Сабақ
жоспары
Күні: 18.12.13ж
Сынып: 7-сынып
Тақырыбы: Есімдікті қайталау
Сілтеме: Оқулық, әдістемелік құралдар
Мақсаты: а) Есімдік
туралы алған теориялық білімдерін практикада қолданады, ауызша, жазбаша
талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекітеді;
ә) Оқушылар ойлау қабілетін, тіл
байлығын жетілдіреді,танымдық қызығушылығын дамытады, шығармашылық
белсенділігін арттырады;
б) Оқушылар әр түрлі жаттығу жұмыстарын
жүпта,топта орындау арқылы ұқыптылыққа, ұшқырлыққа, өзін-өзі реттеуге
тәрбиелейді.
Күтілетін нәтиже: Есімдіктен меңгерген
теориялық білімдерін практикада қолданады, ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын
жүргізіп, білімдерін бекітеді. Оқушылардың ойлау қабілеті, тіл байлығы
жетіледі, танымдық қызығушылығы дамиды, шығармашылық белсенділігі артады.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы
Қолданылатын әдістер: Жеке дара, жұптық,
топтық жұмыс, «Дөңгелек үстел», «Ой қозғау», «Кім тапқыр ойыны», семантикалық
карта, « 2 жұлдыз, 1 тілек», деңгейлік тапсырма, талдау жұмыстары
Керекті құрал-жабдықтар: түрлі кәмпиттер,
ИБТ, постерге арналған қағаздар, маркерлер, стикерлер, бағалау парақтары, сигналды
карточкалар.
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
Амандасу.
Оқушыларды шеңберге жинайды,бір-бірімен дене мүшелері арқылы амандасуын
ұсынады. Түрлі кәмпиттер арқылы топтарға бөледі.Өткен материалды еске түсіру
үшін «Дөңгелек үстел» стратегиясын қолданады. Әр топтан бір спикерге қағазға
жазғандарын айтқызады. Үй тапсырмасына берілген 96, 97- жаттығуларды топ
ішінде сағат тілімен тексеруді ұсынады.
|
Оқушылар әрекеті
Амандасады.
Шеңберге жиналып, бір- бірімен дене мүшелері арқылы амандасады. Түрлі
кәмпиттерді таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Өткен материалды еске түсіріп,
«Дөңгелек үстел» стратегиясы бойынша білімдерін қағазға түсіреді. Әр топтан
бір спикер қағазға жазғандарын тұжырымдайды. Жазба жұмыстарын топ ішінде
сағат тілімен тексереді.
|
Уақыт
12 мин
|
Модуль
ОмОЖТ
|
А
кезеңі Білу
Түсіну
|
Мұғалім
ИБТ-да өлең жолдарын көрсетеді,өлең тармақтарына назар аударып, есімдікерді
атап беруді сұрайды.Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа
шығады,сабақтың мақсатын айтқызады.
|
Тақтадағы
өлең жолдарын оқып, есімдіктерді тауып, мағыналық түріне ажыратады. Жаңа
тақырыпқа шығып, мақсат қояды.
|
2 мин
|
АКТ
СТО
|
Мұғалім ИБТ
арқылы флипчартта «Топтастыру» стратегиясы бойынша оқушыларға есімдіктен не
білетіндерін жазғызады. «Кім тапқыр» ойынын топтарға ойнатады.
Сөйлем
мүшесіне сөйлемдерді алдымен топта, одан кейін бір спикерді тақта алдына
шығарып, одан кейін флипчартта талдатады.
Есімдіктерді
түрлендіруге үш топқа ұсыныс береді. Жұмысты аяқтаған соң, үш топ
жұмыстарымен алмасуға бағыттайды. 2 жұлдыз, 1 тілек бойынша бір-бірлерін
бағалатады.
Оқушыларга
сергіту сәтін өткізеді.
|
Әр
топтан бір спикер тақта алдына шығып, «Топтастыру» стратегиясы бойынша
тақтада есімдіктен не білетіндерін жазады. «Кім тапқыр» ойынына қатысып,
оңдағы есімдіктердің түрлерін ажыратады. Сөйлемдерді сөйлем мүшесіне
талдайды.
Жұмысты
аяқтаған соң, үш топ жұмыстарымен алмасып, 2 жұлдыз, 1 тілек бойынша
бір-бірлерін бағалайды.
Оқушылар
сергіту сәтін орындайды.
|
10 мин
|
ОЖЕСОжО
ОБжК
|
В
кезеңі Қолдану
Талдау
|
Мұғалім
оқушыларға деңгейлік тапсырма орындатады.
Деңгейлік
тапсырмалар:
I деңгей
1.
Мәтіннен
есімдіктерді тауып теріп жаз, мағыналық түрлеріне ажырат.
2.
Семантикалық
картаны толтыр.
3.
Әркім,
әрбір, әлдеқайда деген сөздермен сөйлем құра.
II
деңгей
1. Көп нүктенің орнына
тиісті есімдіктерді қойып жаз.
..... айтып тұрған
қасиеттер .... баладан табылмасына ... кепіл?
..... ертіп жүрген бала
қазақтың белгілі ақыны болған Нұржан Наушабаев екен.
