Қысқа мерзімді
жоспар
«БЕКІТЕМІН»
____________
Сыныбы 7«Б»
Күні______________
2017ж
|
Мектебі №6орта
мектебі
Мұғалімнің аты
– жөні Шілдебаев Толеубай Абдрхманович
Қазақстан
тарихы
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
VI-IX
ғасылардағы түркілердің шаруашылығы
|
|
Осы сабақта қол
жеткізетін нәтиже оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1. Көне
түркі дәуірі мәдениетін анықтау.
7.2. 2.Көне
түркі дәуірі шаруашылығы мен мәдениетін сипаттау.
7.2.3. Көне
түркі дәуіріндегі ұстанған әлеуметтік –саяси мәселелерді салыстырып талдау.
|
Бағалау
критерийі:
Күтілетін нәтиже
|
Барлығы: Көне түркі
дәуірі мәдениетін анықтайды.
Басым бөлігі: Көне түркі
дәуірі шаруашылығы мен мәдениетін сипаттайды.
Кейбір оқушы:. Көне түркілер
ұстанған сырқы саясатын салыстырады ұқсастық талдайды.
|
Тілдік
мақсаттары:
Айтылым –берілген
тапсырманы топта талқылап тақырыпты қорғап шығады.
Тыңдалым‑видио‑ролик
көру,есту арқылы.
Оқылым – мәтінді оқып
деректер келтіреді.
Жазылым –әңгіме эссе
жазады.
|
Терминдер : металл өндіру,мал
шаруашылық. жартылай көшпелі. Аңшылық. Сардоба .Дың ескерткіштер
Сабақта диалогке
немесе жазу үшін қолданылатын тіл. Талқылауға берілетін
сұрақтар:
1. Түркілердің
шаруашылығы туралы не білесің?
2.
Басты
шаруашылық ерекшелігі туралы не білесің ?
3.
Жартылай
көшпелі шаруашылық туралы не білесіңдер?
4. Дың .сардоба
ескерткішінің айырмашылығы неде?
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қамқорлық,жауапкершілік,сыни
тұрғыда ойлау, шығармашылық, мәдениет пен тіл.
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
География, Қазақ
тілі. Дүние жүзі тарихы
|
|
АКТ қызметі
|
Интерактивті
тақтамен жұмыс
|
|
Өткен сабақта
алған білім:
(қайталау,
шолу)
|
Қимақ
қағанатының құрылуы.
|
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңі
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері.
|
Ресурстар (көрнекіліктер)
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен
амандасу,журналмен түгендеу, сабақ өткізуге психологиялық ахуал жасау.
( ___________________ ________________ )
Топқа бөлу 1-3 санау арқылы
1‑топ
2‑топ
3-топ
Топ басшылары
бағалау парақшаларын таратады.
Үй тапсырмасын
сұрау:
Тест сұрақтарын
беремін.
Дескрипторы:
1.Түрік
қағанатының құрылған жылы ?
А.542.Ә.
552. Б. 545ж. В. 553ж.Г. 563ж.
2. Қай
қағанның кезінде жужандар бас көтерместей болып жеңілді?
А.Бумын.Ә.
Анағұй . Б. Қара Еске. В. Мұқан. Г: Иштеме.
3. Түрік
қағанатының ыдыраған жылы?
А. 552.Ә.
545. Б. 563. В. 581. Г. 603.
4. Батыс
түрік қағанатының қалыптасқан жылы?
А. 603. Ә. 553.
Б.545. В.553. Г.536.
5. Түрік
қоғамында «ТАТ» деп кімді атаған?
А. Жоғары
билеуші. Ә. ақсүйектерді. Б. Қалың бұқараны. В.құлды. Г.әскерилерді.
6. Түргеш
қағанатының құрылған жылы?
А. 741. Ә.
704. Б.756. В.751. Г.749.
|
Археологиялық суреттер , карта
,деректер
Материалдар
Оқулық кітап
Қазақстан тарихы –Алматы Атамұра
2015ж
2017ж
|
Сабақтың ортасы
20 минут
|
Жаңа сабақ:
Жаңа тақырыпты
ашу үшін
«Кім біледі» әдісін
пайдаланып суретке қарап өз пікірлерін білдіреді.
ВЕНН диаграмасы
арқылы
салыстыру табу.
1.Топ Көне түркі
дәуірі мәдениетін анықтайды.
2.Топ Көне түркі
дәуірі шаруашылығы мен мәдениетін сипаттайды.
3.Топ Көне түркілер
ұстанған сырқы саясатын бүгінгімен салыстырады ұқсастық талдайды.
Дескрипторы:
1.Топ Көне түркі
дәуірі мәдениетін анықтады.
2.Топ Көне түркі
дәуірі шаруашылығы мен мәдениетін сипаттады.
3.Топ Көне түркілер
ұстанған сырқы саясатын бүгінгімен салыстырады ұқсастық талдады.
Бекіту :
Қағып ал әдісі
бойынша сұрақ беремін. Мысалы Б.З.Б. II-I ғ.
ҰЛЫ ЖІБЕК ЖОЛЫ
ҚАЙ ЕЛДІҢ ҚАЙ ҚАЛАСЫНАН БАСТАУ АЛДЫ.
Оқушылар
тақырыпты оқып ,берілген тапсырма
бойынша топтық
талқылау әдісі арқылы
тапсырмаларды
орындайдайды.
|
|
Сабақтың соңы
10 минут
|
Үйге тапсырма
беру: мәтінді
оқып адамдардың кәсібі шаруашылығы. наным сенімі туралы біл өз
біліміңдеріңді толықтыр.
Кері байланыс.
Табыс ағашы
арқылы білдіреді....
Маған
_______________________( өте ұнады )
Маған _____________________(қызық
болды)
Маған
________________(қиын болды)
|
|
Саралау‑ Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау –сіз
оқушылардың материалды
игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
1.Қалыптастырушы
бағалау жүргізіледі тапсырма
дискрипторына
байланысты қойылады.
2.Бағалауды
мұғалім және оқушылар жүргізеді.
|
Қауіпсіздік ережені сақтау
|
Сабақта оқушылардың
қабілеттері мен қабылдауына байланысты тапсырмалар сараланып
беріледі.
Білу,түсіну ,
қолдану , анализ бағалау дағдыларын бағалауға арналған тапсырмалар .
|
Бағалау:
Мұғалім оқушыларды жұмыс жасау барысында бақылап жүреді, қажет
болса кеңестер береді. Әр топ жұмыстарын аяқтағаннан кейін , мұғалім жақсы
жақтарын атап өтеді.
Сабақта жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?
1:
2:
Осы сабақ
барысында жекелеген оқушы‑р жетістігі ,қиыншыл‑ы нені анықтадым. Келесіде
неге назар аудару керек
1:
2:
|
Ток көздерінен абай болу. т.б.
|
|
|
|
|