Сабақтың тақырыбы: Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу
Сабақтың мақсаты: толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және
бөлуді меңгерту
Білімділік міндеті: өрнектер құру, олардың мәнін табу, ауызша және
жазбаша есептер шығару, деңгейлік тапсырмалар
беру
Тәрбиелік міндеті: шапшаңдыққа, әділдікке, ұқыптылыққа, тиянақты-
лыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу
Дамытушылық мақсаты: логикалық ойлау қабілетін, есеп шығару дағды-
сын, есте сақтауын, зейінін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: .1. Интерактивті тақта
2. Электронды оқулық
3. Жыл мезгілдері бейнеленген суреттер, аннимациялар, музыка.
Сабақтың түрі: Интерактивті
Сабақ барысы
І Ұйымдастыру
- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
- Биыл қай жылды қарсы аламыз?
- Ойлабекке көмектесіп, оның тапсырмасын орындасақ, қай жыл келетінін білеміз.
№1
1-қатар 2-қатар 3-қатар
43*10=430 700:10= 70 460:10= 46
52*10 =520 480:10= 48 570:10= 57
64*10 =640 780:10= 78 390:10= 39
31*10 =310 100:10= 10 240:10= 24
72*10 =720 90:10= 39 50:10= 55
55*10= 550 1000:10= 100 450:10= 45
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
№3 166-бет
Картоп-300кг Ш: 300*2+300=900 (кг)
Пияз-? 2 есе артық Ж: барлығы 900кг көкөніс
Барлығы-?кг
ІІІ Жаңа тақырып
Қыста қандай мейрам болады?
Жаңа жылдың сәні не?
Қане, балалар, шыршаны безендірейік. Шыршаның басына не қоямыз?
Жұлызшаның тапсырмасын орындайық.
№3
20*4=80 200*4=800
4*20=80 4*200=800
80:4=20 800:4=200
80:20=2 800:200=4
№4
1-қатар 2-қатар 3-қатар 500*2=1000
5*20=100 80:2=40 100:20=5 1000:200=5
4*200=800 800:2=400 3*30=90 30*2=60
300*3=900 900:300=3 200*3=600 60:3=20
500*2=1000 400:2=200 600:2=300
№ 7
200*2+50=450 200*3+20*5=700 500+20*10=700
100*4+10*4+50*2=540 200*4+20*3=860
Бөлінгіш
600
1000
340
700
670
800
530
450
Бөлгіш
100
10
10
100
10
10
10
10
Бөліндінің мәні
6
100
34
7
67
80
53
45
Көбейткіш
5
9
90
8
60
10
100
7
Көбейткіш
100
10
10
100
10
7
8
70
Көбейтіндінің мәні
500
90
900
800
600
70
800
490
1-қатар 2-қатар 3-қатар
20тг-4с Бар-1000тг Бар-3-200тг
50тг-2қ.ш. 300тг-2қ.к. С.алғысы к-400тг-2қ
Барлығы-?тг Қайтарады-?тг Жетпейді-?тг
Ш: 20*4+50*2 Ш:1000-300*3 Ш: 400*2-200*3
Ж: 180тг төлейді Ж: 100тг қайтарады Ж: 200 тг жетпейді.
Балалар, біздер ойнап жүргенде Аяз ата мен Ақша қар келіп қалыпты. Олардың бізге сыйлығы бар екен.
Көк жасыл қызыл сары, немесе
немесе немесе жасыл, немесе
көк жасыл қызыл
Төрт қорапта көк, сары, қызыл және жасыл ойыншықтар екі-екіден жатыр. Егер барлық жазулар дұрыс емес екені белгілі болса, қай ойыншық қайсысында жатыр?
Жасыл Қызыл Сары Көк
2
7 =49 _1
Дөңгелектің неше бөлігі алынған? 8
3. Болат үстелге әрқайсысының арақашықтығы 2 см болатындай етіп тастар қойды. Ол 10 см жерге қанша тас қойды? 6
4. 1 дәптердің бағасы 12 теңге, осындай 10 дәптер қанша тұрады? 120 теңге
5. Суретте неше шаршы бар? 14
6. Гимнаст қыздар жарысқа қатысу үшін 4 қатарға тұр-ды. Бірінші қатарда 2 адам, ал келесі қатарларда алдыңғысына қарағанда 2 адамнан артық тұр. Сонда төртінші қатарда неше гимнаст бар? 8
2 2
7. 2 – ы 4 - нан неше есе кем?
3 6 9 ? 15 18 ? 24 27 30 12, 21
32 ? 24 20 ? 8 4 28, 16
7 14 21 ? 35 42 ? 56 63 27, 49
-Нешенің көбейту кестесі? 3, 4, 7
ІV Бекіту
-Балалар, мына безендірілген үйде Жаңа жыл кешін өткізгілеріңіз келе ме? Олай болса барлығымыз өз бетімен жұмыс жасасақ , бұл үйге кіре аламыз .
Деңгейлік тапсырмалар
480
30
150
60
100
3
90:3=
420:7=
50*3=
900:300=
80*6=
700:7=
570
240
70
900
(260+300):8=
1000-(50*2)=
30*7+40*9=
360:6*4=
VІ Қорыту
- Бүгінгі сабақта не үйрендік?
- Не білдік?
VІІ Бағалау
VІІІ Үйге тапсырма беру
1 – нұсқа.
а) Өрнектерді баған түрінде есепте.
