Инфоурок Начальные классы Рабочие программыӨсімдіктер қалай өседі? Ұйымдастырылған сабақ

Өсімдіктер қалай өседі? Ұйымдастырылған сабақ

Скачать материал

 

 Сабақтың тақырыбы:      Өсімдіктер қалай өседі?

Сабақтың мақсаты: Табиғаттағы  өсімдіктердің  қалай жетіліп өсіп дамитындығы туралы түсніктерін қалыптастыру.   Өсімдіктердің   күнделікті ортадағы  қажеттілікі мен  өсіп дамуының байланысын балаларға түсіндіру.  Тәжірбиелік  жұмыстар  арқылы  балалардың табиғатқа деген  көзқарасын  кеңейту. Әсемдікті бағалай білуге тәрбиелеу.

 

Көрнекілік: Гүлдер, трек схемалары, өсімдіктердің суреттері,  дәндер, сұйық май, бауырсақ.

 

Әдіс – тәсілдер: сұрақ – жауап, тәжірбиелік жұмыстар және  ойын.

Қостілдік компонент. Гүлдер- цветы

                                        Күнбағыс – подсолнух

                                        Растение – өсімдіктер

Әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс - әрекеті

Балалардың іс – әрекеті

Мотивациялық қозғаушы күш

Шаттық шеңбері

Балалар жиналды бір топқа

Сен менің, мен сенің досыңмын

Кәне қолды бер досым

Бірге ойнайық қуана.

Балалар бір – бірімен дос болады

Релаксация

Балалардың қолдарына бір гүлден беріп, бір біріне тілек айту арқылы бір шоқ гүлді жинау

Балалар бір – біріне тілек айту арқылы   көңілденеді

Ұйымдастыру кезеңі

1.Балалар бір біріміздің көңілімізді  көтердік , ал енді  айта қойыңдаршы қазір қай жыл мезгілі?

2.Күз айларын атаңдар

3.Күз айларының ерекшеліктері

 

4.Күз туралы кім өлең тақпақ біледі

Балалар жауабы

Күз

 

 

Қыркүйек, қазан, қараша

Суретпен жұмыс

Балалар жауабы.

 

Жаңа сабақ

Есікті  тақылдатып Буратино көңілсіз болып  келеді, қолында жасанды гүл және күнбағыс бар.

 

Тәрбиеші: Балалар мынау кім?

 

Буратино сен неге көңілсізсін, саған не болды

Балалар  таң қалады.

 

 

 Буратино

 

 

Әңгімелесу және сұрақ – жауап

Буратино: Мен кішкентай балаларға жақсы бір  іс жасайын деп едім , қолымнан келмеді, топтарына  әдемі, сәнді, таза ауа болсын деп гүл сыйлаған едім. Ол топтың тәрбиешісі маған: Буратино саған көп рахмет сен бұл жасаны гүлдерді қай дүкенен алдың деді.  Мен таң қалып тұрмын, неге жасанды, олардың жапырақтары жасыл, сабағы да жасыл, гүлі қызыл.

Жоқ мен әкелген гүлдер тірі,   тәрбиешіні түсінбедім

Балаларда аяушылық сезім оянады

Негізгі бөлім

Тәрбиеші: Балалар Буратино бір  нәрсені түсінбей тұр екен  кәне түсіндірейік.

Гүлдер дегеніміз орысша - цветы

Бұл жасанды гүлдердің тірі гүлдерден қандай айырмашылығы бар?

Жасанды гүлдер не?

 

Тірі гүлдер дегеніміз не?

 

 

 

 

 

Тәрбиеші: Кәне балалар Буратиноға тұқым дегеніміз не , ол не үшін керек?

 

Тәрбиеші: Кәне ненің тұқымдарын білесіңдер?

 

 

Буратино: Жоқ мен сенбеймін мына кішкене жанғақты қорапқа салып орамалмен жауып, тибиду- тибиду дух – емен өс десем мынандай ағаш өседі ме? Мен сенбеймін.

 

Тәрбиеші: Жоқ Буратино сағн бұл жерде сыйқырлы сөздер көмектеспейді, бұл жерде білім мен еңбек керек кәне менің балаларым саған мына тірек схема арқылы түіндіріп береді

 

 

Балалар жауап береді

 

Жасанды гүлдерді біз ойнағанда , үйімізді сәндеу үшін қолданамыз. Ондай гүлдер біздің топтада бар.

 

 

Тірі гүлдер өседі, олардың тамырлары болады, суғарамыз, өскен  сайын өзгереді, тұқымдары шығады, гүлі болады.

