Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Психологиялық дайындық:
Көңіл күйің қандай?
Кел,балалар, бірігіп
Көтерейік көңілді!
2 слайд
Үй тапсырмасын тексеру
Білуге тапсырма
“Балық аулайық” ойыны
3 слайд
Түсінуге тапсырма
Сабақтың тақырыбын түсіну үшін жұмбақты шешу:
1.Тарпаң,тарпаң тарбиған
Түрі жаман жарбиған
( )
2.Балам суда, өзім құрлықта
( )
4 слайд
Сабақ тақырыбы:Қосмекенділер класына жалпы сипаттама
5 слайд
Сабақтың мақсаты:
Қосмекенділер класына сипаттама бере отырып,олардың құрылысы,тіршілігі,көбеюі және дамуы туралы,қосмекенділердің түрөзгерістері,дернәсілдердің балықтарға ұқсастығы туралы түсіну;
Қосмекенділердің көптүрлілігін және адам өміріндегі маңызы және пайдасы жайында оқушылардың біліктілігін арттыру;өз бетімен іздену дағдыларын қалыптастыру;
Оқушыларды ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа табиғатты сүюге,қорғауға баулу.
6 слайд
Оқу нәтижелері
Оқушылар қосмекенділер деп аталу себебін біледі;
қосмекенділер қалай жіктелетінін айта алады;
Қосмекенділердің көбею мүшелерін біледі;
Қосмекенділердің адам өміріндегі пайдасы туралы біледі;
Суреттермен жұмыс жасау арқылы қосмекенділерді сипаттай алады;
қосмекенділердің терминдерінің мағынасын түсіндіре алады.
7 слайд
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Блум әдісі,топтық жұмыс,кері байланыс, БҮҮ кестесі,рефлексия
Керекті құрал-жабдықтар: ИТ, слайд,постер құрастыру
Сабақтың кезеңдері:
I.Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен амандасып түгендеу. Оқушыларды сабаққа дайындау.Топқа бөлу
8 слайд
II. Кіріспе бөлімі: Білу сұрақтары
III. Тұсаукесер бөлімі: Түсінуге тапсырма
IV. Негізгі бөлім: Қолдану. Талдау
V. Топтық жұмыс
VI. Қорытындылау бөлімі: Жинақтау. Бағалау
9 слайд
Алғаш құрлыққа шыққан омыртқалы жануарлар.
Қосмекенділерді зерттейтін ғылым - батрахология деп аталады.
Олар екі ортада: суда да, құрлықта да кездесетіндіктен, қосмекенділер деп аталады.
Қазіргі кезде қосмекенділердің
4 000 –нан астам түрі Жер шарының тропиктік, субтропиктік және қоңыржай аймақтарында кездеседі. Қазақстанда қосмекенділердің 12 түрі таралған. Оның 3 түрі сирек кездесетіндіктен, Қазақстанның қызыл кітабына тіркелген
10 слайд
Кәдімгі құртпошым,
Саламандра,триондар,жетісулық бақатіс
Жасыл бақа, көлбақа,тоған бақасы
Құйрықты қосмекенділер
отряды
Аяқсыз қосмекенділер
отряды
Құйрықсыз қосмекенділер
отряды
Қосмекенділер класы
11 слайд
Қолдануға тапсырма
І топ: Қосмекенділердің қаңқа бөлімдерінің ерекшілектері
ІІ топ: Қосмекенділердің даму мүшелері жүйесінің ерекшеліктері
ІІІ топ: Қосмекенділердің пайдасы
12 слайд
Психологиялық дайындық:
Көңіл күйің қандай?
Кел,балалар, бірігіп
Көтерейік көңілді!
13 слайд
Талдау
Биологиялық диалог. Топтар бір-біріне жаңа тақырып бойынша сұрақтар қояды.
14 слайд
І топқа
Қосмекенділер суда да, құрлықта да тіршілік етуіне байланысты осылай аталған болатын. Олар қайсысына жақынырақ: құрлыққа ма, суға ма?