649 – 205 96 + 778 700 – 546 460 + 88
ә) Есепте
450 : 9 50 * 6 6 * 80 810 : 9
Есепті шығар.
Дүкенде әрқайсысында 70 батоннан 6 жәшік нан бар еді. Сатушы 40 сатып алушының әрқайсысына 3 батоннан сатты. Дүкенде неше батон қалды?
Салыстыр.
8 дм 7 см * 8 м 7дм 3 сағ 20 мин * 320 мин
5 ц 80 кг * 5 ц 8 кг 2 тәул 3 сағ * 46 сағ
Қабырғалары 3 см және 4 см болатын тіктөртбұрыш сыз. Оның периметрі мен ауданын тап.
2
Аудандары бірдей және 12 см - ге екі түрлі тіктөртбұрыш сыз. Тіктөртбұрыштардың периметрін тауып, оларды салыстыр.
2 – нұсқа
1. а) Өрнектерді баған түрінде есепте.
560 – 206 786 – 94 504 – 46 47 + 888
ә) Есепте
6 *40 400 : 80 90 * 6 270 : 9
Есепті шығар.
Дүкенге әр қорапта 30 кг-нан 8 қорап кәмпит және әрқайсысында 20 кг-нан 9 қорап печенье әкелді. Дүкенге нені көп және қаншалықты артық әкелді?
Салыстыр.
7 дм 7 см * 77 дм 480 мин * 6 сағ
320 г * 3 ц 4 мин 10 с * 420 с
Қабырғалары 4 см және 6 см болатын тіктөртбұрыш сыз. Оның периметрі мен ауданын тап.
2
Аудандары бірдей және 16 см - ге екі түрлі тіктөртбұрыш сыз. Тіктөртбұрыштардың периметрін тауып, оларды салыстыр.
Екі бөлмеде 56 адам бар. Бірінші бөлмеге тағы 12 адам, екінші бөлмеге 8 адам келгенде, екі бөлмедегі адамдар саны теңелді. Бастапқыда әр бөлмеде неше адамнан болған?
Таразының бір басында бірдей 5 алма және бірдей 3 шабдалы бар. Екінші басында дәл осындай 4 алма және 4 шабдалы бар. Таразының екі басы тең болып тұр. Алма жеңіл ме, шабдалы жеңіл ме?
4 «А» класта 28 бала бар. Ата – аналар жиналысына 24 ана, 18 әке келді. Жиналысқа неше баланың анасы да, әкесі де келді?
Үш көбейткіштің көбейтіндісі 1000-ға тең. Бірінші көбейткіш – ең кіші екі таңбалы сан. Екінші көбейткіш біріншіден 5 есе кем. Үшінші көбейткішті тап.
111 мыңдық, 111 жүздік және 111 бірлікті қосқанда қандай саншығады?
Цифрлар саны мен әріптер саны бірдей екі санды ата.
Екі бөлмеде 56 адам бар. Бірінші бөлмеге тағы 12 адам, екінші бөлмеге 8 адам келгенде, екі бөлмедегі адамдар саны теңелді. Бастапқыда әр бөлмеде неше адамнан болған?
Жауабы: 30 және 26 (56+8+12):2=38
38-8=30 38-12=26
Таразының бір басында бірдей 5 алма және бірдей 3 шабдалы бар. Екінші басында дәл осындай 4 алма және 4 шабдалы бар. Таразының екі басы тең болып тұр. Алма жеңіл ме, шабдалы жеңіл ме?
Жауабы? Тең
4 «А» класта 28 бала бар. Ата – аналар жиналысына 24 ана, 18 әке келді. Жиналысқа неше баланың анасы да, әкесі де келді?
Жауабы: 28-24=4 баланың әкесі ғана келді. 28-18 =10 - баланың шешесі ғана келді. 4+10= 14- әкесі немесе шешесі ғана келген балалар саны. 28-14= 14 -әкесі де, шешесі де келген балалар саны
Үш көбейткіштің көбейтіндісі 1000-ға тең. Бірінші көбейткіш – ең кіші екі таңбалы сан. Екінші көбейткіш біріншіден 5 есе кем. Үшінші көбейткішті тап.
Жауабы 10*2*50=1000
111 мыңдық, 111 жүздік және 111 бірлікті қосқанда қандай саншығады?
Жауабы: 122 211
Цифрлар саны мен әріптер саны бірдей екі санды ата.
100 – жүз 1 000 000 – миллион
1. 100 бен 100-дің көбейтіндісі 10 000
2. 70 тоннада неше центнер бар? 700 ц
3. 9-дың квадраты 81
4. 45 пен 41 айырмасын 8-ге көбейт 32
5. 7 сағ 40мин неше минут? 460мин
6. Периметрі 100см тіктөртбұрыштың ұзындығы
30см, енін тап. 20см
7. Қабырғалары 600см шаршының ауданын тап 360 000
8. 842000г неше кг? 842кг
9. 5 сышғыш үшін 150 теңге төленді. 210 теңгеге
қанша сызғыш сатып алуға болады? 7
2
10. 3 + 10:5 11
1. 10 мен 100-дің көбейтіндісі 1 000
2. 80 тоннада қанша кг бар? 80 00
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
алымы
бөлімі
5
19
35
37
53
86
2 2
1см =100мм
2 2
1дм = 100см
2 2
1м = 100дм
2 2
1км=100000м