Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Урок по математика "Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы"

Урок по математика "Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы"

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік

Оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.

2. Дамытушылық

Оқушылардың ой - өрісін кеңейту, математикалық тілде сөйлей білу қабілеттерін дамыту.

3. Тәрбиелік

Оқушыларды тез ойлап, дәл таба білуге, бірін – бірі сыйлауға, шапшаңдыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, ой қозғау, оқулықпен жұмыс, кесте толтыру.

Сабақтың көрнекілігі: плакат, сызғыш



Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

- оқушылармен сәлемдесіп, жоқ оқушыларды түгелдеу;

- оқу құралдарының түгел болуын талап ету;

- сынып тазалығы мен тәртіптеріне көңіл бөлу;

- назарларын сабаққа аудару.

2. Үй тапсырмасын тексеру

3. Жаңа сабақты оқып үйрету

Екі сан аралығы өзара қиылысу, қиылысуы бос жиын болуы немесе бірігуі мүмкін.

Екі сан аралығының қиылысуын қарастырайық. Мысалы: [-2;4] аралығы мен [1;6] аралығының қиылысуы - [1;4] аралығы.

Мұндай жағдайда [-2;4] және [1;6] аралығы қиылысады дейді.

Белгіленуі: [-2;4]∩[1;6]=[1;4].

Сан аралықтарының қиылыспайтын болуы. Мысалы: [-4;1] және [3;7] аралықтары өзара қиылыспайды немесе оларға ортақ сан аралығы жоқ.

Олай болса, : [-4;1] және [3;7] аралықтарының қиылысуы - бос жиын. Белгіленуі: [-4;1]∩[3;7]=.

Сан аралықтарының бірігуі. Мысалы: [-2;6] аралығының әрбір саны [-2;3] және [1;6] аралықтарының ең болмағанда біреуіне немесе екеуіне де тиісті болады.

Мұндай жағдайда : [-2;6] аралығын [-2;3] және [1;6] аралықтарының «бірігуі» деп атайды. Белгіленуі: [-2;3][1;6]=[-2;6].

4 . Есептер шығару

987 Сан аралығын координаталық түзуде кескіндендер:

  1. [-3 ; 5]

  2. ( -1 ; 8]

  3. [-5; 0]

  4. (0 ; 8)

  5. (-∞ ; -4)

  6. [ -9 ; +∞)

  7. (-∞ ; 5)

  8. (-5; +∞)

999 Берілген сан аралықтарының тиісті аттарын жазып, кесетні толтырыңдар:

Сан аралығының белгіленуі

(-∞ ; 3]

[ -3; 2]

(-7; 0)

(-4; 2)

Сан аралығының аты







991 Берілген сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндеп, олардың қиылысуын жазыңдар:

  1. (-8; 6] және [-5; 8];

  2. [-9; 3] және (-∞; 0]

  3. (-4; +∞) және (-5; 0]

  4. [-9; 9] және [-1; 10].

991 Берілген сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндеп, олардың бірігуін жазыңдар:

  1. [-8; 2] және [1 ; 9]

  2. [-3; 7] және [-8; 2]

  3. [-4; 3] және [1; 5]

  4. [-2; 9] және [4; 10].

5. Сабақты қорытындылау

6. Оқушылар білімін бағалау

7. Үйге тапсырма 1003, 1004.

Автор
Дата добавления 28.10.2015
Раздел Математика
Подраздел Рабочие программы
Просмотров422
Номер материала ДВ-104235
Получить свидетельство о публикации