Инфоурок Математика Рабочие программыАшық сабақ "Жай бөлшектерді көбейту"

Ашық сабақ "Жай бөлшектерді көбейту"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді көбейту

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Бөлшектерді көбейту тақырыбын тірек конспектісі бойынша түсіндіруді қолдану.

 

1)     ережесін жатқа білу, қолдана алу.

2. Дамытушылық: Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шыға-рудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Практикалық дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

3. Тәрбиелілік: Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденіс-терін қалыптастыру. Сын тұрғысынан саралай білуге тәрбиелеу. Бір-біріне доста-рына көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, тату-тәтті жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Топтық сайыс ойын сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Тірек-конспект жазылған плакаттар, тест, логикалық есептер және сөзжұмбақтар жазылған кесте карточкалар, бағалау кестелері.

Пәнаралық байланыс:  қазақ тілі, ағылшын тілі.

Сабақтың барысы: І. Ой қозғау: Нені біліп шығу керек?

ІІ. Ой толғау: Нені білгіміз келеді?

ІІІ. Ой қорытыу: Нені білдік?

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа даярлығын, қатысуын шолып өту, оқу құралдарын түгелдеу.

ІІ. Үйге берілген есептерді тексеру.

ІІІ. Бүгінгі сабақ топтық сайыс ойын сабағы екенін хабарлау. Оқушы-ларды екі топқа  бөлу.

І-топ: Дұрыс бөлшек. Топ басшысын сайлау.

ІІ-топ: Бұрыс бөлшек. Топ басшысын сайлау.

Әр топ бөлшектерге анықтама беріп, өз аттарын қорғайды.

IV. Өткен сабақты пысықтау үшін қайталауға тест беріледі. Әр топтағы оқушылар өздерінің нөмірі бойынша тесттегі есептерді шығарады. Мұғалім ауыз-ша жауаптарын тексереді. Дұрыс жауаптар бойынша ұпай жинайды.

Тест (қайталау)

№1       №2

№3       №4

 

№5       №6

 

 

 

 

Жаңа сабақтың құрылымы

(плакат)

Надпись: Жай бөлшектерді көбейту

Надпись: 1)  

2)  

Надпись: Аралас
сандарды
көбейту
Надпись: 1)  

2)  
Надпись: Бөлшекті натурал санға
 көбейту 
(немесе керісінше)

  н/е    
Надпись: 1)  

2)  

3)  
Надпись: Бөлшектерді 
қысқартып
көбейту
Надпись: 1)  

2)  
Надпись: Жай бөлшектерді көбейту ережесі
   мұнд.  
                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Жаңа сабақты баяндау.

 Жай бөлшектерді көбейту (дәптерлеріне жаздырту)

І. Ой қозғау: Тақырыпқа алдын ала даярлық тапсырмасында  бөлшекті нату-рал санға көбейтуді тең бөлшектердің қосындысы түрінде үйретіледі. Мысалы:

 

 

  (Бөлшектің алымы мен натурал сан көбейтіліп алымға жазылды. Бөлімі өзгеріссіз қалады).

 

Мысалы:

ІІ. Ой толғау.

Көбейту амалы қандай қарапайым есептерді шығарғанда пайдаланылады?

-         Тік төртбұрыштың қабырғалары берілгенде ауданын есептеуде.

-         Заттың құнын есептегенде бағасы мен данасы немесе массасы көбейтіледі.

-         Жылдамдық пен уақытты көбейтіп, жүрілген жолды есептеуде.

-         Тік бұрышты параллепипедтің (м/ы: бөлменің көлемі) көлемін, үш өлшемін ұзындығын, енін, биіктігін көбейтіп есептеуде және т.б. есептер шешуде ондағы шамалар бөлшектермен бірлесе, онда бөлшектерді көбейту амалын білуіміз керек.

Мысалы: Тік төртбұрыш АВСD (плакатта жазылған) ұзындығы

Шешуі: S=ұз. ені 

Жауабы:                

Бұл  жай бөлшегінің алымы көбейтіндісін бөлшектердің алымдарының көбейтіндісі 4·2=8 болса, ал бөлімі олардың бөлімдерінің көбейтінді 5·3=15 екенін көріп тұрмыз.  

Енді оқушыларға қосымша сұрақтар қойып, оларды жай бөлшектерді көбейту ережесін өздері қорытуға жетелеу керек.

Сұрақтар:

1.     Шаршы неше бөлікке бөлінеді? (15).

2.     Көбейтінді бөлшектің бөлімі қалай табылады? (5·3=15 бөлімдерін көбей-тіп).

3.     Тік төртбұрышта неше бөлік бар? (8)

4.     Көбейтінді бөлшектің алымы қалай табылады? (4·2=8 алымдарын көбей-тіп).

Осы сұрақтарға жауап беру барысында оқушылар жай бөлшектерді көбейту ережесін өздері тұжырымдап айтады.

Міндетті түрде мұғалімнің өзі ережені оқушыларға ерекше дауыспен айту керек. Сонан соң оның әріппен жазылуын формула  түрінде жазған жөн.

Жай бөлшектерді көбейткенде бөлшектерді қысқартып, болған соң, көбейту керек. Мысалы:  немесе қысқаша

Бөлшекті натурал санға көбейту (немесе керісінше). Бұл есеп ой қозғауда қарастырылды ғой, сондықтан ережесін оқушылардың өздеріне қорытуға жетелеу керек:

Ереже: Натурал санды бөлшекке көбейткенде натурал сан бөлшектің алымына көбейтіліп, көбейтінді бөлшектің алымы ретінде алынады да, бөлі-мі өзгеріссіз сол қалпында жазылады.

 немесе 

Аралас сандарды көбейту.

Алдын ала мысалды жазып, шығарылу жолын көрсетіп қойып, оқушыларға көбейтінді бөлшектің қалай шыққандығы туралы ой тастау керек. Есепке қарап отырып оқушылар аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырғанын байқап, ережені оқушылардың өздеріне қорытуға жетелеу керек.

Ереже: Аралас сандарды алдын ала бұрыс бөлшекке айналдырып, бөлшекке көбейту ережесі бойынша көбейтеміз.

 

Мысалы:

 

ІІІ. Ой қорыту.

 Жаңа сабақты бекітуге деңгейлік тапсырмалар орындаумен, жаңа сабақты меңгергенін білу (ойын түрінде).

І-деңгей. Оқушылық бөлім: (тақтамен жұмыс)                       

ІІ деңгей. Алгоритмдік бөлім. Логикалық есеп шығару.

Үйге тапсырма. 587 (1,2)          588 (1,2)     589 (1,2)

590 (1,2)          591   (1,2)            593 (1,2)               594 (1,2).

 Сабақты қорытындылау. Сұрақ-жауап алу.

1. Бөлшектерді қалай көбейтеміз?

2. Натурал сандарды бөлшек санға қалай көбейтеміз?

3. Аралас сандарды қалай көбейтеміз?

 Жиған ұпай сандары бойынша жеңген топты марапаттау. Білімдерін бағалау кестесін пайдалана отырып бағалаймыз.

 Сабақтың соңы.        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбыл атындағы мамандандырылған

мектеп-интернаты

 

 

 

 

             Ашық сабақ

 

Тақырыбы:

 

Жай бөлшектерді көбейту

Есептер шығару

 

 

Пәні: Математика

 

Сыныбы: 5 в

 

 

 

 

Пән мұғалімі: Канафина Асем

 

 

 

 

 

 

 

 

Қарағанды қаласы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Жай бөлшектерді көбейту""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Нутрициолог

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
