Инфоурок Химия ПрезентацииЖай және күрделі заттар

Сабақ жоспары. Тақырыбы : Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы.

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
16996
5
28.08.2024

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 423

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары Бөлімше: Молекулалық биология және биохимия Тақырыбы : Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Мақсаты: 10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу Сынып: 10 Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға нәруыздардың құрылымы, құрамы және атқаратын қызметтері туралы толық ақпарат беру. 2. Оқушылардың нәруыздарды әртүрлі параметрлер бойынша жіктей білу дағдыларын дамыту. 3. Оқушылардың логикалық ойлау, талдау және салыстыру қабілеттерін дамыту. Сабақтың міндеттері: Нәруыздардың құрылысы және олардың төрт деңгейлі құрылымы туралы түсінік қалыптастыру. Нәруыздардың химиялық құрамы және олардың маңызды қызметтерімен таныстыру. Нәруыздарды құрылымы, құрамы, және қызметтері бойынша жіктеу тәсілдерін үйрету. Сабақтың әдісі: 1. Түсіндірме әдісі: Мұғалім нәруыздардың құрылымы, құрамы және қызметтері туралы негізгі түсініктерді түсіндіреді. Әрбір нәруыз құрылымының ерекшеліктері мен олардың биологиялық рөлі талқыланады. 2. Көрнекілік әдісі: Сабақ барысында нәруыздардың құрылымын бейнелейтін суреттер, кестелер, модельдер және бейнематериалдар қолданылады. Бұл оқушыларға нәруыздың құрылымдық деңгейлерін визуализациялауға көмектеседі. 3. Практикалық жұмыс: Оқушылар аминқышқылдар тізбегін құрастыру арқылы нәруыздың біріншілік құрылымын моделдейді. Бұл тапсырма нәруыздардың құрылымдық деңгейлерін тәжірибе жүзінде түсінуге мүмкіндік береді. Сабақ жоспарына дидактикалық , логикалық тапсырмалар мен есептер шешімімен берілген.

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары

Бөлімше: Молекулалық биология және биохимия

Тақырыбы : Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы.

Мақсаты: 10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу

Сынып: 10

Сабақтың мақсаты:

1.     Оқушыларға нәруыздардың құрылымы, құрамы және атқаратын қызметтері туралы толық ақпарат беру.

2.     Оқушылардың нәруыздарды әртүрлі параметрлер бойынша жіктей білу дағдыларын дамыту.

3.     Оқушылардың логикалық ойлау, талдау және салыстыру қабілеттерін дамыту.

Сабақтың міндеттері:

  • Нәруыздардың құрылысы және олардың төрт деңгейлі құрылымы туралы түсінік қалыптастыру.
  • Нәруыздардың химиялық құрамы және олардың маңызды қызметтерімен таныстыру.
  • Нәруыздарды құрылымы, құрамы, және қызметтері бойынша жіктеу тәсілдерін үйрету.

Сабақтың әдісі:

1.     Түсіндірме әдісі: Мұғалім нәруыздардың құрылымы, құрамы және қызметтері туралы негізгі түсініктерді түсіндіреді. Әрбір нәруыз құрылымының ерекшеліктері мен олардың биологиялық рөлі талқыланады.

2.     Көрнекілік әдісі: Сабақ барысында нәруыздардың құрылымын бейнелейтін суреттер, кестелер, модельдер және бейнематериалдар қолданылады. Бұл оқушыларға нәруыздың құрылымдық деңгейлерін визуализациялауға көмектеседі.

3.     Практикалық жұмыс: Оқушылар аминқышқылдар тізбегін құрастыру арқылы нәруыздың біріншілік құрылымын моделдейді. Бұл тапсырма нәруыздардың құрылымдық деңгейлерін тәжірибе жүзінде түсінуге мүмкіндік береді.

 

Сабақ жоспарына дидактикалық , логикалық тапсырмалар мен есептер шешімімен берілген.

