Сабақ: Жапырақ
|
Мектеп: №3 Аршалы орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалім
есімі: Жақсылық
К.Ә
|
Сынып 2 сынып
|
Қатысқандар саны: 23
|
Қатыспағандар саны: 1
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Жапырақтардың қызметімен, сыртқы құрылысымен таныса
отырып,жапырақтың қай өсімдіктің жапырағы екенін тани алады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар
|
Жапырақтың сыртқы құрылысын атай алады.Жапырақтың
қалай өсетінін түсіне алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі
|
Қай өсімдіктің жапырағы екенін ажырата
алады.Жапырақтың орналасуына қарай қалай аталатынын біледі
|
Кейбір оқушылар
|
Жапырақтың түріне қарай пішіні әр түрлі болатынын
ескеріп суретін салады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар
Жапырақтың түрін,өмір сүру кезеңін айта алады.
.... (істей алады)
|
Негізгі сөздер мен тіркестер
|
Тақтасы,сағағы,фотосинтез, бөбешік
жапырақша, қынап.
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған мақсаттар:
|
Жапырақтар қандай бөліктерден тұрады?
Сағақ қандай қызмет атқарады? Жапырақтың тіршілік
ету ұзақтығы қандай?
|
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба?
|
Жапырақтар тек жарықта ғана өмір сүре алатынын
білесіздер ме?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Жапырақтардың түрлері,орналасуына қарай бөлінуіне байланысты
жазу.
|
Алдыңғы оқу: Сабақтың өсімдік үшін атқаратын
қызметінің маңыздылығын білген.
|
Жоспар
|
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз )
|
Ресурстар
|
Жоспарланған уақыт
|
|
|
Басталуы (3 мин)
Сергіту сәтін өткізу
«Сиқырлы жәшік» сұрақ-жауап
әдісі
(8
мин)
|
Топқа бөлу.
І топ «Емен» тобы (төртбұрыштар таңдаған оқушылар
барады).
ІІ топ «Қайың» тобы (үшбұрыштар таңдаған оқушылар барады)
«Көшбасшы»
сергіту сәтін өткізу. Түстер арқылы өткен
тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады (Өтілген сабаққа
байланысты оқушылар өздері 1 сұрақтан жазып, жәшіктерге салады, кейін
кезекпен алып, жауап береді).
ФБ: (жеке тапсырма) фишка арқылы (мұғалім
бағалайды).
|
Плакатқа
салынған терек суреті, жапырақтар, гүлдер, интерактивті тақта
|
Ортасы
«БББ» әдісі
2 мин
Мәнмәтінді айқындау (10 мин)
Суретті
сипаттау
(3 мин)
Суретпен жұмыс:
Салыстыру және қарама-қарсы қою
(5
мин)
|
Мұғалім: «Оқушылар жапырақ
туралы біз не білеміз, нені білдім, нені білгім келетінің анықтап алайық?» сұрағын
қояды және жаңа сабақ мәселесіне өтеді.
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
-
-
|
|
|
Мұғалім: Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жапырақ».
Барлық оқушылар: Әр топқа
тапсырмалар беріліп, топта талқыланады.
1
топ- Жапырақтың сыртқы құрылысы
2
топ- Жапырақтардың орналасуы
3
топ – Жапырақтың тіршілік ету мерзімі
4 топ – Жапырақтың түрлері
ФБ:
(топтық тапсырма) ең жақсы баяндамашыны жұдырық және алақан арқылы
бағалаймыз.
Оқушылардың басым бөлігі:
Сурет арқылы мағынаны ашу.
Бұл
қандай ағаштың жапырақтары
Ақжелкен
жапырағы Терек жапырағы
ФБ:
бағдаршам арқылы бағалау (өзара бағалау).
Кейбір оқушылар: Жапырақтардың суретін салады.Оның
қай өсімдіктің жапырағы екенініне түсінік береді. (жұптық тапсырма).
Өздеріңе таныс ағаштың
жапырағы бар ма? Емен, ағаш, Күзде жапырақ неге түседі?
«Бұл қай ағаштың жапырағы» ойынын ойнату.
емен
қайың шырша
|
Электронды
оқулықтар
Тапсырмалар
жинағы
Үлестірмелі
материалдар
|
Аяқталуы
10 мин
Қорытындылау
4 мин
|
Кері
байланыс:
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
-
-
|
|
|
Оқушылардың жапырақ туралы түсініктерін қорыту.
Жапырақтың пайдасы бар ма?
Жапырақ қоректі заттарды қайдан алады?
Жапырақтың адам өміріндегі пайдасы туралы не білесің?
Елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың 2030 жолдамасында туған жер табиғаиын
қорғай отырып,салауатты өмір салтын қалыптастыру, ауылымызды көркейтуге,
гүлдендіруге, табиғатты қорғауға қатысуымыз керек.
Қорытынды бағалау (топ басшысының бағалауы).
Үй тапсырмасы:Мәтінді оқып, түсінігін айтуға дайындалып келу. 4 – тапсырма
Адыраспан өсімдігінің дәрілік қасиетін үлкен кісілерден сұрап біліп келу.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау-cіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенлдіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс
|
Бағыт беруші сұрақтарды қою арқылы.
|
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің бағасы
|
Әдебиеттік оқу
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынай ма? Бүгін оқушылар не
білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді
болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма келесі
сабақта қандай түзетулер енгіземін?
|
Сабақ мақсаты шынайы қойылды. Бұл сабақтан оқушылар жапырақтардың
құрылысы,тіршілік ету мерзімі,өсімдік үшін жапырақтың атқаратын қызметтері
туралы білді. Сыныптағы ахуал өте тамаша болды. Оқушылар сабаққа белсенді
түрде қатысып отырды. Бүгінгі тақырыпқа орай алынған тапсырмалардың барлығы
көңілімнен шықты, себебі тапсырмалар оқушылардың қызығушылығын арттырды.
Барлығы уақытқа сай болды деп айтуға болады. Оқушылар берілген барлық
тапсырманы орындай білді. Жеке тапсырмалар берген оқушылар да, тапсырманы
мұқият орындады. Үй тапсырмасын тексеру үшін жоспарлаған «сиқырлы ұяшық»
тапсырмасын бекіту тапсырмасына алдым. Себебі, БББ әдісін қолданған кезде
оқушылар не білетінін, яғни үй тапсырмасы бойынша барлығын атап өтті, сосын
нені білгісі келетінін анықтадық. Сондықтанда мен олардың нені білгісі
келетінін анықтауға көшіп кеттім. Сосын, «сиқырлы жәшік»әдісін сабақты бекіту
үшін қолдандым.Келесі сабақта гүл және оның жемісі қалай пайда болатынын
білуге тәжірибе жасауды қолданамын.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай
екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. «Көшбасшы»
сергіту сәті .
2. «Сиқырлы
жәшік» әдісі де табысты болды
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?
1. Суреттермен
жұмыс жасау,салыстыру қызықты болды.
2. БББ
әдісі табысты болды. Себебі, осы әдіс бойынша үй тапсырмасын тексеруде, сабақ
барысында, бекіту үшін қолдандым.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар
туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Зерттеу жұмысын жетілдіру керектігін түсіндім,
себебі суретпен жұмыс кезінде оқушылар көп уақыт жұмсады.
|
|
|
|
|
|
|
|