Сабақтың
тақырыбы:
Вирустар – тіршіліктің жасушасыз түрі.
Сабақтың мақсаты:
Вирустардың құрлысы, түрлері,
ерекшеліктері, организмге тигізетін әсері туралы түсіндіру.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылардың өздігінен жұмыстану дағдысы
қалыптасады. Шығармашылық қабілеті дамиды. Сөздік қоры артады. Тазалыққа,
ұқыптылыққа, салауатты өмір салтын ұстануға үйренеді.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес
сабақ
Сабақтың әдісі: СТО негізінде (венн
диаграммасы, түртіп алу стратегиясы, кубизм;)
Сабақтың көрнекілігі: суреттер,
электронды оқулық, баспасөз материалдары;
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты
ояту
1. «Тұлғаны таны» ойыны арқылы
микробиология ғылымының дамуына үлес қосқан ғалымның суреті көсетіледі.
Оқушылар оның атын және еңбектерін атайды.
2. Венн диаграммасын толтыру;
3. Шапшаңдық сұрақтары;
·
Жасуша
органоидтарын атаңдар
·
«Гиалоплазма»
қандай мағынаны білдіреді?
·
Эндоплазмалық
тордың атқаратын қызметі қандай?
·
Гольджи
жиынтығын кім және қашан тапты?
·
Ас
қорыту мүшесі атанған органоид
·
Митохондрияның
құрылысын атаңдар
·
Аластидтердің
қандай типтері бар және олардың айырмашылығы неде?
·
Мембранасыз
органоидтарды атаңдар
·
Ядроның
атқаратын қызметі қандай?
·
Хромосома
дегеніміз не?
·
ІІ. Мағынаны тану.
Оқушыларды 6 топқа бөлеміз.
1.
«Түртіп
алу» стратегиясы бойынша оқушылар тақырыпты оқып шығып, оқулықтың шетіне белгі
қойып шығады, кестеге толтырады.
Бұрыннан
білемін
V
|
Мен
үшін жаңалық
+
|
Маған
түсініксіз
?
|
Келіспеймін
-
|
|
|
|
|
Әрбір топ түсінбеген және келіспеген сұрақтарын
талқылап, ортаға салады, мұғалім түсіндіріп шығады.
2.
«Кубизм»
әдісі бойынша топтарға тапсырма беріледі. Оқушылар оқулық, сурет-сызба арқылы
жұмыстанады. Интерактивті тақта арқылы суреттер көрсетіледі.
·
«Вирустың
құрылысы қандай?» сипатта;
·
«Вирустардың
басқа микроорганизмдерден айырмашылығы неде?» салыстыр;
·
«Бактериофагтың
ағзаға тигізетін әсері бар ма?» зертте;
·
«Вирустармен
күресу жолдары» ұсыныс;
·
«Вирус
арқылы таралатын аурулардың қауіптілігі» дәлелдеу;
Мектеп
медбикесінің хабарламасын тыңдау.
·
«СПИД-ғасыр
дерті» суретін салу;
ІІІ. Ой толғаныс.
1.
Сонымен
вирустар туралы не білдік? «Топтастыру» әдісі бойынша сабақты қорытындылаймыз.
2.
Қызықты
деректер.
Үйге тапсырма: «Вирустардың
қауіптілігі неде?» эссе жазу. §21 оқу.
Бағалау.
Батыс Қазақстан
облысы
Қаратөбе ауданы, Соналы жалпы орта білім беретін мектебі
Биология пәнінің
мұғалімі Светлана Қуанышқызы