Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп:
Ахмер орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Хамитова Ж.Д.
|
Сынып:
5 а
Сабақ
22
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жандандырылған графика
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме
|
5.3.2.2-
алгоритмді сөз түрінде ұсыну
5.3.3.1
- тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде
қолдану (Лого, Scratch)
|
Сабақ
мақсаттары
|
өз бетімен өмірлік мәселелерін шешу
дағдыларын қалыптастыру , айнымалылармен жұмыс істеу
|
Жетістік
критерийлері
|
Барлық оқушылар айнымалылар
пайдалана отырып, өз сюжет құрады.
Кейбір оқушылар бағдарламалау
ортаның қосымша операторларын пайдалана отырып өз жобасын құрады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар таралу және
цикл командаларынан құралған бағдарлама
құрылымын сипаттай алады
Пәнге тән
лексика мен терминология:
спрайт, айнымалы,
алгоритм, блок-схема, анимация
Диалог пен жазу
үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
… анимация арналған
Анимация жасау үшін келесі
программаларды қолдану
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өмір бойы оқу, бірін бірі бағалау,
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Өнер,
математика сабағы
|
Бастапқы білім
|
Графикалық редакторлармен жұмыс
жасау дағдысы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басы
3
мин
|
Сабақ басында
оқушылармен сәлемдесу. Топқа бөлу.
Үй тапсырмасын
сұрау. Сұрақ-жауап әр топқа бір сұрақтан қою.
|
|
Сабақтың
ортасы
15
мин
Сергіту сәті
(видео) 1
мин
12
мин
|
Жаңа
сабақ. Джиксо әдісі арқылы тақырыпты
талқылайды.
«Бас
бармақ тәсілі» арқылы топтар бірін
бірі бағалайды.
Топпен
жұмыс
Әр топқа
тапсырма беру
Айдардың кіші
інісі бастауышта оқиды. Айдар программалауды білгендіктен інісіне программа
жазуды жөн көреді. Бұл программа пайдаланушының атын сұрайды. Соңында оның
аты өте әдемі деген хабарлама береді.
Программаның
үлгісі төменде көрсетілгендей:
Топпен талқылау.
Әр жолды түсіндіріңіз;
«Айдар өте әдемі есім» деген хабарламаны программа шығару үшін не
істеу керек?
Мұғалім.
Программалау кезінде жедел есте сақтау жадында «ответ» деген область
бөлінген. Программада «ответ» айнымалының аты.
Компьютермен
жұмыс. Үш топқа үш түрлі тапсырма беру.
1.
Екі пайдаланушының атын сұрап, олар дос екенін
хабарлайтын программа жазыңыз.
2.
«Комплимент» бағдарламасын жасаңыз
3.
"Гурман"бағдарламасын жасаңыз
1)
|
Презентация
|
|
2)
Атыңызды енгізіңіз: Беркаир
Тегіңізді енгізіңіз: Ерболов
Тұрғылықты жеріді енгізіңіз:
Қарағанды.
Хабарлама: Қарағанды қаласы
белгілі, өйткені онда, Беркаир Ерболов деген тамаша адам өмір сүреді
3) Қолданушы деректерді енгізеді,
жартылай қалың қаріппен бөлінген:
Сіздің сүйікті бірінші тағам қалай
аталады : сорпа
Сіздің сүйікті екінші тағам қалай
аталады : манты
Сіздің сүйікті үшінші тағам қалай
аталады : компот
Хабарлама: Сіздің сүйікті түскі ас:
сорпа, манты, компот
|
|
Сабақ
қорытындысы
5 мин
Kahoot ойыны
|
Талқылай келе, келесі сұрақтарға
жауап беріңіз.
1. Алгоритм деген не?
2. Алгоритм неше түрі бар?
3. Алгоритм орындаушысы деген не?
4. Программа
5. Программалау тілдері деген не?
6.Скретч
программалау ортасы....
7.Лего конструкторы деген не?
8.Скретч қай жылы пайдалануға
берілді?
9.Түрлі өткелдер мен жолдармен
берілген шатасқан күрделі құрылым
10.Скретч программалау ортасындағы
блоктар саны
|
|
Сабақтың
соңы
3
мин
|
Рефлексия
Оқушыларға ақ парақ беріледі және
олар өз ойларын жазып, бүгінгі тақырыптың негізгісін жазады.
|
Кері байланыс
|
Саралау
– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Үйге тапсырма
Кез
келген алгоритм құру
|
алгоримді сөз түрінде сыныпқа айту,
тармақталған алгоримтдерді қолдана отырып, ойын түрінде скрипт құрастыру
|
Денсаулық
сақтау технологиялары.
Сергіту
сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы
сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|