Инфоурок Математика Другие методич. материалы"Теңдеу. Теңдеудің түрлері" (5 сынып)

"Теңдеу. Теңдеудің түрлері" (5 сынып)

Скачать материал

5.1А Натурал сандар және нөл саны

Мектеп: «№32 ЖОББМ»КМ. Семей қаласы

Күні:                                                                                    

Мұғалімнің аты-жөні: Ашимова К.С

Сынып:  5                                                                              

Қатысқандар:                        Қатыспағандар:

 

Сабақ тақырыбы:

 

Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін

Оқу мақсаттары

 

5.2.2.1. арифметикалық амалдардың белгісіз компаненттірін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу

5.2.2.2. теңдеулердің шығарылу дұрыстығын тексеру

 

 

Сабақ

мақсаттары

 

Барлық оқушы: арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесімен танысады;

Көпшілігі: арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде орта деңгейде теңдеулерді шеше алады;

Кейбір оқушы: қиын деңгейде теңдеулерді шеше алады.

 

 

Ойлау дағдыларының деңгейі

 

Білу

Түсіну

Қолдану

 

Бағалау

критерийлері:

             

 

·                                                            арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесімен танысады, біледі;

·                                                            арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде орта деңгейде теңдеулерді шеше алады, түсінеді;

·                                                            теңдеулердің шығарылу дұрыстығын тексере алады.

 

Тілдік

мақсаттар

Ø  белгісіз компонентті табу ережесі негізінде теңдеулердің шешімін тұжырымдайды;

Пәндік лексика және терминология:

-       теңдеу,

-       теңдеудің түбірі,

-       теңдеуді шешу

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

ü  теңдеудің түбірі деп ...;

ü  теңдеуді шешу үшін ....керек;

ü  теңдеуді шешу дегеніміз ...:

 

Құндылықтарға баулу

 

Тапсырмаларды орындату арқылы еңбекқорлық, ұқыптылықты қалыптастыру, дәлелді сөйлеу, түсіндіру, орындалған амалддарды негіздеу, өз бетімен жұмыс жасау, логикалық ойлауын дамыту. Ұлттық құндылықтарды бойына дарыту.

 

 

Пәнаралық байланыстар

 

Қазақ тілі

Тақырып бойынша бастапқы білім

Әріпті өрнек, әріпті өрнектердің қасиеттерін біледі

 

 

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

 

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

7 минут

1.      Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,топқа бөлу «Кездейсоқ топ» /Excel бағдарламасы бойынша/

2.      «Ұшақ ұшыру»  әдісі арқылы

үй тапсырмасын тексеру (Сұрақ жазылған ұшақтарды бір топ екінші топқа ұшырады және сұрақтарға жауап береді)

Саралау: диалог және қолдану көрсету

 

Бағалау:  Басбармақ арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сабақтың

ортасы

 

 

 

33 минут

 

1-тапсырма:   

«Табыс баспалдағы » әдісі

 

Тапсырмананы орындауға 5 мин.уақыт беріледі

Жауап экранда көрсетіледі топ жетекшісі бағалайды

Бағалау критерийі

Дескриптор

Бал

Теңдеуді шеше алады

Ø             1-ші тапсырманы орындаған

Ø             2-ші тапсырманы орындаған

Ø             3-ші тапсырманы орындаған

Ø             4-ші тапсырманы орындаған

Ø             5-ші тапсырманы орындаған

 

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

жиыны

5

 

Саралау: диалог және қолдау көрсету

Бағалау: өзара бағалау

 

Сергіту сәті.Физминутка «Көнілді күн»

Оқушылар би билеу арқылы дене жаттығуын жасап сергиді

 

№2 тапсырма:

 

«Креативті матрица » әдісі

 

есеп

 Шешу

 жауабы

х:4=12 

x=187:11

х=19

920-2х=582

 

х=338:2

х=48

11х=187  

 

х=12*4

х=17

3(2x-25)=39

 

x=38:2

х=169

Кесте бойынша есептің шешу жолын, жауабын дұрыс табу керек. Деңгейлік тапсырмаларды әр оқушы жеке  орындап басқа топпен алмастырып тексереді .

