Сабақтың тақырыбы:Ауа
– газдар қоспасы
Сабақтың
мақсаттары:
Білімділік мақсаты:Ауа туралы
білімдерін тереңдету, қорытындылау;
Дамытушылық мақсаты:Алған білімін
өмірде қолдана білуге үйрету, өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру,
шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты:Ауаны ластамаудың
жолдарын қарастыру, денсаулығын сақтау, тыныс алу мүшелерінің гигиенасын
сақтау.
Сабақ барысы:1. Ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын
тексеру
1. Венн диаграммасы
2. Метанның озонмен реакциясы
3.
Өткенді қайталау
1. Сұрақ – жауап
- Химия
нені зерттейді?
- Зат ,
заттардың қасиеттері деген не?
- Жай
заттар деген не?
- Күрделі
заттар деген не?
2. Карточкамен
жұмыс
a) Мұғалім
элементтерді көрсетеді, оқушылар элементтің аты, оқылуы, латынша аты, салыстырмалы
атомдық массасы, валенттілігін айтады.
б)Мұғалім элементтерді айтады, оқушылар
карточкамен көрсетеді:
·
Тұрақты
І валентті элементтер: . . . . . . . . . . . . .
·
Тұрақты
ІІ валентті элементтер: . . . . . . . . . . . . . .
·
Тұрақты
ІІІ валентті элементтер: . . . . . . . . . . . . .
·
Молекуладан
тұратын элементтер нешеу: . . . . .
·
Газ
күйіндегі:. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
·
Сұйық
күйдегі:. . . . . . . . . . .. . . . . . . .
·
Қатты
күйдегі: . . . . . . . . . . . . . . . .
3. Сұрақ – жауап
- Валенттілік
дегеніміз не?
- Валенттілік
арқылы химиялық формула құру
- Химиялық
формула деген не?
4.
Жаңа сабақты түсіндіру
«Ауа
– газдар қоспасы» деген тақырыпты өтеміз.
- Ауа
туралы не білесіңдер?
- Ауаны
өнеркәсіпте қандай газдарды алу үшін қолданады?Адам қалай тыныс алады?
- Балықтар
қалай тыныс алады?
Жаңа
тақырыпты өз бетімен оқып, мазмұнын айту.
Төмендегі
сұрақтар бойынша қысқаша жазып алу .
- Ауаның
құрамы?–
- Ауаның
құрамын зерттеген ғалым?
- Ауада
қандай кездейсоқ газдар болуы мүмкін?
- Инертті
газдардың ерекшелігі?
- Тағы
басқа қандай газдар таралады? Олардың зияны?
- Ауаны
зиянды газдармен ластамаудың қандай шараларын білесіңдер?
Қалпақ астында
фосфорды жағу тәжірибесі туралы не айтасың
СЕН
БІЛЕСІҢ БЕ?
- Адам
құрамында 21% оттек, 79% азот, 0,03% көмірқышқылы бар атмосфералық ауамен
тыныс алады. Дем шығарғандағы ауада 16% оттек, 4,0% көмірқышқылы, 79% азот
болады. Дем алғандағы және дем шығарғандағы ауа құрамындағы оттек пен
көмірқышқыл газының айырмашылығы өкпедегі газ алмасу нәтижесі болып
табылады.
- Адам
бар жоғы 2 минут ғана дем алмай тұра алады.
- Мектеп
сыныбында сабақ басталғанға дейін, шамамен, 1м3-де 2600 микроб,
ал І ауысым сабағы аяқталғанда 13500 микроб болатыны есептелген.
- Нашар
желдетілген бөлмедегі ауа құрамында 0,1% дан артық көмірқышқыл газы СО2
болады. Бұл адам үшін зиянды.
- Қалалардағы
зауыт, фабрикалардан бөлінетін улы газдардың әсерінен, зиянды жағдайлардан
өсімдіктердің зат алмасу процесі баяулайды. Мысалы: жөке ағашы орманда 400
жыл өмір сүрсе, қалада не бары 50-80 жыл ғана өмір сүреді.
5. Сабақты бекіту
Тәжірибелік кезең:
- Ауаны
біз көреміз бе?
2.
Ауаны естиміз бе
3.
Ауаны сеземіз бе?
Сұрақтар:
- Валенттілік
дегеніміз не?
- Валенттілік
арқылы химиялық формула құру
- Химиялық
формула деген не?
- Жану
реакциясы деген не?
- Күрделі
заттар жанғанда не түзіледі?
- Оксид
деген не?
- Оксидтерді
атаудың әдістері?
- Салыстырмалы
молекулалық массаны табу ережесі?
- Молярлық
масса деген не?
- Массалық
үлес деген не? Табу формуласы?
- Массалық
қатынасты қалай есептейді?
Тапсырмалар:
№1
1. Алюминийдің
жану реакциясын жазып, түзілген оксидті 2 әдіспен ата!
2. Күрделі заттардың
жану реакциясын жазып теңестір! С3Н6 және С7Н16
3. Азот (ІҮ)
оксиді құрамындағы оттектің массалық үлесі қанша?
№2
1. Натрийдің
жану реакциясын жазып, түзілген оксидті 2 әдіспен ата!
2. Күрделі
заттардың жану реакциясын жазып теңестір! С4Н10 және С6Н12
3. СО
құрамындағы элементтердің массалық қатынасы қанша?
№3
1. Кальцийдің
жану реакциясын жазып, түзілген оксидті 2 әдіспен ата!
2. Күрделі
заттардың жану реакциясын жазып теңестір! С5Н10 және С8Н16
3
-32 грамм метан СН4 жанғанда түзілетін көмірқышқыл
газының мөлшері?
№4
- Фосфордың
(Ү) жану реакциясын жазып, түзілген оксидті 2 әдіспен ата!
- Күрделі
заттардың жану реакциясын жазып теңестір! С9Н18
және С2Н4
- 2
моль көмірқышқыл газының салыстырмалы молекулалық массасы қанша? М-?
№5
- Бордың
жану реакциясын жазып, түзілген оксидті 2 әдіспен ата!
- Күрделі
заттардың жану реакциясын жазып теңестір! С4Н8 және
С6Н10
3.
324 г күміспен әрекеттесетін озонның
массасы қанша?
№6
- Марганецтің
(ҮІІ) жану реакциясын жазып, түзілген оксидті 2 әдіспен ата!
- Күрделі
заттардың жану реакциясын жазып теңестір! С3Н8 және
С6Н6
3.
24 г көмір жанғанда түзілетін көмірқышқыл
газының мөлшері қанша?
6.
Сергіту сәті «Ойнайық та, ойлайық!»
- Бірінші
буыны көп сөздің антонимі
Екінші буыны “жалын”
деген мағынаны білдіреді.
- Тесік
сумкаға суды қалай құюға болады?
- Бірінші
буыны зат есім сұрағы
Екінші буыны сан есім
Бұл қандай элемент?
- Бірінші
буыны «алға шық» дегенді білдіреді,
Екінші буыны сан есім
(буынға дұрыс бөлейік)
- Ауа
өкпеден еш кедергісіз еркін айтылатын дыбыс қалай айтылады?
7.
Сабақты қорытындылау
·
Ауаның
құрамы?
·
Ауаның
құрамын зерттеген ғалым?
·
Ауада
қандай кездейсоқ газдар болуы мүмкін?
·
Ауаны
зиянды газдармен ластамау үшін сен не істер едің?
·
Оттектің
табиғаттағы айналымы қалай жүзеге асады?
·
Өсімдіктер
1 жылда қанша оттекті бөледі?
8.
Үй тапсырмасын беру