Инфоурок Начальные классы КонспектыСабақ жоспары: "Төрт түліктің кеңесі"

Сабақ жоспары: "Төрт түліктің кеңесі"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Төрт түліктің кеңесі

 

Сабақтың мақсаты: 

Білімділігі:   1.Төрт түлік мал өрісімен, тіршілік табиғатымен, қадір-

                        қасиетімен таныстыру. Төрт  түлікті қадірлеуге баулу.  Дамытушылығы: 2.Төрт түлік туралы жұмбақтар,ертегіні сахналау

                        арқылы  танымын, ойын, тілін дамыту.

Тәрбиелілігі:3.Еңбекқорлыққа,іскерлікке,әдет-ғұрыпты қастерлеуге

                        тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Ой қозғау,топпен жұмыс, түсіндіру, жұмбақ шешу

Пәнаралық байланыс: Дүниетану, еңбекке баулу

Көрнеклілігі: Төрт  түлік  суреттері, тақырыптық суреттер, трек-

                         сызбалар

Сабақтың  барысы: 

1.     Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.

2.     Психологиялық дайындық:

«5» болсын алар бағамыз,

     Білімнен бақыт табамыз.

      Өнер-білім көп оқып

     Өсе берсін санамыз

      Мұғалім:

Қане,қатар-қатар түзеліп

Оқушыға лайық

Қолымызды жіберіп

Түп-түзеу болып тұрайық

Бірінші қатар жай отыр

Екінші қатар сенде отыр

Үшінші қатар тез отыр    

Топқа бөлу

     1топ-«Құлыншақ»

     2топ -«Ботақан»

     3топ -«Қошақан»                 

3.     Үй  тапсырмасын бекіту.

1 топ «Құлыншақ» - «Түйе»өлеңін мәнерлеп оқу.

2 топ «Ботақан» - суретпен жұмыс.

3 топ «Қошақан» - Түйенің  пайдасы туралы әңгімелеу.

 3.  Жаңа сабақ. Жұмбақ шешу.

      Ал, қанекей балалар!

      Мен, бір жұмбақ айтайын

      Шешуін қай топ тез таба алар?

1.    Қамыс құлақ,тостаған тұяқ

     Мінсең қанат,сүті дәрі,еті тамақ  (Жылқы)

2.    Екі айнасы бар

Қызық найзасы бар   (Сиыр)

3.    Басында таяғы бар,

     Төрт аяғы бар,

     Екі құлағы бар және  сақалы бар    (Ешкі)

4.    Үстінде екі тауы бар

Өзі қызық  жануар   (Түйе)

-Бұл жұмбақтардың шешуі- Жылқы,Сиыр,Ешкі,Түйе.

-Барлығын бір сөзбен қалай атауға болады?(төрт түлік мал)

 

4. Ой қозғау: Төрт түлік  ерекшеліктерін атау.

Мұғалім Түйе  төрт  түліктің ең ірісі.Оның  жүні, еті,сүті пайдалы.

Түйе шөлге өте шыдамды.Төлі бота. «көс-көс» деп шақырады.Тү- йе пірі -Ойсылқара.Түйе төлін 12 ай көтереді.Түйе тобын «келе» деп атайды.

1 топ Сиыр ірі қара малға жатады.Еті тамақ,сүтінен айран,құрт, ірімшік,май алынады.Сиырды «ахау-ахау» деп шақырады.Сиыр тө - лін 9 ай көтереді.

2 топ Жылқы жеті қазынаның бірі.Ол сезімтал,талғампаз жануар.Жылқыда өт болмайды.Жылқыны көлік ретінде пайдала-  нады.Жылқы  сүтінен қымыз жасайды.Жылқының әбзелдері мыса – лы: ер,ноқта,үзеңгі,қамшы.

3 топ Қой төрт түлік мал ішіндегі ең жуасы.Қой еті,жүні,терісі пайдалы.Жүнінен киіз басады,түрлі киім-кешек тоқиды.Сүйікті шө- бі жусан.Пірі Шопан ата.Қойды «пұшайт-пұшайт» деп шақырады.

 

-Дұрыс, балалар.Әр топ өз білетіндерін барынша айтып берді.Енді төлдер енесі өріске кеткенде қарны ашқанда өздеріне тән дыбыспен маңырайды,кісінейді,боздайды.

