«Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта
мектебі» КММ
Тақырыбы: Қоғамды
жаңарту шараларының қарқын алуы.
Қазақстан тарихы
9-сынып
Мұғалім: Базарбаева Б.Е.
Қостанай 2013ж
Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Қоғамды жаңарту шараларының қарқын алуы.
Мақсаты:
·
Кадр саясаты, тіл саясатын
жүргізудегі түбегейлі өзгерістер, қазақ зиялылары есімдерінің ақталуы. Қоғамды
өзгерту шараларының қалыптасуы мен жүруіне әсер еткен жағдайлар және оның
тарихи мәні туралы талдау жасау.
·
Оқушылардың логикалық
ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту
·
Елжандылыққа тәрбиелеу
Сабақтық түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: «Сын тұрғысынан ойлау мен жазу» технологиясының
топпен және жеке жұмыс, Венн диаграммасы, кластер, талдау әдістерін, деңгейлік
тапсырмаларды, ойын элементтерін қолдану.
Көрнекілік: кітап, интерактивті тақта, слайдтар, суреттер,
интерактивті ұяшықтар, бағалау жұлдызшалары
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу.Тексеру.
Үй тапсырмасын қайталау: 10 минут
·
КСРО дағы аумалы-төкпелі
заман қашан басталды? Ол туралы не білесің?
·
Дінмұхамед Ахметұлы Қонаев
туралы не білесің?
·
Колбин деген кім және оның
желтоқсан оқиғасымен қандай байланысы бар?
·
Желтоқсан оқиғасының
сипаты қандай болды?
·
1986 жылғы желтоқсан
оқиғаларының себептерін атаңдар.
·
Шеруге қатысқандарды басып
тастау үшін билік иелері қандай операцияны бастады?
·
Жас демократ Қ.
Рысқұлбеков туралы не білесің?
·
Желтоқсан оқиғасына
қатысқандардан кімдерді білесіңдер?
·
Желтоқсан оқиғасының
нәтижесінде қанша адам жазаланды және оларға қандай жазалау шараларын қолданды?
·
Жазалау шараларына қарсы
өз ой-пікірлерін қорықпай білдірген қазақтың біртуар ақыны кім?
·
Желтоқсан оқиғасына
қатысқандарға қандай айыптар тағылды?
·
Желтоқсан оқиғасының
тарихи маңызы неде?
Жаңа сабақ:
Жоспар:
Оқушыларға қызығушылықтары бойынша үш: қызыл, сары, жасыл түстер
таратылып, олардан топтар құрылады, ішінен топ басшысы сайланады. Топ басшысы
өз тобындағы жауап берген әр мүшесіне жұлдызша беріп отырады.
Қызығушылықты ояту мақсатында миға шабуыл әдісі қолданылады 3 минут
1.
Қоғамды жаңарту деген не деп
ойлайсыңдар?
2.
Ол қалай жүргізілуі
мүмкін?
3.
Қоғамдық ойлар бұған дейін
қалай жүргізілді?
Әр топқа оқулықтан тапсырмалар беру: 7 минут
І топ:
·
Кадр саясатының жүгізілуін
бұған дейінгі саясатпен салыстырыңдар? Венн диаграммасы.
ІІ топ:
·
Тіл саясатындағы болған
өзгерістерге баға беріңдер? Кластер
ІІІ топ
·
Ұлтымыздың жазаға ұшырыған
зиялы тобының есімдерінің ақталуының тарихи маңызын анықтаңдар. Мінездеме
Деңгейлік тапсырмалар орындау. Тақтадағы ұяшықтардың ұпайларының арту
ретімен тапсырманың күрделілігі белгіленеді: 10 минут
І деңгей: 10 ұпай
·
1985 жылы наурызда қандай
оқиға болды?
·
1987 жылы КСРО да қандай
бағыт жарияланды?
·
1986 жылы желтоқсанда
Республикалық партия ұйымының басшылығына кімді тағайындады?
