Инфоурок Информатика Научные работыҚМЖ 5 сынып 22,23,24 сабақ

ҚМЖ 5 сынып 22,23,24 сабақ

Скачать материал

                                                                                               Тексерілді

 

Сабақтың тақырыбы:Қарапайым мәтіндік редакторы. Редактор интерфейсі.

Мұғалімніңаты-жөні

 

Күні:

     СЫНЫП:

 5 А,Ә,Б,В

 

 

Қатысқаноқушылар  саны:

 

Қатыспағаноқушылар саны:

Сабақнегізделгеноқумақсаттары:

World Pad мәтіндік редакторы турал негізгі түсінік айту, мәтіндік редакторды іске қосуды үйрету, құрал-саймандармен таныстыру.

Сабақтан күтілетін нәтиже:

1-деңгей (білу, түсіну):

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

Мәтіндік редакторды іске қосады, құрал-саймандардың атқаратын функцияларын біледі.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

Құрал-саймандарды қолданып, редакторда қарапайым мәтінді жазады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Оқушылардың кейбіреулерімынаныорындайалады:

Түрлі көлемдегі мәтіндерді жазып, пішімдей алады.

Тілдікмақсат:

Сабақта қолданылатын термин сөздер:

Мәтін, терезе, алмасу буфері, пішімдеу, меңзер (қазақ тілінде)

Текст, окно, буфер обмена, форматирование, курсор (орыс тілінде)

Text, window, copy buffer, formatting (ағылшынтілінде)

Ресурстар:

Компьютердің стандартты программалары, мәтіндік редактор WorldPad, электронды оқулықтар

Пәнаралықбайланыс:

Қазақ тілі, геометрия

Алдыңғы оқу:

Ақпаратты баспаға дайындау.

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақ барысы және

 жоспарланғануақыт

Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер

Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері

ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ

3 минут

Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

Оқушыларға компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескерту. Оқушыларды топтарға біріктіру.

 

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ

5 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)Ақпаратты баспаға шығаруда қай батырма қолданылады?

Баспаға дайындаған ақпаратты шығаруда алдын ала көру үшін қандай амалдар орындалады?

Баспаға шығару терезесінде қандай амалдар орындауға болады?

Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Баспаға берілетін беттің параметрлерін баптау үшін қандай амалдар орындалады?

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Графикалық ақпаратты баспаға тағы да басқа қандай жолдармен шығаруға болады?

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.

ЖАҢА САБАҚ

12минут

 

 

 

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)

(Жаңа сабаққа дайындықпен келген оқушының қорғауын ұйымдастыру);

Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік.

Редакторды іске қосу жолдары.

Орындалатын амалдар. Мәтіндік редактордың батырмаларының атқаратын қызметі және мәтінді пішімдеу.

 

САБАҚТЫ БЕКІТУ

15 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)Мәтіндік редактордың атқаратын қызметі туралы жалпы түсінік айту.

Жұптық жұмыс.

Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Мәтіндік редактор бағдарламасын түрлі жолдармен іске қосу. Қарапайым мәтін жазу.

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Мәтіндік редактордың құрал-саймандарын қолданып, мәтінді пішімдеу.

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.

ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

5 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасату)

Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік дайындау.

Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау)

Мәтіндік редакторды іске қосу жолдарын мен

құрал-саймандар көмегімен атқарылатын іс-әрекет түрлерін білу.

Тапсырманы орындағанға «4» баға қойылады.

3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)

Өзінің өмірбаянын және отбасы туралы мәтіндік редакторда құжат дайындап келу.

Тапсырманы орындағанға «5» баға қойылады.

БАҒАЛАУ

 

3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады.

6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады.

9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады.

 

КЕРІ БАЙЛАНЫС

 

Стикер немесе парақшалар көмегімен оқушылардан кері байланыс алу.

 

 

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен сабақта  жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың мақсаты мен сабақта  жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?

 

 

 

 

Тәлімгер:

 

 

 

 

 

 

                                                                                               Тексерілді

 

Сабақтың тақырыбы: Мәтінді теру ережесі. Мәтінді енгізу және редакциялау. Практикалық жұмыс.

Мұғалімніңаты-жөні

 

Күні:

СЫНЫП:

5 А,Ә,Б,В

 

Қатысқаноқушылар  саны:

 

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақнегізделгеноқумақсаттары:

Оқушыларға WordPad мәтіндік редакторын да мәтін теру ережелерінің мүмкіндіктерімен танысуды жалғастыру,өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыра отырып, логикалық ойлау қабілетін дамыту, компьютерді пайдалана отырып сурет салуға үйрету

Сабақтан күтілетін нәтиже:

1-деңгей (білу, түсіну):

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

Мәтінге дайын суреттер енгізуді енгізуді

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

Құрал-саймандарды қолданып, редакторда қарапайым мәтінді жазады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Оқушылардың кейбіреулерімынаныорындайалады:

Түрлі көлемдегі мәтіндерді жазып, пішімдей алады.

Тілдікмақсат:

Сабақта қолданылатын термин сөздер:

Мәтін, терезе, алмасу буфері, пішімдеу, меңзер (қазақ тілінде)

Текст, окно, буфер обмена, форматирование, курсор (орыс тілінде)

Text, window, copy buffer, formatting (ағылшынтілінде)

Ресурстар:

Компьютердің стандартты программалары, мәтіндік редактор WorldPad, электронды оқулықтар

Пәнаралықбайланыс:

Қазақ тілі, геометрия, ағылшын тілі

Алдыңғы оқу:

Қарапайым мәтіндік редакторы. Редактор интерфейсі.

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақ барысы және

 жоспарланғануақыт

Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер

Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері

ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ

3 минут

Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

Оқушыларға компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескерту.

