Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы:Қазақ-жоңғар
соғыстары Мектеп: №18 М.Сатыбалдиев
атындағы далпы орта білім беретін мектеп
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Изтурганова Венера
Сынып: 7
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жоңғар шапқыншылығына
қарсы Отан соғысының басталуы
|
Оқу мақсаттары
|
7.3.1.2. Қазақ хандығының
ішкі саяси жағдайын талдау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:XYIII ғ. Қазақ хандығында
ауыз біршіліктің болмандығын біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:Қазақ хандығындағы ішкі
саяси жағдайдағы қиындықтарды талқылайды.
|
Кейбір оқушылар:Қазақ хандығындағы ауыр
ішкі саяси жағдайына баға береді.
|
Бағалау критерийі
|
-XYIII ғ. Қазақ
хандығының ішкі жағдайын айта отыра ішкі саяси жағдайды талдайды;
-Қазақ хандығының ішкі саяси
жағдайын әлсіреткен оқиғаларға және басқару жүйесіне баға береді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминология:Құрылтай,сепаратизм,дипломатия.
Диалогке арналған
тармақтар:
-Хандықтың ішкі саясатына
әсер еткен факторларды сөз тіркестері арқылы топтастыра алады.
-Жүзге
бөліну себебін анықтап,айта алады.
Жазылымға арналған
тіркестер:Үш жүз...;хандық билік...;Ақтабан
шұбырынды,Алқакөл сұлама»....,ішкі саясат ...
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын әлсіреткен оқиғаларды талдату арқылы сын тұрғысынан
ойлауға баулу;Құрылтай жиналыстарын мысалға келтіре отырып елжандылыққа,тарихқа
құрметпен қарауға тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиет- «Елім-ай» жырын
тыңдап,сипаттайды
География- қазақ
хандығының территориясын картадан көрсетеді.
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Тәуке хан кезіндегі Қазақ
хандығының ішкі жағдайын біледі.
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
|
Ресурс
|
Сабақтың басы
|
5 мин
5 мин
|
Топқа бөлу: «Тұлғаны
таны» Оқушылар
өздері жақсы білетін тұлғаны таңдап,топтасады.Хандардың ел билеген уақыты,
тарихқа қосқан үлесін әр топ айтады
Оқушының қажеттілігіне
қарай топтардың реттілігі анықталады.
1-топ Қасым хан
2-топ Есім хан
3-топ Жәңгір хан
4-топ Тәуке хан
Ширату: «Елім-ай» әнін тыңдату.
Әнге байланысты оқиғаны тауып,сипаттаңыз.
|
Слайд
хан суреттері
Аудиозапись
|
Сабақтың ортасы
_Сабақтың ортасы
|
20мин
5 мин
|
1-тапсырма : Әр топқа 4 түрлі
тапсырма беріледі.
Әдіс: Ротация
1-топМәтінді
оқып,кесте толтырыңыз.
Атауы
|
Ханы
|
Ел
билеген уақыты
|
Ішкі
саясаты
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-топКартамен
жұмыс.Үш жүз территориясын картадан көрсетіңіз және жүзге бөліну себебін
мәтінді оқи отыра анықтаңыз
3-топ Қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын әлсіреткен оқиғаларды топтастырыңыз
4-топҚазақ
хандығының ішкі саяси жағдайындағы құрылтайдың рөлі қандай?Тұжырымдама
картасын жасаңыз.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
-XYIII
ғ. Қазақ хандығының ішкі жағдайын айта отыра ішкі саяси жағдайды талдайды;
-Қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын әлсіреткен оқиғаларға және басқару жүйесіне
баға береді
|
Үш
жүздің атауларын,хандарын және ел билеген жылдарын біледі.
|
Қазақ
хандығының үш жүзге бөліну себебін табады ,территорияларын картадан
көрсетеді.
|
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайындағы құрылтай жиналысына баға
береді.Топ ішінде ішкі саясатын талқылап, тұжырымдарын жазады.
|
ü Әр оқушы сабақ
барысында«Бағдаршам» бағалау парағына нені меңгергендігін белгілеп отырады.
Аты-жөні:_________________
Жаңа ұғымдар
|
Жақсы
/жасыл түс/
|
Жартылай
/сары түс/
|
көмек
қажет /қызыл түс/
|
Үш
жүздің атын білемін
|
|
|
|
Хандарды
білемін
|
|
|
|
Хандардың
билік еткен жылдарын білемін
|
|
|
|
Жүзге
бөліну себебін білемін
|
|
|
|
Қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын әлсіреткен оқиғаларды білемін
|
|
|
|
XYIII
ғ. Қазақ хандығының басқару жүйесін білемін
|
|
|
|
|
Кесте
Кескін карта
А3 парағы
маркерлер
А3 парағы
маркерлер
|
Сабақтың соңы
|
10
мин
|
Кері байланыс: «Кір жаятын жіп».Барлық
оқушыға 2 суреттен үлестіріледі,біреуіне білгенін,екіншісіне нені
түсінбегенін жазады.
|
Жіп,кыстырғыш, суреттер
|
Саралау
– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз?
Сіз
басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау
– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырасыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Әр
топтағы оқушылардың қажеттілігіне қарай топқа бөлу арқылы спираль қағидатын
ұстана отырып жеңілден күрделіге қарай тапсырмаларды беремін.Қабілетті
оқушыларға әр тапсырма сайын талдатамын.
|
Барлық оқушыларға«Бағдаршам»бағалау
парағы және топ басшыларына да бөлек парақ үлестіру арқылы өз-өздеріне және
топ басшылары топтардың тапсырма орындауына және белсенділіктерін бағалайды.
|
Қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын әлсіреткен оқиғаларды талдату арқылы сын
тұрғысынан ойлауға баулимын. Құрылтай жиналыстарын мысалға келтіре отырып
елжандылыққа,тарихқа құрметпен қарауға тәрбиелеймін.
|
Сабақбойынша
рефлексия
Сабақмақсаттары
немесеоқу
мақсаттарышынайы,
қолжетімдіболдыма?
Барлықоқушылароқу
мақсатынақол
жеткіздіме?
Егер
оқушылароқу
мақсатынажетпеген
болса,
неліктендеп
ойлайсыз?
Сабақта
саралаудұрыс
жүргізілдіме?
Сабақкезеңдерінде
уақыттытиімді
пайдаландыңызба?
Сабақжоспарынан
ауытқуларболдыма
жәненеліктен?
|
Бұл
тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз
маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта
ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың
бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың
жетістіктері/
қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нәрсеге
назараударуқажет?
|
|
|
|
|
|
|
|