Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
№1 “М.Горький атындағы мектеп-гимназия” КММ тарих пәні мұғалімі Абдраманова Алия
Сабақтың тақырыбы:
Тәуекел хан (1582-1598)
2 слайд
Сілтеме:
Қысқа мерзімді жоспар,оқулық.
Орта ғасырладағы Қазақстан тарихы
7 «Г» сынып.
3 слайд
Сабақтың мақсаты:
Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы мәліметті меңгеру.
4 слайд
Сабақтың нәтижесі: 1. Барлығы:
Тәуекелдің хандық билікке отырған кезде саяси жағдайы қандай екенін түсінеді.
2. Көпшілігі:
Тәуекелдің жасаған жорықтарын,ішкі қайшылықтардың күшеюі мен орталық биліктің әлсіреуін ажырата алады.
3. Кейбіреулері:
Сыртқы жағдайларымен ішкі жағдайларын салыстырып, жіктей біледі.
5 слайд
Ресурстары:
Оқулық, бор, интерактивті тақта, бағалау парақшалары, флипчарт, түрлі-түсті бояғыштар, стикерлер.
6 слайд
Әдіс-тәсілдері:
Социаметрия әдісі, ДЖИГСО әдісі,
дерек көздерін тексеру әдісі, әліпби желісі
7 слайд
Оқыту нәтижелері:
Хронологиялық кесте құрастыра алады;
Тарихи оқиғаларға сипаттама беріп, талдау жасай алады;
Тарихи тұлғалардың өмірі мен атқарған қызметі туралы айта алады;
Жұптық, топтық жұмыстар негізінде ынтымақтастыққа үйреніп, шығармашылықпен жұмыс жасайды;
Мәтіндегі негізгі ойды айта алады;
Оқушылар бірін-бірі оқытуға үйренеді;
Терминдер мен ұғымдарға анықтама бере алады;
Кескін картамен жұмыс жасай алады.
8 слайд
Сабақтың түйінді идеялары:
Тәуекел ханның елді басқаруын түсіну
“Ант беріскен шарттың бұзылуы”
9 слайд
Дереккөздер:
Оқулық, хрестоматия құжаттары, «Аңыз адам» журналы.
10 слайд
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
11 слайд
Ұйымдастыру кезеңі:
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу,түгелдеу,
тазалыққа мән беру. Ынтымақтастық
атмосферасын орнату.
Топқа бөлу
«Тайпа есімдерімен»
Топ ережесін сақтау
Социаметрия әдісі
Топ қаншалықты деңгейде Қазақ хандығы
туралы мәлімет білетінін анықтау.
12 слайд
Қызығушылығын ояту
Жаңа тақырыппен таныстырып, миға шабуылдау арқылы сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе құрады.
«Бүгінгі сабақта не туралы оқып-білетін боласыңдар?» сұрағына өз ойларын білдіреді.
Мұғалімнің мадақтауы
13 слайд
Үй тапсырмасын сұрау
“Тарихи бестік” стратегиясы
Мен Қазақ хандығының 5 ханын білемін
Мен Қазақ хандығының 5 датасын білемін
Мен Қазақ хандығының 5 қаласын білемін
Мен Қазақ хандығының 5 терминін білемін
14 слайд
15 слайд
Жаңа тақырып ДЖИГСО әдісі
Оқушыларға тақырыпшаларды бөліп беру
№1 топ-Тәуекелге дейінгі Қазақ хандығы,
сыртқы саясаты.
№2 топ-Қазақ –өзбек қатынастары.
№3 топ- Орыс мемлекетімен қарым-қатынас.
Әр топтағы оқушылар мәтінмен танысып жеке оқып,жұппен,топпен талқылайды. Осыдан кейін әр топтың 1 ,2,3,4,5,6-лары оқушылар жиналып,жаңа топ құрады да өз тақырыптары бойынша бір-біріне түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Тақырыпты түсіну деңгейлерін «Бағдаршам» әдісімен бағалайды.
16 слайд
Бағдаршам
Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды.
қызыл - түсінбеймін
Сары-ұсынысым бар
жасыл -барлығы түсінікті.
17 слайд
Дерек көздерін тексеру әдісі
А) Тарихнама
ойлауға жетелейтін сұрақтар қою.
В) Тізбектелген хронология
1582-1598 жж
1583 ж
1597 ж
1598 ж
1594 ж
1595 ж
1598 ж
?
Есте сақтау
18 слайд
Қазақстан тарихы мұражайына саяхат. Өз жолдастарыңа бір сурет жайлы әңгіме құрастыр.Неге сен осы суретті таңдағаныңды айтып бер.
19 слайд
20 слайд
Стикердегі диалог
Жаңа тақырыптан маңызды фактыны
өздері тауып алып жұп ара талқылайды.Бір стикерге жұп болып өз пікірлерін,эмоцияларын білдіре алады.
21 слайд
Проблемалық сұрақ(ауызша)
Сыртқы жау Қазақ жерін жаулап алмаса не болар еді?
22 слайд
1. Тәуекел ханмен одақтас елдер.
2. Тәуекелдің алдына қойған басты мақсаты.
3. Қазақ хандығының құрамына қосылған территориялар.
4 . Оқ ататын қару жіберу қайсы елмен байланысты және неге.
5 .Патша өкіметінің Тәуекелге қойған талаптары.
Қорытынды
Серпілген сауал
23 слайд
Үй тапсырмасы.
Оқушыларға хронологиямен жұмыс жасау, Тәуке хан туралы мәліметтер жинастыру тапсырмасы беріледі.
24 слайд
7
Сабақтағы іс-әрекеттер
25 слайд
Білім ағашымен бағалау
Өзін өзі бағалау
Бірін-бірі бағалау
Постерді критерийлер бойынша бағалау
Топ басшысының бағалауы
26 слайд
Сабақтың өзіндік талдауы
Мұғалім
Оқушы
Жаңа әдіс-тәсілдер арқылы:
Топтық ережелерді сақтауына ықпал еттім
Топ ішіндегі белсенділігін арттыруда сыртқы мотивация
Өткен мәліметтерді еске түсіруіне көмектестім
Өткен мәліметтерді өмірмен байланыстыруын қадағаладым
*Александер (2004) пікірі бойынша мұғалім оқушыға тек бағыт беруі тиіс. Бағыт беру арқылы оқушы өз бетімен жұмыстанды;
*Топқа берілген тапсырманы ашық талдай білді, оқиғаға баға бере білді, белсенді болды
Сыни ойлауға дағдыланды
Оқушылар қазақ әдебиеті пәнінен алған білімдерін шебер қолданды
Қол жеткізген нәтижелерім:
Оқушылар топта, жеке жұмыс жасауға үйренді;
Бір-бірімен қарым-қатынасы өзгерді;
Сыни ойлауға дағдыланды;
Өзін-өзі, өзіндік бағалауға сенімді болды.
Ұсыныс:
Дарынды және талантты балалармен жұмыс түрлерін әлі де дамыту.
Оқушылардың мәртебелі сұрақтар қоюда дағдысын жетілдіру
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 665 181 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Абдраманова Алия Пиримбетовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72/144/180 ч.
Мини-курс
6 ч.