесять, sixty
70- жетпіс,
семьдесять, seventy
80- сексен, восемьдесять, eighty
90- тоқсан,
девяносто, ninety
4.
Диалог
үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ондықпен санау, дөңгелек сандар,
10 теңгелік монета
5.
Талқылауға
арналған сұрақтар:
- 10 қандй сан?
- Дөңгелек сандардың ортақ белгісі қандай?
- Ең
үлкен және ең кіші дөңгелек екітаңбалы сан....
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сандар әлемінің сырларын ашып, оқушылардың пәнге деген
қызығушылықтарын арттыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Сауат
ашу. Дүниетану.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Проектор,
слайд, дискіге жазылған ақпарат, бейнежазба.
|
Бастапқы білім
|
- 1-ден 10-ға
дейінгі сандар қатарын ілгері және
кері санап шық.
1-
Бір, один, One. 6 – Алты, шесть,
Six.
2 – Екі, два, Two. 7 – Жеті,
семь, Seven.
3 - Үш, три, Three. 8 – Сегіз,
восемь, Eight.
4 – Төрт, четыпе, Four. 9 – Тоғыз,
девять, Nine.
5– Бес, пять, Five. 10 –
Он, десять, Ten.
|
Сабақ
барысы
|
Кезең
|
Уақыт
|
Сабақтағы
іс-әрекет
|
Дескрип-торлар
|
Ресурс-тар
|
Сабақтың басы
|
5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын
калыптастыру.
1.
Оқушылар қолдарын жүректерінің тұсына қойып, 1-ден 10-ға дейін
ілгері және кейін хормен санайды.
2.
«Сан мен затты сәйкестендір» ойсергегі.
Топқа бөлу 1-ден 4 -ке дейін санау
арқылы болады
«Жетістік баспалдағымен» жұмыс қатар жүріп жатады.
|
Шеңбер құру және
хормен санау.
Оқушылар үш тілде меңгереді.
Әрбір оқушы: «Менде 1 бас бар.
Менде 2 көз бар ...» дегендей жауаптар айтады.
|
|
Сабақтың ортасы
|
2
мин
2
мин
2
мин
1
мин
5
мин
|
1.
Санның құрамын «Қосу кестесі» арқылы қайталату және белсенді
жаттығулар ұсыну:
+
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
|
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
|
|
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
|
|
|
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
|
|
|
|
|
7
|
8
|
9
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
9
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 2 2 2═0 («+», «─»)
3 3 3 3═0 («+», «─»)
4 4 4 4 ═0 («+», «─»)
5 5 5 5 ═0 («+»,
«─»)
Жаңа сабақ.
1. Кесінді
бойына 1-ден 9-ға дейінгі сандарды орналастырып жазыңдар
- Қалай ойлайсыңдар, келесі сан
қай сан? ( 10). Демек, 10 саны қалай болады? Кесінді бойына көрсетіңдер.
2.
Ұжымдық жұмыс (белсенді жаттығу)
Тоғызға бірді қосамыз,
Он санын енді тосамыз
Қостаңбаны кім білмек
Олар бір мен дөңгелек.
10- екітаңбалы сан (1 және 0)
Бүгінгі сабағымыздың
мақсаты: санның жаңа бірлігі-ондық туралы білуіміз керек, 100-ге дейін толық
ондықтармен санай алуымыз керек.
3.
Топтық
жұмыс. Проблемалық оқыту: мұғалім
әр топтың алдына 100 таяқшадан тастайды да, жылдам санап беруді сұрайды.
4.
Тәжірибе жасау
Оқушылар 10 таяқшадан
тұратын будалармен жұмыс істейді. Олар будаларды біріктіріп, алып тастап
отырады. Жұмыс барысында оқушылар қорытынды жасай алуы керек, мысалы,
20+10=30,
немесе 3 онд.
40-30=10,
немесе 1 онд. Үш тілде санау.
Сергіту сәті
«Бармақтар отбасы».
5. М. Жаңа ақпаратты жинақтау.
Жұптық жұмыс. Оқулықпен
жұмыс.