ІІ деңгей: 20 ұпай
·
1986-1987 жж оқиғалар
нәтижесінде елімізде қандай өзгерістер болды?
·
Тоқырау жылдары КСРО-да
ұлт және тіл мәселесі қалай жүргізілген еді?
·
Тоқырау жылдары ұлт
зиялылары өз наразылықтарын қалай білдіруге тырысты?
ІІІ деңгей: 30 ұпай
·
«Тіл саясатының дұрыс
жүргізілуі қоғамдағы саяси орнықтылықты сақтауға тікелей әсер етеді» деген
пікірді қалай түсінесің?
·
Алаш партиясының өкілдері
туралы не білесіңдер?
·
Тіл саясаты мен ұлт
зиялыларының ақталуына байланысты іс-шаралардың іске асуына Н. Назарбаевтың
атқарған ролі қандай?
Бекіту:
«Кім тапқыр». Қазақстан тарихы бойынша жиі кездесетін тест
тапсырмаларымен жұмыс: 7 минут
·
1987 жылы КСРО да қандай бағыт
жарияланды? Қайта құру
·
Демократиялық жаңару күні
қашан? 17-желтоқсан
·
1989 жылы маусымда билік
басына кім келді? Н.Назарбаев.
·
«Қазақ КСР-індегі тілдер
туралы Қазақ КСР нің Заңы» қашан қабылданды? 1989 жылы 22 қыркүйекте
·
1990 жылдың маусымынан
1991маусымы аралығында қазақ тілінде тәлім беретін қанша білім ошақтары ашылды?
482 балабақша
155 мектеп 4
кәсіптік техникалық училище.
·
1930-1950 жылдары жазықсыз
жазаға ұшыраған қазақ зиялыларының ақталуы қай жылдан басталды? 1988
жылдан бастап
·
Кадет партиясының бұрынғы
мүшесі, Алаш партиясының жетекшісі? Ә. Бөкейханов.
·
Түркістан автонимиясының
бірінші премьер-министрі және ішкі істер министрі? М.Тынышпаев.
·
Қоқан қаласында
Бүкілтүркістандық ІV съезді ашқан кім? М. Шоқай
·
Қостанай аймағын Қазақстан
территориясына қосу үшін жан-жақты дәлел жинаған қазақтың зиялылары? А.
Байтұрсынұлы, М. Сералин.
·
1893-1938 жж өмір сүрген
ақын, саясатшы, педагог? М. Жұмабаев.
·
«Қазақстан отар болып
келді, және солай болып қалды...» деген пікірді кім айтты? С. Садуақасов.
Глоссарий: термин сөздерді анықта: 3 минут
·
Репрессия-
·
Интеллигенция-
·
Реформа-
·
Ақталу-
Тарихи сынақхат бойынша тақырыптың маңызын ашу, оқулықпен жұмыс: 3
минут
l
Көпұлтты Қазақстанда тіл
саясатының ............................. ........................ қоғамның
саяси орнықтылығын қамтамасыз ететін факторлардың бірі.
l
Билік жүйесіне
....................................... ағымға бейімді бірқатар жастар келді.
l
Осыдан бастап большевиктік
лаңкестік құрбандарын ақтау, олардың қоғамдық қызметін саралап, баға беру,
Қазақстан тарихында алатын орнын анықтау түгелімен ...................
.........................., .................... ...........................
өз қолына көшті.
Математикалық ойын: еліміз үшін өте маңызды дата шығады: 1минут
(32:4)*2=
((27:9)+1)*3=
((250*4)+1000)-9=
Үйге тапсырма: мазм. М. Шоқай, М. Тынышпаев, Ә. Бөкейханов туралы
мәліметтер дайындау 0,5 минут
Бағалау: 0,5 минут. 1-3 жұлдызша «3» пен
бағаланады.
4-6 жұлдыз «4» пен бағаланады.
7 және одан көп болса «5» пен
бағаланады.