Күні:
Сыныбы: 4
Пәні: Математика
Тақырыбы: «Көп таңбалы сандарды ауызша қосу
және азайту тәсілдері»
Мақсаты:
Білімділік: Көп таңбалы сандарды қосу және
азайтудың ауызша есептеу тәсілдерін орындауға үйрету.Қазақ хандары туралы
мәлімет беру.
Дамытушылық:Оқушылардың есептеу дағдыларын,
есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:Топпен жұмыс істей білуге, өз
пікірін ашық айтуға, өзгелердің пікірін құрметтеуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.Елін
сүюге,тарихын құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Әдістері: СТО жобасы, сұрақ - жауап,түсіндіру,
топтық, жеке жұмыс.
Көрнекілігі:Слайд,сызба, смайликтер,
үлестірмелі тапсырмалар.
Барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
Психологиялық
дайындық.
«Шаттық»
шеңберіне тұрып,тілектер айту.
Сыныпты
топқа бөлу.
І-топ:
І-топ:
Үй тапсырмасын тексеру.
№
6 есеп
І.Қызығушылықты
ояту.
«Математикалық
диктант»
1.75
пен2 санының көбейтіндісі.
2.Мен
бір сан ойладым, оны 2 есе арттырғанда 500 шықты.Қандай сан ойладым?
3.780
мен 3 санының бөліндісі нешеге тең?
4.230-ды
10 есе арттыр.
5.450-ді
5 есе кеміт.
Көркем жазу минуты.64
239 485 санын жазу.
ІІ.Мағынаны тану.
-Балалар,
биылғы жылы елімізде бірнеше маңызды оқиғалар аталып өтілуде.Солардың бірі –«Қазақ
хандығына-550 жыл» толып отыр. Соған байланысты бүгінгі сабағымызда әр есепті
шығара отырып, қазақ хандары туралы мәліметтер білетін боламыз.
№1.
«Қайталау-білім
анасы»
№2.Есептеуді
түсіндір:
Бір
немесе бірнеше нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды қосу және азайту үшін
мыңдықтар мен жүздіктерді қосу немесе азайту керек.
Ауызша
есептеу (жеке жұмыс).
І-топ:
ІІ-топ:
75100-400
=75700 60 000 –
17 000 =43 000
29 000+40 000
= 69 000 59 000-
23 000 = 36 000
50 000+58 000
= 108 000 100 000-
39 000 = 61 000
77 000+
46 000 =123 000 71 400 –
500 = 70 900
65 000
+ 90 000 =155 000 39 700 +
400 = 40 100
60 700
– 900 = 59 800 500 +
58 600 = 59 100
76 000-
29 000 = 47 000 700 +
46 800 = 47 500
65 300 + 900 = 66 200
№3
Есепте (топтық жұмыс)
5 000
+50 + 9 = 559 230+8000+9 = 8239
90 105
+20 + 2 000 = 92 125 47 001 +500
+1000 = 480 501
4 000
+10 000 +200 = 16 000 563 784
-60 000-80 = 503 704
789 143
-700 000-100 = 89 043 20+4+70 000+
2 000 = 72 024
Тақтамен жұмыс.
№ 4.Теңдеулерді шеш.
18 000+
Х + 300 = 20 000
Х=20 000
– 18 300
Х
= 1700
18 000+1700
+ 300 = 20 000
20 000
= 20 000
|
900 000
-800-Х =100 00
Х
=900 000-100 800
Х
= 799 200
900 000-800-799 200
=100 00
100
00=100 00
|
75 900-У=45 000+
5000
У
=75 900 – 50 000
У=25 900
75 900 – 25 900= 45 000+5 000
50 000 =50 000
|
Сергіту
сәті.
Тренинг:
«Аудиториядағы заттар»
№
5.
А)
S= 144 м²
Ені – 9 м
Ұзындығы - ? м
Шешуі: 144:9 =16 (м)
Жауабы:
Ұзындығы 16 (м)
Ә)
Р = (16+9) ·2 = 50 (см)
Б)
144: 16 = 9 (м)
№
6.
А)252 кг
пияз -9 қап ? есе жеңіл
448 кг картоп – 8 қап
Шешуі:
252: 9 =28 (кг) 448:8 = 56 (кг) 56: 28 =2 (есе жеңіл)
Жауабы:
2 есе жеңіл.
Ә) 252 кг
пияз -9 қап
448 кг картоп – 8 қап ? есе ауыр
Шешуі:
252: 9 =28 (кг) 448:8 = 56 (кг) 56: 28 =2 (есе ауыр)
Жауабы:
2 есе ауыр.
Шығармашылық
тапсырма.Тірек сөздер арқылы есеп құрастыру:
Алма,
64 кг, есе ауыр, 16 кг, алмұрт, 2 жәшік, 4 жәшік,
Б) 64 кг
алма – 2 жәшік ? есе ауыр
16
кг алмұрт – 4 жәшік
Шешуі:
64: 2 =32 (кг) 16 : 4 = 4 (кг) 32: 4 =8 (есе ауыр)
Жауабы:
8 есе ауыр.
№
7.
1)
414-82
= 332
2)
395-109=286
3)
332+286
=618
4)
804-610
=184
|
1)3)
119+78 = 197
2)
540 -509 = 31
3)
197 - 31 = 166
4)166+405
=571
|
1)421-325
= 96
2)96:2=48
3)3·48=144
|
1)745-199 = 546
2)546:2 =273
3) 980-273 =707
|
№8.
«Кім шапшаң?»
327+114+36=477
327+103+36
=466
327+
333 +36 =696
327+64+36
= 427
327+524
+36 = 887
Толғаныс.
«INSERT» кестесін
толтыру.
Ү Білемін
|
+ Мен үшін жаңалық
|
? Нақты білгім келеді
|
|
|
|
Бағалау.
Топбасшы
өз тобындағы балаларға қойған бағасымен таныстырады.
Топтар
бір-бірін бағалайды.«Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге
тапсырма: №8
«Қаракөл жалпы орта білім беретін
мектеп–балабақшасы»
коммуналық
мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы:
Көп таңбалы
сандарды
ауызша қосу және
азайту тәсілдері
Сыныбы: 4
Мұғалім
:Қоңыршиева Айгүл Хайроллақызы