Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / "Тармақталу операторлары" тақырыбына сабақ жоспары, тест тапсырмалары,тұсаукесер

"Тармақталу операторлары" тақырыбына сабақ жоспары, тест тапсырмалары,тұсаукесер


До 7 декабря продлён приём заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)

  • Информатика

Название документа 9 сыныпинформатика.doc

Поделитесь материалом с коллегами:

Сырым ауданы

Бұлдырты жалпы білім беретін

орта мектебі







Тақырыбы: «Тармақталу операторы»

/бағдарламалау бөлімі Тurbo Pascal 9 сынып/







Дайындаған: математика және информатика пәндерінің мұғалімі Г.К. Куанышева











Бұлдырты ауылы

Тақырыбы: Turbo Pascal тілінде тармақталу операторы.

Мақсаты:

  • тармақталған алгоритм түсінігімен, тармақталу операторымен таныстыру және осы операторды қолданып программаны құру;

  • алған білімдерін программа құру кезінде қолдануға үйрету және алгоритмдік ойлау дағдыларын қалыптастыру;

  • мұқияттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Көрнекіліктер: компьютер, «Тармақталу операторы» презентациясы, мультимедиалық проектор, интерактивті тақта, рефлексия сауалнама.

Сабақтың кезеңдері:

І. Мотивациялық кезең.

1/ Ұйымдастыру кезеңі

2/ Тақырыпқа байланысты оқушылардың білімдерін нақтылау.

3/ Оқушылардың білім біліктерін тексеру.

ІІ. Танымдық-пысықтау кезеңі.

1/ Жаңа тақырыпты түсіндіру.

2/ Жаңа тақырыпты алғашқы бекіту.

3/ компьютермен жұмыс

4/ Excel бағдарламасында тест тапсырмасын орындайды.

5/ Үйге тапсырма беру.

ІІІ. Рефлексия кезеңі

  • сауалнамаға жауап беру.


Сабақтың барысы:

І. Мотивациялық кезең.

1/ Ұйымдастыру кезеңі

2/ Тақырыпқа байланысты оқушылардың білімдерін нақтылау.

Программа дегеніміз не? Сызықты программада командалар қандай ретпен орындалады? Программаның бөлімдерін атаңдар.

hello_html_59141031.gifфункция мәнін есептеу программасын ұсынып отырмын

Program E1;

Var х,y: Real;

begin

Readln (х);

y:=5/x;

Writeln(‘y=‘,y:2:0);

end.

Run ® Run

1 ¿ Y=5

Run ® Run

5 ¿ Y=1

Run ® Run

0 ¿ қате туралы ақпарат шығады

Программада кандай жағдай ескерілмеген? Оқушылардың жауаптары: нольге бөлуге болмайды. Нольді мүлдем алуға болмайды. Осыны ескере отырып программада х-тің мәні 0 тең болған жағдайда «у-тің мәні болмайды» деген жауап шығу керек, басқа уақытта функция мәні шығу керек. Осы жағдайды жүзеге асыру үшін тармақталу операторымен танысамыз.

ІІ. Танымдық-пысықтау кезеңі.

1/ Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Шарт дегеніміз не? Деген сұрақ туындайды: <Шарт> -boolean типті логикалық өрнек./Логикалық өрнек қатынас амалдар арқылы жазылады./


8 сыныпта «Логика негіздерін» логикалық амалдарды, пікірлердің түрлерімен таныстық. Шарт – логикалық пікірдің бірі түрі болып келеді. Кандай логикалық амалдарды білесіз.



Group 41

Белгіленуі

Атауы

>

үлкен

<

кіші

>=

үлкен н/е тең

<=

кіші н/е тең

=

тең

<>

тең емес






Group 11

х>0, х=0 у= Z

hello_html_6345b98c.gif


( (х>0 ) and (х<-2 ) )

( ( х>0 OR (х<-2) )


Group 5







Ақиқаттық кестелерді пайдаланып логикалык өрнектің мәнін анықтау


Құрамды шарт ақиқаттығын қалай анықтаймыз

.

