Сабақ
кезеңдері және уақыт
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Оқыту
әдісі
|
Бағалау
|
І.Кіріспе.
Психологиялық дайындық
кезеңі
6 минут
|
1.Психологиялық ахуал
2.Сергіту сәтін
ұйымдастырады.Әр жұпқа сұрақтар қою?
|
1.Оқушылар туған жыл мезгілдеріне
байланысты сапқа тұрады және топқа
бөлінеді.
2.Әр топ өзіне берілген
суреттің тақырыпқа қатыстылығын анықтайды.
3.Сабақтың мақсаты мен
міндетін түсінеді.
4.Әр топтың бағалаушысы
анықталады.
|
СТО.Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру.
Топтық жұмыс.
Зерттеушілік әңгіме.
|
Ұйымдастыру кезеңіндегі
көңіл-күйлерін "Бас бармақ" әдісімен бағалайды.
|
ІІ.
Қызығушылығын ояту.Блум таксономиясы.
10 минут
|
"Сенемін,сенбеймін"
ойын шарты:әр оқушыға кезекпен сұрақтар қойылады.Бірінші оқушы жауап
бермесе,келесі оқушы жауап беруге болады.Дұрыс жауап 2 ұпай.
|
1.Тұрмыста тұңғыш пайдаланған
металл- мыс. (Сенемін)
2.Қола табиғатта таза
күйінде кездеседі.(Сенбеймін)
3.Жезқазғаннан 2 миллион
тоннадай кен өндірілген.(Сенбеймін)
4.Қалба,Нарын кен
орындарынан 1100 тонна қалайы шығарылған.(Сенемін)
5.Қола мыс пен қалайының
қоспасы.(Сенемін)
6.Андрондықтар
еуропеоидтерге ұқсаған.(Сенемін)
7.Андрондықтардың сырт
бейнесін сипаттаған ғалым Қ.И.Сәтбаев. (Сенбеймін)
8.Ылыс жасаудыңиең бір
өрістеген түрі -көзе құмыралар жасау. (Сенемін)
9.Беғазы және Дәндібай
мекендері Оңтүстік Қазақстанда.(Сенбеймін)
10.Малды туысқандар
арасында бөлісу жеке меншіктің тууына әкелді. (Сенемін)
|
Диалогтік оқыту.
Топтық жұмыс
АКТ
|
Топтық бағалау.Өзін-өзі
бағалау.
|
4 минут
|
"Жұмбақ
сандар".Шарты:Берілген
сандарда қандай тарихи оқиға болғанын айту керек.Дұрыс жауап 1 ұпай.
|
1).4 мың жыл бұрын
2).Б.з.б. 2 мыңыншы
жылдық
3).1 миллион тонна
4).100 мың тонна
5).1100 тонна
6).Б.з.б. 2800 жыл -
б.з.б. 900 жыл
7).30 қоныс,150 оба
8).1946 жыл
9).100 шаршы метрден
300-400 шаршы метр.
|
СТО.Диалогтік оқыту.АКТ
|
Топтық бағалау
|
ІІІ.Негізгі бөлім.
Мағынаны тану.
5 минут
|
1."Ішке,сыртқа" стратегиясы.Мақсатым,оқушылардың ойын белгілі бір жүйеге түсіру
|
1.Мыс,руда,Жезқазған,Сәтбаев,1100,Ачинск,Алексеев,шоқпар,қашау,Арқайым,найза,неолит,саналы адам,еуропоид,Беғазы-Дәндібай
|
СТО.Диалогтік оқыту.Талантты және Дарынды балаларды оқыту.Көшбасшылық.
|
Өзара бағалау.Өзін-өзі бағалау. Топ басшысының бағалауы
|
ІУ.Қорытынды.
Ой толғаныс кезеңі.
Sinkuein немесе бес жолды
өлең стратегиясы.
5 минут
Венн диаграммасы
5 минут
|
Sinkuein немесе бес жолды
өлең стратегиясы -
оқушы берілген тапсырмабойынша өлең құрастырады.Бес жолды өлең құрудың
ережесі мынадай: бірінші жолда 1 зат есім,екінші жолда 2 сын есім,үшінші
жолда 3 етістік,төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем яғни ойды
түйіндеу,бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады.
Ұқсастығы мен
айырмашылығын табу.Сыни тұрғыдан ойлана отырып ерекшеліктері атап, ұқсастығын
сипаттауға тапсырма беремін
|
Сұрақтар
|
1
қатар
|
2
қатар
|
3
қатар
|
Кім?
Не?
|
Қола
|
Сәтбаев
|
Андрон
|
Қандай?
|
Металл,қоспа
|
Атақты,білімді
|
Қоныстар,Обалар,
|
Не
істейді?
|
Өндіреді,өңдейді,жасайды
|
Зерттейді,анықтайды,есептейді
|
Аталады,тарайды,ұқсайды
|
Түйін
|
Тарихи
дәір туралы атау
|
Қазақтың
белгілі зерттеуші ғалымы
|
Еуразия
даласындағы мәдениет атауы
|
Синоним
|
дәуір
|
адам
|
мәдениет
|
|
Талантты және Дарынды балаларды оқыту.Оқытуды басқару және Көшбасшылық,Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу,ОҮБжОБ. АКТ.
|
Топ басшысының бағалауы.
|
Рефлексия
5 минут
|
“Менің көңіл күйім”
(есімдерін өздеріннің
көңіл күйлерін білдіретін суреттің үстіне жазады)
|
Өз ойларын ортаға салады.
|
Тақтаға шығып есимдерін жазады
|
Өзін-өзі бағалау.Ынталандыру арқылы бағалау.
|
Үй тапсырмасы
1 минут
|
Тақырып бойынша әр оқушы
тест дайындап келеді.
|
Үй тапсырмасын дәптерге
және күнделігіне жазып алады.
|
|
|
Бағалау
4 минут
|
Мұғалім оқушылардан
өзін-өзі бағалауды сұрайды.
|
Оқушылар
бағалау парағын толтырады.
|
Бас бармақ
|
|