Инфоурок Математика Научные работыЖаңартылған бағдарлама "Ондық бөлшекті көбейту"

Жаңартылған бағдарлама "Ондық бөлшекті көбейту"

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 

5.3В Ондық бөлшектер және оларға

амалдар қолдану    (37 сағат)

Мектеп:

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс: 5

Қатысқандар

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Ондық бөлшектерді көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.28

Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

-Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

-Ондық бөлшектерді көбейтеді.

Кейбір оқушылар:

-Ондық бөлшектерді өте үлкен разрядтар бойынша көбейтеді.

Бағалау критерийі

Ондық бөлшектерді көбейтеді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Ондық бөлшектерді көбейту кезінде үтірді қалай қою керектігін айта алады.

Негізгі сөздермен тіркестер:

-ондық таңба,  аралас сан, цифр,көбейткіштер, көбейтінді,

Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар

1)Ондық бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымда?

2)Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажыратуға тиісті цифрлар санынан аз болса, не істеу керек?

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?

Берілген тапсырмалар бойынша есеп құрастыра алады;

Жазылым бойынша ұсыныстар:

-мына сөздердің анықтамасын дәптерге жазады:

1) Ондық бөлшекті натурал санға көбейту-

2)Ондық бөлшектерді көбейту-

Құндылықтарға баулу

 

Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана.

Астана-тәуелсіздіктің алғашқы жетістіктерінің бірі, барлық қазақстандықтардың патроттық мақтанышы.

 

Пәнаралық байланыс

 

Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын

Алдыңғы оқу

Өткен білімді еске түсіру және байланыстыру:ондық бөлшектерді қосу және азайту.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған

жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

Сабақтың  басы

Кіріспе (2 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу  (5 мин)

I.Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу. Назарын сабаққа аудару .

2. Психологиялық ахуал тудыру: «Менің көршім» психологиялық ахуал тудыру.    Оқушылар шеңбер бойымен тұрады, бір-біріне сәттілік тілейді.

3.Топқа бөлу.Сол тұрған бойымен 1-2 саналып топқа бөлінеді.Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін алдымен оларға топ ережелерін сақтауды және әр топтан топ басшысын сайлау,бағалау парақтарын таратып беру.

II.Үй тапсырмасын тексеру.(түрлі-түсті алмалар)

1.Үй тапсырмасының жауаптары тақтада жазулы тұр, ал сендер дәптерлеріңдегі жауаптарыңмен салыстырасыңдар. Дұрыс жауабы болса, жасыл түсті, дұрыс болмаса қызыл түсті алманы көтерулерің керек.

2.Математикалық шолу: (ауызша сұрақтарға жауап беру, есептер шығару) екі топқа кеспе қағаздар тарату.Берілген сұрақтарға жауап береді және есепті шығарып жауаптарының сәйкесін тауып тақырыпты анықтайды.

1.Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз және қосамыз?

2.Азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кіші болса қалай азайтамыз?

Овал: 0,6 + 0,2Овал: 3,2 – 0,2Овал: 0,4 – 0,23.Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтамыз?

 

 

 

 

 

 


Жауаптары:

 

 

 

 

 

 

 


Бағалау: Топ басшысы бағалау парағы бойынша

 

АОЖ

1-топ

№1335 (1)

№1336 (7)

№1359  (2)

№1376,(1)

2-топ

№1335

(2)

№1336

(8)

№1359

(3)

№1376

(2)

1

 

 

 

 

 

 

2

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд, қағаз қиындылары, түрлі-түсті алма

Сабақтың ортасы

Түсіну (10 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану (25 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тақырыпты жазады, содан кейін «ДЖИГСО» әдісі бойынша тақырыпты оқып, алған мағлұматтарды жұппен, топпен талқылайды, флипчартқа түсіреді, постерлерін қорғайды.Қадағалаймын, бірлесіп жұмыс жасауына ықпал жасаймын.

Бағалау.Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Жұлдыздың критерийі:

-тақырыпты толық түсіндіре білсе;

-мысалдар арқылы есептің шығаружолын түсіндіре алса;

Ұсыныс: тақырыпты толық жеткізе алмаған жағдайда,стикерлерді толтырып,екі топ бір-бірін бағалайды.

 «Ой қозғау» әдісі. Оқулықпен жұмыс.

I-топ: №1335 (1) , №1336 (7),№1359  2),  №1376,(1 орындайды.

II-топ: №1335  (2,), №1336(8),№1359  3), №1376 (2)

Бағалау парағы.

Сергіту сәті:Оқушылар мақалды жалғастырып, кездескен санды үш тілде айтады. (қазақша, орысша, ағылшынша)

Ауызша жаттығу.(Биыл елімізде өткізілгелі отырылған халықаралық ЭКСПО көрмесіне байланысты беріледі).Ұжымдағы 90 адамның 0,2-сі Астанаға ЭКСПО-ға барады.Ұжымнан неше адам ЭКСПО-ға барады?

1-тапсырма

Көбейтуді орындаңыз:

А) 9,03*17                 d) 8,31*14

b)3,52*0,2                  e)36,11*0,5

c)2,15*12                    f)0,14*0,25

Дескриптор: Білім алушы:

      - ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді;

       -ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді.

 

2-тапсырма . Кестені толтырыңыз.

Жылдамдық

Уақыт

Қашықтық

8,2 км/сағ

0,75 сағ

 

4,19 км/сағ

2,5 сағ

 

6,6 км/сағ

3 сағ

 

 

Дескриптор: Білім алушы

          -көбейтуді орындайды.

 

 

 

 

Оқулық,

Екі жұлдыз ,бір ұсыныс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ, қалыптастырушы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Рефлекция          (3 мин)

 

 

Табыс ағашын отырғызу

Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым.

Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.

Ұй тапсырмасы: №1360,№1364. Көбейту сөзіне сөз жұмбақ құрастыру.

Табыс ағашы

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 Топтағы жұмыстарды тыңдай отырып, мимика арқылы көмек беру немесе сұрақ қою арқылы нақтылау.

Әрбір оқушылардың қажеттіліктеріне қарай сараланған тапсырмалар,қарқын бойынша сараланған тапсырмалар.

Түрлі-түсті алма, екі жұлдыз ,бір ұсыныс, бағалау парағы, табыс ағашы арқылы білім деңгейін негізге алу.

 

 

 

Сергіту жаттығуларын орындау,

үй тапсырмасының шамадан тыс көп болмауын ескеру және сыныпта қауіпсіздік ережесін сақтау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жаңартылған бағдарлама "Ондық бөлшекті көбейту""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Маркетолог

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