 

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ

5 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)

Мәтін бөліктерін қалай ерекшелейді?

Мәтінді қалай жазады?

Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Мәтіндік редакторының терезесі қандай элементерден тұрады?

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Мәтінді енгізу қалай орындалады?

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.

ЖАҢА САБАҚ

12минут

 

 

 

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)

(Жаңа сабаққа дайындықпен келген оқушының қорғауын ұйымдастыру);

Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік.

Редакторды іске қосу жолдары.

Орындалатын амалдар. Мәтіндік редактордың батырмаларының атқаратын қызметі және мәтінді пішімдеу.

 

САБАҚТЫ БЕКІТУ

15 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)Мәтіндік редактордың атқаратын қызметі туралы жалпы түсінік айту.

Жұптық жұмыс.

Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Мәтіндік редактор бағдарламасын түрлі жолдармен іске қосу. Қарапайым мәтін жазу.

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Мәтіндік редактордың құрал-саймандарын қолданып, мәтінді пішімдеу.

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.

ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

5 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасату)

Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік дайындау.

Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау)

Мәтіндік редакторды іске қосу жолдарын мен

құрал-саймандар көмегімен атқарылатын іс-әрекет түрлерін білу.

Тапсырманы орындағанға «4» баға қойылады.

3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)

мәтіндік редакторда эссе дайындап келу.

Тапсырманы орындағанға «5» баға қойылады.

БАҒАЛАУ

 

3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады.

6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады.

9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады.

 

КЕРІ БАЙЛАНЫС

 

Стикер немесе парақшалар көмегімен оқушылардан кері байланыс алу.

 

 

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен сабақта  жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың мақсаты мен сабақта  жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?

 

 

 

 

Тәлімгер:

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                               Тексерілді

 

Сабақтың тақырыбы: Мәтінді пішімдеу. Практикалық жұмыс.

Мұғалімніңаты-жөні

 

Күні:

СЫНЫП:

5 А,Ә,Б,В

 

Қатысқаноқушылар  саны:

 

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақнегізделгеноқумақсаттары:

Мәтінді пішімдеу. Әріптер туралы  тақырыптың маңыздылығын меңгеріп, ажыратып, өз ойы арқылы білімдерін дамытуға  пайдаланады.

Сабақтан күтілетін нәтиже:

1-деңгей (білу, түсіну):

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

Редакторда  қарапайым мәтінді жазады, мәтіндік редакторды іске қоса алады, мәтін енгізе алады, құрал-саймандардың атқаратын функцияларын біледі.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

Мәтінді пішімдей алады, құрал-саймандарды қолданып,.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Оқушылардың кейбіреулерімынаныорындайалады:

Түрлі көлемдегі мәтіндерді жазып, пішімдей алады.

Тілдікмақсат:

Сабақта қолданылатын термин сөздер:

Мәтін, терезе, алмасу буфері, пішімдеу, меңзер (қазақ тілінде)

Текст, окно, буфер обмена, форматирование, курсор (орыс тілінде)

Text, window, copy buffer, formatting (ағылшынтілінде)

Ресурстар:

АКТ, слайдтар, А3 форматты қағазы,стикер,суреттер,жетондар

Пәнаралықбайланыс:

Қазақ тілі, геометрия

Алдыңғы оқу:

Мәтінді теру ережесі. Мәтінді енгізу және редакциялау. Практикалық жұмыс.

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақ барысы және

 жоспарланғануақыт

Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер

Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері

ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ

3 минут

Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

Оқушыларға компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескерту.

 

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ

5 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады) Мәтәндік редактор дегеніміз не?

Редактор интерфейсі дегеніміз не?

MS Word  түрлерін ата?

 

Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Мәтіндік редакторының терезесі қандай элементерден тұрады?

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Мәтінді енгізу қалай орындалады?

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.

ЖАҢА САБАҚ

12минут

 

 

 

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)

(Жаңа сабаққа дайындықпен келген оқушының қорғауын ұйымдастыру);

Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік.

Редакторды іске қосу жолдары.

Орындалатын амалдар. Мәтіндік редактордың батырмаларының атқаратын қызметі және мәтінді пішімдеу.

 

САБАҚТЫ БЕКІТУ

15 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)Мәтіндік редактордың атқаратын қызметі туралы жалпы түсінік айту. Мәтінді енгізу және редакциялау

Жұптық жұмыс.

Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау):

Мәтіндік редактор бағдарламасын түрлі жолдармен іске қосу. Қарапайым мәтін жазу. Мәтінді енгізу және редакциялау

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.

3-деңгей

(жинақтау, бағалау):

Мәтіндік редактордың құрал-саймандарын қолданып, мәтінді пішімдеу.

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.

ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

5 минут

1-деңгей (білу, түсіну):

(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасату)

Мәтінді енгізу және редакциялау пішімдеу туралы жалпы түсінік дайындау.

Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.

2-деңгей

(қолдану, талдау)

Мәтіндік редакторды іске қосу және оларды пішімдеу жолдары мен құрал-саймандар көмегімен атқарылатын іс-әрекет түрлерін білу.

Тапсырманы орындағанға «4» баға қойылады.

3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)

«Менің аулым» тақырыбында мәтіндік редакторда құжат дайындап келу.

Тапсырманы орындағанға «5» баға қойылады.

БАҒАЛАУ

 

3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады.

6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады.

9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады.

 

КЕРІ БАЙЛАНЫС

 

Стикер немесе парақшалар көмегімен оқушылардан кері байланыс алу.

 

 

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен сабақта  жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың мақсаты мен сабақта  жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?

 

 

 

 

Тәлімгер:

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ҚМЖ 5 сынып 22,23,24 сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Тьютор

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