Развернуть описание

Жай және күрделі заттар

Скачать материал
Скачать материал "Жай және күрделі заттар" Смотреть ещё 5 938 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • №10 С. Мұқанов атындағы орта мектептің  химия, биология пәндерінің мұғалімі...

    1 слайд



    №10 С. Мұқанов атындағы орта мектептің химия, биология пәндерінің мұғалімі
    Есқалиева А.К.




    Атырау 2015
     

  • Тақырыбы:     Жай және күрделі заттар. Салыстырмалы атомдық           мас...

    2 слайд




    Тақырыбы: Жай және күрделі заттар. Салыстырмалы атомдық масса. Салыстырмалы молекулалық масса

    Сыныбы: 8 «А»

     

  • Сабақтың тақырыбы: Жай және күрделі заттар. Салыстырмалы атомдық масса. Салы...

    3 слайд


    Сабақтың тақырыбы: Жай және күрделі заттар. Салыстырмалы атомдық масса. Салыстырмалы молекулалық масса.
    Сабақтың мақсаты: Жай және күрделі заттарды ажырата білуге, заттың сандық және сапалық құрамын, салыстырмалы молекулалық массасын есептеуге үйрету. Химиялық қосылыс, химиялық қоспа ұғымдарын мысалдар арқылы айыра білуге дағдыландыру.
    Күтілетін нәтиже: Бағдарлама мен оқулық бойынша білім негізін меңгеру, химиялық білімін жоғарылату, тапсырмаларды орындау барысында логикалық ойлау қабілетін дамыту, өз пікірін білдіруге, ойын дәлелдеуге үйрену, білім бағытын және мазмұнын жетілдіру арқылы қорытындысын көру.
    Қолданылатын модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту, диалогтік оқыту
    Стратегиялық іс-әрекет: «Топтық жұмыс», «Венн диаграммасы», «семантикалық карта», «графикалық диктант», «синквейн», «еркін жазу», пән аралық байланыс.
    Сабақтың барысы:
    I. Ұйымдастыру
    II. Үй тапсырмасын тексеру
    III. Жаңа тақырып
    IV. Бекіту
    V. Үйге тапсырма
    VI. Бағалау

  • Қызығушылығын ояту

    4 слайд

    Қызығушылығын ояту

  • Өзі физик, геолог жер зерттеген,
  Географ та одан асып өтпеген.
  Қазанда а...

    5 слайд

    Өзі физик, геолог жер зерттеген,
    Географ та одан асып өтпеген.
    Қазанда алғаш шыныны да қайнатып,
    Қандай ғалым туған елін етті өлең?
    (М.В.Ломоносов)

    Элементтерді жүйелеуге әркімдер-ақ еңбек еткен,
    Ойлағаны орындалмай, еңбектері босқа кеткен.
    Заманында 63 элементті топқа бөліп,
    Заңдылықты ашуға кімнің қолы жеткен?
    (Д.И.Менделеев)
    Ғалымның әр жұмысы бір-бір дастан,
    Химияның дамуына үлес қосқан.
    Латынша таңбаларды ойлап тауып,
    Кім еді символдардың сырын ашқан?
    (Я.Берцелиуc)

  • Заттың физикалық қасиеттері

Агрегаттық күйі: Қ - қатты, С - сұйық, Г - газ...

    6 слайд

    Заттың физикалық қасиеттері

    Агрегаттық күйі: Қ - қатты, С - сұйық, Г - газ тәріздес
    Түсі: Т(жасыл), Т - түссіз
    Иісі: И(өткір), И - иіссіз
    Суда ерігіштігі: Е - жақсы ериді, АЕ - аз ериді, ЕМ - ерімейді
    Температура: tқайн. - қайнау температурасы, tбал. - балқу температурасы,
    tкр. - кристалдану температурасы (анықтамалық бойынша).