- Енді төрт түлік төлдері туралы не айта аламыз

 

1 топ :    Күмбір-күмбір әні бар

                Желпілдеген жалы бар

          Желдей жүйрік құлыншақ

              Желмен шапқан жануар   

2 топ:     Боо-боо деген әні бар      

          Енесін тез сағынар

                Жібек жүнді ботақан

                Мөлдір көзді жануар

 

3 топ:      Мә-мә деген  әні бар

                Жібек тоны сәні бар

                Қошақаным момақан

                Сүйкімді бір жануар

5. Оқулықпен жұмыс.

      1.Мәтінді мәнерлеп оқу,түсініп алу.

      2.Мәтінді рөлге бөліп,мәнерлеп оқу.   

    

6.    Сергіту сәті

Мынау менің жүрегім

Бәрі осыдан басталған.

                          Мынау басым ақылды,

                          Бәрін осы басқарған

Мынау менің оң қолым,

Мынау менің сол қолым,

Барлық істі атқарған

 

7.    Дәптермен жұмыс

Мәтіннен төмендегі сөздердің мағынасын ашатын тіркестерді жазу

Берілген сөздер

Мәтіндегі осы сөздердің мәні

1.Тұрмыс жағдайы төмен адам

2.Еңбекқор адам

3.Батыл, өжет адам

4.Шаруасы жақсы, бай адам

....

....

....

....

 

8.    Суретпен жұмыс

Мына суреттерге зер сал. Қай түлік қай жерді қалайтынын айт. Мәтіндегі тіркестерді пайдалан.

Күнгейлі жер – шаруа          Бетегелі – ер, батыр

Нулы жер – кедей адам       Сор, шөл – бай адам

 

9.    Төрт түлік бағып  күтуге байланысты еңбек түрлін ата.

10.Мәтінді сахналау

 

10.         Сабақты қорытындылау

1.    Шығармашылық жұмыс Т,е,қ,а,л,ш,ж,к,й,і,ү,з,ұ,н,и,ы,о,с,р.

                      Берілген әріптерден 4 түлік аттары мен төлдерін жазу

                 Ешкі,түйе,құлын,жылқы,қозы,сиыр,лақ,қой....

 

                      2.Сабақты кесте бойынша қорыту. (Сұрақтың жауабын реттік санымен  

                         белгілеу)

 

Сұрақ

 

Жауап

1.Мал атасы

 

1.Еті,сүті,терісі,жүні

2.Мал төлдері

 

2.Шопан ата,Зеңгі баба,Шекшек ата,Қамбар ата,Ойсылқара

6.Малдың пайдасы

 

3.Жоңышқа,жаңқа,жусан.

4.Малдың сүйікті асы

 

4.Шопан,жылқышы,бақташы,түйеші.

5.Кім бағады

 

5.Қозы,бұзау,лақ,бота,құлын.

 

3.Рефлекция

Білгенім

Білмегенім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

12. Үйге тапсырма. Төрт түліктің кеңесі. Мәнерлеп оқу , мазмұнын айту.   Қалаған  төрт түлік төліне  1 шумақ өлең шығару.

                13.Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Төрт түліктің кеңесі

 

Сабақтың мақсаты: 

Білімділік:         Төрт түлік мал өрісімен, тіршілік         табиғатымен, қадір-қасиетімен таныстыру.Төрт түлікті қадірлеуге баулу.

Дамытушылығы:       Төрт түлік туралы жұмбақтар, ертегіні сахналау  арқылы  танымын, ойын, тілін дамыту.

Тәрбиелілігі:                       Еңбекқорлыққа,іскерлікке,әдет-ғұрыпты  қастерлеуге   тәрбиелеу.

Көрнеклілігі:                 Төрт түлік суреттері, тақырыптық суреттер.

                                Сабақ барысы: 

1.Ұйымдастыру кезеңі:

2.Психологиялық дайындық:

Топқа бөлу

     1топ-«Құлыншақ»

     2топ -«Ботақан»

    

3.Үй  тапсырмасын бекіту.

1 топ  - «Түйе»өлеңін мәнерлеп оқу.

2 топ - Түйенің  пайдасы туралы әңгімелеу.

3 Төрт түлік мал туралы жырларын жатқа айту.

 4.Жаңа сабақ. Жұмбақ шешу.

      Ал, қанекей балалар!

      Мен, бір жұмбақ айтайын

      Шешуін қай топ тез таба алар?