ІІ топқа
2. Бақаның терісі ылғалды, сілемейлі қабықшамен қапталған. Бақа терісінің ылғалды болуының маңызы неде?
ІІІ топқа
3. Бақалар ұзақ уақыт судың түбінде бола алады. Неліктен олар тұншықпайды?
Жинақтау
15 слайд
І топ жауабы: Аяғының, терісінің, тыныс алу мүшелерінің құрылысы қосмекенділердің суда да, құрлықта да тіршілік етуіне мүмкіндік береді. Бірақ көбею үшін міндетті түрде су қоймалар керек. Қосмекенділер кездесетін құрлықта да ылғал болу керек. Сондықтан да қосмекенділер суға жақынырақ болады.
ІІ топ жауабы: Өйткені бақа терісімен тыныс алады. Бақа денесіндегі сілемейлі қабықша судың булануын тежеп, ылғалды ұстап тұрады.
ІІІ топ жауабы: Терісімен тыныс алудың нәтижесінде)
16 слайд
«Биологиялық пошта» ойыны
Балықтар мен қосмекенділерге тән белгілерді екі конвертке тез жинақтау керек. Бір ғана қанайналым шеңбері бар, Екі қан айналым шеңбері бар, Терісі арқылы тыныс алады, Бүйір сызығы бар, Торсылдағы бар, Торсылдағы жоқ, Аналь тесігі бар, Клоакасы бар, Терісінде қабыршақтары бар, Терісі кілегейлі безбен қапталған, Жүзбе қанаттары бар, Аяқтарында жарғақшалары бар, Улы безі болады
17 слайд
Психологиялық дайындық:
Көңіл күйің қандай?
Кел,балалар, бірігіп
Көтерейік көңілді!
18 слайд
Қосмекенділер
19 слайд
Қосмекенділер
салқынқанды
омыртқалы
Өкпемен тыныс алады
4 аяқты
алғаш құрлықта өмір сүруге бейімделген
Су,құрлықта
20 слайд
Пайдалы құстарға қорек болады.
Етін тағамға пайдаланады.
Ғалымдар мен студенттер тәжірибеде қолданады.
Зиянды омыртқасыздармен қоректеніп,
пайдасын тигізеді.
21 слайд
Париждегі Пастер Университетінің қасындағы ескерткіш
Бостондағы ескерткіш
Казань қаласындағы ескерткіш
Қосмекенділерге арналған ескерткіштер
Бақаларды тәжірибе үшін пайдаланады. Медицина мен биологиядағы тәжірибелер, оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерінде бұл мақсаттар үшін жылына бірнеше мың бақалар пайдаланылады
22 слайд
Қосмекенділерге арналған ескерткіштер
Мәскеу қаласы
Санкт-Петербург
23 слайд
Ғалымдар бақа терісінен дәрі дайындайды
Біріккен Араб Әмірлігі университетінің ғалымдары бақа жабын терісінің ерекше қасиеттерін анықтады.
Осының негізінде олар стафилакоккпен күресетін жаңа күшті антибиотик жасап шығарды Бақа терісі антибактериальды заттармен қорғалғандықтан оларға ауру туғызатын микроағзалар әсер етпейді. Бірақ ғалымдар олардың жағымсыз әсерлерін кетіретін модификациялау жолын тапты. Нәтижесінде зерттеушілер 100 жаңа антибиотик алды, олар клиникалық сынаққа әзір және алдағы 5 жылда қолданысқа еңбек.
24 слайд
Үйге тапсырма:§ 53 Қосмекенділер класы
Қазақстанның“Қызыл кітабына”тіркелген түрлер жайында хабарлама дайындау.
25 слайд
Оқушыларды
бағалау
Оқушыларды
бағалау
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 672 268 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Темиргалина Ляззат Гапуровна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
2 ч.