Дүниежүзі тарихы
|
Күні:2.03
|
Сынып -6 «ә»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Грекиядағы
алғашқы өркениет ошақтары
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Білімділік: Ежелгі Грекияның орналасқан жері мен
табиғатымен таныстырып, Крит-Ахей мемлекеттері және олардың күйреуі туралы
мағлұмат бере отырып, б.з.б. ХІ-ІХ ғасырлардағы Грекияның негізі кәсіптерімен
таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылардың қосымша
деректермен, ақпарат құралдарымен таныстыра отырып, олардың дүниетанымын,
ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелілік: Еңбек ету арқылы
өнерді дамыту нәтижесінде гректердің өз кезіне лайық өнер ошақтарының
салаларын дамыта отырып,дүниежүзілік өнердің көркеюіне үлес қосқандығына
тоқталып, оқушыларды ізгі дәстүрлерге тәрбиелеу.
|
Сабақ әдіс-тәсілдері:
|
топтық жұмыс, АКТ, СТО
технологиясы, сұрақ-жауап,семантикалық карта
|
Күтілетін
нәтиже:
|
· Ой толығады;
· қарасөз қадірін түсінеді;
· өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра
біледі
· әрекетті сыни бағалауды үйренеді;
сөйлеу мәнері қалыптасады;
· сұхбат арқылы кері байланысты үйренеді.
|
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.
1. Қызығушылығын ояту
2. Мағынаны тану
3. Ой толғаныс.
III.Үйге тапсырма беру.
Тақырыпты оқу, «Грекияның мифтері» қосымша
материал жинау
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
1.Қызығушылығын
ояту:
v Психологиялық тренинг
өткізіп,топтарға бөледі
|
v Сабақ алдында
психологиялық тренингке қатысады
Әр
елдің салтымен амандасу. Көрші тұрған оқушылар бір-біріне сабаққа сәттілік
тілейді.
Орындық
артына жапсырылған стикер түсі бойынша топқа бөлінеді, спикер анықталады.
|
Үй тапсырмасын
сұрау
v «Ежелг Қытай,Үндістан» семантикалық
карта
Венндиаграммасы
|
v Үй тапсырмасы
бойынша берілген сұрақтарға жауап береді
Ежелгі Үндістан мен
Қытайдағы өнертабыстар.
өнер-табыстар
|
Сейс-мо-граф
|
Ноль бел-
гісі
|
Аспан
кар-
тасы
|
қағаз
|
Жер
дома-
лақ
|
Оқ-
Дәрі
|
Шөп-
тен дәрі-дәрмек
|
Құ-
был-
нама
|
шай
|
1жыл360күн,12 ай
30 күн
|
Үндістан
|
|
Х
|
|
|
Х
|
|
Х
|
|
|
Х
|
Қытай
|
Х
|
|
Х
|
Х
|
|
Х
|
|
Х
|
Х
|
|
v 1-топ: «Қытай
мен Үндістанның саяси тарихы»
v 2-топ: «Қытай
мен Үндістанның мәдениеті»
v 3-топ: «Қытай
мен Үндістанның шаруашылығы»
|
2. Мағынаны
тану: «Жұмбақ хат»
v «Ежелгі Грекияға саяхат» оқуға бағыт беріледі.
v Шығармашылық топтық
тапсырма.
|
«Жұмбақ хатты» оқып,
тақырыпқа шығу.
v 1-топ: Постер
v 2-топ: Постер
v 3-топ: Постер
v Түртіп алу әдісі бойынша саралап оқиды.
v Тақырыптың мазмұнын аша отырып,постер қорғау.
|
Сергіту сәті:
v Оқушылар білімін бекіту
«Иә-жоқ» ойыны
Терминдермен жұмыс
«Сәйкестендіру»
|
«Ұшты-ұшты»
сергіту ойыны
1)
Б.з.б 11 – 9 ғғ. Грекияда
рулар арасында теңдік орнады. Барлығы байыды. Құлдар шонжарларға айналды.-
2)
Б.з.б 11 – 9 ғғ
гректердің негізгі кәсібі балық аулау болды. Балықтан ботқа пісірді
3)
Үйлерінде жарық болған
жоқ-
4)
Б.з.б. 11 ғ бастап алтын
өндей бастады. Алтыннан еңбек құралдар жасады.-
5)
Гректер кеме жасай алмады-
Фреска
- әшекейленген сурет, сылақ кеппей тұрып, қабырғаға салынған
Акрополь - грек сөзі, «үстіңгі қала», қаланың
орталық бөлігі
Агора - грек сөзі, «базар, алаң», қаланың
орталығындағы қоғамдық үйлермен, жабық галереялармен, ғибадатханалармен
қоршалған ішкі бөлігі
Демостар - қарапайым халық
Аристократия-
|
Ой толғаныс:
«Бес саусақ»
|
v Ақ параққа әр
оқушы өз алақанын салып, критерийлер бойынша толтырады. Оқушылар өз
жазғандарын оқиды.
|
Бағалау:
|
Спикерлер бағалау парағын талдайды
Бағалау парағы
Сабаққа
дайындығы
|
Үй тапсырмасы
|
Сабақта ғы жұмыс
|
Тәртібі
|
Жалпы
|
Мұғалім бағасы
|
Аты
|
1 кітап
|
1 дәптер
|
1 қалам
|
2 бар
|
1 Толық емемс
|
0 жоқ
|
1 тапсырма
|
2 тапсырма
|
3 тапсырма
|
1 тәртіпті
|
-1 Тәртіп бұзды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критериі:
11-12 ұпай – «5» баға
9-8ұпай
– «4» баға
6-7 ұпай – «3» баға
|