5.    Қамыс құлақ,тостаған тұяқ

     Мінсең қанат,сүті дәрі,еті тамақ  (Жылқы)

6.    Екі айнасы бар

Қызық найзасы бар   (Сиыр)

7.    Басында таяғы бар,

     Төрт аяғы бар,

     Екі құлағы бар және  сақалы бар    (Ешкі)

8.    Үстінде екі тауы бар

Өзі қызық  жануар   (Түйе)

-Бұл жұмбақтардың шешуі- Жылқы,Сиыр,Ешкі,Түйе.

-Барлығын бір сөзбен қалай атауға болады?(төрт түлік мал)

 

4. Ой қозғау: Төрт түлік  ерекшеліктерін атау.

Мұғалім Түйе  төрт  түліктің ең ірісі.Оның  жүні, еті,сүті пайдалы.

Түйе шөлге өте шыдамды.Төлі бота. «көс-көс» деп шақырады.Тү- йе пірі -Ойсылқара.Түйе төлін 12 ай көтереді.Түйе тобын «келе» деп атайды.

1 топ Сиыр ірі қара малға жатады.Еті тамақ,сүтінен айран,құрт, ірімшік,май алынады.Сиырды «ахау-ахау» деп шақырады.Сиыр тө - лін 9 ай көтереді.

2 топ Жылқы жеті қазынаның бірі.Ол сезімтал,талғампаз жануар.Жылқыда өт болмайды.Жылқыны көлік ретінде пайдала-  нады.Жылқы  сүтінен қымыз жасайды.Жылқының әбзелдері мыса – лы: ер,ноқта,үзеңгі,қамшы.

3 топ Қой төрт түлік мал ішіндегі ең жуасы.Қой еті,жүні,терісі пайдалы.Жүнінен киіз басады,түрлі киім-кешек тоқиды.Сүйікті шө- бі жусан.Пірі Шопан ата.Қойды «пұшайт-пұшайт» деп шақырады.

 

-Дұрыс, балалар.Әр топ өз білетіндерін барынша айтып берді.Енді төлдер енесі өріске кеткенде қарны ашқанда өздеріне тән дыбыспен маңырайды,кісінейді,боздайды.

 

5. Оқулықпен жұмыс.

      1.Мәтінді мәнерлеп оқу,түсініп алу.

      2.Мәтінді рөлге бөліп,мәнерлеп оқу.  

   

6.    Сергіту сәті

 

7.    Дәптермен жұмыс

Мәтіннен төмендегі сөздердің мағынасын ашатын тіркестерді жазу

Берілген сөздер

Мәтіндегі осы сөздердің мәні

1.Тұрмыс жағдайы төмен адам

2.Еңбекқор адам

3.Батыл, өжет адам

4.Шаруасы жақсы, бай адам

....

....

....

....

 

 8.Мәтінді сахналау

 

 9.Сабақты қорытындылау

1.Төрт түлік бағып  күтуге байланысты еңбек түрлін ата

2.Тестпен жұмыс .

 

1, Түйе баласын қалай шакырады?

 а) пұшайт-пұшайт

 ә) көс-көс

 б) кұрау-кұрау

 

 2 Қой атасы кім?

a) Шопан ата                                                                                                                                                                              

ә) Қамбар ата

б) Ойсыл қара

 

3. Төрт түлікті ата.

a) қой, ешкі, сиыр түйе

ә) мысық, күшік, тауық

б) қасқыр, қоян, түлкі   

 

4. Жылқының төлі?

a) ботақан

ә) қошақан

б) құлыншақ

 

5.Түйе не істейді?

а) кісінейді

ә) мөңірейді

б) боздайды       

 

10.Үйге тапсырма: Төрт түліктің кеңесі. Мәнерлеп оқу ,мазмұнын 

айту  

                11.Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білгенім

 Үйренгенім

Үйренгім келеді

 

 

 

                  БҮҮ кестесі бойынша оқушылар сөйлейді:

 

        

           12. Үйге: Төрт түліктің кеңесі. Мәнерлеп оқу ,мазмұнын айту Қалаған             

           төрт түлік төліне  1 шумақ өлең шығару.

           13.Бағалау:

          «5» болсын алар бағамыз,

           Білімнен бақыт табамыз.

          Өнер-білім көп оқып

          Өсе берсін санамыз

 

                       

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары: "Төрт түліктің кеңесі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Менеджер образования

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
