Инфоурок Математика Другие методич. материалы"Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер"

"Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер"

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мәтінді есептер

Мектеп:  Әл-Фараби атындағы орта мектеп

Күні:20.04.2022ж.

Мұғалімнің аты – жөні: Киргизбаева Айгул Айхановна

Сынып: 5

Қатысқандар саны: 9

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.24

Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;

 

Сабақтың мақсаты

Барлығы:  Санның бөлігін табуды және бөлігі бойынша санды таба алады;

Көпшілігі: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер шығар алады;

Кейбіреуі: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген мәтінді есептерді  шығаруды біледі.

Бағалау критерийі

Санның бөлігін табады. Бөлігі бойынша санды табады;

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер шығарады;

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген мәтінді есептердішығарады;

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсаттар:

- санның (шаманың) бөлігін және бөлігі бойынша санды (шаманы) табуға берілген есептердің шығарылуын  түсіндіреді;

- мәтін есептерде әріпті өрнектердің құрастырылуын сипаттайды;

- мәтін есептердің шешімін түсіндіреді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

- бөлік;

- шама;

- баға, саны, құн;

- ұзындық, ені, периметр, аудан.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін ... керек;

- бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды табу үшін … керек;

- тауардың құнын табу үшін… керек

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану мен технология

Алдыңғы білім

Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту және бөлу

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1)      Оқушылармен сәлемдесу.

2)      Психологиялық ахуал «Комплимент айту»

3)      Оқушыларды үш топқа бөлу: «Бөлшек», «Бөлік», «Бүтін»

4)      Үй тапсырмасын сұрау: «Графикалық диктант»

Есептер

жауаптары

1

7 ге кері сан

˅

2

12тің мәні 3 ке тең

˄

3

 тің мәні ке тең

˅

4

айырмасының мәні

˄

5

көбейтіндісінің мәні

˅

Дескрипторлар

1) Өзара кері сандарды ажырата алады

2) Бүтін санға бөлшек санды көбейте алады

3) Бүтін саннан бөлшек санды азайта алады

4) Бүтін саннанаралассандыазайтаалады

5) Жай бөлшектерді азайта алады

Кері байланыс  «Басбармақ әдісі»

3)  Оқушылардың зейінін шоғырландыру.

• Бүгінгі күнді айтып жіберуіңіз сұралады  (21)

• Бұл сан осы айдың қандай бөлігін құрап тұр? (21/30)

• Сәір айы жылдың қандай бөлігін құрайды? (1/12)

• Көктемнің қандай айларын білесіздер? (март, апрель, май)

• Осы көктем айлары жылдың қандай бөлігін құрайды? (3/12 = ¼)

3) Сабақ мақсатын анықтау

№1. АВ кесіндісінің ұзындығы 6 см. Ұзындықтары АВ кесіндісінің ұзындығының   бөлігін құрайтын кесінділерді салыңыздар.(ауызша тексеру).

№2. м –ге сәйкес кесінді берілген. 1 м –ге сәйкес кесіндіні салыңыздар.

Берілген тапсырмаларды орындау үшін сіздер не білулеріңіз керек болды? Бірінші тапсырмада не табу керек болды? Екінші тапсырмада кесінділерді сызбай тұрып нені білу керек болды?

 

 

Стикерлер

 

Ноутбук, интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Сабақтың ортасы

Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын атайды, мақсатын анықтайды.

І тапсырма. «Ротация» әдісімен:

«Бөлшек» тобы: Санның бөлігін табу;

«Бүтін» тобы: Бөлігі бойынша санды табу;

«Бөлік» тобы: 3 – 4  есептер.

Дескрипторлар.

1) Санның бөлігін таба біледі

2) Бөлігі бойынша санды таба біледі

3) Мысал келтіре алады

Кері байланыс  «Бағдаршам»

ІІ тапсырма.Оқулықпен жұмыс. Жеке, жұптық жұмыс. Сараланған  тапсырмалар беру.

«Конверттегі сұрақтар» әдісі. Үш топқа үш түсті конверт таратылады.

«Қызыл конверт» тапсырмалары:

№1  № 667 (1;4;7)

№2  № 677 (2;5;8)

№3  № 671. Жердің бірінші жасанды серігінің Жерден ең алыс қашықтығының -сі 380  км-ге тең. Оның Жердің ең алыс қашықтығы неше километр?