 

Тұқым өсімдіктер ді өсіру үшін керек.

 

Балалардың әрекеті .

Мынау асқабақ тұқымы одан асқабақ шығады (Асқабақ суретін көрсету) Т.б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалардың  іс – әрекеті

 

 

 

 

 

 Тәжірбиелік жұмыс

Тәрбиеші: Түсіндің бе Буратино?

 

Түсіндім, түсіндім  ал жарайды мынау менің күбағысым қалай?

 

Ия бұл күнбағысыңда жасанды, ал тірі күнбағыстан не шығатынын менің балаларым саған көрсетеді, күнбағыстың балалар орысшасы - подсолнух

 

Буратино: Мен енді түіндім, тірі өсімдіктерге біз қамқорлық жасауымыз керек екенғой балалар

 

Тәрбиеші: Иә Буратино егер көп күбағыстың тұқымын сықсақ мынандай сұйық май шығады, одан біз  бауырсақ пісіреміз ал сенің күнбағысыңнан  не шығады

Балалар  тәжірбие жұмысын жасайды

Дайын дәнді үгітіп қағаз бетіне салып, жартылай бүктеп  қысады, май шыққанын байқайды

 

Рефлексивті түзету

Ойын : «Жоғары- төмен»

Балалар мен қазір жерде өсетін жемістерді айтқанда  қолдарыңды көтересіңдер, талда өсетін жидектерді айтқанда қолдарыңды төмен түсіресіңдер

Буратино қоштасып  рахмет айтып кетеді

Балалар ойын ойнайды

 

 

 

 

Балалар қоштасады

 

Күтілетін нәтижие:

Білу: Тірі  өсімдіктер әлемі туралы білу

Игеру: Тірі өсімдіктердің даму жолдарын игеру

Меңгеру: Тірі өсімдік пен жасанды өсімдіктерді ажырата білуді меңгеру.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Өсімдіктер қалай өседі? Ұйымдастырылған сабақ"

Настоящий материал опубликован пользователем Сыздык Гулзира Султанханкызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 31.03.2015 605
    • DOCX 48.5 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Сыздык Гулзира Султанханкызы
    Сыздык Гулзира Султанханкызы

    преподавательница по химий и биологий

    • На сайте: 10 лет и 4 месяца
    • Подписчики: 0
    • Всего просмотров: 21393
    • Всего материалов: 10

    Об авторе

    Я учительница химий высшей категорий. Есть награды разные Международ, республ,областн и районные. награждена с медальом за залуг по химии Мендельеева и т д. В моем школе работаевть конкретние учителя и учиться одаренные дети. Но в школе нехватка компьютера, инерактивн доска. А по химиий вобще нет каплий реактива. Мы восползуемся виртуальные диски лабораторных работ.

Сабақ жоспары. Тақырыбы Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Биология 10 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
400
15.01.2025

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 134
Покупателей: 340

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары Биология 10 сынып Тақырыбы: "Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері " Оқу мақсаты: 10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру Сабақ мақсаты: Білімділік: Гаметогенездің кезеңдері мен ерекшеліктерін, ұрықтану механизмін және оның биологиялық маңызын түсіндіру. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, талдау, салыстыру дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Өмірдің жалғасуына негіз болатын биологиялық процестерге құрметпен қарауға тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар гаметогенез кезеңдерін және ұрықтану механизмін түсінеді. Гаметогенездің (сперматогенез бен овогенез) ерекшеліктерін салыстыра алады. Ұрықтану процесінің маңызын бағалайды және оны биологиялық тұрғыдан талдайды. Сабақ барысы:

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары

Биология 10 сынып

Тақырыбы: "Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері "

 

Оқу мақсаты: 10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру

 

Сабақ мақсаты:

  1. Білімділік: Гаметогенездің кезеңдері мен ерекшеліктерін, ұрықтану механизмін және оның биологиялық маңызын түсіндіру.
  2. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, талдау, салыстыру дағдыларын дамыту.
  3. Тәрбиелік: Өмірдің жалғасуына негіз болатын биологиялық процестерге құрметпен қарауға тәрбиелеу.

 

Күтілетін нәтижелер:

  • Оқушылар гаметогенез кезеңдерін және ұрықтану механизмін түсінеді.
  • Гаметогенездің (сперматогенез бен овогенез) ерекшеліктерін салыстыра алады.
  • Ұрықтану процесінің маңызын бағалайды және оны биологиялық тұрғыдан талдайды.

 

Сабақ барысы:

Развернуть описание
Смотреть ещё 5 615 курсов

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