А

В

А OR В

1

1

1

1

0

1

0

1

1

0

0

0


А

В

А and В

1

1

1

1

0

0

0

1

0

0

0

0








Математикада қос теңсіздіктер Turbo Pascal – да қалай жазылады:

5< х < 7 ( (х >5) and (х<7) )

Шарттарды жазып үйрендік, тармақталу оператордың жалпы түрімен танысайық.


Блок-схема

Group 15


Толық түрі

If <шарт> then begin

< 1 ком. жүйесі >

end

else begin

< 2 ком. жүйесі >

end;















Turbo Pascal тілінде жазылу тәртібі

IF <шарт> Then <к 1> Esle <ком 2> (Синтаксис)

Егер онда Әйтпесе

Жұмыс істеу тәртібі

Егер IF сөзінен кейінгі шарт ақиқат болса, онда Then сөзінен кейінгі 2 команда мүлдем орындалмайды.

Егер IF кейінгі шарт жалған болса, онда Esle сөзінен кейінгі 2 команда орындалады; Then сөзінен кейінгі 1 команда мүлдем орындалмайды.

Group 27

Қысқаша түрі

If <шарт> then begin

< 1 ком. жүйесі >

end;

Қысқаша түрі

If <шарт> then begin

< 1 ком. жүйесі >

end;













IF<шарт>Then <к1>

Қысқаша тармақталу операторының жұмыс істеу тәртібі

Егер IF сөзінен кейінгі шарт ақиқат болса, онда Then сөзінен кейінгі команда орындалады. Егер IF сөзінен кейінгі шарт жалған болса, Then сөзінен кейінгі команда мүлдем орындалмайды тармақталу операторынан кейін жазылған команда орындалады.

Тармақталу операторы бар программада командалар шарттын мәніне байланысты орындалады.

2/ Жаңа тақырыптың алғашқы бекітуі. Сабақтың басындағы есепті жаңа операторды пайдаланып программасын жазамыз.


Program E1

Var х,у: real;

Begin

Read (х);

IF x<>0 then y:=5/x else writer (‘у NO’);

Wrizeln (у=; у: 5:2);

End.

3/ компьютермен жұмыс

Программаны компьтерге отырып Turbo Pascal программасына енгіземіз. Нәтижелерін дәптерге түсіреміз.

Rhello_html_3b8a6ff7.gifhello_html_3b8a6ff7.gifun Run Run Run

  1. 0

у у N 0

Программаны тестілеу кезінде айнымалыға міндетті түрде бірнеше мән беру қажет.

4/ Excel бағдарламасында тест тапсырмасын орындайды.

5/ Үйге тапсырма беру. § 1.7, 35-42 бет


ІІІ. Рефлексия кезеңі

  • сауалнамаға жауап беру.

Сабақта бәрін түсіндің бе? Сабақтың қандай қиын сәттері болды сен үшін? Сабақтың басында және соңында көңіл күіңді смайликпен өрнекте.



Оқушыны бағалау парағы:

9 А сынып оқушысы _____________________________

«Тармақталу операторы» тақырыбы бойынша бағалау парағы

Сабаққа қатысуы

Программаны компьютерге теру

Программаның нәтижесін алу

Тест тапсырмасын орындау







Бағасы_________________

Үлестірмелік тапсырмалар: Шартты дұрыс жазып үйренейік:

1 нұсқа

математика

Turbo Pascal

-5<х<10


-6 ≤х<8


х≤15


х≥7


х≠5



2 нұсқа

3 нұсқа

математика

Turbo Pascal

-4<х<9


-7 ≤х<10


х≤0


х≥8


х≠3


математика

Turbo Pascal

-2<х<5


-7 ≤х<10


х≤0


х≥8


х≠3




Сауалнама сұрақтары:

  1. Сабақта бәрін түсіндің бе?