«Сары конверт» тапсырмалары:

№1  № 667 (2;5;8)

№2  № 677 (3;6;9)

№3  Тік төртбұрыштың ені cм, бұл оның ұзындығының -індей. Тік төртбұрыштың периметрін табыңдар.

«Көк конверт» тапсырмалары:

№1  № 667 (3;6;9)

№2  № 677 (1;4;7)

№3  Қант қызылшасының бөлігі қантқа айналады, 12 т қант алу үшін неше тонна қант қызылшасын керек?

Дескриптор.

1) Санның бөлігін табады.

2)Бөлігі бойынша санды табады

3) Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген мәтінді есептерді шығара алады

Кері байланыс.

Смайликтер арқылы

Сергіту сәті

1)        (= 4) алға қарай еңкею

2)        (= 4) оңға, солға бұрылу

3)        (= 3) отырып тұру

4)        (= 3)орнында секіру

ІІІ тапсырма. Топтық жұмыс.

«Айналмалы бекет» тәсілі бойынша әр топқа есептер беру.

«Бөлшек» тобы: Жолаушылар мәшинемен км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Барлық жолдың -і тас жол, қалғаны жай жол. Жай жолдың ұзындығын табыңдар.

«Бүтін» тобы:Сынып оқушыларының -і түрлі үйірмелерге қатысады. Оның  -сі спорттық үйірмелерге қатысады. Сыныптағы сорттық үйірмелерге қатысатын оқушылар саны 12. Сыныпта неше оқушыбар?

«Бөлік» тобы: Сәкен сатып алатын кітабы үшін кассирге  500 тг ақша берді. Кассир оған осы ақшасының -ін қайтарды. Сәкен сатып алған кітаптың бағасы неше теңге?

Дескриптор.

1) Санның бөлігін таба алады;

2) Бөлігі бойынша санды таба алады;

3)Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген мәтінді есептерді шығара алады;

Кері байланыс.«Сұрақ қою» (оқушы мен оқушы арасында)

ІV тапсырма. «Лездік тест» тапсырмалары.

I нұсқа                                                         

тапсырма

а

в

с

1

8 метрдің ¾ бөлігі

6 м

2 м

4 м

2

3/8- і  15- ке тең сан

8

40

5

3

Сыныптағы 25 оқушының 3/5-і қыздар. Сыныпта неше қыз бар?

12

10

15

4

Турист 12 км жол жүрді. Бұл оның барлық жолының 6/13-і. Туристтің жүруге тиісті барлық жолы неше км?

26

39

72

II нұсқа

тапсырма

а

в

с

1

9 метрдің 2/3  бөлігі

6 м

2 м

4 м

2

4/7- і  16- ға тең сан

7

28

4

3

Сыныптағы 24 оқушының 3/4-і қыздар. Сыныпта неше қыз бар?

12

16

18

4

Мотоциклші 36 км жол жүрді. Бұл оның барлық жолының 6/13-і. Туристтің жүруге тиісті барлық жолы неше км?

78

39

72

                                              

Дескрипторлар

1) Санның бөлігін табады;

2) Бөлігі бойынша санды табады;                                     

3)Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген мәтінді есептерді шығарады.

Кері байланыс  «+» «-» «?» - графиктік тәсіл (Оқушылар өзара кері байланыс жасайды )

 

Оқулық, флипчарттар, фломастерлер

Бағдаршам түстерімен боялған қалақшалар

Үш түсті конверттер, тапсырмалар жазылған А4 қағаздары,оқулық, дәптерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелер, слайд

Сабақтың соңы

Рефлексия. «Көңіл-күй таразысы»      

Үйге тапсырма: № 669, 672

 

Күн,бұлт,жаңбырлы күн  суреттері салынған парақшалар

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмалары оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеру тапсырмаларынан кейін  деңгейлеріне қарай беріледі. Өз қалаулары-мен орындайды.

Сабақ басында қабілеті жоғары оқушыларды диалогка тарту, және сабақтың екінші бөлімінде деңгейлік тапсырмалармен жұмыстандыру.

Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында  ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын.

Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады. Сергіту сәтіндегі қауіпсіздік ережесі.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по переработке нефти и газа

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
