Күні: 17.01
сынып: 5 «А»
Сабақтың тақырыбы:
Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:
оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Абаймен таныстыру, адам бойында кездесетін
5 асыл қасиет пен 5 дұшпан қылықтарды ұғындыру, ақын шығармаларын оқып үйренуге
баулу;
ә) дамытушылық:
мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын байыту,
шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету;
б) тәрбиелік:
адамгершілікке, ғылым, білімге бейімдеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топпен жұмыс, сын
тұрғысынан ойлау стратегиялары
Сабақтың
көрнекіліктері:
А.Құнанбаевтың портреті, тірек сызбалар, семантикалық карта.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
а) «Мәтін бөліктері»
ойыны бойынша әңгімелеу.
1-топ. «Кіріспе»
Асан – бай баласы
мен Үсен – жарлы баласы ел көшкенде ауылда қалып қояды. Асан жылайды, Үсен
қалай ауылды табуды ойластырады. 2-топ. «Негізгі бөлім»
Үсеннің ақылдылығымен
олар үйректі тұзаққа түсіріп, қармақ жасап, балық аулап, тамақ ішеді.3-топ.
«Қорытынды»
«Далада жүріп
адассаң, молалы жерде су болады, сулы жерде ел болады» деген әкесінің сөзін
тыңдап жүретін Үсен ауылға апаратын жолды тауып, аман-есен үйлеріне
келеді.4-топ. «Толықтыру» - әр топтан кейін сөз алып, толықтырады.ә) Әңгіме
кейіпкерлеріне мінездеме беру үшін кестені толтыру.
Әңгіме
кейіпкерлері
|
Қандай?
|
|
|
|
|
3. Жаңа сабақ.
1. . Абай өміріне қысқаша тоқталу
аудармалары Ибраһим 1845-1904ж
8
мыңға жуық өлеңдері әкесі Құнанбай
45 қарасөзі Шешесі
Ұлжан
Ахмет-Риза медресесі әжесі Зере
2 . Әдебиет теориясы.
Өлең – поэзиялық
жанр түріне жатады. Онда ұйқас /рифма/, ырғақ /ритм/ болады.
Мысалы:
Ғылым таппай/
мақтанба, -а
Орын таппай/ баптанба, -а
Құмарланып/
шаттанба, -а
Ойнап/ босқа
күлуге. -б
Өлеңнің құрылымдық
жүйесі /структурная система/
1.
1- шумақ /четверостишие/
2.
4 тармақ /строка/
3.
2 бунақ /строфа/
4.
ұйқас – 1-а, 2-а, 3-а,
4-б. /рифма/3. Оқулықпен жұмыс.
Абайдың көп өлеңдері
мәдениет пен білімге арналған. Бүгін біз Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай
мақтанба» өлеңімен танысамыз.
А.Өлеңді
мәнерлеп оқуӘ.Сөздік жұмысын
жүргізу. (nүртіп алу жүйесі бойынша)
Ғылым – оқу, білім
Ғалым – оқымысты адам.Б.Өлеңді оқушыларға шумақ бойынша тізбектеп оқыту,
мазмұнын ашу.5. Семантикалық картаны толтыру.
Тақырыбы
|
Авторы
|
Жанры
|
Түйінді ой
|
Негізгі идеясы
|
Ғылым таппай
мақтанба
|
Абай Құнанбаев
|
поэзия
|
Жас уақытта оқып,
білім алуға шақырады
|
Болмасаң да ұқсап
бақ, бір ғалымды көрсеңіз.
|
6.
Мағынаны тану стратегиясы.
Сабақты бекіту.
Қоғамға
қандай адамдар
қажет?
- Мына қасиеттерді
оқып, қажеттісін белгілеңдер. (параққа жазылған қасиеттер, таза парақ
«Топтастыру» үшін).
Қасиеттері:
·
Еңбекқор
·
Әдепсіз
·
Мейірімді
·
Ақылсыз
·
Надан
·
Дарынды
·
Залым
·
Өз Отанын сүйетін патриот
·
Еріншек
·
Сауатты
·
Білімді
- Сендерден де
осы қасиеттерді көремін деп ойлаймын.
7.Үйге тапсырма.
Өлеңнен үзінді
жаттау. 3-тапсырма 100-бет /жазбаша/
Өз таңдаулары
бойынша өлең шумағын талдау.
8. Бағалау.