  2. Сабақтың қандай қиын сәттері болды сен үшін?

  3. Сабақтың басында және соңында көңіл күіңді смайликпен өрнекте.


Excel бағдарламасында жасалған тапсырманы орындау.

1. Тармақталу операторының толық түрін көрсет:

а/ IF <шарт> Then <к 1> Esle <ком 2>

b/ IF <шарт> Esle <к 1> Then <ком 2>

c/ IF <шарт> Esle <к 1> ELST<ком 2>

d/ IF<шарт> Esle <к 1>

2. Тармақталу операторының толық емес түрін көрсет.

а/ IF <шарт> Then <к 1> Esle <ком 2>

b/ IF <шарт> Esle <к 1> Then <ком 2>

c/ IF <шарт> Esle <к 1> ELST<ком 2>

d/ IF<шарт> Esle <к 1>

3. Тармақталу операторы бар программада командалар неге байланысты орындалады.

a/Жазылу ретінде b/Шарттың мәніне

c/ Командаларды енгізуіне d/ Бір команданы орындап, екеуін орындамайды.

4. boolean типті логикалық өрнекті қалай атайды.

a/ шарт b/ команда c/ оператор d/ шама

5. Шарт қандай амалдар арқылы жазылады?

a/арифметика b/ статистикалық c/ қатынас d/ логикалық

6. Шарттын мәні қандай болуы мүмкін.

a/ жалған b/ ақиқат c/ ақиқат және жалған d/ ақиқат немесе жалған

7. Шарттың қандай түрлері болады.

a/ ақиқат және жай b/ жалған және құрамды c/ жай және жалған емес d/ жай және құрамды

8. А and В құрамды шарт қай уақытта ақиқат болады?

a/ А -ақиқат В-ақиқат b/ А –жалған, В –жалған

c/ А – жалған, В-жалған d/ А –ақиқат, В-жалған

9. А OR В құрамды шарт қай уақытта жалған болады?

a/ А -ақиқат В-ақиқат b/ А –жалған, В –жалған

c/ А – жалған, В-жалған d/ А –ақиқат, В-жалған

10. Тармақталу операторы бар программаны тестілеу кезінде айнымалы ең кем дегенде неше мән беру керек?

a/ Бір мән b/ Екі мән c/ Үш мән d/ Төрт мән

11. -4<х<9 қос теңсіздіктің дұрыс жазылуын көрсет

a/( х>-4) and ( х<9)

b/ ( х<-4) and ( х >9)

c/ (х <-4) OR ( х >9)

d/( х<-4) OR ( х<9)

12. Берілген программаның нәтижесін көрсет:

Begin

x:=7; b:=4;

If x>b then y:=x+2*b Else

y:=2*x+b;

Writelu ( y=:y);

End.

a/ 18 b/ 15 c/ 20 d/ 12


Begin

x:=3; b:=6;

If x>b then y:=x+2*b

Else y:=2*x+b;

Writelu ( y=:y);

End.


13. Берілген программаның нәтижесін көрсет.

Begin

A:=10: b:=9: c:=2

If (a>b) and (b>c) then y:=2*a+b+3*c

Else y:=a-b+5*c;

Writelu (‘y=;y);

End

a/30 b/35 c/11 d/12


14. Begin

A:=10: b:=9: c:=2

If (a>b) and (b>c) then y:=2*a+b+3*c

Else y:=a-b+5*c;

Writelu (‘y=;y);

End

a/29 b/30 c/13 d/17

15. Берілген программаның нәтижесін көрсет.

Begin

A:=2: b:=5: c:=8

If (ac then y:=5*a-b+c

Else y:=4*a*b-c;

Writelu (‘y=;y);

End.


Пайдаланған әдебиеттер:


  1. Информатика және есептеуіш техника негәздері: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық/ Б.Бөрібаев, Б.Нақысбеков, Г. Мадиярова. – Алматы: «Мектеп» баспасы, 2005

  2. Мухамбетжанова С.Т. Паскаль программалау тілі/оқу әдістемелік құрал/. – Алматы, 2008.