  • 7 слайд

  •               Венн диаграммасы

    8 слайд

    Венн диаграммасы

  •         Суретпен жұмыс

    9 слайд

    Суретпен жұмыс

  •                                      Графикалық диктант

    10 слайд

    Графикалық диктант

  • Семантикалық карта

    11 слайд

    Семантикалық карта

  • Кестені толтыр

    12 слайд

    Кестені толтыр

  • 1-топ:   Салыстырмалы молекулалық массасын есептеТоп жауабының жиынтығы:

    13 слайд

    1-топ: Салыстырмалы молекулалық массасын есепте
    Топ жауабының жиынтығы:

  • 2-топ:   Салыстырмалы молекулалық массасын есептеТоп жауабының жиынтығы:

    14 слайд

    2-топ: Салыстырмалы молекулалық массасын есепте
    Топ жауабының жиынтығы:

  • 3-топ:   Салыстырмалы молекулалық массасын есептеТоп жауабының жиынтығы:

    15 слайд

    3-топ: Салыстырмалы молекулалық массасын есепте
    Топ жауабының жиынтығы:

  • Салыстыр


      Мr (H2SO4)                  Mr (H3...

    16 слайд

    Салыстыр


    Мr (H2SO4) Mr (H3PO4)
    Mr (N2O5) Mr (P2O5)
    Mr (PH3) Mr (NH3)
    Mr (SO3) Mr (SO2)
    Mr (O2) Mr (O3)
    Mr (C6H12O6) Mr (C12H22O11)

  • Мәтінмен жұмыс   
 Жай және күрделі заттарды т...

    17 слайд

    Мәтінмен жұмыс
    Жай және күрделі заттарды теріп жазып, жікте
    Жазира үй жинап, тазалағанды ұнатады. Бүгін де анасынан үйренгені бойынша алдымен ізбес суын әзірлеп бөлме қабырғасының ластанған жерлерін әктеді. Еденді хлор қосылған сумен жуып алды. Онан соң тамақ қамына кірісті. Алма қосылған тәтті бәліш дайындауды ойлады да қамырдың құрамына ас содасын, тұз, қант, май қосты. Ендігі кезекте салат дайындауды ойға алды. Қараса, үйде сірке қышқылы жоқ екен, жүгіріп дүкенге барды. Күн жаңбыр еді. Абайсызда сүрініп кетіп, темірге аяғын соғып, жарақаттап алды. Үйге келген соң алдымен қолын жылы сумен, артынан спиртпен жуды да, жараға иод жағып таңып тастады. Аяғының ауырғанына қарамастан айна алдына келіп күміс сырға, сақинасын тағып үсті-басын ретке келтірді. Туыстарын тәтті бәлішпен қарсы алатыны есіне түсіп жүзіне күлкі үйірілді.
    Жай заттар:
    Күрделі заттар:

  • Ол не?

1.   Реттік нөмірі, салыстырмалы атомдық массасы, өзіндік химиялық та...

    18 слайд

    Ол не?

    1. Реттік нөмірі, салыстырмалы атомдық массасы, өзіндік химиялық таңбасы бар, ол не?
    2. Табиғатта үш түрлі күйде болатын еріткіш зат, ол не?
    3. Жылуды және электр тогын жақсы өткізетін, майысатын, тапталатын, созылатын, металдық жылтыры бар, қызғылт-сары түсті зат, ол не?
    4. Тіршілік үшін маңызы бар заттар, ол не?
    5. Ауа құрамында 78% болады, ол не?
    6. Химия өнеркәсібінде шикізат болатын, тұрмыста тамаққа дәм беретін зат, ол не?
    7. Қазақстанның байлығы, «қара алтыны», ол не?
    8. Адам организмінде, сүйек пен тіс эмалінде болады, ол не?
    9. Қара металлургияның «наны», ол не?
    10. Құрамына 12 көміртек, 22 сутек, 11 оттек атомдары кіретін зат, ол не?

  • Үйге тапсырма:   

                                § 6,8Э...

    19 слайд

    Үйге тапсырма:

    § 6,8
    Эссе жазу: “Мен мыспын”

    Реферат: “Адам ағзасындағы химиялық элементтер және олардың қызметі”

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