.....- Күршім өзені.
.........- Ұлыстың ұлы
күніне арналып құрылған киіз үйлер.
...елің- алтын бесік.
Есімдіктер: осы,
сіз, бұлар, өз, мына, мынау, кім
2. Қарамен берілген
есімдіктер қай жалғауда тұр? Сөйлемге морфологиялық талдау жаса.
Ол бәрінен де кіші, одан
барлықтары үлкен.
Ол өзі бұдан алыста.
Мен ешкімнің малын
түгендеп жүргенім жоқ.
III деңгей
1. Құрамында есімдіктері бар
мақал- мәтел және ақын- жазушылардың шығармаларынан үзінді келтір.
2. «Тәуелсіздік туралы өз
ойым» деген тақырыпта ойтолғау жаз.
|
Оқушылар
деңгейлік тапсырманы жеке орындайды және сағат тілімен бір-бірін тексереді.
Формативті
бағалау (бірін-бірі бағалайды)
|
13 мин
|
ТжДБО
|
|
|
|
|
С
кезеңі Жинақтау
Бағалау
|
«Бұл
қай есімдіктер?» ойыны бойынша ИБТ-да сұрақтар қойып,сабақты қорытындылайды.
Балалармен
« Сигналды карточкамен жұмыс» рефлексиясін өткізеді.
|
Оқушылар
сұрақтарға жауап береді. Сигналды карточкалар арқылы рефлексия жасайды.
|
5 мин
2 мин
|
ОҮБжОБ
|
|
|
|
|
Үй
тапсырмасы
|
“Әрқашан
күн сөнбесін” тақырыбында есімдіктерді қатыстырып ойтолғау жазу.
|
Үй
тапсырмасын күнделіктеріне жазады.
|
1 мин
|
|
|
|
|
|
|
|
Деңгейлік
тапсырмалар:
I
деңгей
1. Мәтіннен
есімдіктерді тауып теріп жаз, мағыналық түрлеріне ажырат.
2. Семантикалық
картаны толтыр.
3.Әркім, әрбір,
әлдеқайда деген сөздермен сөйлем құра.
II
деңгей
1. Көп нүктенің орнына тиісті есімдіктерді
қойып жаз.
..... айтып тұрған қасиеттер ....
баладан табылмасына ... кепіл?
..... ертіп жүрген бала қазақтың белгілі
ақыны болған Нұржан Наушабаев екен.
.....- Күршім өзені.
.........- Ұлыстың ұлы күніне арналып
құрылған киіз үйлер.
...елің- алтын бесік.
Есімдіктер: осы, сіз, бұлар, өз,
мына, мынау, кім
2. Сөйлемдерге морфологиялық талдау жаса.
Ол бәрінен де кіші, одан барлықтары
үлкен.
Ол өзі бұдан алыста.
Мен ешкімнің малын түгендеп жүргенім
жоқ.
III
деңгей
1. Құрамында
есімдіктері бар мақал- мәтел және ақын- жазушылардың шығармаларынан үзінді
келтір.
2. «Тәуелсіздік
туралы өз ойым» деген тақырыпта ойтолғау жаз.
1- тапсырма
Отан
Туған жерін
сүймейтін, өз Отанын мақтан тұтпайтын адам ешқашан да өз елінің азаматы бола
алмайды. Мен өз Отаным –Қазақстанның бір кішкене бөлшегімін. Менің болашақта
өз елімнің көркейіп, гүлденуіне қызмет еткім келеді. Ол үшін не істеу керек екенін
білемін. Менің қазіргі міндетім – жақсы оқу, көп білім алу. Жақсы оқысам, кейін
өзім қалаған мамандық иесі бола аламын. Сол мамандық арқылы халқыма, Отаныма
қызмет ете аламын.
2-тапсырма
Семантикалық
карта
Мысалдар
|
Жіктеу
|
Сілтеу
|
Сұрау
|
Өздік
|
Белгісіздік
|
Болымсыздық
|
Жалпылау
|
Барлық
|
|
|
|
|
|
|
|
Кейбіреу
|
|
|
|
|
|
|
|
Олар
|
|
|
|
|
|
|
|
Мыналар
|
|
|
|
|
|
|
|
Өздері
|
|
|
|
|
|
|
|
Ешқашан
|
|
|
|
|
|
|
|
Біздің
|
|
|
|
|
|
|
|
Қайда
|
|
|
|
|
|
|
|
Әлдеқашан
|
|
|
|
|
|
|
|
Біреуге
|
|
|
|
|
|
|
|
Дәнеңе
|
|
|
|
|
|
|
|
Әне
|
|
|
|
|
|
|
|
Қалай
|
|
|
|
|
|
|
|
Тегіс
|
|
|
|
|
|
|
|
Әрқашан
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау
парағы
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
«Дөңгелек
үстел»
стр-сы
|
Үй тапсырмасы
|
«Топтас-тыру» стр-сы
|
«Кім тапқыр»
ойыны
|
Сөйлемді сөйлем мүшесіне талдау
|
Деңгейлік тапсырма
|
«Бұл
қай
есімдіктер?»
ойыны
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10
|
|
|
|
|
|
|
|
|