Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы: 2 А бөлімі –Қос дөңгелекті арбалар және
инпериялар Мектеп:
Күні:
16.06.2017 ж
Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып:
5 Қатысқандар:17
Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қос
дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5.3.2.1-ежелгі
заман тарихындағы мемлекетарылық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын
білу және пайдалану.
5.3.2.2-
басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын
қалай өзгерткенін талдау.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:әскери
шайқастарда қос дөңгелікті арбалар қандай рөл атқарғанын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі:Басқыншылық
соғыстар мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенінанықтайды.
Кейбір оқушылар: Ежелгі мемлекетаралық
қатынастардың қалай дамығанын білуүшін « империя»ұғымын зертейді
|
Бағалау критерийі
|
-
Шайқастардың
қос дөңгелекті арбаның артықшылықтары сиппатау қабілетің анықтайды (түсіну)
-
Ежелгі
кезендегі басқыншылық соғыстардың болу себептерін анықтап түсіндірып береді (түсіну,
қолдану)
-
Карта
ақпаратын пайдаланып, тарихи оқиғаларды белгілеу қабілетін бағалайды.(бағалау)
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар
дәптерлеріне «империя» ұғымын жазып сипаттама береді (жазылым,оқылым)
«Суреттер
сыр шертеді» әдісі арқылы оқушылар Қос дөңгелекті арбанын суретіне қарап,
әңгіме құрайды.(айтылым)
|
Құндылықтарға баулу:
|
-
шығармашылық
және сын тұрғысынан ойлау;
қарым
– қатынас жасау қабілеті
-
өзгелердің
мәдениетне және көзкарастарына құрметпен қарау;
-
жауапкершілік;
|
Пәнаралық байланыс:
|
Картаны
пайдалана отырып, география пәнімен байланыс.
|
Алдыңғы білім:
|
5.2.1.2.
- тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным- сенімдерді
білу ;
5.2.2.2.-Ежелгі
Египет ғибадатханаларымен пирамидаларын сипаттау.
5.1.2.1.
–ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын ситпттау анықтау мақсатында
оқушылардан алдыңғы білімді «ыстық орындық» әдісмен сұрақ- жауап арқылы
қорытындылаймын.
|
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы: 5 мин
|
Үйымдастыру
кезеңі
Мұғалім
оқушылармен амандасып назарларын сабақа аударады сандар арқылы үш топқа
бөлемін .(1,2, 3)
|
доп
|
Сабақтың басы: 5 мин
|
Әдісі: «АССОЦАЦИЯ» тірек сөздер арқылы оқушылардың ойларын қозғау мақсатында
сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
Карта.
Суреттер
|
Сабақтың ортасы: 25 мин
|
Тапсырма
:1 кезең «Ойлан.Бірік.Бөліс» әдісі
Мәтінін
бір бөлігін беремін.Оқушылыр топпен жұмыс жасайды.
2
кезең
Әдісі:
«Интервью» Журналист: 3 топқа сұрақтар дайындайды АКТ көмегімен ақпарат
алмасады.
3
кезең БББ кестесі
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
|
Карта
түрлі түсті маркер, суреттер
Басбармақ
,фишка
Микрафон
Кесте
« БББ»
|
Сабақтың соңы: 5 мин
|
Кері байланыс:Топтар бір-бірін тексереді.
«Мидыңнын суретің сал» әдісі
Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да,оны сабақ кезінде
меңгерген білімдерін сөздермен толтырады.
|
4А
қағаз, маркер, флипчард
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Барлық оқушылар:
«Ойлан.Бірік.Бөліс»
әдісі арқылы әскери шайқастарда қос дөңгелікті арбалар қандай рөл атқарғанын
түсінді.
Оқушылардың басым бөлігі:«Интервью» әдісі
арқылыбасқыншылық соғыстар мемлекеттедің шекараларын қалай өзгерткенін
анықтады
Кейбір оқушылар :БББ кестесі
арқылы Ежелгі мемлекетаралық қатынастарды анықтайды зерттейді.
|
Кері
байланыс: «Ішіне-сыртына әдісі» Ішкі шеңбердегі оқушылар сыртқы шеңбердегі
оқушыларға сұрақ қояды, керінсінше бір-біріне сұрақ қойып отырады.
|
Сыныпта
қауіпсіздік ережесін сақтау керек.
Сынып
бөлмесін сынып мүліктерін бүлдірмей ұстау.
|
Сабақ
бойынша рефлексия
|
Сабақ
мақсатына шынайы әрі қолжетімді болды.Сабақ кезінде уақыт жетпеді.
|
|
|
|
|