4 «А» сынып
Пән: Әдебиеттік оқу
Өткізген мұғалім: Алиева Ляззат Амирхашевна
Білімі: Жоғары
Мамандығы: Бастауыш сынып мұғалімі.
Еңбек өтілі: 12 жыл
Санаты: жоқ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Күріш туралы
сыр. Базарбай Исаев
Сабақтың мақсаты: Базарбай Исаевтың
өмірі мен шығармашылығымен танысу. Күріш туралы сыр әңгімесінің мазмұнын толық
игеру, мағынасын ашу.
Күтілетін
нәтеже:
А.
Міндеттерді шешу үшін, өзіндік ой айтуғадағдыланады
В.Ойларын
нақты, түсінікті жеткізе алады.
С.
Әңгіменің мазмұнын түсінеді.
Ресурстар: Инерактивтік тақта, флипчарт
стикерлер, суреттер, маркерлер.
Сабақтың барысы:
1. Қызығушылықты ояту.
Үлкенге
де сіз
Кішіге
де сіз
Үлкендерді
құрматтеп
Бас
иеміз біз.
Балалар
бүгін біздің сабағымыз ерекше біздің сабағымызда қонақтар. Өздеріңді
білімдеріңді бір –біріңе сәттілік тілей отырып бастайық
«мен
саған сенемін .....» деп бір-біріңе жақсы тілек айта отырып жүрекшені сыйлайық
Осындай
игі тілекпенен екі топқа бөлінеміз
Топқа бөлу
1-топ
«Күріш» тобы
2-топ
«Бидай» тобы
2. Үй тапсырмасын тексеру
Сұрақтарға жауап беру арқылы стикерлер алу
1. Миуалы
ағаш әңгімесінің авторы кім?
2. Әңгіменің
« Миуалы ағаш» аталуына кім себепкер болды?
3. Долана
ағашы өскен жердің аты?
4. Неліктен
ағаш Қарасай шоқысына отырғызылды?
5. Алиасқардың
жанында кім болды?
6. Жамбыл ата
осы ағашты көруге арнайы ат басын бұруының себебі неде?
7. «Күтпеген
оқиға» деген бөлімін мәтіннің қай сөйлемінен бастар едің?
8. Әлімжан
жағымды кейіпкер ма, жағымсыз кейіпкер ма? Дәлелде!
9. Сүйінбай
мен Жамбыл ата таныстығы қандац еді?
10. Мәтінде ел тарихы
туралы қандай әңгіме айтылған?
11. Мәтінде жерге,
табиғатқа деген сүйіспеншілікті қалай көрінеді?
12. Сүйенбай ата,
жамбыл ата туралы не айтар едің?
Дарынды оқушымен
жұмыс. Презентация: «Сүйенбай Аронұлы»
Үй тапсырмасын
бағалау
Мақсат
Ақылбек
Темірлан
Бахтияр
Айбол
Аслан
Ребус шешу арқылы
тақырыпты ашу
лы
3.
топтастыру
1-тапсырма:
«Күріш» « Диқан» сөзіне кластер жасау
Жаңа
сабақ
4.
«Күріш туралы сыр» әңгімесінің авторы туралы слайд 1
Мәтінді
тізбектей оқу арқылы түсіну
Сөздік жұмыс
Аграном сөзіне
түсініктеме
Аграном-егіншілік
пен өсімдік өсірудің жоғары білімді маманы, көп салалы ауыл шаруашылық
өндірісінің ұйымдастырушысы
Ырысты өлке
–астықтан мол өнім беретін өлке
Бәтуаласу-уәделесу,
келісу
Арқауы –жібі ,
жалғаушысы
Талғажау болар
–азық қылар.
5.
«Адасқан суреттер»
мәтінен
түсінгенімізді сұрақтарға жауап бере отырып суреттерді реттеп орналастыру
1. Әңгіме қай
өңірде болған? Қызылорда жауап берген оқушы картадан Қызылорданың орналасқан
жерін көрсетіп өтеді
2. Әңгімедегі
басты кейіпкеріміз кім?
3. Қарт немен
айналысты?
4. Қарт халықты
неге жинады?
5. диқан
атаның тілегін орындамаған халықтың жағдайы қандай болды?
6. Әңгімені
тыңдап тырған бала кім болам деді?
Әңгімедегі
кейіпкер жайлы не білеміз? Естуіміз бар ма?
6, Ендеше балалар
Ыбырай Жақаевтың өмірі туралы тыңдап көрелік.
Сергіту сәті.
«Көңілді қалпақ»
басына қалпақ түскен оқушы дәнді дақылдар туралы мақал айтады немесе жұмбақ
жасырады.
7. 6-қалпақ
әдісі
1. Ақ қалпақ:
Мәтіннің жақсы жақтарын қарастырады
2. Қара
қалпақ: Мәтіннің жағымсыз жақтарын қарастырады
3. Сары
қалпақ: Кейіпкердің орынында болсаң не істер едің? Кейіпкерге мінездеме бер
4. Көк
қалпақ: Әңгіменің өмірлік сабақ болатын жағы мен жақсы жақтарын атап көрсету
5. Қызыл
қалпақ: Автор әңгімедегі кейіпкер арқылы бізді неге, қандай болуға тәрбиелеп
жатыр?
6. Жасыл
қалпақ: осындай жағдай болмас үшін не істеуіміз керек?
Алты қалпақ әдісі
бойынша бағалау:
Топтық жұмыс
1-топ: Күріштің
пайдасы қандай?
2-топ кейіпкерге
хат жаз.
7. Қарапайым
тест.
«ия» «жоқ»
жауабымен
1. Дән атасы
Ыбырай Жақаев
2. Қызылорда
өңірі ақ маржанның өлкесі
3. Аграном
–мал шаруашылығымен айналысудың білікті маманы
4. Мақсұт
Нұрылдаев Ыбырай атаның ізін жалғастырушы
5. Әңгімені
ең өкініштісі қарттың кетпенін ұстар ердің болмағаны
8. Бағалау.
Бағалау парағын
толтыру.
9. Үйге тапсырма
беру. Мақсұт Нұрылдаев туралы мәлімет жинау.
Әңгемін
сахналау.