  3. «Информатика и образование», «Информатика негіздері» журналдар;

  4. Ю.Федоренко Алгоритмы и программы на Turbo Pascal. Учебный курс. – СПб: Питер, 2001

  5. Программирование на языке Паскаль: задачник. /под ред. Усковой О.Ф. – СПб: Питер, 2005.

Название документа Копия Тарма?талу операторы.ppt

Тармақталған алгоритмдерді программалау /бағдарламалау бөлімі, Turbo Pascal 8...
І. Қайталау сұрақтары. Программа дегеніміз не? Сызықты программада командалар...
функцияның мәнін есптеу программасын көрейік Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5 ...
Программада қандай жағдай ескерілмеген? Осы есеп шығару барысында біздер x0 ш...
- boolean типті логикалық өрнекті айтамыз. Логикалық өрнектер қатынас амалда...
X>b, x=c, x
Блок-схема	Толық түрі If  then begin < 1 ком. жүйесі > end else begin < 2 ком...
Тармақталу операторының жұмыс істеу тәртібі then  begin  end If else begin  е...
then  begin  end; If
функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық...
Компьютермен жұмыс Программаны компьютерге теріңдер, тестілеу нәтижелерін енг...
функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық...
Программаның нәтижесін алған оқушылар тақырып бойынша білімін тексереді. Micr...
функциялардың мәндерін есептеу программасын жазыңдар § 1.7, 35-42 бет
Сабақта бәрін түсіндің бе? Сабақтың қандай қиын сәттері болды сен үшін? Сабақ...
1 из 15

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Тармақталған алгоритмдерді программалау /бағдарламалау бөлімі, Turbo Pascal 8
Описание слайда:

Тармақталған алгоритмдерді программалау /бағдарламалау бөлімі, Turbo Pascal 8 сынып/ Сырым ауданы Бұлдырты жалпы білім беретін орта мектебі

№ слайда 2 І. Қайталау сұрақтары. Программа дегеніміз не? Сызықты программада командалар
Описание слайда:

І. Қайталау сұрақтары. Программа дегеніміз не? Сызықты программада командалар қандай ретпен орындалады? Программаның бөлімдерін атаңдар.

№ слайда 3 функцияның мәнін есптеу программасын көрейік Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5 
Описание слайда:

функцияның мәнін есптеу программасын көрейік Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5  Y=1 Run  Run 0  қате туралы ақпарат шығады Program E1; Var х,y: Real; begin Readln(х); y:=5/x; Writeln(‘y=‘,y:2:0); end.

№ слайда 4 Программада қандай жағдай ескерілмеген? Осы есеп шығару барысында біздер x0 ш
Описание слайда:

Программада қандай жағдай ескерілмеген? Осы есеп шығару барысында біздер x<>0 шартты қарастыру қажет.

№ слайда 5 - boolean типті логикалық өрнекті айтамыз. Логикалық өрнектер қатынас амалда
Описание слайда:

<Шарт> - boolean типті логикалық өрнекті айтамыз. Логикалық өрнектер қатынас амалдар арқылы жазылады Логикалық амалдар ОR (немесе) And (және) NOT (емес) Белгіленуі Атауы > үлкен < кіші >= үлкен н/е тең <= кіші н/е тең = тең <> тең емес

№ слайда 6 X&gt;b, x=c, x
Описание слайда:

X>b, x<a, x>=c, x<=d a<X<b, ((x<a) or( x>=c)), ((x<=d) and (x>c)) ((X>0) аnd (x<4)) –ақиқат, егер екі шартта ақиқат болса, басқа уақытта шарт жалған болады ((X>0) or (x<4)) – жалған, егер екі шартта жалған болса, басқа уақытта шарт ақикат болады

№ слайда 7 Блок-схема	Толық түрі If  then begin &lt; 1 ком. жүйесі &gt; end else begin &lt; 2 ком
Описание слайда:

Блок-схема Толық түрі If <шарт> then begin < 1 ком. жүйесі > end else begin < 2 ком. жүйесі > end; Қысқаша түрі If <шарт> then begin < 1 ком. жүйесі > end;

№ слайда 8 Тармақталу операторының жұмыс істеу тәртібі then  begin  end If else begin  е
Описание слайда:

Тармақталу операторының жұмыс істеу тәртібі then <шарт> begin <1 ком. жүйесі > end If else begin <2 ком. жүйесі > еnd;

№ слайда 9 then  begin  end; If
Описание слайда:

then <шарт> begin <ком. жүйесі > end; If

№ слайда 10 функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық
Описание слайда:

функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық Program E1; Var х,y: Real; begin Readln(х); If х<>0 then y:=5/x else writeln(‘y –no’); Writeln(‘y=‘,y:2:0); end.

№ слайда 11 Компьютермен жұмыс Программаны компьютерге теріңдер, тестілеу нәтижелерін енг
Описание слайда:

Компьютермен жұмыс Программаны компьютерге теріңдер, тестілеу нәтижелерін енгізіңдер, есептің жауабын дәптерге жазыңдар.

№ слайда 12 функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық
Описание слайда:

функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық Program E1; Var х,y: Real; begin Readln(х); If х<>0 then y:=5/x else writeln(‘y –no’); Writeln(‘y=‘,y:2:0); end. Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5  Y=1 Run  Run 0  y -no

№ слайда 13 Программаның нәтижесін алған оқушылар тақырып бойынша білімін тексереді. Micr
Описание слайда:

Программаның нәтижесін алған оқушылар тақырып бойынша білімін тексереді. Microsoft Excel программасында тест тапсырмаларын орындайды.

№ слайда 14 функциялардың мәндерін есептеу программасын жазыңдар § 1.7, 35-42 бет
Описание слайда:

функциялардың мәндерін есептеу программасын жазыңдар § 1.7, 35-42 бет

№ слайда 15 Сабақта бәрін түсіндің бе? Сабақтың қандай қиын сәттері болды сен үшін? Сабақ
Описание слайда:

Сабақта бәрін түсіндің бе? Сабақтың қандай қиын сәттері болды сен үшін? Сабақтың басында және соңында көңіл күіңді смайликпен өрнекте.

Название документа Тарма?тал?ан алгоритмдерд_ ба?дарламалау тест.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

Тақырыбы: Тармақталған алгоритмдерді құру

1. Тармақталу операторының толық түрін көрсет:

а/ IF <шарт> Then <к 1> Esle <ком 2>

b/ IF <шарт> Esle <к 1> Then <ком 2>

c/ IF <шарт> Esle <к 1> ELST<ком 2>

d/ IF<шарт> Esle <к 1>

2. Тармақталу операторының толық емес түрін көрсет.

а/ IF <шарт> Then <к 1> Esle <ком 2>

b/ IF <шарт> Esle <к 1> Then <ком 2>

c/ IF <шарт> Esle <к 1> ELST<ком 2>

d/ IF<шарт> Then <к 1>

3. Тармақталу операторы бар программада командалар неге байланысты орындалады.

a/Жазылу ретінде b/Шарттың мәніне

c/ Командаларды енгізуіне d/ Бір команданы орындап, екеуін орындамайды.