 

Саралау: диалог және қолдау көрсету

Бағалау: / смайликтер «Өзара ауызша бағалау»

Бұл сенің есебің тамаша болды ,себебі................

Сен осы есепті ................................ жақсарта алар едің

Саған келесі сатыға көтерілу үшін ....................... керек

Ұпай саны

 

3 тапсырма:

 

«Уақыт тізбегі» әдісі.

 

1.      Мәтінді оқиды.(Ө.ж)

2.      Мәтінді реті бойынша уақыт тізбегіне салады.(Т.ж)

3.      Теңдеуді шешу.(Ө.ж)

 

Аулада тауықтар мен қозылар жайылып жүр. Қозылар тауықтардан 3 есе кем. Қозылар мен тауықтардың аяқтарының саны 40. Аулада неше қозы, неше тауық жайылып жүр.

 

Шешуі: 3*2х+4х=40 Қозыда 4 аяқ, ал тауықта 2 аяқ.

10х=40 Аяқтарының саны 4x=4*4 =16 

Жауабы: 4 қозы, 12 тауық

х=40:10;  6x=6*4 = 24; x=4  Жауабы: 90.

 

 

 

 

Критерийлер

Дескриптор

 

·         Мәтінді есепті уақыт тізбегіне сала алады

ü   Мәтін есепті оқып, түсініндіре алады.

ü  Уақыт тізбегіне бойынша орналастыра алады

ü  Теңдеуді шеше алады

1

1

 

 

 

1

 

 

 

3

жиыны

5

 

Саралау: диалог және қолдау көрсету, дереккөзі

Қалыптастырушы бағалау: Талқылау бойынша серіктестер

 

 

Үйге тапсырма:

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу таймер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://st2.depositphotos.com/1967477/6347/v/950/depositphotos_63470759-stock-illustration-cartoon-emoticon-writing.jpg,http://www.newdesignfile.com/postpic/2015/03/funny-emoticons_3023.jpg,http://st.depositphotos.com/1967477/1881/v/950/depositphotos_18813125-stock-illustration-happy-smiley-emoticon.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Қима қағаздар

 

Графикалық органайзер

 

 

Тақтамен жұмыс

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

Сабақтың соңы

 

5 минут

Рефлекция:

«Анкета» әдісі. Оқушыларға  кішігірім анкета ұсынылады, яғни сабақтың қандай  ерекше элементтеріне көңіл аудару керектігін  белгілейді.Оқушылардан өздерінің жауаптарын дәлелдеп беруін сұрауға болады.

1. Мен сабақта жұмыс… жасадым

2.Менің сабақта жасаған жұмысыма

3. Сабақ маған

4. Мен сабақта

5. Менің көңіл-күйім

 

 

 

6.  Сабақтың материалы маған

белсенді / неғұрайлы

 

Көңілім толды / толмады

 

ұзақ / қысқа немесе тез

шаршамадым / шаршадым

жақсарды / төмендеді

түсінікті / түсініксіз

пайдалы / пайдасыз

Қызықты  / қызықсыз

жеңіл / күрделі

 Кері байланыс:

«Ақ желкен» әдісі

Тақырыпты жақсы меңгердім деген  оқушылар кемелерін теңізге  орналастырады, өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады.

 

Картинки по запросу "Білім кемесі" әдісі

 

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Деңгейлік тапсырмалар беру, нашар оқушымен, дарынды оқушымен жекелей жұмыс.

Топтық және жекелеме жұмыста « Өзара ауызша бағалау», «Өзара бағалау», жүзеге асады , басбармақ ауызша смайликтер арқылы  кері байланыс жасайды.

 

Сергіту сәтін жасаған кездегі, топтық жұмыс жасаған кездегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаты шынайы. Оқушылар сабақтың мақсатына жете алады деп ойлаймын.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Теңдеу. Теңдеудің түрлері" (5 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Садовод

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
