Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Ашық сабақ "Есептер шығару"
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 15 ДЕКАБРЯ!

Конкурс "Я люблю природу"

Ашық сабақ "Есептер шығару"

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Бір айнымалысы бар екі өрнектің теңдігімен берілген теңдеулерді шешу;

Дамытушылық мақсаты:Теңдеуді шешу барысында берілген ережелерді, қасиеттерді орынды қолдана білуге қалыптастыру; Есептеу барысында жылдам есептеуге, уақытты ұтымды пайдалануға дағдыландыру;

Тәрбиелік мақсаты: «Біріміз бәріміз үшін, бәріміз біріміз үшін» ұранымен жұмыс жүргізу;

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі /оқушылармен сәлемдесу, кезекшінің жұмысын қадағалау, оқушының сабаққа қатысуын тексеру, топқа бөлу/-

3 минут

  1. Үй тапсырмасын тексеру / ауызша жауаптарын оқыту арқылы тексеріледі/ № 10-минут



«Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін» ұранымен,

«Қарапайымнан күрделіге қарай» принципін қолданып жұмыс жасау.

а/ таңбалар ережесін

ә/ жақшаларды ашу ережесін

б/ ұқсас мүшелерді біріктіруді есеп шығаруда орынды қолдана білу;

  1. Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?

  2. Мәндес теңдеулер дегеніміз қандай теңдеулер?

  3. Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?

ах=в түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

Түбірлері бірдей теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады.

1-қасиет:теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің екінші жағына көшіру;

2-қасиет: теңдеудің екі жағын да 0-ден өзге бірдей санға көбейтуге немесе бөлуге болады;

Сынып жұмысы . Әр топқа есептер беріледі. Әр топ өз есептерін қорғайды. Дұрыс жауаптарға 5 ұпай беріледі. 15-минут

а/ № 589



6(х+5)=-18 -4(3х+9)=36 -8(6х-15)=24

6х+30=-18 12х-36=36 -48х+120=24

6х=-18-30 -12х=36+36 -48х=24-120

6х=-48 -12х= 72 -48х=-96

х=-8 х=-6 х= 2

590

(4hello_html_m410a5fe3.gif)*х= -hello_html_36b5a9e0.gif (2hello_html_cf4a877.gif)*у=-1hello_html_685d8d49.gif (5hello_html_m77fcec64.gif-5)*у=hello_html_m6e3ecaf7.gif

-hello_html_m6dbeb8a2.gif х= -hello_html_36b5a9e0.gif - 1 hello_html_m403f83f2.gif у = -1hello_html_685d8d49.gif hello_html_41d11014.gif

х=-hello_html_36b5a9e0.gif *(-hello_html_m57c90caf.gif) у =- hello_html_33fa7738.gif*(-hello_html_m3c609c39.gif) у= hello_html_20d773a1.gif

х=hello_html_3b88a430.gif у= hello_html_6a1c94eb.gif у=hello_html_6a1c94eb.gif



Теңдеуді шешіңдер: 5-минут



5(3-2у)-4(9-у)=3(у+5) 9(3х-7)+3(8х-11)=3(9х+8) 14(2х-3)-5(х+4)=2(3х+5)+5х


15-10у-36+4у= 3у+15 27х-63+24х-33=27х+24 28х-42-5х-20=6х+10+5х


-10у+4у-3у=15-15+36 27х+24х-27х=24+63+33 28х-5х-6х-5х=10+42+20


-9у=36 24х=120 12х=72


У=-4 х=5 х=6


Сабақты пысықтау 5-минут

Теңдеуді шешіңдер:



7х+3=7х+5 23х=92 3х-5=3х-5

7х-7х=5-3 х=92:23 3х-3х=-5+5

0х=2 х=4 0х=0

Түбірі жоқ бір түбірі бар шексіз көп түбірі бар



Теңдеуді шешу барысында қандай қасиеттерге кездестіңдер ?

Сабақты қорытындылау: 3-минут

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу үшін:

-Теңдіктің екі жағын теңбе-тең түрлендіріп, ықшамдау керек;

- айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жағына, бос мүшелерді теңдіктің оң жағына жинақтау керек;

-Ұқсас мүшелерді біріктіріп, теңдеуді ах=в түріне келтіру керек;

-теңдеудің түбірін табу керек;

ах=в теңдеуін шешудің үш түрлі жағдайы бар:

  1. а≠0, в≠0 болса, х=hello_html_m3268d851.gif түбірі бар;

  2. а=0, в≠0 болса, түбірі болмайды;

  3. а=0, в=0 болса , шексіз көп түбірі бар;



Үйге тапсырма: ережелерді қайталау, № 937 есеп 1- минут



Оқушыларды бағалау: топ мүшелеріне алғыс айту, мадақтау, жетістіктеріне

тоқталу, күнделіктеріне баға қою; 3-минут