4. boolean типті логикалық өрнекті қалай атайды.

a/ шарт b/ команда c/ оператор d/ шама

5. Шарт қандай амалдар арқылы жазылады?

a/арифметика b/ статистикалық c/ қатынас d/ логикалық

6. Шарттын мәні қандай болуы мүмкін.

a/ жалған b/ ақиқат c/ ақиқат және жалған d/ ақиқат немесе жалған


7. Шарттың қандай түрлері болады.

a/ ақиқат және жай b/ жалған және құрамды c/ жай және жалған емес d/ жай және құрамды


8. А and В құрамды шарт қай уақытта ақиқат болады?

a/ А -ақиқат В-ақиқат b/ А –жалған, В –жалған

c/ А – жалған, В-жалған d/ А –ақиқат, В-жалған


9. А OR В құрамды шарт қай уақытта жалған болады?

a/ А -ақиқат В-ақиқат b/ А –жалған, В –жалған

c/ А – жалған, В-жалған d/ А –ақиқат, В-жалған


10. Тармақталу операторы бар программаны тестілеу кезінде айнымалы ең кем дегенде неше мән беру керек?

a/ Бір мән b/ Екі мән c/ Үш мән d/ Төрт мән

11. -4<х<9 қос теңсіздіктің дұрыс жазылуын көрсет

a/( х>-4) and ( х<9) b/ ( х<-4) and ( х >9)

c/ (х <-4) OR ( х >9) d/( х<-4) OR ( х<9)

12. Берілген программаның нәтижесін көрсет:

Begin

x:=7; b:=4;

If x>b then y:=x+2*b Else

y:=2*x+b;

Writeln ( y=:y);

End.

a/ 18 b/ 15 c/ 20 d/ 12


13. Берілген программаның нәтижесін көрсет.

Begin

A:=10: b:=9: c:=2

If (a>b) and (b>c) then y:=2*a+b+3*c

Else y:=a-b+5*c;

Writeln (‘y=;y);

End

a/30 b/35 c/11 d/12


14. Берілген программаның нәтижесін көрсет

Begin

A:=10: b:=9: c:=2

If (a>b) and (b>c) then y:=2*a+b+3*c

Else y:=a-b+5*c;

Writeln (‘y=;y);

End

a/29 b/30 c/13 d/17


15. Берілген программаның нәтижесін көрсет.

Begin

A:=2: b:=5: c:=8

If (ac then y:=5*a-b+c

Else y:=4*a*b-c;

Writeln (‘y=;y);

End.

a/29 b/30 c/13 d/17

Название документа Тарма?талу операторы.ppt

Тармақталған алгоритмдерді программалау /бағдарламалау бөлімі, Turbo Pascal 8...
Мақсаты: тармақталған алгоритм түсінігімен, тармақталу операторымен таныстыру...
Сабақтың кезеңдері: І. Мотивациялық кезең. 1/ Ұйымдастыру кезеңі 2/ Тақырыпқа...
І. Мотивациялық кезең. Программа дегеніміз не? Сызықты программада командалар...
функцияның мәнін есптеу программасын көрейік Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5 ...
Программада қандай жағдай ескерілмеген? Осы есеп шығару барысында біздер x0 ш...
ІІ. Танымдық-пысықтау кезеңі. 1/ Жаңа тақырыпты түсіндіру.
- boolean типті логикалық өрнекті айтамыз. Логикалық өрнектер қатынас амалда...
X>b, x=c, x
Блок-схема	Толық түрі If  then begin < 1 ком. жүйесі > end else begin < 2 ком...
Тармақталу операторының жұмыс істеу тәртібі then  begin  end If else begin  е...
then  begin  end; If
функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық...
Компьютермен жұмыс Программаны компьютерге теріңдер, тестілеу нәтижелерін енг...
функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық...
Программаның нәтижесін алған оқушылар тақырып бойынша білімін тексереді. Micr...
функциялардың мәндерін есептеу программасын жазыңдар § 1.7, 35-42 бет
ІІІ. Рефлексия кезеңі сауалнамаға жауап беру. Сабақта бәрін түсіндің бе? Саба...
Орындаған тапсырмасына қарай оқушылар бағаланады. Оқушыны бағалау парағы: 9 А...
Пайдаланған әдебиеттер: Информатика және есептеуіш техника негәздері: Жалпы б...
1 из 20

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Тармақталған алгоритмдерді программалау /бағдарламалау бөлімі, Turbo Pascal 8
Описание слайда:

Тармақталған алгоритмдерді программалау /бағдарламалау бөлімі, Turbo Pascal 8 сынып/ Сырым ауданы Бұлдырты жалпы білім беретін орта мектебі Дайындаған математика және информатика пәндерінің мұғалімі Г.К.Куанышева

№ слайда 2 Мақсаты: тармақталған алгоритм түсінігімен, тармақталу операторымен таныстыру
Описание слайда:

Мақсаты: тармақталған алгоритм түсінігімен, тармақталу операторымен таныстыру және осы операторды қолданып программаны құру; алған білімдерін программа құру кезінде қолдануға үйрету және алгоритмдік ойлау дағдыларын қалыптастыру; мұқияттылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас/ теория+тәжірибе/ Көрнекіліктер: компьютер, «Тармақталу операторы» презентациясы, мультимедиалық проектор, интерактивті тақта, рефлексия сауалнама. Пәнаралық байланыс: математика және информатика

№ слайда 3 Сабақтың кезеңдері: І. Мотивациялық кезең. 1/ Ұйымдастыру кезеңі 2/ Тақырыпқа
Описание слайда:

Сабақтың кезеңдері: І. Мотивациялық кезең. 1/ Ұйымдастыру кезеңі 2/ Тақырыпқа байланысты оқушылардың білімдерін нақтылау. ІІ. Танымдық-пысықтау кезеңі. 1/ Жаңа тақырыпты түсіндіру. 2/ Жаңа тақырыпты алғашқы бекіту. 3/ компьютермен жұмыс 4/ Excel бағдарламасында тест тапсырмасын орындайды. 5/ Үйге тапсырма беру. ІІІ. Рефлексия кезеңі сауалнамаға жауап беру.

№ слайда 4 І. Мотивациялық кезең. Программа дегеніміз не? Сызықты программада командалар
Описание слайда:

І. Мотивациялық кезең. Программа дегеніміз не? Сызықты программада командалар қандай ретпен орындалады? Программаның бөлімдерін атаңдар.

№ слайда 5 функцияның мәнін есптеу программасын көрейік Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5 
Описание слайда:

функцияның мәнін есптеу программасын көрейік Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5  Y=1 Run  Run 0  қате туралы ақпарат шығады Program E1; Var х,y: Real; begin Readln(х); y:=5/x; Writeln(‘y=‘,y:2:0); end.

№ слайда 6 Программада қандай жағдай ескерілмеген? Осы есеп шығару барысында біздер x0 ш
Описание слайда:

Программада қандай жағдай ескерілмеген? Осы есеп шығару барысында біздер x<>0 шартты қарастыру қажет.

№ слайда 7 ІІ. Танымдық-пысықтау кезеңі. 1/ Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Описание слайда:

ІІ. Танымдық-пысықтау кезеңі. 1/ Жаңа тақырыпты түсіндіру.

№ слайда 8 - boolean типті логикалық өрнекті айтамыз. Логикалық өрнектер қатынас амалда
Описание слайда:

<Шарт> - boolean типті логикалық өрнекті айтамыз. Логикалық өрнектер қатынас амалдар арқылы жазылады Белгіленуі Атауы > үлкен < кіші >= үлкен н/е тең <= кіші н/е тең = тең <> тең емес

№ слайда 9 X&gt;b, x=c, x
Описание слайда:

X>b, x<a, x>=c, x<=d a<X<b, ((x<a) or( x>=c)), ((x<=d) and (x>c)) ((X>0) аnd (x<4)) –ақиқат, егер екі шартта ақиқат болса, басқа уақытта шарт жалған болады ((X>0) or (x<4)) – жалған, егер екі шартта жалған болса, басқа уақытта шарт ақикат болады

№ слайда 10 Блок-схема	Толық түрі If  then begin &lt; 1 ком. жүйесі &gt; end else begin &lt; 2 ком
Описание слайда:

Блок-схема Толық түрі If <шарт> then begin < 1 ком. жүйесі > end else begin < 2 ком. жүйесі > end; Қысқаша түрі If <шарт> then begin < 1 ком. жүйесі > end;

№ слайда 11 Тармақталу операторының жұмыс істеу тәртібі then  begin  end If else begin  е
Описание слайда:

Тармақталу операторының жұмыс істеу тәртібі then <шарт> begin <1 ком. жүйесі > end If else begin <2 ком. жүйесі > еnd;

№ слайда 12 then  begin  end; If
Описание слайда:

then <шарт> begin <ком. жүйесі > end; If

№ слайда 13 функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық
Описание слайда:

функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық Program E1; Var х,y: Real; begin Readln(х); If х<>0 then y:=5/x else writeln(‘y –no’); Writeln(‘y=‘,y:2:0); end.

№ слайда 14 Компьютермен жұмыс Программаны компьютерге теріңдер, тестілеу нәтижелерін енг
Описание слайда:

Компьютермен жұмыс Программаны компьютерге теріңдер, тестілеу нәтижелерін енгізіңдер, есептің жауабын дәптерге жазыңдар.

№ слайда 15 функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық
Описание слайда:

функцияның мәнін есeптеу программасын тармақталу операторы көмегімен жазайық Program E1; Var х,y: Real; begin Readln(х); If х<>0 then y:=5/x else writeln(‘y –no’); Writeln(‘y=‘,y:2:0); end. Run  Run 1  Y=5 Run  Run 5  Y=1 Run  Run 0  y -no

№ слайда 16 Программаның нәтижесін алған оқушылар тақырып бойынша білімін тексереді. Micr
Описание слайда:

Программаның нәтижесін алған оқушылар тақырып бойынша білімін тексереді. Microsoft Excel программасында тест тапсырмаларын орындайды.

№ слайда 17 функциялардың мәндерін есептеу программасын жазыңдар § 1.7, 35-42 бет
Описание слайда:

функциялардың мәндерін есептеу программасын жазыңдар § 1.7, 35-42 бет

№ слайда 18 ІІІ. Рефлексия кезеңі сауалнамаға жауап беру. Сабақта бәрін түсіндің бе? Саба
Описание слайда:

ІІІ. Рефлексия кезеңі сауалнамаға жауап беру. Сабақта бәрін түсіндің бе? Сабақтың қандай қиын сәттері болды сен үшін? Сабақтың басында және соңында көңіл күіңді смайликпен өрнекте.

№ слайда 19 Орындаған тапсырмасына қарай оқушылар бағаланады. Оқушыны бағалау парағы: 9 А
Описание слайда:

Орындаған тапсырмасына қарай оқушылар бағаланады. Оқушыны бағалау парағы: 9 А сынып оқушысы _____________________________ «Тармақталу операторы» тақырыбы бойынша бағалау парағы Бағасы_________________ Сабаққа қатысуы Программаны компьютерге теру Программаның нәтижесін алу Тест тапсырмасын орындау

№ слайда 20 Пайдаланған әдебиеттер: Информатика және есептеуіш техника негәздері: Жалпы б
Описание слайда:

Пайдаланған әдебиеттер: Информатика және есептеуіш техника негәздері: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық/ Б.Бөрібаев, Б.Нақысбеков, Г. Мадиярова. – Алматы: «Мектеп» баспасы, 2005 Мухамбетжанова С.Т. Паскаль программалау тілі/оқу әдістемелік құрал/. – Алматы, 2008. «Информатика и образование», «Информатика негіздері» журналдар; Ю.Федоренко Алгоритмы и программы на Turbo Pascal. Учебный курс. – СПб: Питер, 2001 Программирование на языке Паскаль: задачник. /под ред. Усковой О.Ф. – СПб: Питер, 2005.


57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)

Автор
Дата добавления 20.01.2016
Раздел Информатика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров111
Номер материала ДВ-359838
Получить свидетельство о публикации