Кері байланыс. Дербес
өздік жұмыс.
1-тапсырма: Санды жазыңыз
2-тапсырма: Сандарды өсу ретімен жазыңыз:
100, 90, 30, 40, 50, 60, 80, 70, 10, 20
3-тапсырма: Тиісті санды және
таңбаны қойыңыз.
50 * 30 80<
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Білім алушы
|
Санаудың жаңа бірлігі – ондықты құрастырады
|
- он санын құрастырады;
- ондық пен бірліктің қатынасын анықтайды;
|
100-ге дейін ондықтармен санайды және
жазады
|
- ондықтармен санайды және жазады;
|
Толық ондықтарды салыстырады
|
- ондықтарды салыстырады;
- 80-нен артық екітаңбалы ондық санды жазады.
|
|
Тапсырма әр топқа жеке-жеке беріледі
Кесінді бойына
1-ден 9-ға дейінгі сандарды ор-наластырып жазады
Таяқшалармен жұмыс
Дербес әрекет
10 санын құрастыра-ды
белсенді жаттығу
Хормен айтылады
Проблемалық оқыту болады
Тәжірибе жасайды
Ондықтар-мен үш тілде санайды
және жазады
* 10-екітаңбалы
сан;
* 10 –
дөңгелек сан;
*10 ай – қазан;
* 10 теңгелік
монета бар;
* Екі қолда - 10
саусақ;
*10 ═ 5+5
10 ═ 6+1
10 ═ 7+3
10 ═ 8+2
10 ═ 9+1
|
«Қосу кестесі»
Дәптермен жұмыс
Саралау тапсырмалары
Дәптермен жұмыс
Тақта
10 таяқшадан тұратын будалар
Бағалау критерийлері
100 таяқша
будалар
Слайд,
Тәжірибе негізінде болады.
Кесте
Сергіту сәті
«Бармақ-тар отбасы».
Слайд
Оқулық. 93-94-беттер.
|
5
мин
2
мин
5
мин
5
мин
5
мин
|
Сабақтың соңы
|
5мин
|
Сабақ
соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
1.Өзін
бағалайды.
Білдім
Сұрағым бар Түсінбедім
2.Оқушылар
сыныптастарының жұмысын бармақпен бағалайды.
|
Кері
байланыс
|
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы)
түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала
отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін
бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау – 2мин.
1).
2 2 2 2═ 0 («+», «─»)
3 3 3 3═ 0 («+», «─»)
4 4 4 ═ 0 («+», «─»)
5 5 5 5 ═ 0 («+», «─»)
2).
– Ең үлкен және ең кіші дөңгелек сан.
Оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау. 2 мин
Менің бағалауым жазылады
- 15 оқушы
- 8 оқушы
- 1 оқушы
Топтарды бағалау.
|
*Топ ережесін сақтауы
* Партада отыруы
*Бірін-бірі тыңдауы
|
Сабақ бойынша рефлексия
1. Оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба ?
2. Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме ? Жеткізбесе, неліктен ?
3. Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме ?
4. Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма ?
5. Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды? Неліктен ?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1. Оқу мақсаттары
дұрыс қойылған.
2. Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді, тек 1 оқушы тілдік тосқауылға байланысты жақсы
түсінбеді, онымен қосымша жұмыс жоспарланды және ата-анасына ескерту жазылды.
3. Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді.
4. Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды.
5. Сабақ
жоспарынан ауытқулар болмады.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі
1:
Жаңа сабақ ұтымды берілді.
2:
Кері байланыс нақты болды.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?
1:
Егер оқушыларға зерттеуге бағытталған жеке жұмыс берілгенде, сабақ нәтижесі
бүгінгіден де жоғары болар еді.
2:
Ата-аналармен тығыз байланыс орнату арқылы тілдік тосқауылдың алдын алуға
болады.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет?
1.
Зерттеуге негізделген тапсырмаларды қолдану керектігін білдім.
2.
Терминологиялық сөздікті пайдалану керектігін түсіндім.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|